ALGEMEEN OYERZICHT. Binnenland. langs den weg van Jerusalem naar Jericho lag uitgestrekt, had meer behoefte aan de liefde van den goedhartigen Samari taan, dan ieder ander reiziger, die on gemoeid zijn weegs konde gaan. Wat hier heneden de aarde hem niet biedt, kan alleen de Godsdienst hem geven. Alleen het Geloof kan hem steunen op zijn lijdensweg door 't leven, alleen de hoop op een heter hiernamaals hem sterken in den kamp om het bestaan. Blijve hij dan getrouw aan de leer, zoo vol liefde en heul, zoo rijk aan vertroosting en hope! de leer, welke reeds 19 honderd jaien zoovele armen en ellendigen naar zelfs een onge- loovige Busken Huet bekende met hun lot verzoende en met vertrouwen deed opblikken naar boven Dat hij toch vooral geen gehoor ver- leene aan de leugens en dwaasheden, door de Godloochende wetenschap als feillooze waarheid verkondigdvolge hij liever den raad van den grooten wijsgeer en staatsman Donoso Cortes „Om te vernemen wat ik moet gelooven „en denken, richt ik mij Diet tot de „wijsgeeren, ondervraag ik geenszins de „geleerden, zij kunnen mij niet ant woorden ik wend mij liever tot de „godsdienstige vrouw en het kind, twee „vaten vol zegeningen, waarvan het eene gereinigd werd door de tranen, en het „andere nog vervuld is met de balsem- „geuren der onschuld." „Pour savoir ce que je do is croire et ce que je do is penserje ne ml adresse pas aux philosophesje ne questionne pas les sages, ils ne pourraient me répondre; finterroge plutót la femme pieuse et V enfant: deux vases de benediction, parcequeVun est purifié par les larmes et que Vautre est encore embaumé du parfum de Vin- nocence.1' Aan hen, die ootmoedig en eenvoudig van harte zijn, openbaart God de zalig makende waarheid, welke Hij verborgen houdt voor de trotsaards. (M. 8f 11.) 29 Maart '93. Gelijk algemeen werd verwacht, is Challemel Lacour tot voorzitter van den Senaat te Parijs verkozen hij ver kreeg 187 stemmen, Constans slechts 15 en Magnin 3, terwijl 46 biljetten in blanco werden afgegeven. Het ambt van voorzitter van den Senaat aanvaar dende, heeft Challemel Lacour hulde gebracht aan de nagedachtenis van Ferry. Hij constateerde verder hoe de Senaat het vertrouwen bezit van de openbare meening en dagelijks zijn aanzien ziet vermeerderen. De natie beschouwt den Senaat als een hechten waarborg tegen opwinding en revolutionaire neigingen, welke aangewakkerd werden door ge beurtenissen van den jongsten tijd. Ten slotte verzekerde hij den Senaat zijne toewijding, gelijk hij den steun der leden verzocht. In den Senaat bracht daarna Boulan- ger verslag uit over het ontwerp eener belasting op beursoperatiën. Hij bestreed het ontwerp, dat slechts eene bedekte verbeurdverklaring zou zijn ten voor- deele der financieele agenten en waar door de Parijsche effectenhandel geheel zou worden gedesorganiseerd. Hij brak voorts een lans voor de achtenswaar digheid der twee honderd voornaamste huizen. Een vrije markt moest gehand haafd worden. Men moest haar regelen, doch niet vernietigen. Tirard zeide dat het ontwerp der Regeering niet de door Boulanger voorziene gevolgen zou heb ben. Uit naam van het Gouvernement verzette hij zich tegen eene afscheiding der beursbelasting. Het voorstel om uit de financieele wet alle artikelen betreffende beursoperatiën los te maken, werd eenparig, op enkele stemmen na, aangenomen. In de Kamer ondervroeg Montfort de Regeering omtrent den toestand der troepen in Dahomey, den verkoop van wapenen aan Behanzin en de genomen maatregelen tegen de handelshuizen die aan de Dahomeyanen wapenen verkoo- pen. Delcasse antwoordde, dat hij van Dodds