Binnenland. toegedaan. In verschillende provinciën hebben onlusten plaats gegrepen, waarbij de soldaten van de wapenen gebruik moesten maken. Een groot aantal lie den werden in hechtenis genomen onder wie vier radicale volksvertegenwoor digers. Uit de Amerikaansche hoofdstad Washington is de bevestiging gekomen van het bericht, aangaande een staats commissie, die naar Hawai zal worden gezonden, ten einde een soort van plebis ciet te houden, om de wenschen der bevol king te leeren kennen. De heer Blount, ex-voorzitter van de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden in het Lagerhuis der Ver. Staten, is lid van deze commissie. Volgens de Tribnna is dejongste zoo genaamde omwenteling op Hawai ver haast door de ontdekking, dat Enge- lands vertegenwoordiger de Koningin een voorschot van éen millioen pond ster ling had aangeboden, mits zij toestemde tot een Britsch protectoraat over de Sandwich eilanden en tot de heffing van eene belasting, zoolang het voorschot niet was terugbetaald. Schiedam, 17 Maart 1893. Burgemeester eu Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no. 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat de navolgende vergunningen zijn ver leend 1. aan de Schiedamsche Alco hol fabriek en hare rechtverkrijgen den tot oprichting van eene dis tilleerderij in het pand aan de Lange Haven alhier, wijk A, no. 235b, kadas ter sectie C no. 1047 2. aan A. van Dijk en zijne recht verkrijgenden tot oprichting van een koper- en blikslager ij in het pand aan de Hoofdstraat alhier, wijk G-, no. 89e, kadaster sectie L no. 1307. De collecte, eergisteren alhier gehou" den, ten behoeve van het ondersteu ningsfonds voor behoeftige oudstriiders, heeft na aftrek der onvermijdelijke kos ten, opgebracht f132.14. In eene correspondentie uit Schiedam aan den lijd lezen wij het volgende Door eenige leden van deu Gemeente raad is, met het oog op den treurigen toestand der gemeentekas ingediend een voorstel tot opheffing van het gymna sium. Dit wordt bezocht door 26 leer lingen, die een minerval van f 60 beta len, ofschoon de wet toelaat om een minerval van 1100 te heffen. De leer lingen zijn niet alleen uit deze gemeente. Uit de naburige gemeenten maakt men steeds gebruik van ons gymnasium. Deze inrichting kost der gemeente circa jaar lijks f20,000. Een der leeraren, de heer M. Horn, heeft, ten gevolge van het ingediende voorstel, een brochure ge schreven en die gratis met kwistige hand verspreid, waarin hij betoogt dat het gymnasium een instelling is, ge heel in het belang der gemeente. Feite- lijk is deze brochure een oratia pro domo. Men schrijft uit Den Haag aan do N. Prov. Gron. Ctdat op het Depar tement van Binnenlandsclie Zaken druk gewerkt wordt aan de Memorie van be antwoording op het voorloopig verslag over de kiesivetien. Zoo de geruchten waarheid bevatten, zou Minister Tak niet genegen zijn zich bij ingrijpende veranderingen neer te leggen en kunnen derhalve geen geheel omge werkte wetsontwerpen verwacht worden. Do wijzigingen, die de Minister nog zal aanbrengen, zullen zich hoogstwaar schijnlijk bepalen tot de redactie van enkele artikelen. Het eenige, waartoe hij wellicht beieid zal zijn, is wijziging van de formuleering der kenteekenen van welstand en geschiktheid, die over eenkomstig eeDe verklaring van Mi nister Heemskerk tot één kenteeken kunnen gebracht worden, maar een wij ziging, die op het aantal kiezers geen invloed zal hebben. Het schijnt in de bedoeling van Mi nister Tak te liggen in ieder geval be gin October de kieswetten in openbare behandeling bij de Tweede Kamer te doen brengen, althans wanneer de tegen standers dit voornemen niet zien te ver ijdelen. Mocht een amendement van in grijpende strekking worden aangenomen, dan zouj de Regeering onmiddellijk de wetsontwerpen intrekken en aan de Koningin-Regentes in overweging geven de Kamer te ontbinden. Bij aanneming der wetsontwerpen, zullen de nieuwe Tweede Kamer en de Prov. Staten in de maand April van het volgende jaar worden gekozen." Onze Marine zal Nederland op de wereldtentoonstelling te Chicago verte genwoordigen, waartoe het sch roefstoom schip le kl. Johan Willem Friso is aangewe zen, dat te dien einde op nader te be palen datum naar New-York zal ver trekken. Enkele hoofdofficieren zullen zich van daar per spoor naar Chicago begeven. De nieuwe postzegels van Neder- landsch-Indië met. de beeltenis van H.M. de Koningin zijn thans ook in omloop gebracht. De directie der Kon. Nederl. Stoom v. Maatschappij heeft zich bij ad tos tot de Tweede Kamer gewend met eenige bezwaren tegen het