Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Woensdag 29 Maart 1893 No. 4548. bureau J?>oocj£traaf 817. ALGEMEEK OVERZICHT. De Witte Wolf. ssmm Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Naar het Fransch van Paul Féval. NIEUWE SCHIE Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. iinnimiiimmiiiiilil f 0.60 - 0.10 Van 1—6 regels Elke gewone regel meer- Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Zij die zich tegen 1 April aanst. op de Nieuwe Schiedamsche Cou rant abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog te verschij nen nummers gratis. 28 Maart '93. Het was te voorzien, dat de monar chale partij in Frankrijk den huidigen toestand zou benutten om propagande voor hare zaak te maken. De Graal van Parijs heeft aan de voorzitters der monarchistische comité's eenen brie! ge richt, waarin hij, na van het Panama proces gewaagd te hebben, dat het land heeft ingelicht over de waarde der man nen die het regeeren, de gedragslijn teekent die de comité's te volgen heb ben. Hij verklaart, dat de Kamer geen gezag meer heeft, de regeering alle kracht ontbeert zoowel in het binnen- als in het buitenland, en de onafhan kelijkheid der rechterlijke macht in twijfel wordt getrokken. Om verbete ring in den toestand te brengen, moeten de monarchisten alle allianties aanne men voor de sociale verdediging en de godsdienstige vrijheid maar zij moeten tevens doen uitkomen, hoe juist de mo narchie geschikt is om aan de moreele verwarring een einde te maken en om materieele verwarringen te vermijden. Ëijgestaan door mijn zoon verklaart de pretendent zal ik voor geen en kele inspanning terugdeinzen en zal ik eiken bijstand aanvaarden. Ik heb de vaste hoop te slagen. In de Nieuwe Kerk te St. Denis zoo meldt de Parijsche correspon dent van de N. li. CA. hebben Zon dag-avond, geleid door leden van den socialistischen gemeenteraad, ernstige ongeregeldheden plaats gehad, terwijl volgens sommige getuigen de burge meester Walter, tot dezelfde partij be- hoorende, in de kerk verborgen, de stille getuige zou zijn geweest van het spek takel. Het schandaal zou zijn beraamd bij de begrafenis, Zondag-namiddag, van een der partijgenooten. Nauwelijks had de abt Laffont zijn dienst begonnen, of een rumoer en gemompel deed zich hoo- ren op verschillende plaatsen in de kerk, natuurlijk de protesten uitlok kende van de geestelijken en de ver zamelde geloovigen. Op een gegeven oogenblik stormt het raadslid Picardet den preekstoel op, plaatst zich naast den spreker, en zegt, hem den vuist onder den neus duwende: „Burger pas toor, ik vraag het woord." Het scheen wel het sein te zijn tot een algemeen tumult. Stoelen en bidbanken vlogen door de lucht. Picardet wordt van den kansel gesleurdde kreten a las les calotins doen zich hooreu er vallen bloedige slagen; eindelijk verschijnen politie en gendarmerie, welke eenige personen in hechtenis nemen. Yan de raadsleden was niemand meer te vinden. Bovenbedoelde con-espondent meldt ook, dat de kerk van de rue d' Arras te Pa rijs, door den ongelukkigen Loyson ge sticht, zich onder de jurisdictie heeft gesteld van den aai tsbisschop der Jan senisten te Utrecht. Bedoelde „aarts bisschop" zou eerstdaags voor dit doel naar Parijs overkomen. Na beraadslaagd te hebben over de de plek welke het meest geschikt is voor de wereld-tentoonstelling van 1900, heeft de Parijsche gemeenteraad een be sluit genomen, waarbij hij als de plek zijner wenschen noemt het champs cle Mars maar met een bijbouwsel der ten toonstelling te Vincennes. De prefectuur van politie heeft bekend gemaakt, dat te Saint Michel in het departement Aisne de anarchist Mathier, die de oorzaak was van de dynamiet-ontploffing in het koffiehuis Véry gevangen is genomen. Evenals onlangs te Brussel is ook Zondag 11. te Antwerpen de kwestie 68) De naam van Jean's vader was genoemd ge worden