Binnenland. GEMENGD NIEUWS. academiën, genootschappen, kerkprovin ciën, benevens de hoogstaangeslagenen der 49 provinciën van Spanje en der 7 van Cuba en Portorico gekozen leden, van wie de helft om de vijf jaar af treedt, zoodat telkens slechts een vierde van den Senaat (90 leden) vernieuwd wordt. De geheele Senaat telt dus hoogstens 360 leden, terwijl de Kamer 432 leden telt, door de kiescolleges telkens voor vijf jaar gekozen (éen lid op 50.000 bewoners). Om kiezer of ge kozene te zijn, moet men den leeftijd van 25 jaar bereikt hebben. 't Be hoeft nauwelijks gezegd te worlen, dat het liberale kabinet-Sagasta, evenals dezer dagen bij de Kamerverkiezingen, ook thans bij voorbaat van een zeer vol doende regeeringsmeerderheid zeker is. Volgens een telegram, dat de New- York Herald uit Valparaiso (Chili) ont ving, zijn in Brazilië de regeeringstroe- pen, onder bevel van generaal Tellos, bij Ypacaray verslagen door het leger der federalisten, onder generaal Tava- rez. Tavarez zond dadelijk eene afdeeling zijner troepen de vluchtenden achterna, en eene andere in de richting van Santa Anna (op de grens van Uruguay), dat bezet wordt door eene sterke macht onder generaal Hipolito. De Braziliaan- sche regeering spreekt dit bericht ech ter beslist tegen en zegt, dat generaal Tellos den 17n bezit nam van Santa Anna do Livramento. Schiedam, 21 Maart 1893. De plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs te Schie dam heeft, na gehouden examen, de akte van bewaarschoolhouderes uitge reikt aan mej. C. E. Eckenhausen, werkzaam aan eene der departementale bewaarscholen alhier. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. deelt bij gerucht mede, dat de Tweede Kamer reeds weder tegen 11 April bijeengeroepen zal worden en dat dan onmiddellijk de nieuwe wet op het faillisseme it aan de orde zal worden gesteld. Blijkens een telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-In- die van 19 dezer, wordt de gouverne- ments-koflieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 154,531 pikols. De heer Cremer, lid der Tweede Ka mer, is gisteren tot herstel van gezond heid voor geruimen tijd naar de Pyre- neën vertrokken. De sociaal-democraten zijn voornemens Poutsma, den Sneeker uitgever, thans te Utrecht gevangen, candidaat testel len voor de Tweede Kamer te Harlingen. Naar aan het Vad. wordt medegedeeld zou zeer in aanmerking komen om als hoofddirecteur der posterijen op te tre den de heer L. C. baron Van der Eeltz, inspecteur te Arnhem. Nu de invoer van vee uit Nederland in Duitschland is verboden, is het zeker niet van belang ontbloot te weten hoe groot die invoer anders is. Uit officieele berichten omtrent den algemeenen invoer in Duitschland in 1891 blijkt, dat uit Nederland kwamen van de ingevoerde 132527 koeien 37000, van de ingevoerde 8369 stieren 34, van de ingevoerde 75130 stuks jong vee (beneden 2i/2 jaar) 10000. Men bericht aan liet N. v. d. D., dat in Eebr. 1893 door den ingenieur bij de openbare werken P. J. De Quartel Sr. aan al de leden van de onlangs benoemde Staatscommissie voor hot onderzoek van al de plannen tot inpol dering onzer Zuiderzee, Flevo en IJsei- meer, Plaamdijk enz., is ingezonden ter inzage en beoordeeling, een volledig nieuw ontwerp, met kaarten, begroo tingen ep memorien van toelichting, voor een algeheele inpoldering van de Zuiderzee, de Eriesche en Groninger Wadden en de Lauwerzee, door hem opgemaakt van 1886 tot 1892. Van de Maassluische visschersvloot is een logger uitgezeild naar Noorwegen om daar visch te koopen en ze vervol gens te Maassluis in te zouten. In Diligentia tc 's-Gravenhage had gis teren oen drukbezochte„Thomson's Thee- matinée" plaats.opgeluisterd door muziek. Onder de aanwezige kinderen werden 200 prijzen verloot. Tevens had onder de verbruikers van Thomson's thee, die hun leege zakjes ingezonden hadden, de ver loting plaats van een zilveren theeser vies. Er waren 10359 zakjes op 't appel, waarvan dat van E. Bouten, Kazerne straat no. 81, te s'-Gravenhage het ser vies won. Bij het wegbreken van eene bedstede in een kelder van een aan de Breestraat te Leiden gelegen woonhuis kwam een rij antieke tegels te voorschijn, welke bleken groote waarde te hebben. Reeds korten tijd na de ontdekking kwamen een paar handelaars in oudheden er op los, waarvan een bod van duizend gal den het gevolg was. (L. D.) Een tegenvallertje van 6 Ion