Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Donderdag 6 April 1893, No. 4-554-, "gSureau hoogstraat 317. ALGEMEEN OYERZICHT. De Witte Wolf, F e u i I i e t o n. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 2.— - 0.05 :i;ïïiii;lii Van 1—6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 5 April '93. J)c ministerieele crisis te Parijs is opgelost. Na vele vergeefsche pogingen is het Dupuy gelukt een nieuw minis terie samen te stellen. Gisteren-middag te twaalf uren heette de combinatie- Dupuy mislukt. Peytral had geweigerd van de combinatie deel uit te maken, omdat Dupuy zich terugtrok. Na de korte Kamerzitting werd gisteren-mid dag in de couloirs verteld, dat zij op nieuw was opgevat en gisteren-avond gaf de Soir de samenstelling van het ministerie. Voorzitter van den minis terraad is Dupuy, tevens minister van binnenlandsche zaken, De veile, minister van buitenlandschc zaken, Peytral van financiën, Guérin van justitie, Poin- caré van onderwijs, Loisillon van oor log, Bieunier van marine, Viette van openbare werken, Ferrier van koophan- liandel en Viger van Landbouw. De premier, die in het ministerieBibot de portefeuille van onderwijs had, is naar binnenlandsche zaken overge gaan, en de ministers van buitenland- sche zaken, oorlog, marine, landbouw, pu blieke werken en de onderstaatssecretaris van koloniën uit het ministerieBibot zijn gebleven. Peytral, de voorzitter van de begrootings-commissie. heeft financiën gekregende afgevaardigden Poincaró en Ferrier, zijn belast met onderwijs en handel, en de senator Guérin is minis ter van justitie geworden. liet is een wonderlijk allegaartje, vi oral in verband met het conflict, dat de crisis in 't leven heeft geroepen, zcrt de Parijsche correspondent van de N11. Ct. Dupuy heeft met zijne collega's Develle, Delcasse, Viette en Viger in de Kamerzitting van Donder dag gestemd voor de afscheiding van de hervorming der belasting op de dranken van de begrooting voor '93, en hetzelfde hebben gedaan Poincaré, die reeds als lid der begrootingscom- missie voor de afscheiding had gespro ken, en Ferrier. De overgroote meer derheid 7 van de 9 der parlemen taire ministers Loisillon en Bitunier maken geen deel uit van de Kamer zijn dus voor de afscheiding, terwijl de crisis is geboren, omdat de meerderheid tegen die afscheiding was. Van deze meerderheid is de minister van finan ciën de eenige vertegenwoordiger in het kabinetDupuy. Of dus ook naar eene logische oplossing is gezochtMet den overgang van Dupuy naar binnenland sche zaken is weer het treurige stelsel gehuldigd „du ministre a tout faire", hetwelk zeker nergens zoo herhaalde lijk tot toepassing komt als in Frank rijk. Aan onderwijs heeft Dupuy eene plaats van beteekenis ingenomen in het afgetreden Kabinet, maar is hij daarom de man die in dit moeilijk oogenblik aan het hoofd van een ministerie en van het departement van binnenland sche zaken kan staan Het zou mij verwonderen als de bladen die vraag bevestigend beantwoordden, en ook ove rigens het nieuwe ministerie een vrien delijk gezicht zullen toonen. Het mi nisterieDupuy zal wel geen grooter illusie hebben dan zijn leven tot de algemeene verkiezingen te rekken. De rechtbank voor de scheidsrech terlijke uitspraak in zake de visscherij in de Behringzee, die te Parijs hare zittingen houdt, heeft gisteren hare werkzaamheden begonnen. De heer Webster, gemachtigde van Engeland, heeft eene prejudicieele kwestie opge worpen. Hij verlangde namelijk te we ten, of Engeland het recht heeft nieuw bijeengebrachte argumenten aan te voe ren. De heer Carter heeft van wege Amerika zich hiertegen verklaard. De rechter van het District Court te Toledo (N.