Binnenland. den verheven. Als dit waar mocht zijn, zou het de eerste maal zijn, dat Turkije ten vertegenwoordiger in het H. College kreeg. Uit Rome wordt aan de Monde be richt, dat de gezant van Griekenland te Parijs, de heer Delyannis, door den Paus in particuliere audiëntie is ontvangen. De heer Delyannis behoort tot hen, die de vereeniging van de Grieksche met de Roomsche kerk wenschen, en men hecht daarom groot gewicht aan de langdurige audiëntie, door Leo XIII aan den Griekschen diplomaat verleend. De Times verneemt uit Tanger, dat de troepen van den Sultan van Marocco te Wazan zijn aangekomen om de berg- roovers, die Wazan hebben aangeval len, te tuchtigen. Bovendien bereidt de Sultan tegen den zomer eene sterke expeditie voormen weet niet waar heen. Zou het soms zijn tegen de En- gelschen, die op de noordwestkust van Afrika een protectoraat willen vestigen, dat de yorst van Marocco volstrekt niet begeert Jules Ferry. Jules Perry werd den 5 April 1832 te St. Dié in de Vogeezen geboren, in 1851 werd hij advocaat te Parijs, in 1865 redacteur van de Temps en in 1869 Kamerlid. Reeds in die oppositie nam hij een voorname plaats in. Bij het uitroepen der Republiek werd hij lid van het Gouvernement de la defense nationale, den volgenden dag secretaris dier regeering en weer een dag later prefect van het departement van de Seine. In deze be trekking werd hij bij de socialistische oproeren, welke tijdens het beleg plaats hadden, den 31sten October door de oproerlingen gevangen genomen. De nationale gardes bevrijdden hem echter. Veertien dagen later werd hij wederom tot een anderen werkkring, dien van maire van Parijs, gekozen. Na de on derwerping van ParijsaanvaarddeFerry, die inmiddels opnieuw lid der Kamer was geworden, op verzoek van Thiers wederom dt betrekking van prefect, welke hij echter slechts 10 dagen be kleedde. Een jaar later, Mei 1872, werd hij gezant te Athene, maar na het aftreden van Thiers keerde hij naar het vaderland terug, dat hem torstond een plaats in de volksvertegenwooidiging schonk. In Februari 1879 belastte Ferry zich in het Kabinet-Waddington met de portefeuille van Onderwijs. In de eerstvolgende zes jaren trad Ferry twee maal als minister-president op en nam driemaal een plaats in door anderen gevormde kabinetten in. Nog den 28en Maart 1885 verleende de Kamer hem als premier met 273 tegen 227 stemmen een nieuw krediet, dat de regeering voor de expeditie in Tonkin aanvroeg. Den volgenden dag kwam het bericht van den terugtocht der Fransche troepen bij Langson en onmiddellijk onder den invloed der paniek, werd het ministerie ten val gebracht door het aannemen van een votum van wantrouwen met 310 tegen 161 stemmen. Drie jaren daarna, toen Ferry de teraardebestelling van Hypo- litte Carnotbijwoonde, toonde de menigte zich nog zoo vijandig jegens „den Ton- kinees", dat de politie hem tegen mis handelingen moest beschermen. Nauwelijks oenige weken geleden, werd hij tot president van den Senaat gekozen, welke betrekking hij met zeer veel welgevallen aanvaardde en die hem de gelegenheid opende, opnieuw een rol van bcteekenis te spelen in de repu bliek. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen; alsmede dat heden de termen van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag belmo ren te worden ingediend. Door de politie zijn Vrijdag-avond twee jongens op de Westerkade alhier aangehouden, tijdens zij lood vervoerden, dat zij in een gebouw op de werf „De Nijverheid" aan het Oosterhavenhoofd hadden gestolen. Tegen hen is proces verbaal opgemaaakt. Het 12-jarig meisje teOverscbie.dat door haar stiefmoeder zoo zwaar mis handeld werd en naar hier in het zie kenhuis werd overgebracht, is aldaar overleden. Dc gepensionneerdo luitenant-generaal C. 11. F. graaf Dumoneeau, Grootofli- cier der Kroon, is door Z. H. den Paus benoemd tot Grootkruis in de orde van den H. Gregorius den Groote. Door de commissie van rapporteurs voor het ontwerp bedrijfsbelasting is nog geen besluit genomen over de vraag of een nieuw afdeelingsonderzoek gevor derd zal worden. Alvorens hieromtrent te beslissen, schijnt de commissie een nadere, studie van de Memorie van ant woord en het gewijzigd ontwerp noodig te achLen, zoodat een besluit wellicht nog niet in de eerste dagen zal volgen. Schiedam, 20 Maart 1893. