Binnenland. toepassen, of met Zweden in onderhan deling te treden. De bankdirecteur Tns- ting (radicaal) waarschuwde tegen het doen van voor de Unie gevaarlijke stappen. Volgens bericht uit Calcutta seinde de Engelsche agent te Gilgit, dat de oproerige stammen de Britsche verster king te Chilas aangetast hebben, maar teruggeslagen zijn met een verlies van omstreeks 200 dooden. De Engelschen verloren onder '9 gesneuvelden drie inlandsche en eenen Engelschen officier, benevens 24 gekwetsten. Er is eene versterking van 250 man naar Chilas gezonden. Men verwacht echter geen nieuw gevecht. Naar uit Washington wordt bericht, heeft de heer Carlisle, secretaris dei- schatkist, een nieuw reglement vast gesteld betreffende de toelating van landverhuizers in de Vereenigde Staten. Door overstrooming zijn de inrichtingen voor electriciteit, waaronder die van Edison te Schenectady onder water ge zet. De schade wordt op een half mil- lioen dollars geschat4000 man zijn door deze ramp zonder werk. Een correspondent der New-lork Mail heeft president Cleveland geïnterviewd o. a over de aangelegenheid van Hawai. Cleveland verklaarde van oordeel te zijn, dat zijn voorganger (Harrison) overijld gehandeld heeft met het am- nestie-tractaat, zonder voorafgaand on derzoek of de bevolking inderdaad de inlijving begeert. Cleveland wenscht in verband hiermede, eene commissie naar Hawai te zenden, om daarna eene beslissing te nemen. Schiedam, 15 Maart 1893. Een onzer lezers, die ons zijne inge nomenheid met het verdienstelijk werk van den geachten inzender der „Sprok kelingen" betuigde, maakt ons de vol gende opmerking In uw blad van 5 Maart 1893 vind ik een datum opgegeven, die waarschijn lijk op eene vergissing berust. Op den 12n Juni 1575 werd er geen vergade ring gehouden van de Staten van Hol land, waarschijnlijk zal dus de geachte schrijver der met zooveel genoegen ge lezen artikelen„Sprokkelingen uit Schiedams Verleden" zich hebben vergist, zoo niet de zetter zich aan eene mis stelling heeft schuldig gemaakt. Gaarne zou ik den juisten datum, waarop bovenbedoelde vergadering ge houden werd, weten. Wellicht kan de schrijver der „Sprokkelingen" mij spoedig op het spoor helpen." Met de werkzaamheden voor het dem pen van Broersveld is gisteren een aanvang gemaakt. Het werk voor het maken van een overdekt bassin nabij het stoomgemaal aan de Gedempte Broersvest vordert goed, zoodat thans de dempingswerken over nagenoeg het geheele terrein een aanvang hebben ge nomen. Gisteren in den laten avond werd aan het kantoor van de firma W. Jansen Co. een ruit verbrijzeld gevonden. Van het woonhuis van den heer P. Loopuijt was ook een groote spiegelruit verbrijzeld, terwijl ook nog van eenige bewoners van de Hoofdstraat de ruiten het hebben moeten ontgelden. Het schijnt dat alleen baldadigheid hierbij in het spel is. De vermoedelijke dader is reeds bij de politie bekend. De schipper P. L. Verlinden geraakte heden-middag circa half twee ure van zijn schuit in de z. g. Kolk te water. Hij wist zich echter aan zijn vaartuig vast te klampen en werd spoedig uit zijne benarde positie gered door den schipper J. Stolk. De sluiswachter N. van der Sluis voorzag den man wel willend van droge kleederen. Den brandersknecht Gerrit Kins, die 27 Febr. 11. door een sleeperswageu werd overreden, waardoor het rechter been deerlijk werd gekwetst, is gis teren in het stadsziekenhuis dat lichaams deel geamputeerd. Naar het Dagblad verneemt, zal de gep. luit. generaal C. H. F. graaf Du- monceau, die zijn zending heeft volbracht namens H. M. de Koningin-Regentes bij Z. H. den Paus, nog eenigen tijd in het buitenland vertoeven in verband met het voornemen van Hare Majesteiten de Koninginnen om een deel van den zomer in het buitenland door te brengen. Invoering der nieuwe belastingen De Minister betreurt, dat de bedrijfs belasting niet reeds op 1 Mei a. s. kan worden ingevoerd en de patentwet dus nog een jaar van kracht blijft. De in voering der vermogensbelasting op 1 Mei a. s. zal er echter lichter door worden. Is het af te keuren - zoo vraagt de minister dat het in werking treden der vermogensbelasting niet mede een jaar werd verschoven? Het antwoord hangt af van het oor deel, dat men velt over de belastingen, tot welker afschaffing of vermindering zij het hoofdequivalent heeft geleverd. De peraequatie, met verlaging der grond belasting tot 6 pCt., weid nu mogelijk, een nieuwe uitstelwet behoefde niet te worden ingediend. Aan den zwaren druk der mutatierechten - zwaar inzonder heid voor hem, die uit nood moet ver- koopen