Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "bureau hoogstraat 317. De Witte Wolf. Vrijdag 17 Maart 1893. No. 4539. Zij die zich voor het vol gend kwartaal op de Nieuwe Schiedamsche Courant abon- neeren^ ontvangen tot 1 April de deze maand nog verschijnende nummers GRATIS. Zoolang de voorraad strekt, wordt den nieuwen abonnés het Feestnummer ter eere van Z. H. Paus Leo XIII geschonken. ALGEMEEN OYERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 16 Maart '93. Bij de beraadslaging over de Grond wetsherziening in de Kamer van alge vaardigden te Brussel heeft gisteren de heer Demot (gematigd liberaal) het al gemeen kiesrecht bestreden, maar ver langd, dat de Grondwet geen beletsel daar tegen bevatten zou. Hij leverde vervol gens eene kritiek tegen de evenredige vertegenwoordiging en noodigde de re geering uit de punten aan te wijzen waarop transactie mogelijk zou zijn. Ook de heer Melot (conservatief-katho- liek) bestreed het algemeen stemrecht. De Indépendance zegt, dat een belang rijk schrijven gericht is door de Société antiesclavagiste van Belgie aan den minis ter van buitenlandsche zaken, inhou dende dat de Arabieren, slavenjagers, beter dan ooit voorzien zijn van vuur wapenen en ammunitie, in het Afrikaan- sche binnenland ingevoerd van de Oost kust, in flagranten strijd met de bepa lingen der Algemeene Akte van Brussel. De bestuurders der Sociéte dringen er bij den minister ten krachtigste op aan, langs diplomatieken weg te beproeven, dat er aan dezen ernstigen toestand een eiude kome, welke alle pogingen om Naab hbt Fbansch van Paul Féval. Alain haastte zich om te gehoorzamen. apierre bleef en keek Vannoy met verba zing aan. vH, u 80°d begrepen? zeide hij na een oogenhhk. Zoudt gij er aan denken dien tocht zelf te wagen Laat mjjn paard zadelen, zeg ik. In uw plaats zou ik minder gehaast zijn.. Het ten slotte n alleen aan, en ttiocht gy toevallig met het hoofd op de schou- "Iers terugkomen, dan zal ik toegeven, dat do kapitein een verloren man is. Hjj deed alsof hij de kamer wilde ver aten, maar bij de deur gekomen, keerde hij *ich om. Gjj zjjt moediger dan ik dacht, zeide hij n°g. De duivel is u zijn hulp schuldig, en misschien de beschaving in Afrika te doen veld winnen, verlamt en verijdelt. De Indé pendance voegt er bij, dat Engeland en Duitschland door de Sociétéantïesclavagute bedoeld zijn, welke trouwens aanbiedt hst onbetwistbaar bewijs voor hare be wering desverlangd te leveren. Sedert eenige dagen waren er te Brussel inspecteurs der Fransche Suretépubliquc, ten einde zekere anarchisten op te sporen. Eergisteren werd op hunne aanwijzing daar aangehouden de anarchist Schoupp, die uit Nieuw-Galedonië was ontvlucht, en gisteren diens broeder, te wiens huize eene huiszoeking tot de ontdekking leidde van twee vernielingswerktuigen en eene hoeveelheid wapenen. De politie is ook Mathieu, den dader der ontploffing van het restaurant Véry te Parijs, op het spoor. De justitie is overtuigd dat deze personen te Brussel een komplot gesmeed hebben. Onderzoekingen, welke elders plaats vonden, leidden tot geen resultaat. Het belangrijk incident Soinoury-Cottu, dat de aanleiding was tot de onstuimige Ka merzitting die 11. Dinsdag te Parijs plaats had, blijft nog steeds de geheele Fransche pers bezighouden. Tevergeefs trachten de organen der Regeering de verklaringen van md. Cottu voor te stellen als een complot tegen de Republiek het blijkt maar al te duidelijk dat het getuigenis Zaterdag 11. door mevr. Cottu voor het hof van assisen afgelegd, de volle waar heid bevat, die de tegenwoordige be windslieden der republiek niet kunnen verdragen. In de laatste dagen van December (zoo verklaarde md. Cottu) toen men nog meende het Panama-schan daal in zijn grootsten omvang ue stuiten door den bestuurders der Maatschappij den mond te stoppen en dus verdere onthullingen te voorkomen liet de minister