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter kennis van de ingezetenen dat het kohier voor de belasting op het Personeel no. 12 dezer Gemeente, ovei 1892/93, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 16den Maart 1895 executoir verklaard, en aan den Ont vanger der Directe Belastingen, ter in vordering is overgemaakt. Een aantal sollicitanten vei voegen zich nog dagelijks bij den minister van jus titie, om benoemd te worden tot inspec teur bij 's rijks politie. Daaronder zijn er velen die in superieure betrekking jaren lang bij de gemeente-politic zijn werkzaam geweest. Elt plaatsen zijn vacant. Daarvoor hebben zich aange meld ruim 300 personen. De jaarwedde is minimum f90 maximum f 1400. De Vaderlander,\qts vernomen hebbende van do candidatuur-Heemskerk in het dis trict Harlingen, bestrijdt reeds bij voor baat dien candidaat, daarbij geen smaad- en schimpredenen sparend. De eisch van dit orthodoxen-orgaan is in geen geval een doleerende en ook niet een dubbel zinnig vriend der Ned. Herv. Kerk. Het blad wil een beslist niet-demo- craat en wijst daartoe aan zekeren heer De Vries van Minnertsga. Van radicale zijde zal vermoedelijk Mr. Treub candidaat worden gesteld. Te Londen zal op 7 en 8 Juni de internationale conferentie worden ge houden over de a. s. winterdienstrege- liug. Daaraan zal door 108 spoorweg en stoomboot ondernemingen worden deelgenomen. Van 1 Juli a. s. af, zullen de gewo ne pereentsverhoogingen der traktemen ten en weekloonen van de ambtenaren, beambten en werklieden in vasten dienst bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, weder worden ver leend. Ook zullen alsdan vele rangsver- hoogingen plaats hebben. Voor de leden van de R.-Katk. Ver- eeniging Hecht en Orde te Rotterdam trad Donderdag avond als spreker op de heer H. W. Kouwenhoven vanO.erveen met het onderwerp: „De invloed van de school op de toekomstige en die van de pers op de huidige kiezers. De zoogenaamd neutrale school werkt z. i. allerverderblijkst op de kinderen. Zij kweekt flauwe Katholieken en wel licht erger - want het socialisme heelt zijn aanhangers ook onder de openbare onderwijzers. De Katholieke school daarentegen vormt mannen, die het Ka tholiek bewustzijn in zich dragen en het weten te uiten, zooals Belgie ten voorbeeld geeft. De lauwheid van sommige Katholieken vindt haar beste weerspiegeling in de ontzenuwende lectuur der zoogenaamd neutrale bladen. Men lette eens op juist de Katholieke kiezers, die bij de verkiezingen geregeld thuis blijven, zijn de lezers van de neutrale pers. Ook het vraagstuk van den dag, de Kieswet, werd door hem besproken. Hij betreurde de verdeeldheid onder de Ka tholieken en drong aan op eenheid. Met de vrijheden voor den vierden staiiu gaat men te ver. Hij zou den werk man wel een stem willen toekennen, maar proportionneel en noemde liet een onverantwoordelijke daad de meerderheid plotseling in handen te geven van hen die niets bijdragen in de kosten van den Staat. Om den ongeloovigen geest onzer 19e eeuw te bestrijden, is organisatie noodig, Katholiek onderwijs en onder steuning van de Katholieke pers, daar de laatsten de twee hefboomen dezer eeuw zijn. Spreker bejam merde het, dat Katholieken liberale en neutrale bladen steunen door advertenties en ze kinderen en werklieden in handen geven. Met een woord van opwekking om in don strijd te volharden, besloot hij zijn rede, die misschien in druk zal worden uitgegeven. Onder toejuiching deelde de heer mr. J. Mas heek mede, dat hij op aandrang zijner medeleden definitief de op hem uitgebrachte keuze als Voorzitter van llecht en Orde heeft aangenomen, Tot lid van het Bestuur werd benoemd de heer J. M. Maury. De Rotterdamsche Tram weg maat schappij heeft, als proefneming, aan een der stoomtramwagens eene electrische verbinding aangebracht, ten doel heb bende van den achtersten wagen aan den machinist het sein tot stoppen te geven. reeds 302 winkeliers in dit vak voor geheele of gedeeltelijke sluiting op Zon dag zijn, voorstelt om met 1 Mei a. s. de winkels en magazijnen des Zondags te 5 uur namiddags te sluiten. Do Raad der gemeente Breda besloot afwijzend te beschikken op d» ccnces- sie-aan vrage voor eene waterleiding door de heeren Scheltus en Van Geer en het voorstel der waterleidingscommissie aan te nemen, om den watertoren te bouwen op het terrein, thans nog dienende tot algemeens begraafplaats, dat echter nog nimmer als zoodanig is gebruikt. Langzamerhand is het in Breda ge woonte geworden, dat benoemde of her benoemde raadsleden eene serenade ont vangen van verschillende muziekveree- nigingen. Vooral nadat het gebruikelijk was geworden dat de hulde-ontvanger f25 tot belooning gaf, klom het aantal gezelschappen tot drie. Niet alleen wordt dit voor de raadsleden eene dure hulde, maar de hulde wordt