Binnenland. Vervolg Binnenland met de betuiging van leedwezen dooi den Franschen minister van buitenland- sche zaken Develle aan den Duitschen gezant aangeboden. De Parijsche pers is bg haar onverschillige houding ge bleven en denkt er volstrekt niet aan excuus te vragen. De Londenscbe Standard verneemt uit Madrid, dat de Spaansche peis lioogelijk ingenomen is met bet tot stand geko men nieuwe handelsverdrag met Portu gal. Zij noemen het een groote zegen van de Spaansche diplomatie. Door dit verdrag is zeker een geheel nieuwe staat van zaken gekomen, bijaldien het tolverbond de landen nauw aaneensluit en de grenzen tusschen beide schier op geheven worden. Het verdrag regelt met name vele grensvraagstukken, b.v. de scheepvaart op internationale rivieren, de visscherij op die rivieren, alsook op de kusten van Portugal. Ook zullen Spaansche schepen in de Portugeesche havens worden toegelaten, geheel alsof het Portugeesche schepen zijn. Naar de Dally News uit Constantinopel verneemt, heeft de gezant der Unie tot de Porte een krachtig protest gericht, naar aanleiding van het feit, dat een verzegelde brief uit Cesarea aan het gezantschap der Unie zonder zegel aan kwam zoodat hij blijkbaar geopend werd, hetgeen den argwaan bevestigt, dat de Porte alles doet tegen het uitlekken van nieuws van daarginds. De opwinding der Mohammedanen tegen de Armeniërs te Cesarea is z«er groot. 250 Armeniërs zijn gevangen genomen. Yolgens bericht uit Washington be vestigt de regeering der Unie het be richt in den Standard niet, dat Cleve land, zoodra hij was opgetreden, alle onderhandelingen over een Russisch- Amerikaansch uitleveringsverdrag liet staken. Toch gelooft men in zekere kringen aan de juistheid der tijding om dat de gezant der Unie te Petersburg vroeger geïnstrueerd om de ratificatiën uit te wisselen, zulks naliet, waaruit afgeleid wordt dat hij tegenbevel ont ving. De regeering der Unie beweert evenwel, dat het thans te laat is om terug te gaan, nadat Harrison een tractaat sloot. Dit ware ondiplomatisch. De pers dringt aan op de bekendmaking van de werkelijke toedracht der zaak. De immigratie in Amerika is weder krachtig begonnen. Zes duizend land verhuizers kwamen te New-York Vrij dag en Zaterdag aan. De tegenwoordige inspectie der landverhuizers is minder streng. De agenten verwachten eene talrijke immigratie. Schiedam, 4 April 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 18 der wet van den 4n December 1872, Staatsblad no. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, brengen ter kennis van de in gezetenen, dat ten huize van den stads heelmeester, den heer J. A. Rutschy, aan de Nieuwst raat alhier, wijk E no. 294, driemaandelijks, en wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaalgele genheid zal bestaan tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. Aanst. Donderdag 6 April begint in de O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier weder de gewone novene ter voorberei- reiding voor het feest van onze ver eerde stadsheilige Liduina. Alle avonden voor het Lof zullen onder de gebruikelijke oefeningen de Relikwieën van onze H. Patrones in plechtigen omgang door de rijen der geloovigen worden gedragen, terwijl de oefeningen met het zingen der loflie deren der Maagd van Schiedam ter eere zullen worden besloten. In de dagen van het Octaaf van Liduina's feestdag zullen, naai wij \ei- nemen, een drietal procession uit dim onmiddellijken of meer verwijderden omtrek der stad de H. Patrones der Lijdzaamheid komen vereeren in het heiligdom waar hare kostbare overblijf selen berusten. Naar wij vernomen, zal de weleerw. pater A. JWinkelhagen, kapelaan der St. Janskerk alhier, den hoogeerw. pater A. van den Elzen, provinciaal der Do minicaner-orde, op eene reis naar llome vergezellen. Zondag 9 April zal pater Wiukel- hagen de reis naar de Eeuwige Stad aan nemen met de bedoeling er een achttal weken te vertoeven. Zij den beiden eerw. pelgrims eene gelukkige en voorspoedige reis en behouden wederkomst verzekerd Gedurende de Paaschdagen werden aan liet station der H. IJ. S. M. alhier afgegeven, le dag 633, 2e dag 726, te zamen l'S59 plaatskaarten. Het aantal treinen, die hier aankwamen, bedroeg le dag 68, 2e dag 78, te zamen 146, terwijl op den len dag 113 en den 2en dag 462, to zamen 575 perronkaarten werden afgegeven. Blijkens achterstaande advertentie is in den kring der medewerkers voor het Concert van „Schiedams Mannenkoor Orpheus" eene kleine wijziging geko men. In de plaats van mej. M. J. B., die door ongesteldheid verhinderd is, zal optreden de gevierde sopraan mej. Stuif zand Zal men hot eenerzijds betreuren, dat ons de gelegenheid ontnomen wordt eene oud-sladgenoote te