ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenland. slag is niet bemoedigend. Het Ooster en bet Westerboofd waren geheel vergaan; de vest van de Vlaardingerpoort tot de Sint-Christoffelpoort (omtrent de Herrit Verboonstraat) was wel in 1506 uitge diept, maar thans weder geheel met vuilnis gevuld; vijf waltorens waren van dak beroofd; de vest van de Vlaardin gerpoort tot de Overschiesche poort was zoo verslijkt, dat er niet meer dan één voet water was de sluis was lek zelfs het stadhuis was „gescepen te verval len." Dit laatste gebouw bleef niet lang in dien treurigen staatden 3 of 4 van Bloeimaand, 1537, verbrandde het ge heel, met vele stukken, en munimenten, zonder dat men de oorzaak van dit onheil heeft kunnen ontdekken. Ter zelfder plaatse werd daarna een steenen raadhuis opgetrokken. Ondanks de schatten gelds, die de Fransche en Hollandsche admiraals jaarlijks voor vrijgeleide-brieven eisch- ten in 1537 had Schiedam alleen den heer Van Be veren 840 gld. voor zulke brieven betaald hield de ha ringvangst zich nog langen tijd staande en verschafte den inwoners een karig stuk brood. Door zuinigheid en arbeid zaamheid wisten de Schiedammers zich echter voor armoede en gebrek te be waren, al gaven zij daardoor stof tot spreekwoorden en schimpnamen, als 'praten en breien zeggen de Schiedammers Schiedammertje droogbrood, enz. In de 17de eeuw kwam de jenever industrie op en ontwikkelde zich vooral tegen het einde dier eeuw zoo sterk, dat zij langzamerhand alle fabrieken en trafieken verdrong, om oppermach tig te heerschen en den naam van Schie dam onafscheidelijk aan het bekende geest rijk vocht te verbinden. Ons lust het niet de wisselvalligheden dezer industrie in den breede na te gaan meer bevoegden laten wij dit onderzoek over. Het zij genoeg hier aan te stippen, dat er tijden geweest zijn, waarin een vervallen branderijtje voor 17 gulden werd verkocht, en tijden, waarin de brander op elk stuk een zui vere winst van 108 gulden had, wat voor bezitters van zes kleine brande rijen dagelijks eene winst van 540 gulden opleverde. En hiermede eindigen wij de Sprok kelingen -uit Schiedams Verleden. Gr. A. M. 24 Maart '93. Blijkens berichten uit Brussel heeft gisteren de heer Frère Orban in de Kamer van afgevaardigden na eene rede van den heer Richard ten gunste Yan algemeen stemrecht het woord gevoerd en elke hervorming van het kiesrecht bestreden, zeggende dat hij geene be slissende waarde aan het Brusselsch referendum kon toekennen. Bijna de ge- heele zitting werd ingenomen door den aanvoerder der gematigd liberalen, die in eene lange rede het algemeen stemrecht aanviel en het de heerschappij der me nigte, niet der rechtvaardigheid noemde. De Kamer voor afgevaardigden te Parijs besloot gisteren tot onmiddellijke beraadslaging over de interpellatie van Millevoye betreffende de gerechtelijke en parlementaire gevolgen, die voort vloeien kunnen uit de tusschenkomst van de Freycinet, Floquet en Clémen- ceau in de Panamazaak. Millevoye be schuldigde de Regeering wijl zij niet de uitlevering van Herz heeft verkre gen. De Engelsche regeering is niet de eenige die de geheimen van Herz bewaart. Verder betoogde Millevoye dat lands- vertegenwoordigers den toestand verer gerd hebben, door aan de Lesseps den raad te geven, zich de chantage te laten wel gevallen, teneinde een proces te voor komen (van Cornelius Herz tegen Rei- nach.) De regeering wist reeds in 1888 uit de dépêches van Herz aan Rei- nach wat er gaande was. Hij eindigde met te zeggen, dat er voor alle schul digen gelijk recht moet zijn. De minis ter van Justitie antwoordde en ver klaarde met innig genoegen de afge vaardigden, die tijdelijk afwezig waren OH) voor het gerecht te verschijnen, hier weer te zien komen. De Kamer heeft heeft bij het opsteken der handen