Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4542. "gSureau ^oogstraat <f 317. De Witte Wolf 16de Jaarg. Dinsdag 21 Maart 1893 ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: 1 PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Zij die zich. tegen 1 April aanst. op de Nieuwe Schiedamsche Cou rant abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog te verschij nen nummers gratis. Wegens den op ZATERDAG vallenden feestdag van MARIA BOODSCHAP zal het volgende ZONDAGSNUMMER ver schijnen VRIJDAG AVOND. Advertentiën voor dat nummer bestemd, gelieve men uiterlijk vóór Vrijdag middag 4*/o uur in te zenden. Naar hkt Fransch van Paul Féval. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 20 Maart '93. Het plotseling afsterven van den man, wien velen nog een beduidende rol op het wereldtooneel hadden toegedacht, houdt nog steeds de geheele Franschc pers bezig. De dood van Jules Ferry, waardoor geheel Parijs is verrast, zegt het katholiek orgaan de Mondeheef't waarlijk iets tragisch; weinige dagen scheiden hem van die verkiezing voor hetjpresidentschap van den Senaat, die de tegenstanders zoowel als do vrienden van den heer Ferry, hebben beschouwd als een soort politieke verrijzenis, welke belangrijke gevolgen zou hebben. En ziet: dit alles is als op een oogenblik vernietigd, en de vrees der eenen, de hoop der anderen met al de min of meer beuzelachtige commentaren van de pers zijn slechts als de droom van een schim, „lerêve d'une ombreDe dood komt ons een keer te meer de les geven van de onherstelbare ijdelheid van alle mensche- lijke zaken. In 't gezicht van dit graf, zoo onverhoedsjgeopend, bewaren wij al onze herinneringen, al wat wij reeht- niatig gevoelen maar des ondanks over- hecrscht ons die godsdienstige eerbied, die majesteit van den dood, welke ons 62) Aten bad ban moeten leeren Christelijke onder werping te stellen tegenover haat; men had bun neldadtg moeten tegemoet komen iu hun oudergang maar in plaats van priesters, zond men hun soldaten. Zjj werkten niet meer; des te erger voor hun huren. Pij wijze van weerwraak verniel den of verbrandden de soldaten de woningen, die in dichte rijen langs de hoofdwegen stonden; maar dit was vergeefsehe moeite. De Wolven wisten waai zij elders een schuilplaats zouden vinden buitendien leerden zij zich ruimschoots schadeloos stellen voor de verliezen, die men hun berokkende. Na den Koninklijken interdant, was het Hervé De Vauuoy, die het zwaarste getroffen werd. Hjj mocht een geheim maken van zjjn diepen beveelt onze gedachten hoven al de harts tochtelijke klachten der menigte te ver heffen en zooveel mogelijk het meer bezadigd oordeel van de nakomeling schap te voorzien Zoo gelooven wij dan ook, dat de geschiedenis eenmaal aan Jules Ferry streng zal verwijten den sectarischen hartstocht, waarmede hij gewerkt heeft aaneen soort van zedelijke verbrokkeling van Frankrijk, terwijl hij zich ten doel stelde het werk van de ontkerstening waaraan hij zijn naam heett gehecht, maar terzelfdertijd zal zij hem toeken nen zekere hoedanigheden, den Staats man eigen en somtijds een opmerkelijk helder inzicht, vooral toen hij zich ver stoutte te zeggen: „het gevaar schuilt aan de Linkerzijde." De geschiedenis zal hem vooral daarom prijzen, dat hij, ten spijt van eene dwaze en misdadige op positie, gearbeid heeft aan de grootheid van Frankrijk, vervolgende die staat kunde van koloniale uitbreiding welke, in weerwil van hare zware fouten, zijn grootste eer zal blijven. Inderdaad is het een zeer bezadigd oordeel, dat de Monde hier over den man van den Ton kin-oorlog en van het beruchte artikel 7 velt. Desondanks berust het op waar heid en christelijke liefde. Het nage slacht, rechtvaardiger in zijn oordeel dan de tijdgenooten, zal „den Tonkinees"min- der richten, omdat hij den Tonkin-oorlog begon, waarbij hem de grootheid en den roem des vaderlands voor oogen stond, maar omdat hij de