hooreu, wier muzi kale aanleg reeds werd gepiezen, van den anderen kant zullen het zeker velen met ons instemmen, dat zij niet op betere wijze had kunnen vervangen worden. Met genoegen zullen wij mej. Stuifzand hier weder hooren. Zondag, 2 April j.l. herdacht de sluis wachter N. van der Sluis den dag, waarop hij vóór 40 jaren benoemd werd tot brug- en sluiswachter der bruggen en sluizen voor do Beurs alhier. Talrijk en hartelijk waren de blijken van be langstelling door den jubilaris op dien dag ondervonden. Al zijne buren had den ter zijner eere de vaderlandsche driekleur uit hunne woningen gestoken en ook de sluizen en do brug prijkten met de Schiedamsche en nationale kleu ren, terwijl ook van vele schepen in de haven de vlag wapperde en een vaar tuig. liggende in den z.g. Kolk, geheel was gepavoiseerd. Ten 1 uur togen de gezamenlijke buren van den feesteling ter receptie. De heer H. A. M. Roe- lants, namens hen als oudste het woord voerend, schetste in breede trekken zijn verdienstelijk verleden en was de tolk van allen, die ooit met Van der Sluis in aanraking kwamen, toen hij op waar- deerende wijze sprak van zijne ij verige, nauwgezette plichtsbetrachting. Die ijver, gedurende zulk een reeks van jaren betoond, verdiende waardeering, niet alleen in ijdele klanken, maar ook met der daad uit naam van alle buren werden den jubilaris dan ook eenige stof felijke blijken van waardeering aange boden, bestaande uit een fraaien fau teuil, terwijl aan zijne echtgenoote een sohoone bouquet werd overhandigd en aan zijne kinderen ten monstertaart, waarop de afbeelding van de sluisbrug. Daarna kwam eene commissie van particulie ren, die door hunne maatschappelijke betrekking met den jubilaris dikwijls in aanraking komen, bestaande uit de heeren S. J. Zoetmulder, Kramers, Mak, Vernède en Nolen den feesteling gelukwenschen. Namens hen voerde de heer S. J. Zoetmulder het woord. Op hartelijke wijze bracht dezen den jubi laris hulde voor zijn steeds betoonden ijver en herinnerde hij aan den dag vóór 40 jaren, waarop de benoeming van Van der Sluis plaats bad. Het was alsof de aanwezigen dien dag weder beleefden, zoo gedetailleerd, zoo vol hu mor schetste hij do voorden feesteling zoo gewichtige gebeurtenis dien dag. Ook hier bleef het niet bij woorden; namen3 velen weid den jubilaris aangeboden oen fraai inktstol, bloemenstandaard, sigaren-eta- gère, en een cadeau in portemonnaie, om daarvoor na overleg met vrouw en kin deren, een waardig aandenken aan dezen heuglijken dag te kunnen aanschaffen. Ten slotte besprak de heer Ds. Haver- schmidt in korte, hartelijke bewoordin gen het opbeurend feit, dat dit jubilë zoo- velen te zamen bracht, van eiken rang en stand der maatschappij, allen met dit ééne doel voor oogenhulde te bren gen aan den jubilaris. Voorzeker stemmen wij ook in met den wensch, dat het Van der Sluis nog vele jaren moge gegeven zijn, zijne lunctie te vervullen, zooals hij dit tot heden deed Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot regeling van den dienst bij de militie. De persoonlijke dienstplicht is in dit ontwerp opgenomen. Vrijgesteld zijn de geestelijken, zendelingen, studenten in de godgeleerdheid, leèrling-zendelingen en ordebroeders. Het contingent bedraagt 11,500 man. Bij koninklijk besluit is de luitenant kolonel van den generalen staf A. L.W. Seyffardt, minister van oorlog, benoemd en aangesteld tot kolonel bij dien staf. Het „Centraal Comité tot bevordering van de aansluiting van Nederland bij de Midden-Europeesche tijdregeling", heeft zich met, een adres gewend tot den Minister van Waterstaat, waarbij liet Comité, naar aanleiding van het resultaat zijner bemoeiingen, den Minis ter verzoekt, maatregelen te nemen, waardoor aan het ongerief, 't welk aan het behoud van den dubbelen tijd ver bonden is, een einde zal worden ge maakt. De remonte-commissie, die tegen woordig de stallen dei paardenfokkers in Groningen bezoekt, is even kies keurig en veeleischend als vorige jaren. In de gemeente Scheemda werd geen enkel paard voor het legei waardig ge keurd, terwijl paardenhandelaars voor den uitvoer naar Frankrijk en Duitseh- land hoogo sommen voor deze paarden besteden. In den voetbalwedstrijd tegen de En- gelschen tc Parkeston heeft het liotter- dainsche elftal van Sparta, met 3 tegen 0 goals verloren. Te 43/4 uur Zondag namiddag is op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een 6-jarig knaapje door de stoomtram overreden. Het kind greep naar zijne pet, die alwoei, kwam daardoor te dicht bij de tram, en werd door deze gegre pen, met het treurige govolg dat een wiel van den achtersten wagen hem over het lichaam ging. Het kind werd geheel verpletterd. Zondag avond, omstreeks 8 