Vervolg Binnenland Handelsberichten. Berlijn. 1 Ro£ge> April/Mei Keulen. BURGERLIJKE STAND, Laatste Berichten, Op de mijn „Maria" te Alsdorf(bij Kerkrade in Limburg) had andermaal een droevig ongeluk plaats. De mijn werker K. met het delven van steen kolen bezig, werd plotseling onder een koop kolen begraven en men kon slechts zijn deerlijk verminkt lichaam met af gescheurd hoofd uithalen. De ongeluk kige was gehuwd en vader van 7 kleine kinderen. Dit is het derde ongeluk, dat in den tijd van eenige dagen in die buurt voor valt bij deze ongelukken zijn 6 menschen- levens te betreuren. Een vrouw, te Diever die met een klein kind op den schoot zich een kop koffie wilde inschenken, zag tot haren schrik, dat de bodem uit den pot viel en de heete inhoud over het kind stroomde. De arme kleine brandde zich deerlijk. Voor een belangrijk bedrag is aan de firma F. Krupp de levering opge dragen van de stalen voor- en achter stevens, roerassen enz. voor de drie aan te bouwen oorlogsschepen. Blijkens het laatste bulletin van het Hals. Gemndhellsamt te Berlijn zijn van de 9 cholera-lijders, op 4 Maart in Duitschland nog onder behandeling ge- kleven, 7 hersteld, zoodat thans nog slechts 2 reconvalescenten te Hamburg onder behandeling blijven, die vermoe delijk weldra als hersteld ontslagen zullen worden. De stad werd in quaran taine gesteld, de poorten gesloten, de Wanhoop was algemeen, en een vreeselijke epideraie heerschte onder de bevolking. Te Riga is men zeer ongerust over het lot van 32 stoomschepen, die in 't ijs liggen vastgevroren van Kurland nabij Libau. Alle pogingen, tot hiertoe aangewend om ze te bereiken, bleven vruchteloos, Men weet bijna zeker dat de opvarenden aan alles behoefte hebben. De Czaar heeft den Paus ter gelegen heid van zijn jubilé twee meesterlijk uitgevoerde marmeren ornamenten voor het altaar in de kerk van St.-Joachim, den schutspatroon van Leo XIII, geschon ken. Het kanaal van Corinthe is weldra v°ltooid. De Britsche consul in Piraeus heeft een uitvoerig verslag van dat werk gegeven. HetJ heeft ruim 10 jaren ge duurd Eerst werd de concessie verleend aan eene Fransche maatschappij, die haar overdeed aan den generaal der Hon- gaarsche revolutie, Turr. Den 27sten klaaat lb82 werd de eerste spade in den grond gestoken. Geruimen tijd stond het werk stil, omdat het ingeschreven kapitaal niet voldoende was, doch in 1890 kwam een nieuwe maatschappij l°t stand, die zich verbond, het kapi taal vóór 10 Maart 1893 te voltooien. Maar de strenge winter vertraagde den arbeid en de termijn werd tot 10 Mei Verlengd. De ingenieurs verzekeren ech ter, dat de eerste stoomboot den 23 April a. s. Corinthe zal voorbijvaren. Met kanaal is slechts vier Eng. mijlen lang en volgt dezelfde richting, die door keizer Nero was aangewend, toen hij de doorgraving begon, die niet werd voortgezet. De kosten bedragen f d3.300.000. Een van de grootste genoegens van den sultan van Marokko is op het rij- ^rel te zitten. In het vorige jaar liet in zijn tuinen een terrein gereed maken, waar hij zich naar hartelust b°zigheIl3^eVen aan z'in gckctkoosde Hij werd daarbij vergezeld door een Lngelschen officier, een even groot wiel rijder als hij, en die een hoogen post bij den gebieder vervult. Eindelijk ver- uroeid en zat van het bewegen zijner beenen, heeft hij zich een zeer groot f ij wiel laten maken, dat door zijn slaven lT| beweging wordt gebracht. In het midden bevindt zich een soort van troonhemel, met fluweel en goud y®rsierd, waarop de afstammeling van Mohammed plaats neemt, met gekruiste beenen, in de houding van den waren Muzelman. Een zonnescherm beschut den Sultan tegen de hitte der zon. Aan de zijden is het tentje open, zoodat Muley Hassan vrij kan rondzien. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 21 Maart, des namiddags ten kwartier vóór twee ure. Afwezig de heeren Ris, Tak, Roe- lants en Poortman, de beide laatsten met kennisgeving. Na vaststelling de.i notulen werd me- dedeeling gedaan van de ingekomen stukken, waaronder verschillende adres sen van bewoners van het Broersveld- pad, houdende bezwaren tegen de voor genomen verhooging van dat pad en den Raad verzoekende daarin te voorzien, en verscheidene adressen ontheffing verzoe kende van de opgelegde inkomsten belasting. Tot de afdoening der op de agenda vermelde onderwerpen overgaande, wer den in de comm. van voorlichting be doeld in art. 19 der verordening op de heffing eener pi. dir. bel. naar het in komen herbenoemd de leden die daar voor het vorig jaar benoemd zijn. Het ontwerp-plan tot het aangaan eener geldleening groot f68000nominaal, rentende 3x/2 pet. 