van justitie, Bourgois, haar, de echtgenoote van een der Panama-direc teuren, door den heer Goliard polsen, of zij bereid was om als bemiddelaarster tusschen de Regeering en de directeuren der Panama-maatschappij op te treden, Maar neen, het ia te gewaagd, en ik heb liever dat gjj die kana loopt. Alleen gebleven, liet Vaunoy zich op zijn stoel vallen. Toen men hem kwam waarschu wen, dat alles gereed was voor zjjn vertrek, stond hjj op en ging naar het voorplein van het kasteel. Zonder te spreken steeg hjj te paard. De roode kleur zijner wangen had plaats gemaakt voor een schrikwekkende bleek heid. Zoodra hij het hek was doorgereden, schud de Lapierre het hoofd. Goede reiszeide hjj spottend, Wilt gt vroeg Alain, hem de blikken flesch aanbiedende. Gaarne, zeide Lapierre. Na den strijd mag men een glas drinken. Had ik uw flesch reeds dezen morgen al te dikwijls aangespro ken, dan was ik misschien op dit uur, in plaats van M. De Yaunoy op weg naar het kerkhof. Op zijn gezondheid Requiescat in pace! zeide de hofmeester ernstig. Hervé De Vaunoy was in het geheel niet wat men noemt een vermetel man. De poging die hij niettemin waagde, stelde hem aan een vreeseljjk gevaar bloot. Het was een soort tweegevecht op leven en dood, waarbjj hjj zjjn leven waagde tegen dat van Didier. Yerblind door zjjn vurige begeerte om zich van den jongen man te ontdoen, ontveinsde hjj teneinde deze laatste over te halen tot zwijgen, in welk geval zij alsnog buiten vervolging zouden gesteld worden. Zij begaf zich naar den minister, die voor zichtig genoeg was, haar geen bepaalde voorstellen te doen, maar haar toch duidelijk te verstaan gaf, dat de invrij heidstelling van haar man van hare medewerking in hetgeen zij een „slechte daad" noemde, afhing. De meerrecht- streeksche pogingen gingen uit van Soi noury. Deze liet haar kort daarop, in Januari, door Nicole ontbieden in zijn kabinet, doch toen zij verscheen, hield hij zich vreemd en vroeg heel onnoozel of zij verlangde hem te spreken. „Ik? wel neen," was haar antwoord, „u heeft mij ontboden, doch indien gij mij niets te zeggen hebt, zal ik heengaan." Daarop verzocht Soinoury haar te blij ven en kwam het gesprek op baar echtgenoot. Zij verhaalde welke voor stellen haar gedaan waren door Goliard, waarop Soinoury antwoordde, dat bet nu te laat was, daar Ch. de Lesseps reeds te veel gepraat had (Sensatie. De adv.-geu. zoowel als de verdediger Bar- boux eischten een onmiddellijk verhoor van Soinoury, die echter verklaart, dat mevrouw Cottu hem enkel verlof was komen vragen om baar man te zien „Wat" riep mevr. Cottu verontwaardigd uit, „en hebt gij mij dan met gevraagd, of ik stukken had, die voor de Rechter zijde compromitteerend waren (Luid gemor onder het auditorium). De voor zitter dreigde de zaal te doen ontruimen. Er volgde een levendige woordenwisse ling tusschen mevr. Cottu en Soinoury, die ten slotte toegeeft, dat hij wel over de rechterzijde kan gesproken hebben, maar niet in den zin van diensten en wederdiensten. Uit dit ondubbelzinnig getuigenver hoor blijkt, dat de Regeering in Ja nuari 11. nog beproefd heeft de beruchte Panama-zaak in den doofpot te stoppen en het Panama-proces te voorkomen Dat het p.'oces thans met al zijne op- zich misschien een gedeelte van het gevaar misschien ook rekende hij op middelen om te slagen, waarvan hij zijn heide handlangers onkundig had gelaten. Hoe het zjj, zjjn angst was groot, en wie hem, doodsbleek en bevend, op zijn groot paard gezeten, was tegen geko men, zou hem niet er van verdacht hebben avonturen na te jagen. Reeds geruimen tijd voor zijn vertrek had, zooals wjj gezien hebben, Jude Leker, de oude stalmeester van Nicolas Treml, het kasteel verlaten, om zich naar de hut van den kolen brander Pelo Rouan te hegeven. Jude was den vorigen dag in Bretagne gekomen, wel ongerust maar vol hoop. Op het allerergste kon Georges Treml, de