uren, brak in de woning van den vleesch- houwer P. J. Bekker in den Zuidhoek (kom I) te Charlois een felle brand uit. De spuit van het dorp was vrij spoe dig in werking. Eenigen tijd daarna kwam ook die van Katendrecht (kom II), eene nieuwe spuit, die bij brand voor het eerst werkte en zeer goed voldeed. De woning brandde geheel uitook eene stalling en een lijkwagen werden eene prooi der vlammen. Do belendende perceelen bleven behouden. Dat het fokken van varkens in dezen tijd voordeelig is, kan o. a. blijken uit het feit, dat een landbouwer te Over- berg dezer dagen een toom van 14 big gen verkocht voor 111 per stuk. Na tuurlijk zijn deze f 154 geen netto winst, maar een zeugvarken brengt op die wijze toch een aardig voordeeltje. Ook onder Leersum verkocht een boerin 14 biggen van 6 weken voor 10.50 per stuk. De zeereerw. pater H. J. 11. Marij- nen, S. J., wiens overlijden wij reeds vermeldden, was de stichter van het „Ziekenhuis van den II. Joannes de Deo" te 's-Gravenhage. In dit gesticht, waarvoor hij met zooveel ijver de be- noodigde fondsen bijeenbracht, waarin hij zijn laatste levensdagen sleet en waarin bij stierf, houdt een gedenksteen zijn naam en zijn gedachtenis in eere. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 4 April, des namiddags ten kwartier vóór twee ure. Afwezig was alleen de heer K. J. van Erpecum met kennisgeving. Na vaststelling der notulen werd me- dedeeling gedaan van de ingekomen stukken, waaronder verscheidene adres sen houdende bezwaren tegen den aan slag in de pi. dir. bel. naar het inko men, en adressen van de heeren S. A. Maas en B. A. J. Wittkampf, dat zij hunne herbenoeming in de comm. van voorlichting niet aannemen, terwijl de heer J. J. Zoetmulder adresseerde de hernieuwde benoeming te aanvaarden. Verder een adres van de afdeeling Schie dam van het Ned. Werkliedenverbond, „Patrimonium", verzoekende afschaffing van de Kermis, hetwolk ter visie werd gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Terwijl de reclame-adressen in zake de inkomstenbelasting, in afwachting van hunne behandeling in eene volgendo vergadering, in bandon werden gesteld van de betrokken, raadscommissie en het adresZoetmulder voor kennis geving werd aangenomen, besloot de Raad naar aanleiding van de adressen van de heeren Maas en Wittkampf reeds dadelijk over te gaan tot de benoe ming van twee leden in de comm. van voorlichting bij de verordening op de inkomstenbelasting bedoeld. Daartoe waren door B. en W. als dubbeltallen aanbevolen de heeren M. C. M. de Groot en J. T. Beukers en W. F. Tak en J. Lechner CSzn. Tot stemming overgaande, werd in de eerste vacature benoemd de heer J. J. G. Nolet met 12 stemmen, ter wijl 3 stemmen op den heer De Groot en 5 op den heer J. T. Beukers waren uitgebracht; terwijl in de tweede vaca ture, bij herstemming, werd gekozen de heer W. F. Tak met 10 stemmen, ter wijl er 8 op den hoer Van Buijsen en 2 in blanco waren uitgebracht. Tot onderwijzer 3e klasse aan de school van den heer Tijl werd benoemd de heer J. van Riemsdijk, te Dordrecht. Alsnu was aan de orde de behande ling van het rapport der Commissie om den Raad te dienen van advies en even tueel voorstellen te doen omtrent maat regelen tot vermindering van de kosten van het gemeentelijk Hooger en Mid delbaar Onderwijs, mot de naar aan leiding van dat rapport ingekomen ad viezen. Het rapport concludeerde om aan H. M. de Koningin-Regentes te vragen eene verhoogde subsidie voor de betrok ken instelling van onderwijs, of wel ze door het Rijk te doen overnemen. De heer Visser deed het voorstel dit onderwerp aan te houden tot eene vol gende vergadering, daar er in verband met deze gewichtige zaak nog een stuk ter perse was, waarvan men nog goen afdruk had kunnen verkrijgen. Over dit voorstel ontspon zich eenige discussie, waarbij de heer Tak met het oog op den nu bijna voltalligen raad voor dadelijke afdoening pleitte. Het voorstelVisser werd echter ten slotte met 16 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Tak, v. d. Schalk, Hoek en Poortman. Daarop kwamen in benandoling do nog af te doene artikelen van de ont- werp-verordening regelende de wacht gelden en pensioenen der gemeente. De heer Dom deed bij artikel 6 het voorstel de laatsto alinea, waarbij bepaald wordt, dat de ambtenaar die op 70-jarigen leeftijd geen ontslag vraagt zijn recht op pensioen vorliest, te doen vervallen. Hij wil den drang tot ontslagneming die in bedoelde alii'03, was gelegen wegnemen. Ondanks de verdediging door den heer Do Groot, die de leidende gedachte der comm. nog eens uiteenzette, veree- nigde zich de Raad met de ziens wij van den heer Dom. Met 13 tegen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2