Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4543. bureau Jjoogstraat 317. De Witte Wolf. 16de Jaarg. Woensdag 22 Maart 1893 iLGEHEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Zij die zich tegen 1 April aanst. op de Nieuwe Schiedamsche Cou rant abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog te verschij nen nummers gratis. Wegens den op ZATERDAG vallenden feestdag van MARIA BOODSCHAP zal het volgende ZONDAGSNUMMER ver schijnen VRIJDAG-AVOND. Advertentiën voor dat nummer bestemd, gelieve men uiterlijk vóór Vrijdag-middag 41/) uur in te zenden. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht Tan den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124, niyjiiiioy.miinu PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 21 Maart '93. Blijkens berichten uit Brussel is gis teren-namiddag in eene vergadering van den algemeenen raad der arbeiderspartij, waartoe gedelegeerden belmoren van de Verschillende industrieele districten en van alle mijn werkers vereenigingen, be sloten tot de algemeene werkstaking welke onmiddellijk zal afgekondigd wor den als de constitueerende Kamer weigert het algemeen kiesrecht aaD te nemen of besluit het te beperken. Herinnerd wordt intusschen, dat dit geen nieuw besluit is, maar vroeger reeds herhaal delijk is genomen. Volgens den te Parijs uitkomenden Echo de Paria zal de heer Constans geen candidaat zijn voor het presidentschap van den Senaat. De Gaulois geeft te kennen, dat er in de Kamer eene inter pellatie zal komen ter zake van Dahomey. Do zwartgallige berichten der dag bladen over den gezondheidstoestand in Dahomey zoo meldt een Router- telegram berusten op dwaling. Het is onjust dat er tusschen de Regeering en generaal Dodds verschil van meening zou zijn gerezen over de maatregelen te Demen tegen de gewapende handels lieden. Generaal Dodds wacht het droge jaargetijde in October af, om Behanzin te onderwerpen, die bij zijn vlucht slechts door 1500 man en een batterij geschut gevolgd werd. In het Lagerhuis te Londen heeft La- bouchère voorgesteld het aanvullings- crediet voor de speciale missiën te ver minderen met p st. 5000, ten einde aldus te protesteeren tegen de zending van Portal naar Oeganda. Gladstone noemde het beweren, dat Portal feitelijk uitge zonden was om Oeganda te bezetten en in te lijven, onjuist. Het doel zijner zending was, na te gaan wat de beste wijze zou zijn om ten aanzien van Oeganda te handelen. Hij is in het be zit van de noodige volmachten om dat doel te bereiken, maar er is geen sprake van het bezetten noch van het inlijven van Oeganda. Het verbond tegen home-rule voor de oprichting waarvoor stappen zijn gedaan, zal den naam dragen van Ulster Defence Union. De afgevaardigden zullen gemach tigd zijn de politieke overtuiging der leden bekend te makeD en hun werk zaamheden te leiden, inzamelingen van geld zullen gehouden worden ter be strijding van home-rule bij leden van alle gezindten. Zoo spoedig mogelijk zullen de 600 afgevaardigden door Unio nisten uit de districten van Ulstej ge kozen worden en in Belfast bijeenkomen. Uit hun midden kiezen zij de commissie van 40 leden. De verkiezingen zullen den 15 Mei beginnen. De Times verneemt uit Constantinopel, dat de Porte eene circulaire heeft gericht tot de buitenlandsche agenten, tegen sprekende het gemelde omtrent anti- Armenische onlusten te Cesarea. Des ondanks besloot de secretaris der Ame- rikaan8che legatie tot eene enquête-reis daarheen. Men gelooft, dat de tijdingen overdreven zijn. In den Duitschen Rijksdag herleefde gisteren nog éénmaal het beruchte pro ces over Ahlwardt's „Jndenjlmie". Bij de derde lezing van de begrooting van oorlog stond Ahlwardt op en hield eene uitvoerige rede, waarin hij, met allerlei aanvallen op de rechterlijke macht, het ministerie van oorlog, Caprivi, de Joden