eene zeer geruststellende dépêche ontvangen heeft. Dodds heeft om den veldtocht te eindigen, 3000 man ge durende 8 maanden noodig, en 6000.000 fr. Delcasse wil in Dahomey een zeer eenvoudig bestuur invoeren en er veel handelaars en kolonisten heenzenden. Ka nog eenige opmerkingen werd de eenvoudige orde van den dag, doorliet gouvernement gesteld, met 315 tegen 184 stemmen aangenomen. De minister van marine heeft een dépêche van gene raal Dodds uit Whyddah ontvangen, houdende bevestiging van de vroegere berichten, volgens welke Behanzin zoo wel in physieken als in moreelen zin geheel terneer geslagen is. -In de Kamer van afgevaardigden te Brussel werd gisteren de beraadslaging over de Grondwetsherziening voortgezet met eene rede van den heer Henricot (van de linkerzijde) welke eene uitste kende critiek bevatte van het door de regeering voorgestelde stelsel. De heer Neujean (van de gematigde linkerzijde) verdedigde vervolgens een stelsel geba seerd op het dubbele beginsel van de capaciteit en de woning. De heer Neu jean zou liever zien, dat de herziening schipbreuk leed dan dat het differentieele stelsel werd aangenomen. Volgens bericht uit Londen ontving Gladstone gisteren een deputatie uit de Kamer van koophandel te Belfast en uit de Ulstersche industrioelen, die kwamen verklaren, dat de invoering van home- rule nootlottig zou zijn voor Ierlands welvaart. Gladstone antwoordde, dat hij die vrees niet deelde. Hij geloofde integendeel dat home rule de hulpbronnen van Ierland zou ontwikkelen; en als voor beeld wees hij op de tevredenheid en de welvaart in Canada. Vervolgens ont ving Gladstone eene deputatie uit Lon- densche bankiers en handelaars, die de bezwaren tegen home rule van een En- gelsch standpunt uiteenzette. Gladstone erkende het gewicht der deputatie, maar kon hare zienswijze niet deelen. In de omstreken van Madrid heeft Zondag eene republikeinsche manifes tatie plaats gehad. De republikeinen uit Madrid en omstreken gebruikten op de hoogte van San Isidore het middag maal. De vergadering droeg een schil derachtig en eigenaardig karakter. Bij het ondergaan der zon werd onder het zingen van patriottische liederen voornamelijk dg Marseillaise den terugweg aanvaard. Gendarmen te paard en agenten in burgerkleeding waren op den weg van San Isidore naar Madrid hier en daar onder het volk verspreid, maar tot ongeregeldheden kwam het niet. Pi y Margal en Salmeron hebben aan de manifestatie deelgenomen. Berichten uit Washington melden, dat president Cleveland het congres der Vereenigde Staten van Noord-Amerika waarschijnlijk in September zal bijeen roepen, en dat dan de financieele toe stand en de hervorming van het tarief ter sprake zullen komen. Schiedam, 29 Maart 1893. Voor de eerste maal vergaderde gis teren-avond, ten huize van de Erven A. van Velzen, de afdeeling Metaal bewerkers van den Ned. R. K. Volks hond, afd. Schiedam. De- heer Töns, voorloopig president, opende de verga dering en heette het aanwezige hoofd bestuur en de opgekomen leden welkom. Daarna las de pres. het reglement voor, waaruit bleek, dat de afdeeling is ge steld onder het patronaat van St. Eligius. Er werden geen aanmerkingen op het reglement gemaakt, zoodat dit onver anderd onder applaus werd goedgekeurd. De heer Willeman, president van den Bond, deed in hartelijke bewoordingen het nut en het groot gewicht van deze afdeeling uitkomen. De heer De Hoog, president der Bondsafdeeling van de Me taalbewerkers te Rotterdam, hield daarna een voordracht, waarin hij uiteenzette, hoe de oude gilden zijn ontstaan, hoe nuttig zij werkten en op welke wijze zij vernietigd zijn. Deze voordracht werd met applaus begroet. Tot. bestuursleden werden gekozen de heeren Töns, Stieber, Gallé en Stegman. Een vijfde bestuurslid wordt door het hoofdbestuur aan dit viertal toegevoegd. Nadat de heer De Hoog zijne leven dige voldoening had betuigd over den gullen en vroolijken toon en de goede eensgezindheid die in deze vergadering heerschte, werd zij door den president, den heer Töns, onder dankzegging voor de betoonde belangstelling, gesloten. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Raad van Toezicht op de Rijks postspaarbank de heer P. A. L. van Ogtrop, voorzitter der Vereenigmg voor den effectenhandel te Amsterdam. De voorzitters van de Fransche, Bel gische, Oostenrijksche en Noorweegsche com missiën en enkele andere heeren die deel uitmaakten van de Fransche en Belgische commissiën ter Schevening- sche sporttentoonstelling zijn tot officier of tot ridder der Orde van Oranje-Nassau benoemd. Het Dagblad van Ned. ontving Zater dag-ochtend inzage van een brief uit Den Haag, waarin het volgende voor komt Maandag, den 20sten dezer, heeft de Minis ter van Oorlog 's morgens ten elf uur aan H. M. ten paleize aangeboden de promotie der artillerie. Nadat H. M. deze had ingezien, antwoordde Zij met deze woordenExcellentie, deze be noemingen kan ik niet teekenen. U staat daar bovenaan, om tot kolonel te worden bevor derd. Uwe Excellentie verkeert in hetzelfde geval als de ritmeester Van de Poll. Zoodra u in actieven dienst terugkomt, kunt u daarop rekenen. De Minister was zro onthutst, dat hij zijn papieren opstak en vertrok. Wij hebben, zegt het blad. onzen Haagschen correspondent geseind of hij deze mededeeling bevestigen kon, doch ontvingen rog geen antwoord. Dit is zeker wel jammer. Hij had gemakkelijk kunnen terugseinenals het niet waar is, is het toch mooi ge vonden. Onlangs werd door door de Arnh. Ct. het bericht in de wereld gebracht, dat als opvolger van den heer Hofstede, ook in aanmerking zou komen de heer mr. A. Kerdijk. De Avondpost deelt thans mede, dat de lieer Keidijk daar zelf hoegenaamd niets van weet. Bij de politie te Rotterdam is de aanhou ding verzocht van M. de R., een 19jarig koetsier, die zich te Schiedam aan dief stal schuldig maakte en vermoedelijk in een der toevluchten van het Leger des Heils eene schuilplaats gezocht heeft. In het postkantoor te Rotterdam zijn gisteren-namiddag van een bediende van de heeren Jos. de P. drie aangeteekende brieven gerold. Nadat de brieven van het geldswaardig papier, dat er inge sloten was, ontdaan waren, heeft de dief ze in een brievenbus geworpen. Twee hielden alleen wissels die onge deerd werden teruggevonden. De derde, waarin tachtig mark bankpapier, was van dezen inhoud beroofd. Een ongehoord brutale misdaad greep gister-namiddag in de Wijnstraat te Rotterdam plaats. Omstreeks 2 uren drong een bedelaar het kantoor binnen van de heeren J. F. Hoffman Zonen, flesschenfabrikanten, op de 2e verdieping van pand n°. 135 in genoemde straat. Op het kantoor trof hij niemand aan dan den kassier Schroeter, een man van ruim 70 jaar, woonachtig in de Aert van Nesstraat. Zich met dezen ouden man alleen ziende, ontwaakte des bede laars dievenaard. Hij wierp zich op den kassier en bracht hem, vermoedelijk met een boksbeugel of ander ijzeren voor werp, vijf gapende wonden loe, vier in het gelaat en één op den schedel, som mige van ernstigen aard. Na den kan toorbediende aldus onschadelijk gemaakt te hebben, verdween de dief met mede neming van eene portefeuille met gelds waarde waarvan het bedrag nog onbekend is. Op het hulpgeroep van den verwonde en later