'sjaars, ter bestrijding der kosten van de dempingswerken, werd in den breede besproken. In verband met het opmerkelijk feit dat de rentestandaard in den laatsten tijd zeer is achteruitgegaan, deed de heer Maas het voorstel de leening niet a 31/2 °/0 maar a 3°/0 uit te schrijven. Daartegen ontwikkelde verschillende leden bezwaren. De heer Dom stelde in 't licht, ook met het oog op hetgeen nog heden in een artikel van een plaat selijk blad was opgemerkt, dat het op 't oogenblik nog niet raadzaam was A 31/2 pOt. te leenen. Ook de heer Hoo- gendam merkte op, dat wij aldus han delend aan de eene zijde zouden ver liezen wat aan den anderen kant werd gewonnen, doordat de inschrijvingen ver beneden pari zouden zijn. Een voorstelDe Groot om de zaak aan te houden tot eene volgende ver gadering en inmiddels B. en W. uit te noodigen den Raad van advies te dienen, wat hier de voordeeligste wijze van han delen was, word niet voldoende onder steund. De Raad ging daarop over tot stemming over het voorstelMaas dat verworpen werd met 11 tegen 6 stemmen. Nadat aldus was beslist, dat er ge leend zou worden a 31/2 gaf de op merking van den heer Dom, dat wij in geval er a 3 zou geleend worden, niet zeker zouden zijn het bedrag van f 68000 te verkrijgen, den heer Maas, die dezelfde eventualiteit voor een 3:/2 °/0leening voorzag, aanleiding tot een nieuw voorstel. Hij stelde nl. voor, niet f 68000 nominaal, maar f 68000 effectiet te leenen. Na eene vrij heftige discussie tus- schen den Voorzitter en den heer Maas, waarbij de laatste zijne verontwaardi ging uitsprak over het feit, dat de Voor zitter ook met dit leeningsplan den Raad als voor een voldongen feit stelde, werd het voorstelMaas, door de hee ren Den Breems en Prins ondersteund, in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. Eerst nadat deze beslissing reeds ge nomen was, ontwikkelden zich de be zwaren tegen het vaststellen van een effectief bedrag. De heer De Groot trachtte daaraan tegemoet te komen door het voorstel te doen, dat het effectief bedrag „zoo na mogelijk" zou genomen worden. Maar weldra zag men in, dat men zich met het bepalen van een effectief bedrag op een gevaarlijk terrein had begeven. Nadat een voorstelVan Erpecum om het ontwerp naar B. en W. te ren- voyeeren met 13 tegen 4 stemmen was verworpen, wist de Raad dan ook niet beter te doen dan op zijn besluit terug te komen en het artikel vast te stellen zooals het door B. en W. was ont worpen, dus f68000 nominaal A 3 '/2 °/o te leenen. Daartoe word met 13 tegen 4 stemmen besloten. De overige artikelen van het ont werp-plan liepen vlug van stapel en het geheele ontwerp werd ten slotte met 14 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Maas, Den Breems en Schuurman. De voortzetting der behandeling van de ontwerp-verordening regelende de pensioenen en wachtgelden van de amb tenaren der gemeente, gaf mede stof tot breedvoerige bespreking. De heer Dom trachtte door eene ge wijzigde reedactie van art. 6 dier ver ordening alsnog te verkrijgen, dat de 70-jarigen, al was het ook in beginsel aaagenomen, dat zij tot verdere dienst verrichting onbekwaam waren, niet on verbiddelijk aan den dijk zouden wor den gezet. Maar zag zijn voorstel mot 13 tegen 4 stemmen verwerpen. Op betere wijze trachtte de heer Visser het doel dat de heer Dom na streefde, te bereiken, door een voorstel, waarbij de Raad in staat zou worden gesteld ontheffing te verleenen van de bepaling door hem voor de 70-jarigen gemaakt. Zij zouden daartoe het ver zoek tot den Raad moeten richten, die, na preadvies der betrokken autoriteiten, hen telkens hoogstens voor een jaar ontheffing der betrokken bepaling zou kunnen verleenen. Bleven zij in gebreke dit verzoek tot den Raad te richten, dan werden zij gepensioneerd. De meerderheid van den Raad ver- eenigde zich eindelijk met het denkbeeld van den heer Visser. Met 11 tegen 6 stemmen werd het betrokken voorstel aangenomen. Op verzoek der commissie voor de pensioenverordening werd na deze prin- cipieele beslissing besloten de verorde ning opnieuw in hare handen te stellen, opdat zij voor art. 6 