ontwerp tot wijzi ging der wet van 28 Maart 1877 tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepen. De rijks telegrafen hebben in do beide eerste maanden van dit jaar f 4400 meer opgebracht dan in hetzelfde tijd vak van het vorige jaar, en niet minder, zooals vroeger is gemeld. Een kleine vooruitgang dus bij het vorige jaar. Maar bij de raming over 2 maanden is de opbrengst bijna f20,000 ten achter. Onze opmerking, dat het te hooge bin nenlandsclie tarief de ontwikkeling van het telegrafisch verkeer belemmert, blijft dan ook zeker van kracht. Jfbl. In het Algemeen Politieblad van 16 Maart jl. staat gesignaleerd Emile Arton, laatst bankier te Parijs, geboren te Straatsburg 16 Augustus 1849, lengte ongeveer 1.6 Meter, vrij gezet, schom melende gang tengevolge van een breuk, haar bruin, geknipt zoogenaamd „en brosse" baard blond, puntig geknipt, tbans wellicht geschoien, knevel dito zonder punten, voorhoofd hoog en rond, oogen donker en levendig, mond groot, lippen dik, neus gebogen. Hij draagt een lorgnet, zonder hetwelk hij zeer slecht ziet; sprekende ziet hij over het lorgnet heen. Hij wordt beschuldigd van bedrieglijke bankbreuk, misbruik van vertrouwen en vilschheid in ge schrifte. De Eransche regeering heeft zijne uitlevering aangevraagd.Opsporing en aanhouding wordt verzocht en on middellijk bericht aan het departement van justitie, alwaar zijn photographisch portret ter inzage ligt. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer T. Hoogerwerf als kapitein der „Vlaardingsche Stoombootmaatschappij" die toen is opgericht, en de heer C. Van Rossen, eerst als matroos, vervolgens als stuurman en sedert 1880 als kapitein, bij diezelfde maatschappij in dienst trad. Van al de toen in dienst getredeuen zijn zij de eenige overgeblevenen. Door de centrale roomsch-katholieke kiesvereeniging in het district Vlaar- dingen zijn voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten candidaat gesteld de hoeren jhr. Von Fisenne, te Rijswijk, en H. van Schaik, te Delft. Den 22en zal in eene vergadering van gedele geerden der roomsch-katholieke kiesver- eenigingen eene keuze worden gedaan. De pogingen, om Friezen te plaatsen bij de zeevisscherij te Maassluis en Vlaardingen, blijken toch minder glad van stapel te loopen, dan men op grond van bekomen inlichtingen zich mocht voorstellen. Dit althans moet de onder vinding zijn van den burgemeester der gemeente Het Bildt die persoonlijk de belangen zijner gemeentenaren bij de reeders is wezen behartigen. Evenwel is hij er toch in geslaagd voor 15 vrij gezellen plaatsing te bekomen, terwijl de kans niet is buitengesloten, dat nog eenigen zullen kunnen volgen. Naar het Nd. Br. Bgbl. verneemt geeft het St. Franciscusgasthuis te Rot terdam tot dekking der bouwkosten van het nieuwe gasthuis eerstdaags eene obli gatie leening van f 60.000 uit, verdeeld in stukken van f 1000 en f'500. Thans reeds, vóór de emissie dier leening is liet bedrag, door toezegging van bemid delde leden der Derde Orde van Fran- ciseus, bijna geheel onder de Tertiarissen geplaatst. Woensdag-ochtend had II. T. Lan- degent, beurtschipper van Burghsluis op Rotterdam, het ongeluk mot zijn schip „Eiken morgen, nieuwe zorgen" in de Noord op een berm te varen. De Bomkade te Dordrecht ingesleept, bleek dat het schip een groot lek had bekomen en reeds half vol water stond. Onmiddellijk werd begonnen met het overladen der goederen terwijl met alle macht moest gepompt worden om het schip voor zinken te beweren. Do schade wordt door assurantie gedekt. De twee zonen van deinde residentie gearresteerde Duitsche barones Von F., die voortvluchtig waren, zijn thans ook, naar het 1)11. v. A. H. verneemt, iu hechtenis genomen. Do anti-revolutionnaire kiesvereeni ging „Nederland en Oranje" te Leiden heeft in hare Dinsdagavond gehouden loden vergadering met algemeene stem men de volgende motie aangenomen „De anti-revolutionnaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje" te Leiden, vreezende dat de electorale kwestie, evenals vroeger de onderwijs-kwestie, eiken noodzakelijken politieleen arbeid onmogelijk zal maken, betuigt hare sympathie voor het kieswet-ontwerp van minister Tak. Hoewel zij weet, dat de grondwet belel het beginsel van huismanskies recht tot zijn recht te doen komen, hoopt zij toch, dat de wet door gepaste amendementen zoo verbeterd moge wor den, dat zij ook voor de anti-revolu tionnaire partij aannemelijk zij. Aan de inundatiewerken te Haarlem mermeer is men met kracht bezig met het leggen van sporen tot vervoer van grond voor dekking van den