ver laagd tot eene bedelarij; daarom is thans door het muziekkorps der schut terij besloten, voortaan bij het aanbieden van eene serenade te bedingen, dat geen geld zal worden aangeboden. In verband mot het feit dat te Maas sluis onlangs eenige kuipersknechts wer den ontslagen, omdat zij tegen den zin der patroons eene vereeniging van vak- genooten wilden stichten, deelt het week blad De Nederlander mede, dat hef plan bestaat te Maassluis eene coöperatieve kuiperij te stichten, teneinde aan de werklieden, die ontslagen zijn en nog ontslagen mochten worden, geregeld werk te verschaffen. Omdat echter met iet nemen van de voorbereidende maat regelen wellicht geruimeu tijd zal ver kopen, houdt de redacteur van genoemd weekblad, de heer J. Hoogendijk Jr., die zich voor deze zaak reeds zooveel moeite heeft gegeven, zich voor toe zending van gitten nog steeds aan bevolen. Tot de nieuw opgerichte Kuipers gezellen-vereeniging te Maassluis waren 21 werklieden toegetreden. Uit vrees voor ontslag trokken zich, volgens de mededeeling van De Nederlander, lt) terug of verloochenden hun lidmaatschap. De overige zes weigerden en blijven perti nent weigeren hunne vrijheid prijs te geven. Drie van hen zijn, gelijk vroeger reeds werd vermeld, ontslagen en aan twee anderen staat dit lot ook to wachten; althans hun is aangekondigd, dat zij binnen drie weken naar een anderen patroon of baas hebben uit te zien. Men schrijft uit den Haag aan Ons Zuiden In sommige gewoonlijk goed ingelich te kringen loopt liet gerucht, dat met het oog op het ontwerp der kieswet, thans in do Tweede Kamer aanhangig, bezwaren zijn gerezen die eene vervan ging van twee ministers zouden kunnen ten gevolge hebben. Dc kunstzaal en het archiefgebouw, waarvoor Leiden in de laatste jaren van twee kunstlievende stadgenooten f 50.000 ten geschenke kreeg, komen aan de gemeente toch nog duur te staan. De ontvanger der successie is nl. om zijn aandeel komen vragen, en hoewel men alle moeite heeft gedaan om er tusschenuit te komen, zal t aan de bs- lastingschuldigen op een kleine f7000 te staan komen. Dc commissie der tabak en sigaren handelaren te Amsterdam heeft een cir culaire aan heeren winkeliers gericht, waarbij zij, onder mededeeling dat daar Ook te Ginneken is thans een bad inrichting, genaamd Wörishofen, geopend, waar de geneesmethode van pastoor Kneipp wordt toegepast. Het gebouwtje is in bouwtrant en inrichting een imitatie van dat, waarin pastoor Kneipp begonnen is zijn me thode in toepassing te brengen. De plannen on teekeningen voor de te 's-Hertogenbosch op te richten kweek school, door liet Dagclijksch Bestuur dier gemeente ter goedkeuring aan den Minister van Binnenlandsche Zaken toe gezonden, zijn, door dezen goedgekeurd, bij genoemd bestuur terug ontvangen. Binnen enkele dagen zal de Raad nu hebben te beslissen of zij die inrichting voor de stad wonscht te behouden, ja ot neen. Men meldt ons uit Bussum over de nieuwe renbaan Een kijkje achter de schermen stelt ons in de gelegenheid d* verzekering te geven, dat het plan breed en grootsch is opgevat. Nederland zal daardoor een hippodrome rijker worden, waarop het trotsch zal mogen zijn, ook wat het natuurschoon aangaat. De baan is prach tig gelegen, niet ver van Bussum en Hilversum aan een spoorweghalte. Voorloopig is bepaald, zoo mogelijk, de meetings te houden op 18 Juni en 10 September. In de woning van den jachtopzichter van baron S. te Eijsden is eene boni geworpen, bestaande uit eene doos, ge vuld met oud ijzer, buskruit en eene dynamietpatroon. Eenige meubels werden veriield persoonlijke ongelukken had den er niet plaats. Daar deze jachtopzichter onlangs ter zelfverdediging een strooper aldaar ge dood heeft, wordt het gebeurde daar mede in verband gebracht- De Storm. De storm, di11. Donderdag-middag over een groot gedeelte van ons land woedde, heeft hier en daar nogal schade en ongelukken veroorzaakt. Het tjalkschip van schipper Huisman, geladen met steen, bestemd voor de firma Yan Wagtendonk te Enkhuizen, is in den storm van Donderdag middag l.l. nabij Broekerhaven, ten zuidwesten van Enkhuizen, vergaan. De opvarenden trachtten zich in a° sloop te redden, en zijn, voor den wes tenwind uitdrijvende, volgens te En' huizon ontvangen telegrafisch berich behouden te Zwartsluis aangekomen- Wegens het stormweder lag Dondei" dag de haven van Urk vol vischscbu^ ten elders thuisbehoorendeeen deel visschers kon zelfs niet meer nen komen en moest ergens anders c veilige ree zoeken. De stoomboot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2