gouds De bouw van het WiliielminaGast- huis te Amsterdam was begroot op ruim één millioen gulden en thans blijkt dat er 16 ton mee gemoeid zijn. Burgemeester en Wethouders vragen nu uit de gemeentekas nog een half millioentje om den bouw te kannen voleindigen. In een der groote bladen vinden wij het volgend bericht „Naar wij vernemen, wordt tegeD het einde der volgende week prins Karadja, gezant van Turkije bij ons Hof, met familie in de residentie verwacht. „Het stoffelijk overschot zal a. s. Maandag op Eik en Duinen worden begraven." Het gesticht Bloemendaalte Loos duinen, ingericht voor de verpleging van krankzinnigen, zal weer aanmerkelijk worden vergroot. Er zullen twee pavil joens bijgebouwd worden, waardoor het getal op zes komt, benevens een woon huis, smederij, lijkenhuis en andere ge bouwen. In Tivoli te Utrecht werden door een Duitsch gezelschap voorstellingen gege ven in den geest van de Passiespelen ta Oberammergau. Yelen hebben zich, om godsdienstige redenen, hieraan ge- ergerd en hebben getracht de uitvoering te verhinderen. Aan het Hdbl. wordt geschreven In den omtrek van Tivoli was het Vrijdag-avond vrij onstuimig. De rustverstoorders, meest jongelie den, waren herhaaldelijk aan de wo ning van den burgemeester geweest, om hem te spreken over de door hen afge keurde voorstellingen in Tivoli. Toen trok de troep naar Tivoli. De politie had veel moeite te verhinderen, dat de ruwe bende er binnendrong en moest eindelijk de sabel trekken om ruim baan te maken, wat dan ook spoedig gelukte, zonder dat iemand werd gewond. Hier mede was het schandaal afgeloopeD. Men vertrouwt, dat door gepaste maat regelen eene herhaling ervan zal worden voorkomen. Zaterdag-avond meldde men aan het zelfde blad Tengevolge van de vele protesten, welke langzamerhand een meer dreigend aanzien begonnen te krijgen, heeft het bestuur van Tivoli bij advertentie be kend gemaakt, dat de voorstellingen niet meer zullen plaats hebben. De heer Bosman van Alkmaar, die sedert den vorigen zomer eene rader- stoomboot (de „stad Zwolle") in de vaart heeft tusschen Amsterdam en Zwolle, zal tegen half April a. s. eene tweede raderboot in die vaart brengen en nog twee schroefstoombooten. De raderbooten zullen des morgens en de schoefbooten des avonds, dagelijks, be halve op Zondag, van Amsterdam en Zwolle varen. In 't Oldambt is een schoenmakers- bond opgericht, die zich ten doel stelt om de ingezetenen van Finsterwold, Mid- wolda, Veendam, Noordbroek, Winscho ten en Stadskanaal te bewegen, niet lan ger fabrieksschoeisel re koopen, maar de schoenmakers in hun woonplaats te be gunstigen, en om of contant of na 3 maanden te betalen, opdat de schoen makers niet te veel in het krijt geraken bij de leveranciers van leder. (U. V.) Naar aanleiding eener voordracht van den heer Pijttersen is te Kampen eene gecombineerde vergadering ge houden van de centrale anti-revolutio naire en de roomsch-katholieke kiesver- eeniging, waar na breedvoerige bespre king werd besloten eenige patroons en werklieden te dezer stede uit te noo- digen om zich tot eene commissie te vormen, teneinde „de wenschelijklfeid van eene Kamer van Arbeid te Kampen te onderzoeken. Ongeveer twintig aanhangers van de sociaal-democratische partij, uit Zwolle overgekomen, gaven Zaterdag te Kam pen aanleiding tot een oploop. Men hoorde kreten, die de aanhangers van het regeerend stamhuis in hooge mate ergerden. De uitnoodiging van de zijde der socialisten om hun blad De Volks vriend te koopen, werd door de menigte beantwoord door het zingen van natio nale lieden. De sociaal-democratische partij is tot heden niet geslaagd in het vinden van een lokaal te Kampen. Zaterdag-avond is te Elspeet de molen van J. J. Sinink geheel afgebrand. De molen was geheel van hout, (zoogen. standaardstenderd-molen), zoodat bij den sterken wind aan blusschen niet viel te denken. Een partij koren is mede door den brand geheel vernield. De oorzaak is niet bekend naar men verneemt, was de molen verzekerd. Door de gunstige windrichting kon den eenige huizen, onmiddellijk bij den molen staande, gespaard blijven. Zondagmiddag te ongeveer 2 uur is even beneden de Kuilenburgsche spoor brug bij de derde kribbe na het Spoel- sche gat het schip genaamdAnna Clasinaschipper A. Kuipers, van Nij megen, tegen eene krib geslagen en gezonken. Het vaartuig was met 80 kar steenkolen, bestemd voor