de eenvoudige orde van den dag aangeno men. Door den heer Cazenoves de Pra- dine is een voorstel ingediend tot ont binding der Kamer. De prealabele kwes tie is te dien aanzien aangenomen met 314 stemmen tegen 200. De interpel latie betreffende DaUomey is in over eenstemming met de regeering bepaald op aanst. Dinsdag. De drie wegens omkooperij veroor deelde „Panamisten" Baïhaut, Lesseps en Blondin zitten nog in de conciergerie, waar zij na de uitspraak van hun vonnis drie dagen moeten verblijven. Daarna gaan Baihaut en Blo idin naar de ge vangenis Santé en Ch. de Lesseps naar Mazas, waar hij wegens misleiding van iiet publiek door bedriegelijke voor stelling drie jaar en gelijktijdig een jaar wegens omkooperij moet zitten het eerste jaar zal dus een dubbel zit- jaar wezen. Lesseps nam Dinsdag dan ook zijn nieuwe veroordeeling heel kalm oj) en zeide alleen, toen zijn vrouw hem weenend omhelsde: „ik ben blij, dat die arme Fontane is vrijgesproken". Blon din, die twee jaar gevangenisstraf be- loopen had, was minder op zijn gemak, en scheen onder den slag als verplet terd. De oud-minister Baïhaut was als wezenloos en moest met ondersteuning worden weggeleid: vijf jaar gevangenis, 750,000 frs. boete en 375,000 frs. schade vergoeding, 't is dan ook geen kleinig heid. Maar volgens de Figaro ligt bij het Crédit Lyonnais nog van hem een millioen francs in effecten aan toonder en 200,000 frs. in stukken op naam er schiet dus na aftrek van alles, nog een speldenduitje over. Hij hield zich dan ook heel kalm en zelfs eenigermate uittartend zijne echtgenoote en beide dochters kwamen hem troosten, maar hij scheen ook daarvoor ongevoelig. Fontane daarentegen, die vrijgesproken werd, was zoo door blijdschap overwel digd, dat hij halt in zwijm viel en dooi de gerechtsdienaars moest weggedragen worden. Weldra zal nu het derde Pana ma-proces beginnen voor het Hof van Cassatie, waar de wegens bedriegelijke voorspiegelingen veroordeelde directeuren Ferdinand en Charles De Lesseps, Fon tane, Coctu en Eiffel in hooger beroep zijn gekomen. In het. Lagerhuis te Londen heeft de heer Balfour tengevolge der uittarting van den heer Gladstone aangekondigd, dat hij eene motie zal voorstellen tot afkeuring van de handelwijze der regee ring, die in Ierland transigeert met be denkelijke misdaden en de wetten on uitgevoerd laat, iets wat geschikt is, om het stelsel van terrorisme en inti midatie in Ierland te bevorderen en minachting voor het bestuur en de wet ten in te boezemen. Eene motie van den heer Barton, strekkende om te protes teeren tegen een besluit van den heer John Morley, die een gevangene welke in het bezit gevonden was van ontplof bare stoffen en deswege veroordeeld was tot zeven jaren dwangarbeid, na ver loop van twee jaren in vrijheid heeft gesteld, is verworpen met 262 stemmen tegen 222. De Daily News en de Standard melden uit Madrid, dat er eene tolvereeniging tusschen Spanje en Portugal tot stand is gekomen. Portugal opent zijne gren zen voor den vrijen invoer van Spanje's fabrieks- en landbouwvoortbrengselen alsmede voor de voortbrengselen van Spanje's koloniën. Spanje van zijn kant staat aan Portugal een minimumtarief voor diens voortbrengselen toe en be looft, dat de andere mogendheden nooit op gelijken voet met Portugal zullen behandeld worden. Volgens bericht uit Tanger hebben gisteren zes [gemaskerde personen men vermoedt dat het Spanjaarden wa ren -— het domicilid van een kweeke- ling van den Franschen tolk geschonden en de dienstbode gebonden. Zij schoten vervolgens met een revolver en kwet sten een Marokkaanschen bediende. De Spaansche consul heeft een onderzoek ingesteld. SeuiHDAM, 24 Maart 1893. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 23 Maart. In deze zitting zijn achtereenvolgens aangenomen de wetsontwerpen tot onteige ning voor de verbetering van den water afvoer in de Kamerpoortestad, gemeente Zwolle, tot onteinening voor de verbetering van het kanaal van Drachten naar de Kolonievaarten tot bekrachtiging van provinciale heffingen m Friesland. Daarna werd behandeld het wetsontwerp tot wijziging van de politiewet op de spoorwegen, strekkende om strafwetgevende kracht te ge ven aan sommige bepalingen der uit de wet voortvloeiende algemeene bestuursmaatregelen. De heer De Kanter sprak de vrees uit, dat deze voorziening zou leiden tot verscher ping van de discretionaire macht der spoor- wegbesturen tegenover het publiek. De Minister van Waterstaat en van Justitie verklaarden, dat het volstrekt niet de bedoeling is, dat men alleen wil zorgen voor voorschriften in het belang der exploi tatie en der veiligheid. De Minister vau Wa terstaat voegde daarbij, dat de toepassing van het stelsel der perronkaartjes nader zal wor den onderzocht. Het ontwerp werd aangenomen met 52 tegen 9 stemmen. Na eenige gedachtenwisseling tusschen den heer B o r e e 1 en den Ministervan Bin- nenl. laken en Marine werd aangeno men het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 1877 betrekkelijk de wering van be smetting door zeeschepen. Daarna volgde het ontwerp tot wijziging van de wet van 1872 betrekkelijk de besmet telijke ziekten. De heer Yan der Velde betreurde dat bij deze gelegenheid de vaccinedwang niet kon worden opgeheven. Hij achtte ook deze regeling onvoldoende en tyranniek. De heer Royaards vroeg vooral regeling van de verplichtingen der gemeenten in zake de kosten van gezondheidsmaatregelen De Minister antwoordde, dat de gemeente wet hier de plaatselijke gezondsheidszorg re gelt en dat het Rijk, zoo uoodig, tusschen beiden kan komen. De Minister van Binnen 1. Zaken heeft verklaard, dat het de bedoeling volstrekt niet is de bevoegdheden der Burgemeesters in te krimpen ten behoeve van de geneeskundige inspecteursdat alleen gezorgd wordt, dat het centraal gezag beter en spoediger dan tot dus ver op de hoogte zal gesteld worden en dat, waar de kosten voor de bestrijding der epide mische ziekten te hoog worden voor de ge meentebesturen, het Rijk helpend kan tus schen heiden treden. Na intrekking of verwerping van de amen dementen werd het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten aange nomen zonder hoofdelijke stemming. De Kamer heeft bepaald, dat den 18 April de beraadslaging zal aanvangen met het wets ontwerp betrekkelijk het faillissement en het recht van surséance. Bij de plaatsing van het laatste arti kel, dat onder den titel Sprokkelingen uit Schiedams Verleden in ons blad ver schijnt, kunnen wij niet nalaten onzen innigen dank openlijk te betuigen aan den eerw. schrijver, die zich zooveel moeite en arbeid heeft getroost om de oude geschiedenis na te vorschen van de stad, die hij mèt ons als de plaats zijner geboorte oprecht lief heeft. Voorzeker hebben onze stadgenooten met genoegen deze artikelen, die van eene ernstige en degelijke studie getui gen, gelezen en zullen zij met ons oor- deelen, dat de begaafde schrijver daar mede een hoogst verdienstelijk werk heeft verricht. Er is wellicht geen studie, welke op den duur zoo verede lend werkt, zoozeer onze belangstelling voor het verleden opwekt, zoozeer den blik verruimt en zoowel den geest als het gemoed verrijkt, dan die der geschie denis van de stad, waar men dagelijks verkeert. Dan verrijzen voor onzen geest de heelden uit het roemrijk ver leden in hun waren historischen een voud dan ziet ons geestesoog de ge slachten, die zich op onze pleinen en straten hebben bewogen, die in onze kerken hebben gebeden, in ons stedehuis hebben beraadslaagd. De herinnering aan den moed en de kracht door een voudige burgers dikwijls in benarde omst-.ndigheden