-A.) heeft eergisteren een arrest gewezen tegen spoorwegbeambten, die geweigerd hadden te werken op be vel van den bond der machinisten. De Naar iikt Fransch van Paul Féval. rechter veroordeelde een der beambten tot gevangenisstraf, en vaardigde tevens een bevelschrift uit aan de bestuurders van den genoemden bond, waarbij hun verboden wordt dergelijke werkstakin gen te verordenen, op straffe van cri- mineele vervolging. De rechtbank maakte uit dat de spoorwegbeambten niet wis pelturig tot werkstaking mogen over gaan, noch het verkeer tusschen de ver schillende staten mogen belemmeren door eene weigering om mede te werken tot het vervoeren van vrachten, afkomstig van spoorwegmaatschappijen welker per soneel den arbeid niet gestaakt heeft. Men hoopt dat door dit vonnis de drei gende algemeene werkstaking op de spoorwegen tijdens de tentoonstelling te Chicago voorkomen zal worden. De Times schrijftDe vrees dat in deze lente de cholera zich weder zou vertoonen, is bewaarheid. Gedurende de twee laatste weken zijn er 70 sterf gevallen voorgekomen in de Fransche rustplaats Lorient. De Fransche over- ïeid heeft ouder gewoonte getracht het bestaan der ziekte geheim te houden, doch ditmaal te vergeefs. De epidemie schijnt zich uit te breiden. Op zijn minst 300 gevallen moeten er te Lorient zijn geweest, welke stad trouwens reeds gebleken is door den erbarmelijken staat van den gezondheidsdienst een vrucht jaar centrum voor typhus te zijn. De Times spreekt de vrees uit, dat de cho lera zich zal voortplanten langs de zee oevers tot de Oostzee, en spoort aan tot verdubbelde waakzaamheid. Volgens de XIXieme Siècle zijn er reeds verschei dene gevallen van cholera te Parijs voorgekomen. In den mclit van Zon dag op Maandag zou zelfs de onder-bri gadier Belot in de uitoefening van zijnen dienst bezweken zijn. Op de prefectuur verzekert men echter stellig, dat het enkel gevallen van typhus zijn geweest. Volgens berichten uit Athene hebben de schuldeischers eener Grieksche stoom vaartmaatschappij beslag gelegd op de 74) v !t-eu ,a"KB kreet antwoordde hem. Toen ver- de onherkenbaar geworden stem zeide hij ^ouan en voor de derde maal Ga heen 'Tml° Jfelu)orzaamde, en daar hij niet ge woon was aan zaken, die hy niet begreep, vergat hij, nauwelijks te paard gestegen, Polo Rouan om alleen te denken aan Jean Blanc, aan de Wolven, en aan het middel om Hervé De Vannoy levend in de val te laten loopen. Terwijl hjj hieraan dacht, spoorde hjj zijn paard aan en sloeg den in weg naar Eenues, waar hjj. volgens afspraak, zijn nieuwen mees ter zou vinden. Men hoorde nog den draf van zijn paard, toen reeds de deur van de hut gesloten werd. Marie was binnen gegaanzjj stak een lamp aan. Pelo Rouan lag op den grond, ten prooi aan een hevigen aanval van vallende ziekte. Het jonge meisje scheen aan het zien daar van gewoon te zijn, want zij haastte zich haar vader te hulp te komen, zonder dat zij eenige verwondering of schrik liet blijken. Bij het licht van de lamp scheen de hut minder ellendig en meer bewoon Daar, In een hoek bemerkte men een kleine deur, die toe gang gaf tot de kamer van Marie. Boven deu schoorsteenmantel hingen een paar pistolen en een ouderwetsch zwaar geweer. Vlak tegen over de deur hing een dier oude slingeruurwer ken, zooals men die nog in bijna alle woningen in Bretngne aantreft- Op het oogenblik, dat de aanval het hevigst was, werd er op een bijzondere wjjze op de deur geklopt en zonder te aarzeleu maakte Marie haar open. De mau die binnen kwam, droeg de gewone kleeding der Bretonsche boeren eu had voor zijn gelaat een dier maskers, waarvan hier reeds bij herhaling is sprake geweest. Haastig overschreed hij den drempel. Waar is de meester vroeg hij op kor ten toon. Marie wees hem op Pelo Rouan, die met het schuim op den mond, zenuwtrekkend op den grond heen en weer rolde. De nieuw aangekomene liet een vloek ont- booten, waardoor eene algemeene staking van den dienst is uitgelokt. Welk on gerief deze staking veroorzaakt in een land als Griekenland, dat grootendeels uit eilanden bestaat, is licht te begrijpen. De toestand in Egypte blijft bij voort during onzeker en de strijd tusschen de Fransche en