op de komst van eenige heeren werd do hulp der politie ingeroepen, doch de onbekende dief was, trots alle nasporingen die onmiddellijk in het werk gesteld werden, niet te vinden. Volgens nader bericht, bevatte de ontvreemde portefeuille een waarde van f8000. De brutale dief is nog niet ge vonden. De heeren Sprenger van Eijk,Have- laar en Loeff hebben gisteren zitting genomen als leden van den Haagschen gemeenteraad. De heer Kolkman zal later beëedigd worden. Het metaalbewerkersgilde St. l'iloy van den 11. K. Volksbond te 's-Gra verbiage zal een eigen banier erlangten, Het vaan del wordt vervaardigd bij den heer H. Fermin te Delft en moet gereed zijn bij gelegenheid der vaktentoonstelling,welke de afdeeling in April houdt. In de kerk van de H.H. Antonius en Lode wijk (Bosch kaDt) te 's-Gravenhage wordt morgen ter gelegenheid van den Witten Donderdag, een nieuwen troon hemel in gebruik genomen, waaronder voor het eerst het H. Sacrament zal uit gesteld zijn. Het geheel is van rood zijden peluche, versierd met gouden franje en opgenomen door gouden koorden met kwasten. De gordijnen hangen in zware plooien af van een fiaai gebeeldhoiuvden en vergulden kroonlijst, die met vier vergulde vazen prijkt. Boven die lijst verheft zich weder in bolronden vorm het peluche, gedekt door een gouden kroon. De Spuistraat te 's Gravenhage lieeit een aanzienlijke verbetering ondergaan. Perceel no. 8, dat tot dusverre een zeer eenvoudig uiterlijk had, is herscha pen in een monumentaal gebouw, waar in door de firma Gebr. Lampe een ma gazijn in mantels en stoffen geopend is, De voorgevel is in renaissancestijl gebouwd. Pui en portiek zijn van teak hout getimmerd, terwijl de borstwering, de puilijst, de onderdorpels en de lickt- kozijnen van Escauzijnschen steen ver vaardigd zijn. Aan de pui is aan elke buitenzijde een granieten pilaster ge plaatst, met koperen basementen, ban den en kapiteelen versierd. Aan de ingang der portiek zijn twee koperen kolommen aangebracht. In het tries der pui zijn boven de pilasters afbeeldingen vanMercu- rius gebeiteld als zinnebeeld van den Koophandel. De gevelsteen afgewisseld door zand- steenen versieringen, is mooi van kleur, zoodat het geheel een aangenamen in druk geelt. Ter hoogte' van de tweede étage is een erker aangebracht, rusten de opeen Escauzijnschezerk, ondersteund door twee Udelfanger zandsteenen con soles. Binengekomen door de vier M. diepe portiek, vindt men achter in den rui men winkel een mahoniehouten trap met eikenhouten dektreden geplaatst, welke in drie gedeelten opgaat, elk ter breedte van 2.20 M., en toegang geeft tot den boven winkel. De trap ontvangt licht door drie ge slepen ruiten, waarvan de middelste van zeldzaam groote afmeting is, namelijk hoog 4.50 en breed 2.30 M., en prijkt mot kunstig geslepen ornamenten. Boven is dezelfde gelegenheid tot verkoop als beneden, terwijl fraaie kas ten, groote spiegels en kolomseparatiën het geheel een grootschenindruk geven. Op deze verdieping, groot 7 bij 25 Meter, begint een lantaarn ter oppervlakte van 12 Ml, Het magazijn word beneden verlicht met electrische booglampen, bovon met kronen van gloeilicht. De tweede en derde etage zijn voor reseryemagazijn en woonhuis bestemd en ook daar laat de inrichting niets te wenschen over. Het gebouw, dat eeu fraai architec tonisch geheel mag genoemd worden, is ontworpen door den heer T. J. A. Ver hoef, onder wiens leiding de plannen tevens zijn uitgevoerd. In het Haagsche Volksonderwijs II werd eergister avond eene belangrijke gedachten-wisseling gevoerd over den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2