eene redactie zou vinden, waardoor de gedachte die haar bij het ontwerpen der verordening heeft geleid, in het ontwerp zou worden be waard. Toen aldus de verdere behandeling van dit onderwerp was verdaagd, had de Voorzitter alleen nog de mededeeling te doen, dat de heer H. Wienhoven voor de som van f37.278 aannemer was geworden van de dempingswerken, waarna de vergadering door hem werd gesloten. BEURS TE SCHIEDAM, 21 MaartlS93 Moutwijn- f 93/„. Verhandeld: f87/s a 9. Stemming: onveranderd. Spoeling. Vereeniging fl.30. Mei/Juni Juni/Juli (Slötk.) Spiritus April/Mei Aug./Sept. Rogge dadelijk. per Maart Meel 12 Merk.l.md 12 April Rogge, loop. md. April Spirit. Maart April/Mei 20Mrt. 21 Mrt. 132.25 131.75 135Ï25 135! 34.20 34. 35.70 35.60 16.75 16.75 13.90 13.90 46.80 46.90 47.25 46.90 13.75 13.75 13.80 13.80 22.375 22.375 24.25 22.50 M. Amsterdam. 20 Maart. Rogge op lev. deze maand vastlatere termijnen iets lager per Maart vóór 1 uur f1381, f137,136, later f136, 137; per Mei f131, 130 129,128, f129; per Oct. f 126, 125, 124, 125. Aangezegd 1075, totaal deze maand 14.650 last. 21 Maart. Rogge op levering lager; per Maart f135,136; Mei f128; Oct. f125, f124. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 20 Maart. 2.23 M. 21 Maart 3.26 BI. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.09Y2 Eisc. 2V, pCt. Parijs - 48.10 21/ Antwer,). -47.90 21'. VEEMARKT TE ROTTERDAM. 21 Blaart. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 24 paarden, veulens, 1 ezel, 520 vette runderen, 944 magere dito, 144 vette en graskalveren, 494 nuchtere kal veren, schapen of lammeren, var kens, 214 biggen, 2 bokken. De prijzen waren als volgtrunderen lste qual. 66 a c., 2de qual. 60 e., 3de qual. 54 a c., kalveren lste qual. 115 o., 2de qual. 95 a 100 cent Melkkoeien/130 k 210, kalfkoeien ƒ150 kf 270, stieren/ 70 a 150, graskalveren k pinken ƒ45 k 60 vaarzen 1!0 a 130, alles mager vee paarden 40a 85 Op de botermarkt werden aangevoerd 64/8 en 87/16 ton, en 850 stukken A 1/i kilo; prijs le kwal./62, 2e kwal. ƒ56, 3e kwal. f'48, per x/2 kilo 70 A 60 c. GEBOREN 18 Maart. Jacobus, zoon van W. van der Meulen en C. van dei- Velden, Bubbermansgesticht. 19. Franciscus Willem, zoon van J. P. Roet- man en G. Soeters, Konijnenbuurt.20. Johannes Cornells, zoon van W. M. Nijs en E. C. Bouman, Nieuwstraat. 21. Willem, zoon van D. Verboom en G. E. Kreuger, Broers vest. OVERLEDEN 10 Maart. Wilhelmi- na Christina de Goederen, oud 9 da gen, Nieuwe Buurt. 20. Apollonia van Dijk, oud 21 jaar en 10 maanden, Ploeg- straat. In de lokalen van de 3oeieteit Har monie te Rotterdam werd heden door de afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw eene tentoon stelling gehouden van gemest vee en pluimgedierte, die begunstigd door fraai weder, met bet beste succes werd be kroond. Op de Plaats maakten het vee, de schapen en varkens een zeer gunstigen indruk, terwijl in den Salon het pluim gedierte een schitterend effect maakte. De fraaiheid en talrijkheid van de in zending van pluimgedierte overtrof toch alle vroegere tentoonstellingen dezer afdeeling, hoe voortreffelijk die soms ook mogen geweest zijn. Er was alleen inzending gevraagd van vet vee, daar het heerschen van de tongblaar van zelf het aaniokvee uit sloot. Van vet vee nu waren er zeer fraaie, zware exemplaren, doch bijeen genomen was de inzending ditmaal niet zoo talrijk als in vroegere jaren. Het zelfde geldt van de varkens. De schapen daarentegen waren met goede exemplaren vrij talrijk vertegenwoordigd. De belangstelling, die de tentoonstel lingen der Rotterdamsche afdeeling reeds trekken, gevoegd bij het prachtige weder' bracht een zeer druk bezoek te weeg en het schoone en merkwaardige dat men te zien kreeg, riep een zeer opgewekte stemming in het leven, die op hare beurt vaD gunstigen invloed was op den verkoop van loten, zóó zelfs, dat al de aandeelen in de ver loting, niet minder dan tien duizend in getal, in een ommezien waren uitver kocht. In alle opzichten had dus deze ten toonstelling het gewenschte succes. Van den uitslag der bekroningen zullen wij in het volgend nummer verslag geven. DEN HAAG, 21 Maart. De nieuw benoemde raadsheer in den Hoogen Raad- mr. Van Stipriaan Luiscius, werd heden, middag te 5 uren door H. BI. de Re gentes beëedigd en wordt op 29 Blaart geïnstalleerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3