tentoongespreid, zal ons sterken in de moeilijke tijdsomstandig heden die ook wij hebben te doo.deven en ons er toe aansporen, den gulden spreuk der vaderen in adversis constans getrouw, aan de toekomst onzer stad niet te wanhopen. Te betreuren i3 het dan ook dat de historiestudie onzer stad zoo moeilijk wordt gemaakt door den toestand waarin zich het gemeentelijk archief bevindt. Voor een deel ten stadhnize bewaard, voor een ander deel boven het politie bureau geborgen, verkeert het in een toestand, die het den geschiedvorscher onmogelijk maakt, daarvan voor zijn bronnenstudie gebruik te maken. Moge ons gemeentebestuur daarin spoedig ver andering brengen! In eene matig bezochte vergadering van de afdeeling Amsterdam van de Nodeflandsche Vereeniging tot afschaf fing van sterken drank sprak mr. Treub gisteren-avond over wettelijke beperking der alcohol-industrie. In beperking van den werktijd in de branderijen en van den inhoud der distilleerketels zag hij veel goeds, omdat daardoor de scha delijke kleine branderijen zouden worden opgeruimd. En om nu aan de grooten geen privilege tf geven, zou hij staats monopolie wenschelijk achten om drank misbruik tegen te geen. Dit zou gemak- kei k gaari in ons land, omdat de alcohol-industrie te Schiedam geconcen treerd is. Zou de heer Treub niet beter gedaan hebben door als middel tot wettelijke beperking van de alcohol-industrie aan te prijzen eene wijziging van onze han delswetgeving, waardoor het niet meer mogelijk zou zijn ons land uit den vreemde te overstroomen met de schadelijke producten, die ouder den naam van sterken drank worden aangeduid Ware o. a. de cognac die hier wordt ingevoerd en volgens het getuigenis van dr. Hamel Roos voor circa 9/j0 vervalscht is, hier niet even goed te maken en zou o. a. hut drankmisbruik niet reeds aanzienlijk beperkt worden als niet meer gebruikt werd het onzuivere vocht, dat onder den naam van foezel een treurige ver maardheid bezit Tot verduidelijking, zoo noodig, van een vorig bericht diene, dat er hier geen sprake is geweest van eene werkstaking van zakkendragers. De zaak is alleen, dat er aanstoot genomen is aan het feit, dat zakken dragers, die den geheelen winter bijna geen werk hadden, om zoo weinig gel dige reden minstens een daggeld prijs gaven. Bij de gisteren te 's-Gravenhage ge houden examens in Nuttige Handwerken zijn o. a. geslaagd de dames P. Rovers en A. van der Vlies, heiden van Schie dam. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de militaire seinposten bij ijsgang op rivieren, voortaan zullen geplaatst zijn te Zutfen, Doesburg, Gorinch°m, Tiel, Kuilenburg, Vianen, Grave, Nij megen, Wageningen, Arnhem en Schoon hoven. De Minister van Marine brengt ter algemeene kennis, dat blijkens ontvan gen berichten van de commandeerende officieren van Hr. Ms. stoomschepen Van Speijk en Zeehondvan ieder dezer schepen eene reddingsboei, waarop do naam van het schip is geschilderd, is verloren ge raakt. Het ontmoeten van die voorwer pen behoett derhalve geene aanleiding tot bezorgdheid te geven. Het voorlooping verslag der Tweede Kamer is verschenen over het ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Nederlandsche Handelmaatschap pij ter vervanging van die, bekrachtigd bij de wet van 12 Juni 1883 (Staats blad no. 67). In een druk bezochte vergadering der plaatselijke antirevolntionnairo kies- vereeniging te Harlingen, is met bijna algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kaïner gesteld de heer Heemskerk, te Amster dam, oud-Kamerlid. Met 1 Aril treedt in werking een nieuw reizigerstariei voor verkeer tus schen stations der SS., H. IJ. S., B. D. S. en Noord-Duitschland. De voor sommige relatiën in dit verkeer uit te gevei) couponboekjes met facultatieve

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2