ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenland. NE R. K. VOLKSBOND, ware uitdrukking en hoewel dit schil derij veel grooter dan zijne gewone stukjes is, laat de minitieuse bewerking tot in de kleinste bijzonderheden niets te wenschen over. Zoo ik mij niet ver- gis, behoort het aan den Hertog van Aumale. Wat men van Meissonnier ook moge zeggen, hij heeft in ieder geval zoo we ten te schilderen dat hij een beroemd man is geworden en zijne werken peper duur betaald worden. Hoe weinigen helaas die het penseeljhanteeren, komen tot zulke schitterende resultaten Fidélius. Parijs, 11/24 Maart 1893. 27 Maart '93. De behandeling der grondwetsherzie ning is thans in de Kamer van afge vaardigden te Brussel in vollen gang. Jl. Vrijdag heeft de Frère-Orban de rede voortgezet, die hij den vorigen dag in de Kamer had gehouden ter zake van het kies recht. Hij bestreed het stelsel van het gouvernement, dat hij schetste als on handig en onpolitiek. Het woningstelsel zou een nieuw tijdperk van knoeierijen openen. De spreker verdedigde vervol gens zijn eigen stelsel, gevestigd op de erkenning van het lager onderwijs. Zijne rede werd. zeer aandachtig aangehoord. Een gedeelte er van betrekking hebbend op het agrarisch socialisme, dat zich eenmaal op het platteland zou kunnen uitbreiden, maakte levendigen indruk. De minister van financiën heeft daaren tegen nogmaals het woord gevoerd om opnieuw te pleiten voor den woningcen- sus en de tegewerpingen te weerleggen tegen den differentieelen aanslag ingo- bracht. Totnutoe is er niets in de verklaringen der Regeering dat eene concessie aan de minderheid kan doen verwachten. Nochtans drong de heer Beernaert op een spoedige beslissing aan. Nadat de commissie van enquête te Parijs zelf bet voorstel tot uitbreiding harei macht had verworpen, hebben Maujan en Gerville Réache hun ont slag genomen. In de commissie van enquête verklaarden slechts twee led on zich voor het sluiten der werkzaamheden en het benoemen van een algemeenen rapporteur. Wel nam de commissie een voorstel aan, omdat voor de volgende zitting aan de orde te stellen. Bris- son zond eveneens zijn ontslag als voor zitter der commissie in. Volgens den Figaro zou de advocaat van het Fransche gezantschap te Londen een middel heb ben om de uitlevering van Cornelius Herz te verkrijgen. Binnen drie weken zou de uitlevering plaats hebben. De advocaat heeft voor de commissie van enquête verklaard, dat de papieren van Herz acht dagen geleden in beslag zijn genomen. De motie van William Allen ten gunste van onmiddellijke toekenning van honorarium aan de leden van het Lagerhuis te Londen is aangenomen met 276 tegen 229 stemmen. De motie weid door sir William Harcourt ondersteund, doch onder verklaring dat het woord „onmiddellijk" door hem in deze betee- kenis werd opgevat, dat de betaling geschieden zou tot tijd en wijle dat de daartoe noodzakelijke fondsen ter beschikking van de regeering zouden zijn. Het Folkething te Kopenhagen heeft in derde lezing met 57 tegen 16 stem men het voorstel aangenomen betreffende het consulaatwezen. Krachtens dit ont werp zullen op de voornaamste plaatsen beroepsconsulsworden aangesteld en de tot dusver geheven consulaire rechten vervan gen worden door lage, per half jaar te hef fen scheepsgelden. De voorzitter van het Folkething kondigde aan, dat de tegen woordige zitting spoedig gesloten zal worden, waaruit men meent te moeten afleiden, dat de onderhandelingen tus- schen de rechterzijde en de gematigd liberalen over het tot stand komen een er regelmatige begrotingswetgeving geen kans op goeden afloop hebben. Het ver slag der volledige commissie over de Staatsbegrooting wordt Dinsdag aanst. verwacht. Schiedam, 27 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 