kinderen aan de katho lieke scholen onttrok, de religieuzen uit hunne vreedzame cellen jaagde. Niet als Ferry „de Tonkinees," maar als Ferry „de slotenhreker" zal |de verscheiden president van den Franschen Senaat in de geschiedenis hekend zijn. In den Senaau hield Zaterdag de ondervoorzitter eene lolrede op Jules Ferry. De vergadering stond een crediet van 20.000 lrancs voor de begrafenis toe en besloot ten teeken van rouw de zitting op te heffen. haat tegen de Wolven, die bjj herhaling vree- selijk hadden huis gehouden op zjjn goederen; hij mocht alleen in het verborgene den vreed- zamen Béchameil tot geweld aanzetten, telkens wanneer hij, zelf achter de schermen blijvende, den een of anderen wreeden maatregel aan ried, wreekten de Wolven zich onmiddellijk. Men zou bijna gedacht hebben, dat het hoofd der Wolven spionnen op het kasteel had, zoo subl volgde de straf op het kwaad. Nu kort geleden had Vaunoy den raad ge geven het Wolvenhol aan te tasten en het ravjjn schoon te vegen, om zoodoende het kwaad bij den wortel aan te tasten. Vier-en- twintig uren later was zjjn kasteel Boüexis tot op den grond toe verwoest. Kortom, de Wolven hadden geen grooter vijand dan Hervé De Vaunoy en zij betaalden hem met gelijke munt. Van dit alles wist Jude slechts een gedeelte, doch hij zou het overige binnenkort vernemen. In dien strijd kon zijn keuze nief twijfelachtig zijn. De herinnering aan zijn meester en zijn oude sympathie voerden naar de Wolven, die Bretagners waren, zooals vrouw Gotou met zooveel ophef verkondigd had. Maar .Tude had noch den wil, noch den tijd om den bewoners van het bosch den steun van zijn arm te verleeuen. Zijn taak was be paald de laatste woorden van den sterven den Nicolas Treml klonken hem nog in de ooren, en hij zou het als een misdaad beschouwd In de Kamer hield de minister-presi dent Ribot eene lofrede op Ferry en legde nadruk op de diensten door den overledene aan de republiek bewezen. Baudry d'Asson protesteerde tegen het regeeringsvoorstel van eene begrafenis op staatskosten, hekelde Ferry om zijn strijd tegen de katholieke scholen en eindigde: het land zal den Tonkinees richten! Al de leden der linkerzijde antwoordden met uitroepen van ver ontwaardiging en schimp op deze taal. Met 296 tegen 170 stemmen stond de Kamer het crediet toe voor eene begra fenis op kosten van den Staat. Ook besloot zij den dag der begrafenis niet te zitten. De rechterzijde endeBoulan- gisten stemden tegen. De raad van ministers heeft besloten, dat de begrafenis van Jules Ferry met groote praal en op staatskosten zal ge schieden. Zij zal waarschijnlijk Dinsdag of Woensdag plaats hebben. Bij hot graf zal Ribot uit naam der Regeering spreken. Ferry wordt begra ven te Foucharupe. Er is sprake van dat Constans zijn opvolger zal zijn als voorzitter van den Senaat. Volgens den Figaro is Constans door den dood van Ferry diep getroffen. De minister Ribot bracht de tijding van diens dood aan den president der Repu bliek, die toen gezegd zou hebben De republiek verliest in Ferry een zijner meest waardeerbare mannen, die zij in reserve had. In het beruchte Panama-proces heeft Zaterdag de advocaat Rousseau den oud-minister Baïhaut verded'gd. Hij wees op zijn schitterend verleden en op zijne schuldbekentenis. Veriei betwistte hij het zeggen van Ch. de Lesseps, dat Baïhaut hem liet mes op de keel zou hebben gezet, want hij wist, dat het geld aan Baïhaut gegeven, niet tot regeeringsdoeleinden besteed zou worden. Daarna werd Blondin door advocaat Sallier en daarna Sans Leroy door advocaat Danet verdedigd. Deze laatste hebben, zich op te houden op den hem door zijn meester voorgeschreven weg of hiervan, ai ware het ook slechts voor een oogenblik, af ve wijken. Het was nagenoeg acht uur in den morgen, toen Jude het kruis van Mi-Forêt in het ge zicht kreeg. Deze plek werd door de geheele landstreek iu hooge eer gehouden, en de goede lieden uit den omtrek