kleinzoon van zjjn ouden meester, van zijn erfdeel beroofd zjjn en in dat geval had Jude het in de hand, hem dat te doen teruggeven. Maar nu was zijn onrust angst geworden, terwfjl zijn hoop verdween. Duizendmaal beter ware het geweest het kind terug te vinden, en het kistje, dat het fortuin der Treml's be vatte, te verliezen. Leefde Georges, hij had zijn degen gehad, om hem in den strijd te steunen! doch was hjj dood of onvindbaar, dan bleef er een vaag recht over. Het kistje, dat is de groote, rijke domeinen van Treml, waren zonder wettige meester, en Jude's toewijding, welke door een ballingschap zienwekkende onthullingen in vollen gang is, is dan ook zeker niet aan haar te wijten. Gisteren waren in dit pro ces de advocaten aan het woord. De advocaat Lagasse bevestigde, dat Con- stans en Clémenceau de lijst met de namen der omgekochte personen ken den. Hij trachtte verder in zijn plei dooi aan te toonen, dat de heer Floquet niet vreemd is gebleven aan de sommen die in de Panama-maatschappij gestort zijn voor de drukpers. Indien de heer Monchicourt, (de gerechtelijke directeur der Panama-maatschappij) weigert de lijst der 104 personen kenbaar te ma ken, dan is het, omdat hij schandaal ducht. Hij beweerde ook, dat de Re- geeriDg kennis droeg van hetgeen Soi noury zou doen. Daartegen kwam de advocaat-generaal in verzet. Roussel zegt, dat de Lesseps liegt, als hij ver zekert niet te weten, waarheen de gel den zijn gegaan. De advocaat-generaal viel in 't hij zonder De Lesseps aan, die langs kunstmatigen weg aan het publiek zijne spaarpenningen trachtte te ont lokken. Hij bracht hulde aan de eer lijkheid van Allain-Tagé, en hij ver weet aan de Lesseps de heeren Clémenceau, Freycinet en Floquet in de zaak te hebben betrokken. Zijne conclusie is zeer streng tegen De Lesseps, dien hij een rampzaligen financier noemt, die 1400 millioen Fransche spaarpenningen naar zich toetrok. Hierna zette de advocaat-generaal de verschillende ma nieren, waarop corruptie is gepleegd, uiteen. Wat de ophelderingen van Sans Leroy over de herkomst van de 200.000 fr. aangaat, deze, sprak de advocaat- generaal, beteekenen niets. Achtereen volgens ging hij nu de zaak van alle beklaagden na allen acht hij schuldig in het hij zonder viel hij den omkooper Charles de Lesseps aan, wiens verkwis tingen hij brandmerkte. Hij sprak van de slachtoffers der Panama-zaak, thans ten prooi aan ellende, schreeuwende van honger, en drukte het hof op het hart van twintig jaren niet was verminderd, was voortaan doelloos. Wel bleef de wraak nog over, die sterkste drfjfveer voor de handelingen van lieden, die alle hoop verloren hebben, maar Jude was oud. Zyn oprecht, eerlijk hart bevatte meer liefde dan haat. De wraak, zoo aantrekkelijk voor sommige zielen, scheen hem een treurige en nuttelooze vergoeding toe. Ik zal zoeken, zeide Jude Leker, zijn weg vervolgende langs de bekende voetpaden van het boschik zal lang, ik zal altijd blijven zoeken. Indien ik het bewijs -van zijn dood voor mij heb, dan zal ik mij naar zijn moor denaar hegeven en dezen dooden in naam van Nicolas Treml. Bij elke schrede, die hij deed op deze vroe ger zoo dikwijls betreden sombere kronkelende voetpaden, drongen herinneringen zich aan hem op. Het was dit voetpad, dat de oude eigenaar van La Tremlay gewoonlijk volgde, wanneer hij zich, met zijn kleinzoon voor zich op het zadel, te paard naar het kasteel van Boüexis begaf; hier bij deze kromming had Wolf, het prachtige, trouwe dier, na een held haftig gevecht, een wild zwijn vermeesterd; dat pad daar, dwars door het kreupelhout en zoo nauw, dat een jong hert er nauwelijks loopen kon, leidde naar den vijver van La Trem lay den vijver van La Tremlay, het graf misschien van den laatsten der Treml's. fWordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDA HE COURANT 69)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1