Haarlem, beladen. De schipper, vrouw en knecht konden zich bij tijds redden, terwijl van den huisboedel zeer weinig op het droge kon gebracht worden. Schip en steen kolen waren verzekerd. Wegens de toenemende drukte vau het verkeer op het station Tilburg zijn daar onlangs twee voetbruggen over het stationsemplacement gemaakt. Tus schen de regeering en de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bestond echter verschil van meening over de vraag of de Staat dan wel de Maatschappij de kosten van het maken dier bruggen moest dragen. Dit geschil werd door partijen onderworpen aan de uitspraak van arbiters, zijnde de heeren Havelaar, Michaëlis en mr. Vlielander Hein, die dezer dagen ten gunste dei- maatschappij hebben beslist. De nieuwbenoemde burgemeester van Breda, de heer E. H. A. Guljé, zal op Donderdag 6 -Vpril worden beëedigd en geïnstalleerd. Er heeft zich een Com missie gevormd om hem een feestelijke ontvangst binnen Breda te bereiden. Zaterdag overleed te Breda Mevrouw Deymonaz. Zij was de dochter van den veel besproken Naundorf, en gehuwd geweest met den heer de Bourbon. De lreer Deymonaz, een Eransch rechtsge leerde, heeft zich steeds beziggehouden met de quaestie der Bourbons, hij leerde de Wed. Bourbon te Breda kennen en huwde haar. Te Steenbergen is het bericht ont vangen van het overlijden van den missionaris A. C. Cornelisse. Deze priester vertrok den 8en Janu ari 1876 naar Zuid-Chan-Si1 (China), waar hij 11 December 1892 verrader lijk is vermoord. Kerknieuws. Op Zondag 18 Maart 11. heeft Z. D. H. de Bisschop van Haarlem in de kapel van het seminarie te Warmond de H. Pries terwijding toegediend aan de eerw. hee ren J. G. Van Galen, J. J. G. Hafken- scheidt en J. M. J. Yan Rooij. Z. D. H. de Bisschon van Haarlem heeft benoomd tot kapelaans te Rotter dam aan de Parochie van O. L. Y. Onb. Ontv. de Weleerw. heeren A. J. Rubert en G. A. J. Madlener; tot kapelaans te Amsterdam, aan de parochie van den H. Ignatius, de Weleerw. heeren G. Dekker en J. Regout; tot kapelaan te Vlissingen, den Weleerw. J. M. J. Van Rooijtot kapelaan te Amsterdam, den Weleerw. heer J. A. H. Thus; tot as sistent te Rotterdam, aan de parochie van den II. Laurentius, den Weleerw. heer J. J. G. Haf ken scheidt. De nieuw gebouwde kerk aan den West-Zeedijk tc Rotterdam (H. Ignatius) zal thans voorgoed in gebruik worden genomen en geregeld bediend. Als rec tor is daarvoor benoemd de ZE. Pater A. J. M. Rubert, het laatst kapelaan in den Krijtbeig (H. Franciscus Xave- rius) te Amsterdam. De weduwe I. I. Buquet, geboren Martinette Tam, inwonende bij haren kleinzoon, den, heer D. J. G. Gutlich, aan de Teilingerstraat no. 6, te Rotter dam, vierde gisteren naar lOOsten ver jaardag. De oude vrouw mag zich in het volle bezit van al hare geestver mogens verheugen, en helder van geest als zij is, weet zij nog gezellig mede te praten over den goeden ouden tijd. Haar man, die zij 20 jaren geleden ver loor, was vele jaren als commissionair in verschillende hotels werkzaam. Hij was tijdens de revolutie uit Frankrijk uitgeweken met zijn vader, die wegens koningsgezindheid werd vervolgd. De jarige mag zich in het bezit van een 70-tal kinderen, klein- en achterklein kinderen verheugen. De Scheveningsclie bomschuit „Han del" is, bij het binnenkomen in de ha ven te Maassluis, met zoo veel vaart tegen het havenhoofd geloopen, dat in de schuit een aanmerkelijk lek ontstond. Door het spannen van een zeil voor het lek en door aanhoudend pompen, slaagde men er in het schip boven water te houden en op een veilige plaats in de haven te brengen. Te Rozendaal (N.-B.) houden zich sedert eenige dagen twee Franschen op, die dagelijks op de vangst van kikvor- schen uitgaan. Duizenden dieren worden met sleepnetten gevangen en onmiddel lijk worden dan de achterste pooten geknipt. De pootjes worden aaneen draad geregen en tusschen ijs verpakt, voor de consumtie naar Frankrijk verzonden. De gruwelijk verminkte dieren, die hieraan moeten sterven, werpen zij in de sloot terug. In België is deze dierenmishandeling zeer terecht verboden. Iu het Kranenbroek onder Echt is deze week door den heer A. S. een aal of paling gevangen, welke een lengte had van 1.30 M. en een gewicht van 5V2 pond. Bovengenoemd water is zeer vischrijk en men zegt, dat er zich vele snoeken in bevinden van 20 tot 30 pond,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2