door de inzamelaars der belastingpen- ningen. omdat zij het zich om zulk een armen niau niet wilden moeielijk maken; doch Vaunoy had hou opgehitst. Hij heeft goud, zeide hij, ik weet het dat is een valsche arme zijn ellende is slechts voorgewend. Lieve hemel 1 ik zal u zoo noodig tot in zijn hut vergezellen. Men onthoudt dus goed, hfj heeft goud, en eenige slagen met het plat van een degen zullen hem wel doen zeggen waar zfjn schat verborgen is. Laat ons dan naar Mathieu Blanc gaan, antwoordden de anderen- Toen begon Jean Blanc weer ongemerkt door het kreupelhout te kruipen. Toen hfj ver van het algemeen stemrecht aan een zoogenaamd volksreferendum of lief hebberij-plebisciet onderworpen, dat gee nerlei wettige kracht of waarde heeft, maar als agitatie-middel moet dienst doen. Er waren 53000 kiezers opgeroepen, om zich te verklaren omtrent de ver schillende aanhangige kiesstelsels van de Regeering, Janson, Nothomb, Graux en Frère Orban maar de Katholieken bleven thuis en in het geheel werden slechts 19705 stemmen uitgebracht, waarvan er nog 268 van onwaarde waren. De werklieden en de kleine bur gerij waren natuurlijk het meest ver tegenwoordigd. Het voorstel-J anson kreeg 15794, dat van Nothomb 2613, dat van Graux 414, het regeerings-ont- werp 170 en het voorstel van Frère Orban 331 stemmen. In een vergadering van liberalen onder presidium van Gladstone eergis teren te Londen gehouden, hield deze een rede over de middelen, welke zouden zijn aan te wenden om in het Lagerhuis meer tijd dan waarover de Regeering thans beschikt, te winnen voor de weg bereiding van de ministerieele plannen. Gladstone klaagde over de obstruction- nistiscke tactiek der oppositie, die ge tracht heeft de plannen der Regeering te ondermijnen. Eindigend, zeide Glad stone, dat sedert lang het nadeel was te gevoelen, hetwelk er voor de libe rale partij in gelegen is, dat zij geleid wordt door iemand van zijnen leeftijd. Hij blijft eehter alleen op zijn post tengevolge van de even toewijdende als kundige medewerking welke hij van zijn collega's ondervindt. Hij voelde wel dat zijne krachten uitgeput raken, maar zoo lang als hij kan en het noodig is, zal hij zijn uitersto best doen om zijn plicht te vervullen. In de zitting van het Lagerhuis kon digde Gladstone gisteren aan, dat hij Donderdag een besluit zal vragen,waarbij aan de regeering na de Paaschvacantie de Dinsdagen en Woensdagen buiten de gewone dagen worden toegezegd voor de behandeling van regeeringszaken, en waarbij aan de Uil betreffende home rule de prioriteit wordt toegekend, altoos voor wanneer deze eenmaal aan de orde zal zijn gesteld. ToejuichingDen zes den Apiil zal de beraadslaging over home rule een aanvang nemen. Toejui ching)I. Balfour vroeg de aanneming van het votum van afkeuring, waarvan de tekst bekend is. Morley bestreed de motie en verklaarde Balfour's beschul diging zoó zwak, dat de Regeering noch het votum der Kamer, noch het oordeel des Lands heeft te vreezen. Volgens bericht uit Constantinopel heeft de Engelsche gezant aldaar van zijne regeering instructiën ontvangen, om de Porte nadrukkelijk uit te noo- digen, de Armeniërs met menschlievend- heid en rechtvaardigheid te behandelen. De gezant heeft in dien zin zijne ver- toogen mondeling gedaan. Volgens een bij de Eransche regee ring ontvangen telegram uit Senegambie is kolonel Combes teruggekeerd uit Ke- rovane, na een bende van 700 man, onder aanvoering van Samory overhoop geworpen te hebben. Samory zelf is nu door de zijnen verlaten. De Eransche troepen verloren 3 Europeanen en 34 inlanders. Zij maakten 1600gevangenen. Een dépêche aan de New-York Herald uit Rio Grande do Sul meldt, dat de regeeringstroepen in Brazilië de stad Bage van de omliggende hoogten be schieten in afwachting van de aankomst van versterkingen tot eenen algemeenen aanval. De regeering zendt versterkin