en wien dan ruim 6 pCt. wordt afgeëischt van de verkoopwaarde zijner goederen, hoe ook belast met hypotheek -- komt binnen weinige weken reeds een einde. De zeepaccijns zal niet langer het gebruik aanmoedigen van surroga ten, die het goed bedervende zout- accijns niet langer een prikkel zijn tot den smokkelhandel en een bezwaar voor boter- en kaasbereiding in een tijd, waarin het onzen veeboeren waarlijk niet naar wensch gaat. De overweging van dit alles leidt tot de slotsom, dat uitstel van de invoe ring der vermogensbelasting veel meer kwaad zou hebben gesticht dan voor komen. Er zullen, naar men verneemt, weldra twee wetsontwerpen worden ingediend, volgens welke de rechten van registra tie en leges, welke thans voornamelijk ten laste van ambtenaren worden ge heven, zullen worden afgeschaft. Wegens de in de maileontracten ge brachte wijzigingen werd in de Kamer zitting van gisteren de verdere behan deling tot Donderdag verdaagd. De heer Van Karnebeek heeft na de ontwikkeling zijner interpellatie voor gesteld eene motie, strekkende om de Regsering uit te noodigen, de invoering van de Wet op de Vermogensbelasting te doen uitstellen tot 1 Mei 1894 (in verband met den voor de bedrijfsbelas ting gestelden termijn.) De nieuwbenoemde commies-griffier bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, jhr. Von Weiier, wordt in de open bare vergadering van heden beëedigd en gëinstalleerd. De Indépendance Beige schijnt de pri meur te moeten hebben van het nieuwste nieuws in onze binnenlandsche politiek. Het blad bevat thans een dépêche uit Den Haag van een „correspondent occa sionnel," die luidt „Het gerucht loopt, dat het ontwerp tot wijziging der kieswet een gespannen verhouding heeft teweeggebracht tus- schen het Kabinet en het Hof. De invloed van de Koningin-Bogentes en hare omgeving zou vijandig zijn aan het ontwerp, dat 't ministerie van zijn kant besloten is te handhaven, althans in hoofdzaak, en dat het hoopt te zien aangenomen worden door de Tweede Kamer met 54 stemmen tegen 46. „De betrekkingen tusschen het minis terie en het Hof zouden zeer koel zijn; bij een onlangs gehouden diplomatiek diner werd do afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken op gemerkt." Wij lezen in den Java-bode Uit Nederland is te Batavia bericht ontvangen, dat de minister van Kolo niën, mr. W. K. baron van Dedem, geëngageerd is met de eenige dochter van mr. Filz, het laatst vice-president van het hooggerechtshof van Ned.-Indië, thans met verlof in Nederland. Op de lijnen der Exploitatie-Maat schappij zullen met Paasch-Maandag we der een groot aantal goederentreinen niet rijden, ten einde op dien dag het treinpersoneel, o. a. machinisten en con ducteurs, zooveel mogelijk vrijaftegeven. Te Rotterdam ontstond eergister-avond een hevige brand in een kruideniers winkel aan de Idofkade hoek Rottestraat, door dat een vrouw een brandende pe troleumlamp liet vallen De geheele win kel met een daarachter gelegen opkamm en sousterrain brandde uit. Door de activiteit der Brandweer had de brand geen verder gevolg. Daar de vraag naar varkens op liet eiland IJselmonde voor Engeland, in het bijzonder voor Londen, steeds blijft toenemen, blijven de prijzen naar even redigheid stijgende. Men besteedt thans voor varkens van 85 tot 90 kilo 50 k 52 centen per kilo, soms zelfs nog daar boven. Door de politie te Delft zijn aange houden J. W. G. Z. oud 36 jaar, koop man en W. J. oud 53 jaar, polder werker, beiden zonder vaste woonplaats, wier opsporing verzocht was in het Algemeen Politieblad. Zij zijn naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht tot het ondergaan der hun opgelegde hechtenisstraf. Door de feestcommissie van het Delttsch Studentenkorps is eene prijsvraag uit geschreven voor een feestmarsch, bij ge legenheid van de viering van het IXe lus trum van genoemd korps. De Haagsche gemeenteraad heeft ge weigerd bij te dragen in de kosten voor liet maken eener afsluiting van den Schieboezem ter afscheiding van Delf land en Schieland, tot stuiting van het afloopen van het water naar Schiedam Rotterdam, waardoor de waterverver- sching in Den Haag kan worden gebaat. De baronesse von F., zuster van een staatsdienaar in het Duitsche Rijk, wier aanhouding door de Haagsche politie op verzoek van de Duitsche politie heeft plaats gehad, was op 1 Febr. jl. met hare beide zonen, officieren in het Duit sche leger, reeds in Den Haag aange komen. Zij vestigde zich eerst eenigen tijd te Scheveningen, vanwaar de dame wederom naar de residentie vertrok en toen intrek nam bij