inundatie- dijk, van de Vijfhuizen van Hoofddorp. Men hoopt dit jaar nog zoo ver te vor deren met het communicatiekanaal, dat hiervan voor de scheepvaart ge bruik zal kunnen gemaakt worden. Jammer dat de ruimte door de bruggen en de breedte der sluizen zoo gering is, dat alleen vaartuigen van kleine afmeting hiervan gebruik kunnen maken. De verwachting van de doorvaart is dan ook helaas niet groot. De hoop is nu weder gevestigd op het ter sprake gebrachte spoor van Haarlem op Utrecht door de Haarlem mermeer. De burgemeester van Aalsmeer waar schuwt voor een persoon, naar gissing 50 jaar oud, die loten te koop aanbiedt te gen 45 cent 1/12lot, voorgevende dat ieder die 2 loten koopt, stellig een prijs wint. Hij draag met zich eene pendule, wel ke hij beweert als prijs op een lot te zijn gewonnen, hetgeen bij onderzoek bleek onwaar te zijn. Naar wij vernemen, zal op Donder dag 23 Maart de gedenksteen voor Alberdingk Thijm in den gevel van diens huis op den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam onthuld worden. Prof. De Rijk van Hageveld zal daarbij de feestrede houden. De bijeenkomst uer genoodigden zal dlaats hebben in het huis zelf, thans het lokaal der Gonzagaver een igingOp schriftelijke aanvrage zijn bij de firma 0. L. van Langenhuysen ook voor da mes uitnoodigingskaarten te bekomen. In West-Friesland is thans de han del in jonge kalvereu en vette varkens .zeer levendig. Na geslacht te zijn, wor den zij per eerste gelegenheid naar En geland, voornamelijk naar Londen, ver voerd. Eén slager te Twisk slachtte o. a. deze week op één dag niet minder dan 43 varkens. Woensdag ochtend heeft men in het Noordzee-kanaal drijvende gevonden het lijk van J.de Nijs, den spoorwegarbeider, die op 2 Februari omgekomen is bij de ramp aan de burg te Velzen. Het lijk was nog onbeschadigd. Heden Donder dag) wordt het ter aarde besteld. Men weet dat de twee andere slacht offers daags na hot ongeluk opgehaald werden, maar de Nijs was tot hiertoe niet te vinden. Iu den nacht van Dinsdag op Woens dag brak te Utrecht een felle brand uit in een kruidenierswinkel, Voor straat No. 66. Door het krachtig en beleidvol optreden van de brandweer bleef de brand, die aanvankelijk een zeer dreigend aanzien had, tot het boven gedeelte van het aaugetaste perceel be perkt, en kregen de aangrenzende per- ceelen alleen belangrijke waterschade. De op de zolderkamer slapende per sonen, door het rumoer en het knet teren der vlammen gewekt, hadden nog juist den tijd de trap te bereiken en ongedeerd beneden te komen. Het ver brande was verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. In de vergadering ran de liberale kiesvereeniging Vrijheid en Orde te Harlingen is tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer met bijna alge meene stemmen gekozen do heer A. Bou- maii, inspecteur der registratie aldaar. Hij zal Vrijdag-avond aldaar in eene openbare vergadering optreden. Door den Raad der gemeente Dantu- madeel was op de ontwerp-begrooting, dienst 1892, f4000 gebracht voor sub sidie aan vereenigingen voor werkver schaffing. Gedeputeerde Staten hebben hunne goedkeuring aan deze begrooting ont houden, vooral ook omdat de hoofdelijk omslag met die som verhoogd was. Te Beets is het alweer treurig gosteld. Do polderdijken zijn op vele plaatsen voor het hooge water bezweken on vele polders staan blank. De bewoners moe ten uit hunne woningen vluchten. Zij hebben zich tot den burgemeester ge wend om hulp. Het water slaat zalf3 over den straatweg. Door arbeiders, op de esch te Drou- wen werkzaam, is aldaar 3/,( nieter be neden de oppervlakte een| grafkelder van oud-Germaansclion oorsprong ge vonden. De overblijfselen bestonden uit een viertal zware vloersteenen (keien) en eenige kleinere steenon die naar be neden waren gevallen. Uit de veelvul dige scherven bleek dat er urnen had den ingestaan. Ook de overblijfselen van beenderen en aseh waren aanwezig. Een gedeelte van eene der randen, afkomstig van eene urn, is bij een der arbeiders aanwezig. Op eene Zondag gehouden vergade ring van de besturen der afdeelingen van den sociaal-democratischen bond in het oosten der provincie Groningen is besloten op 30 April eene groote mee ting te Winschoten te houden. In Gelderland vermindert het aan tal bijenhouders zeer, door den slech ten honigoogst gedurende de laatste jaren. Gedurende den afgeloopen winter is het getal korven opnieuw zeer ver minderd, doordien er vele bijen van hon ger zijn omgekomen. De nog overge blevenen worden door de bij kers bij g°

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2