hadden vooral grooten eerbied voor een klein madonnabeeldje, dat geplaatst was in een uitholling, die men in het kruis gemaakt had. Het was voor dit beeldje, bekend onder den naam van Onze Lieve Vrouw van Mi- Forêt, dat Nicolas Treml zijn laatste Ave Maria gebeden had, alvorens Bretagne voor goed te verlaten. Bjj het kruisbeeld gekomen, steeg Jude van zijn paard, knielde eii bad. Eenige minuten later bemerkte hij tusschen het dichte gebladerte van enkele heesters den rook uit de hut van Pelo Houau, den kolen brander. De hut van Pelo was tusschen de heesters verborgen en stond aan den voet van een kleine met struikgewas begroeide hoogte, waar op hij zijn ovens had gebouwd. Het uiterlijk aanzien van dit plekje grond was landelijk en niet onaangenaam een kleine tuin, vol bloemen, gaf aan de hut een voor komen van kalm geluk en welstand. Die tuin was het domein van Marie. Zij trachtte aan te toonen, dat Sans Leroy veranderde van tegenstander in voor stander der premieleening, wijl hij de genoegdoening van Engeland doorzag, als het Panama-kanaal niet door Frank rijk werd voltooid. Danet vroeg vrij spraak. De zitting werd tot Maandag verdaagd. De minister Bourgeois verklaarde in de Kamer op een vraag van de com missie vaa enquête, dat, als Cottu zich niet voor het onderzoek van zijne voor ziening in cassatie door het hof van assises, gevangen geeft, die voorziening niet zal worden toegelaten. Ribot ver klaarde, dat de regeering al het mogelijke doet om de uitlevering van Herz te verkrijgen, llerz wordt bewaakt en zijne papieren zijn in beslag genomen. Bij overlijden zou de instructie met volle recht vervallen. De anarchisten vierden Vrijdag-avond het gedenkfeest der Parijsche Commune met de gebruikelijke samenkomst, waarin prins Krapotkine, Louise Michel en an dere bekende revolutionairen als ge woonlijk doorsloegen. Louise Mick 1 stond herhaaldelijk bij de Panama schandalen stil en beweerde, dat liet den kapitalisten geoorloofd scheen, het volk op groote schaal te plunderen, terwijl een man uit het volk zwaar gestraft wordt, als hij uit honger brood steelt. Met roode vlaggen en oproerige zinspreuken was de tribune getooid. In het Oosten maakt het Katholi cisme voortdurend vorderingen. De ka tholieke patriark van Constantinopel, mgr. Azarian, die als hoofd der katho lieke kerk in Turkije door sultan Abdul Hamid als buitengewoon gezant naar paus Leo was gezonden, is door den Paus heiast met het overbrengen van een brief voor den Turkschen keizer, wien Z. H. daarin dank zegt voor de vrijheden, die de Sultan zijne katholieke onderdanen verleent. Men wil weten, dat mgr. Azarian in liet eerstvolgend consistorie tot het kardinalaat zal wor- alleen plantte en besproeide haar bloemen. Op het oogenblik dat -Jude van tusschen het geboomte te voorschijn trad, was Marie, op den drempel van de deur gezeten, bezig om een mandje van kamperfoelieranken te vlechten. Haar geest was niet bij haar werk, doch haar blanke, spitse vingertjes plooiden en draaiden zoo snel het welriekende hout, dat haar arbeid niet de minste vertraging door haar afgetrokkenheid ondervond. Al vlechtende zong zij; maar o >k haar lied hield niet. haar gedachte bezig. Wat Marie bezig hield, terwijl zij zat te werken, dat was Didier, den vriend barer kindsheid. Hij had be loofd haar te zullen huwen. Zy had hem terug gezien. Zij was gelukkig en genoot haar vreug de niets wilde zij er van verliezen en zorg vuldig verjoeg zij elke gedachte van twijfel of vrees. Waarom te twijfelen of te vreezen; was hij niet even fier en edel van gemoed als van uiterlijkhad hij ooit gelogen Marie's gezang was dan ook een gebed, een dankbetuiging, die ten hemel steeg. Jude zag haar en een glimlach plooide zijn lippen. Toen Marie hem op haar beurt be merkte, bloosde zij en wilde verschrikt vluchten; doch het eerlijke gelaat van Jude stelde haar gerust. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1