enz., zijne bekende beweringen over de onbruikbaarheid van het geweer uit de fabriek van Löwe nog eens trachtte te verdedigen. Toen hij zeide, dat Löwe een meineed had afgelegd, en alleen daarom niet voor het gerecht ver volgd was, omdat hij een Jood is, riep de voorzitter Ahlwardt tot de orde. Caprivi beantwoordde hem met onverholen verachting alleen uit eer bied voor den Rijksdag, zeide hij, kies ik hoffelijker woorden dan de vorige spre ker verdient. Al diens verdachtmake- rijen zijn intusschen leugens. Nadat ook de minister van oorlog Kaltenborn alle beweringen van Ahlwardt volkomen ongegrond genoemd had, ontstond er een langdurig getwist tusschen Eugen Richtei Ahlwardt, Liebermann en Sonnenburg (ook een anti-semiet). Richter zeide daarbij o. a., dat Ahlwardt hem nog slechts om redenen van pathologischen aard belang inboezemdeterwijl hij Liebermann uitmaakte voor eene bab belzieke oude vrouw, hetgeen door Lie bermann beantwoord werd met de fraaie opmerking, dat de eenige reden waarom Richter zoo flink voor de Joden in de bres springt, gelegen is in de hoop dat dezen uit dankbaarheid ten behoeve van de Duitsch-vrij zinnige partij in den zak zullen tasten. Te midden van gelach en uitingen van verbazing en ergernis, werd op deze wijze het debat ruim 3 uren gaande gehouden. In de Kamer van afgevaardigden te Pest heeft een heftige scène plaats ge had. Toen de oud-minister 'ïisza de zaal binnentrad, riep graaf Gabriel Ka- ralyé„welk eene spotternij, die ver rader durft plaats nemen bij ons Ga u levend begraven te Rome, dan zullen wij uwe schande vergetenDe zoon van Tisza wilde zich op den graaf wer pen, doch werd door zijne vrienden Naae het Fransch tan Paul Féval. 68) Zij stond op en vin? den grijsaard een schrede te gemliet. Myn kind, zeide de stalmeester, ik zoek de womng van pelo Rouftn a i.mHn vader> antwoordde Marie, tioa neeft hem een braaf en schoon kind geschonken. Als dit zijn woning is, zal ik binnengaan, want ik wil hem spreken. Jude voegde de daad b\j het woord en stond reeds op den drempel, toen Marie hem belette verder te gaan, door zich vlug vöor hem te plaatsen. Zoo komt men niet de woning van Pelo Rouan binnen, zeide zij zacht. Gaarne zon ik tot u zeggen bljjf hier en rust. Maar niemand overschrijdt den drempel onzer arme woning, eoo lnidt het bevel van van mjju vader. Maarzeide Jnde. tegengehouden. Dit voorval verwekte groote opschudding. Naar aanleiding er van wordt er heden eene geheime zit ting gehouden. Het bankschandaal in Italië komt weer op den voorgrond. De Corriere di Milano doet tal van sensatie makende onthullingen en verzekert o. a., dat 72 afgevaardigden in het schandaal betrok ken zijn. De regeering, zegt het blad, zal het noodige licht moeten ontsteken. In een onderhoud met een journalist, heeft Nicotera verklaard, dat hij binnen weinige dagen aan de Kamer den uit slag van het parlementaire onderzoek in zake de banken zal mededeelen. Als Giolitti, de minister-president, weigert, zal hij, Nicotera, een onderhoud, dar hij had met Tonlongo, den ontslagen en gevangen bankdirecteur, openbaar ma ken. Het onderhoud van Giolitti met den voorzitter der commissie tot onderzoek der bankzaak, Signali, heeft tengevolge, dat het rapport der com missie openbaar gemaakt zal worden. In de Kamer van afgevaardigden heeft Giolitti, na de stukken betref fende de emissiebanken te hebben over gelegd, de Kamer verzocht 5 harer le den aan te wijzen voor eene commissie, welke de lijst der noodlijdende waaiden zou hebbeu na te gaan. Hij voegde er bij, dat de Regeering geen enkel do cument bezit, waarop de namen van 72 leden der Kamer zouden voorkomen, gelijk men beweerd heeft. Giolitti kan niet medegaan met het voorstel om eene parlementaire enquête in te stellen. De verdere beraadslaging werd verdaagd. J.l. Zondag werden in Spanje de