dei- wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van B. Z i e- ren, voor het café „Belvédère", staan de op den hoek van den Dam en de Oude Sluis, F no. 56. De Raad dezer gemeente zal morgen (Dinsdag) des namiddags ten twee ure, eene openbare vergadering houden. Na mededeeling der ingekomen stukken zal het cenig als Jan te behandelen onder werp zijn bezwaarschriften van B. Gf. G. Yerhoeve en H. de Vringer, Hz, tegen de vastgestelde kiezerslijsten. Het vermoeden, dat er bij het gra ven van een bassin nabij de ruïne van de burcht van Mathenesse alhier oude voorwerpen zouden gevonden wor den, is gebleken niet ongegrond te zijn geweest. Vrijdag-middag werd aldaar gevonden een geëmailleerd massief gou den damesring met de initialen P. M. en het jaartal 1559, daaronder op een schild een bloempje. De ring is nog geheel gaaf. Vermoedelijk was zij eens het eigendom van de jonkvrouwe van Ma thenesse. Ook werden nog enkele voorwerpen van mindere waarde gevonden, o. a. steenen kogels en eenige fh-sschen, waar van een nog gekurkt en met een geest rijke vloeistof was gevuld. Het gymnastiek-concours, Zaterdag avond te Dordrecht gehouden ter ge legenheid van het 121/, -jarig bestaan der vereeniging Oefening kweekt kracht aldaar, is uitstekend geslaagd. De uitslag was dat de le prijs, gouden medaille, aangeboden door den den di recteur en de leden van Oefening kweelt kracht is toegekend aan Olympia te 's-Gravenhage. De 2e prijs, verguld zilveren medaille, uitgeloofd door den heer O. B. de Kat, aan de Dordrecht- sche Turnclub te Dordrecht. De 3e prijs, zilveren medaille, uitgeloofd door de Dordreclitsche Turnclub, aan Palaestra te Schiedam. De personeele prijs, zil veren medaille, aangeboden door den heer Th. F. W. Burger, eere-voorzitter van O. K. K.. werd toegewezen aan de heeren J. H. Brugmans Jr. te 's-Graven- hage en G. v. d. Most te Schiedam, die hetzelfde aantal punten behaalden. De centrale vergadering van liberale kies vereen igingen te Harlingen heeft den heer A. Bouman definit ief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In eene vergadering van den Bond van anti-revolutionaire kiesvereenigin- gon in het district Harlingen, is met groote meerderheid van stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de Leer nir. Th. Heemskerk te Amster dam. De recherche der Haagsche politie heeft twee personen aangehouden, ver dacht van den diefstal in den nacht van 6 op 7 Maart jl. van een groot aantal zilveren voorwerpen, uit een wo ning aan den Ltieuwenhoekssingel te Delft, waaromtrent de commissaris van politie aldaar in een der jongste num mers van het Politieblad de opsporing had verzocht. Onder de voorwerpen bevonden zich 12 zilveren theelepeltjes met de beelte nis van H.M. de Koningin. De voor werpen zijn reeds door de politie ontdekt en in beslag genomen. Het gouden bisschopsjubilé van Z. 11. den Paus zal te 's-Gravenhage worden gevierd den 18en en 19en April, beide avonden in de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Als feestredenaar zal beide malen op treden dr. H. J. A. M. Schaepmau. Eventueele baten zullen voor een lief dadig doel worden besteed. In eene Vrijdag-avond gehouden ver gadering van het Haagsche departement der Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid, werd de wenschelijkheid betoogd om aandrang uit to oefen'en, dat de gelden der Rijkspostspaarbank zouden kunnen worden aangewend ten behoeve van landbouwbanken. Men be sloot het bestuur te machtigen de aan dacht van het hoofdbestuur in het bij zonder. op dit punt te vestigen in een vorm, die het departement niet tot een bepaald advies bindt. Nog werd besloten om instemming te betuigen met de hoofdbeginselen van de ontwerpen-Pyttersen en Schimmel- penninck v. d. Oye, tot