En gelsche in vloeden wordt nog steeds voortgezet. Zooals men weet, heeft de Khedive een Franschen secretaris en dit is John Buil een doorn in het oog. Engeland laat dan ook geen middel ongebruikt, om zijn overwicht in het land van den Nijl te verzekeren. De Parijsche pers slaat dan ook een heftigen toon aan tegen Engeland en waarschuwt het niet te denken, dat de openbare meening in Frankrijk te veel door de binnenlandsche aangelegenheden in beslag wordt genomen om zich met de buitenlandsche bezig te houden. Het is gemakkelijk te zien, zegt het blad, hoe gespannen en gevaarlijk de toestand is tengevolge van de dictatorieele poli tiek van lord Cromer, den Britschen gezant te Cairo. Te Cairo is uit Soedan het bericht ontvangen dat de hooiden der Staten van den malidi Abdullah in opstand zijn gekomen. Op het gerucht van een inval door een blanke aan het hoofd van een leger zwarten (misschien de expeditie van den Belg Van Kerckho ven) hebben de emirs van Kerdofan en van Kassala zich tegen het gezag van Abdullah verzet. Voor den Khedive zou dit eene goede gelegenheid zijn om zijn vroegere provinciën terug te krijgen. Uit Sanghaï wordt aan de Standard geseind, dat de Chineesche regeering eene depêche ontvangen lieeft van den Chineeschen gezant te St. Petersburg, waarin du verwachting wordt uitgespro ken flat hij er in slagen zal een trac- taat niet Busland te sluiten, waarbij China alle vroegere bezitrechten op de Pamir landen terugkrijgt, aangezien de overeenkomst van 1872 de rechten van China aldaar onverkort liet, voor zoo snappen en nam brommende op een bank plaats. De aanval duurde lang. Van minuut tot minuut keek de nieuw aangekomene, een Wolf, op de klok. Toen de wijzer de geheele wijzerplaat was rond geweest, stond hjj op en stampte driftig op den grond. Dat is een ongelukkige geschiedenis, meisje zeide hij. Gij zult zeker uw vader wel willen zeggen dat Yaumi hier is geweest en zoolang mogelijk gewacht heeft. Pelo Rouan zal het zijn leven lang betreuren geen ge bruik te hebben kunnen maken van het uur, dat nu voorbij is. Toen de Wolf ophield met spreken, slaakte Pelo een langen, diepen zucht en zijn ineen gekrompen ledematen ontspanden zich. Hij komt bij 1 riep Marie, die dadelijk den zieke een flesch aan den mond hield, welker inhoud hij gretig opdronk. Na te hebben gedronken, streek hij zijn hand over zijn met dikke zweetdroppelen be dekt voorhootd en richtte zich met behulp van het jonge meisje overeind. Toen hjj den Wolf bemerkte, rilde hij. Laat ons alleen, zeide hij tot Marie. Deze gehoorzaamde, schoon langzaam. Zij verliet haar vader niet gaarne in een derge lijk oogenblik. Vóór zij de deur van haar kamer geopend had, waren Pelo Rouan en de Wolf reeds hun gesprek begonnen. Wat is er? vroeg de kolenbrander. Yaumi wierp een wantrouwenden blik op Marie en zeide toen zacht enkele woorden. Spreekt gij de waarheid? riep Pelo uit, zich in zijn geheele lengte oprichtendeheeft de hemel eindelijk dien man veroordeeld Tegelijk maakte hij een beweging als wilde hij de hut verlaten. Yaumi hield hem tegen. Ik dacht het wel, meester, zeide hij, dat het voor u een groot verdriet zou zijn. De hemel had hem misschien veroordeeld; gij hebt hem vergeven. Het uur van handelen is voorbij Hoe dat Yaumi wees op de klok. Men had mij twee uren toegestaan, zeide liij, oai u op te zoeken en uwe bevelen bij hen terug te brengen. Ik heb het eerste uur uoodig gehad om hierheen te komenhet tweede is verloren met hier te wachten het is te laat. Pelo Rouan balde de vuisten en ging zitten. Wat heeft men ginds gedaan vroeg hij. Altijd op fluisterenden toon, sprak Yaumi de eerste woorden van zijn antwoord uit, juist op het oogenblik, dat Marie de deur harer kamer achter zich wilde dicht doen. Toeval lig ving zij een enkel woord op. Het jonge meisje verschoot van kleur, liet de deur op een kier staan en luisterde. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1