particulieren. Zooals gemeld is, wordt hare uitle vering gevraagd wegens oplichting. Hare handeling zou hierin hebben bestaan, dat zij getracht heeft eon hypotheek ten bedrage van 280.000 mark te sluiten op landgoederen, welke zij voor gaf tot een waarde van 800,000 maik te bezitten. Het bedrog werd nog intijds ontdekt, zoodat het geld haar niet werd uitbetaald, en toen nam deze vrouw van een der adellijkste familiën in Duitsch- land, de vlucht naar Nederland. In tegenwoordigheid vaD den Rus- sischen gezant werd gisteren-voormiddag in de Russische kapel aan den Sclie- veningschen weg de jaardag der troons beklimming van den Czaar aller Russen herd acht. Te Loosduinen is het mond- en klauw zeer geheel geweken. De stallen der vee houders Van Leeuwen en Duijvestein zijn ontsmet. Het geheele Wostland is thans vrij van ziekte. Dinsdag-avond bracht het geheele personeel van de firma Enschedé en Zonen te Haarlem aan de firman ten een serenade, naar aanleiding van het feestelijk onthaal bij gelegenheid van het 150jarig bestaan dier lettergieterij. Met de muziek voorop en daarna twee schilden, waarop Leve de gieterijLeve het nagedacht! door fakkels omringden door duizenden begeleid, trok men eerst naar den heer Justus Enschedé, waar verschillende autoriteiten waren verza meld. Een deputatie uit de verschillende afdcelingen word binnengelaten, en zoowel hier als bij de twee andere fir* manten, de heeren Johannes en Charles Enschedé, voerde de meesterknecht-letter zetter C. J. Abspoel, het woord. Het ontbrak ook niet aan hartelijke ovaties van het publiek. Na de ovatie bij den heer Charles Enschedé trok men langs een omweg weder naar de inrichting, waar nog werd feest gevierd. Hoewel duizenden bij dui zenden op de been waren, liep alles in de beste orde af. Een gelukkig verschijnsel is het, dat in den kring onzer notarissen zelf eens de aandacht gevestigd is op de eischen van taal en stijl in onze notarieele acten. In een vergadering van de notarieele vereeniging, Zaterdag te Amsterdam gehouden, heeft de heer v. d. Bcrgh het opgenomen tegen het karakterloos geknoei met onze schoone moedertaal in nagenoeg alle officieele acte-stukken. De spreker vond wel eenige instem ming bij de vergadering, maar he t raee- rendeel der aanwezigen scheen nog veel meer bevreesd voor al te groote vrij heid en natuurlijkheid op dit gebied, dan voor de thans heerschende onnatuur. En dat wel meest, naar men zeide, om het publiek te bevredigen. Naar men verneemt, bestaan er plan nen, om de duinen in de omgeving van Alkmaar met dennen te beplanten. De leiding van die beplanting is door den minister van waterstaat opgedragen aan de Nederlandsche Heidemaatschappij Ten einde eene plaats te bepalen, waar met de aanplanting een begin kan wol den gemaakt, is in de vorige week reeds door den voorzitter der Maat schappij, den heer A. J. Blijdenstein, en den directeur eene opneming van het terrein gedaan. De heer Willem Bos, sinds 1860 Bur gemeester der Gemeente Oudorp en gedurende 22 jaren lid der Staten van Noord-Holland, werd gisteren in den onderdom van 63 jaren door den dood aan ziji. Gemeente ontrukt. Wordt in de vergaderingen der Staten van Noord-Holland in hem een man verloren, die door zijn helder verstand en rijpe kennis van polder-en Gemeen tezaken een voorname plaats in dat College innam, zijn ingezeten verliezen in hem een Burgemeester, die steeds de belangen van de Gemeente en van elk der Gemeenteleden in het bijzonder met ijver en nauwgezetheid behartigde. Het bestuurder Yereeniging van verve- ners in de lage Friescho Venen heeft een voorstel ingediend,dat de vereeniging zich tot de Regeering zal wenden met het .verzoek buitenlandsche briquetten te belasten. Dat in de gemeente Schoterland, die anders niet zoo heel vruchtbaar is, nog goed vee gefokt wordt, bleek gisteren- De heer Nijenliuis te Mildam, een ge woon landbouwer, verkocht aan een lieer uit Oosterbeek een span paarden voor de som van f 1300. Een fortuintje, nu de rundveeprijzen zoo laag zijn. Te Kampen en in de omliggende Ge meenten gaat een adres aan de Tweede Kamer ter teekening rond, met verzoek een verbodsbepaling in het leven te roe pen op het vangen, vervoeren en verkoo* pen van te jonge visch. Men meent dat liet hoogst gewenscht zou zijn te ver hinderen, dat duizenden en duizenden kilo's visch worden verhandeld van z°° luttele grootte, dat ze voor gebruik gü' lieol ongeschikt is. Tevens vreest me'1 voor geheele ontvolking van het visch" water, daar met ieder jaar de vangs

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2