instelling' van Kamers van Arbeid. In eene dezer dagen te 's-GravmiUa- ge gehouden bijeenkomst van vele der voornaamste schildersbazen, waarbij ook de voorzitter van den Arbeidsraad was genoodigd, is besloten om het gemid deld loon voor een volledigen en ge- schikten schildersknecht te bepalen op 18 cent per uur en voor de meer be kwamen, naar evenredigheid hooger. Die maatregel zal zoo spoedig moge lijk worden ingevoerd, met tijdelijke vrijlating evenwel van lien, die daar door in verband met loopende veHnnte- nissen, schade zoudei hebben. In de Zondag-middag gehouden ver gadering der afdecling 's Gravenhage van den Ned. 11. K. Volkshond werd o. a. door den secretaris, den heer Voogden, jaarverslag uitgebracht. Er bleek uit, dat de afdecling die bijna 2000 leden telt steeds in bloei en aanzien toe neemt, en reeds zeven vakafdeelingen telt. Een achtste, die der behangers en stoffeerders, is in wording. Het ondersteuningsfonds der afdeeling heeft ongeveer 1000 leden. In een te Amsterdam gehouden cur susvergadering voor leden der afd. Am sterdam van den S -D. Bond is de vol gende motie aangenomen „De vergadering, gehoord de inleiding cn de debatten over liet ondeiweip. „moet eigendom geëerbiedigd worden", van oordeel, dat de z. g. flesschentrek- kers zich verschuilen achter de stelling „alle eigendom is diefstal", door hun handelen evenwel niet den maatschap- pelijken toestand verbeteren, doch slechts den eigendom van eigenaar doen ver anderen, verklaart, dat die z. g. fi.es- schentrekkers niet het recht hebben, hunne handelingen te verdedigen op grond van de socialistische beginselen". Langs de Zuidkust van TYssel waar jaarlijks in de lente met lange netten naar rog wordt gevischt, is men reeds weer met dat werk aangevangen. Nim mer werd het zoo vroeg ondernomen. Er wordt dan trouwens ook nog niets gevangen. Toch trekken de booten dag aan dag bij de netten langs, om te onder zoeken of de ïog al door de zeegaten naar binnen komt. De afdeeling Drachten van „Patrimo nium" heeft zich oolc lot reeders te Maassluis en Vlaardingen gewend, met het doel uit de veenstreken, waar ook werknood heerscht, mannen en jonge lingen op de haringvisscherijvloot te plaatsen. Als een bewijs dat het aantal zuivel fabrieken met den dag toeneemt, deelt men ons uit Enschedé mede, dat deze week de firma Sepp Co, tnachinela- brikanten aldaar, van 6 verschillende firma's in ons land bestellingen ontving, tot het leveren van machines en verdere benoodigdheden tot het oprichten van stoomzui velfab rieken Het aantal goodei en treinen tusschen Venloo en Maastricht zal met vier wor den vermeerderd elke trein zal bestaan uit 45 wagens. Deze treinen zijn bestemd tot hot vervoer van steenkolen van Venlo naar Parijs. De steenkolen zijn afkomstig uit Duitsehe mijnen. De emigratie naar Noord-Amerika is in Zuid-Beveland weer in vollengang. Zaterdag vertrokken weer een twintig tal personen, drie gezinnen uitmakende, uit Goes en omliggende, dorpen derwaarts. VLAARDINGEN, 27 Maart. Morgen ('Dinsdag) zal alhier de verkiezing plaats hebben voor een lid der Staten van Zuid Holland. De daarvoor gestelde candidaten zijn de heeren Henri van Schaik, te Delft (katholiek), P. F. L. Waldeck (liberaal), terwijl de anti revolutionairen do heeren A. W. Schip pers (kandidaat der „Centrale Kiesver- eeniging") en jhr. Beelaerts van Blok land (candidaat der kiesvereeniging „Loosduinen") hebben gesteld. - De fabriek voor melkproducten „Hollandia," directeur de lieer II. Hum- melinck, keert aan de aandeelhouders over het ageloopen jaar een dividend van 10 p. Ct. uit. Tot uitbreiding der onder neming zal er een leening van f 100.000 aangegaan worden. Afdeeling Schiedam. Zooals altijd was de vergadering van de Schiedamsche atdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, die gistermiddag ten half een ure in het gewone lokaal werd gehouden, zeer druk bezocht. Nadat de president, de heer Wïlle- man, de vergadering had geopend, werden de notulen der vorige vergadering door den secre taris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer Stieber richtte alsnu, namens de Bonds leden, eenige woorden van waardeering en er kentelijkheid tot het Be tuur, terwijl hij deed uitkomen, hoe het den leden als 'tware een behoefte was, het Bestuur van die waardeering een tastbaar blijk te geven. Na deze woorden gaf hij het woord over aan den heer A. A. Marrevee. Voor hem was het koude proza niet voldoende om daarmede den geachten pre sident toe te spreken, uit zijn hart welde een bron van poëzie, die zich uitstortte in welspre kende woorden van dank en hulde aan hem, die zich voor alle leden van den Bond zooveel moeite en opoffering getroostte. Al sprekende had de heer Marrevee het foudraal, waarin het aan te bieden geschenk alsnog besloten was, ver wijderd, en overhandigde hij den heer Wïlleman eeii presidents-hainer, zeer smaakvol bewerkt van ivoor, ebbenhout en zilver, terwjjl nog eenige ornamenten van schildpad en paarlemoer het geheel sieren. Toen het applaus, door de dichterlijke woorden van den heer Marrevee verwekt, eenigszius verstomd was, nam de heer Willemau het woord en bracht in welge kozen, uit het hart gegrepen woorden, der ver gadering zijnen hartelijken dank. Was hij bij het aanvaarden zijner taak bijna teruggeschrikt bij de tallooze moeilijkheden die ongetwij feld zouden opdoemen, nu, na dit blijk van sympathie, dat toont, hoezeer de leden zjjn streven en werken op prijs stellen, nu was iederej taak hem op de schouderen gelegd, hoe zwaar die ook schijnen mocht, een zoete last. „Ik heb nu een hamer" zoo vervolgde spr. en ik zal dien gebruiken bij het leiden onzer ver gaderingen, maar ook in figuurlijken zin zal ik dien gebruiken, ik zal daarmede slaan op het aambeeld van het recht, en strijden tegen elke verongelijking." De secretaris las vervolgens de notulen der feestvergadering voor, die met luide bijvalsbe tuigingen werden begroet en waarvoor de heer Van Hees, de voorsteller van het notuleeren, ook van de feestvergadering, den secretaris zijnen welgemeendeu dank bracht. Na de me dedeeling, dat weder 49 nieuwe leden tot den Bond waren toegetreden, zong de vergadering het installatielied, het gedicht van den heer Marrevee, dat wij reeds in een vorig verslag opnamen. Verder besprak de voorzitter de onderafdee- ling van brandersknechts, tot welker oprich ting in eene vorige vergadering was besloten; hij spoorde hen, die het brandersvak of de aan verwante vakken, als mouter, gistbewerker enz. uitoefenen, aan, zich onderling te vereenigen en de vele gebreken, die deze hoofdbron van be staan in deze stad aankleven, langs vreedzamen weg te trachten weg te nemen. Velen verkeer den in de betreurenswaardige dwaling, dat zij, wanneer zjj zich vereenigen tot verbéte ring hunner lotstoestand, zich met alle macht moeten kanten tegen hunne werkgevers. Spr. hoopte dat allen dit dwaze begrip zouden afleggen en begrijpen dat duurzame verbete ring slechts langs vreedzamen weg is te ver krijgen en gevonden moet worden in de ver broedering der hoogere en lagere klassen. Verder deelde de Voorzitter mede, dat er eene onder-af deeling is gevormd voor hout bewerkers, als timmerlieden, kuipers, kisten makers, enz. Zij die zich bij die afdeeling wen schen aan te sluit en kunnen zich vervoegen bij den heer Van den Bos, Hagast.raat. De onder-afdeeling voor metaalbewerkers zal Dins* dag a. s. des avonds ten 8 uur in het lokaal van d" Erven A. J. van Velzen een eerste verga dering houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2