alge meene verkiezingen gehouden voor het verkiesbaar gedeelte van den Senaat. Deze bestaat uit hoogstens 180 voor levenslang benoemde leden (57 prinsen, grandes, kardinalen, maarschalken en presidenten van liooge staatslichamen, benevens 123 verder door de Kroon aan gewezenen) en 180 door de universiteiten, Zoo luidt het bevel van mjjn vader, her haalde Marie op vasten toon. De brave stalmeester echter had te ernstige redenen om Pelo Rouan te spreken, dan dat hjj zich bij die weigering zou hebben neerge legd. Van haar zijde voerde Marie letterlijk het bevel haars vaders uit en sloot voor eiken vreemdeling de deur. Bfj deze gelegenheid had zjj geheel en al het uiterlijk, alsof zij de bres hardnekkig wilde verdedigen. Geluk kig behoefde de zaak niet zulk een einde te nemen. Op dit oogenblik deed zich naineljjk een stem in de hut hooren Kind, zie dien man goed aau, opdat gij hem nooit meer weigert de hut uws vaders binnen te gaan. Maak plaats voor hem. Marie ging dadelijk op zijde. Verwonderd bleef Jnde staanhjj aarzelde binnen te treden. Kom binnen, Jnde Lekerl hernam de stem. Ik heet u welkom, goed, trouw dienaar van Treml Ik wachtte u. Niets belette Jude Leker nog om den drem pel van de hut te overschrijden. Toch haastte de oude stalmeester zich niet om van het ge geven verlof gebruik te maken. Hij bleef on bewegelijk op dezelfde plaats staan, een val strik vreezende en zich afvragende wie wel die man kou zijn, die met zooveel eerbied den naam van Treml had uitgesproken. Wantrouwen was zeker in dien tijd en op die plaats wèl geoorloofd. De hut zag er van binnen niet erg aanlokkelijk nit en alles scheen er op aangelegd te zijn om wantrouwen in te boezemen. Het licht drong alleen naar binnen door de nauwe, lage deuropening, zoodat van buiten gezien, alles in diepe duisternis was gehuld. Jude was eerst den vongeu avond aange komen. Twintig jaren gevangenschap hadden zün gelaat toch moeten veranderen, en niette min was daar in den donkeren nacht van die sombere hut een man die zjjn naam kende en tot hem zeideik wachtte u Was het een vriend of vijand? Verborg die ongastvrije hut, die zich voor hem alleen opende, niet een hinderlaag? Jude was dapper en vermetel; maar by behoorde niet zich zeivendoch den laatsten wil zijns meesters toe, en hij was baug om te sterven, alvorens te hebben gehoor- ZaZijn aarzeling duurde echter niet lang. Een tweede blik op het engelachtige gelaat van Marie verjoeg alle donkere gedachten. Waar dat kind woonde, kon geen verraad bestaan. Jude trad de hut binnen. Zijn aan het dag licht gewende oogen konden in het eerst niets onderscheiden. Hierheen 1 zeide de stem. De stalmeester keerde zich dadelijk naar die zijde en nu bemerkte hjj in de dikke duis ternis, die in de hoeken van het vertrek heerschte, twee ronde, lichtende punten, als de oogen van een wilde kat. Onverschrokken trad hij" nu vooruit, een hand greep de zjj ne en trok hem op een houten bank. In deze houding gezeten, had Jude het hel dere daglicht, dat door de deuropening binnen drong, op zjjde. Naarmate zyn oogen zich beter aan de duis ternis gewenden, kon hjj ook beter den vorm van het vertrek en de meubelen onder scheiden. Het was een groote, vierkante kamer zonder vensters of waarvan de vensters zorgvuldig waren gesloten. De zoldering was zoo laag, dat het Jude verwonderde zich er niet tegen te hebben ge- stooten, toen hjj nog stond. In een van de hoeken tegenover de deur lag op enkele planken een handvol strooidit was ongetwijfeld de legerstede van een der bewoners. Voor het overige bestonden de meu belen uit twee banken en eenige voetbankjes, om een ruw bekapte houten tafel geplaatst. Niets van dit alles kon dienen tot rustplaats voor een jong meisje. Voor Marie moest er dus nog een ander vertrek zijn. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1