gen. Men verwacht een spoedig einde der vijandelijkheden in Rio Grande en de definitieve overwinning der regeering. Volgens een telegram te Washington door de regeering van den Amerikaan- schen gezant te Port-au-Prince ontvan gen zijn de opstandelingen uit de repu bliek San Domingo op het grondgebied van Haïti gekomen. Haïtaansche troe pen zijn naar de grenzen gezonden. genoeg weg was, sprong hij op en snelde naar het Wolvenhol. Toevallig loog Vaunoy niet. Er was inder daad goud in de armoedige hut van Mathieu Blanceenige goudstukken nog, het overschot van de milde aalmoes van Nicolas Treml, toen hy op het punt stond voor altijd Bretagne te verlaten. Ja, ja, mompelde Jude, bij zijn vertrek vergat hij zijn ouden dienaar niet. Ik zelf was het, die de beur» voor de deur van de hut wierp. Pelo Rouan scheen hierop niet te letten. Toen Jean Blanc de hut bereikte, vervolgde hij, begaf hem bjjna alle bracht, zoo groot was zfjn ontroering. Hij had een voorgevoel van een wreed on geluk. Gij hebt Mathieu Blanc gekend, vriend Jude; hij was een dapper sterk maumaar de ellende en het lijden drukten te zwaar op zijn laatste levensdagen. In den tijd, waarvan ik spreek, was hij nog slechts een arme grijsaard, altijd bed legerig, ondermijnd door ziekte, versuft door de langzame doch zekere vorderingen, die een reeds lang gewachte dood maakte. Bin nenkomende, ging Jean naar hem toe en kuste hem, zooals zijn gewoonte was, eu de grijsaard zeide Ik heb minder pijn, Jean, mijn jongen. Bij elke andere gelegenheid zou Jean zich hierover hebben verheugd, want hij hield zeer veel van zijn vader, maar hij dacht aan de ruiters, die ongetwijfeld in ditzelfde Gogenblik naar de hut reden, en hij beefde van woede en angst. De beurs waarin zich de nog overgeblevene goudstukken van Treml bevonden, lag op tafel. Jean dacht er niet aan die te verbergen. Maar wat hij wel verborg, dat was het oude ge weer, dat zijn vader vroeger gebruikt had. Een goed wapen, vriend, dat juist trof en ver droeg. Jean verborg het met den kruithoorn en een zak kogels buiten in de struiken. Daarna ging hij bij de rustbank zyu vaders zitten. Eenige minuten gingen voorbij. Een clot geluid weerklonk in de verte op het mos in het bosch. Jeau begreep, dat de ruiters aan gene zijde van het kreupelhout waren afge stegen en nu te voet hun weg naar het ravyn vervolgden. Hij ging naar het gat in den muur, dat tot venster diende, en lichtte het doek op, om naar buiten te zien. Hi) wachtte niet lang. Weldra ontstond er bewegiug m het hout aan de overzijde van het ravijn en verschenen er menschen. Jean telde. Er waren een inzamelaar van belastinggelden, acht soldaten eii Hervé De Vaunoy. Jean zag hoe zij de helling aan deze zijde heklommen. Daarna werd er op de deur ge klopt, zóó hard, dat de vermolmde planken kraakten. Jean maakte de deur open, reeds vöor de man iu het zwart geroepen had „In naam des Konings" De soldaten traden binnen, gevolgd door Vaunoy, die echter voorzichtig dicht bjj de deur bleef. De zwarte haalde uit zijn jas een lange lijst en las eenige woorden voor, die Jean niet begreep. Toen zeide hij „Mathieu Blauc ik sommeer u tot de betaling van honderd franken, voor tegen woordige en sedert tien jaar achterstallige belasting." Mathieu Blanc had zich op zijn rustbank omgekeerd eu keek al die gewapende mannen met wijd geopende oogen aan. De zwarte herhaalde zijn eisch, en de sol daten ondersteunden dezen door met het ge vest van hun degens op de tafel te slaan. Ik heb dorst, Jean, zeide de grijsaard flauw. Jean voelde hoe het hart hem brak, want de doodstrijd teekende zich op het gelaat van zfjn ouden vader. Hfj wilde den drank nemen, die iu een kom op tafel stond, om dezen zijn vader toe te reiken, doch een der soldaten lichte zfjn degen op en deed de kom in stuk ken vliegen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1