BURGELIJKE STAND. I selijke zangnummers en fraaie muziek werken zullen verder beide feestavonden opluisteren. Te Scheveningen zal over 14 dagen aanbesteed worden het bouwen van een kerkgebouw met toren aan de Duin straat aldaar, ten behoeve der Ned. Iierv. Gemeente. Men meldt uit Amsterdam: Op den Amstel, ter hoogte der kalk ovens, is Maandag-middag te ongeveer 5 uur een droevig ongeluk gebeurd. Het zeiljacht Annie der roei- en zeil- vereeniging Be Amstel met 12 passagiers, heeren en dames aan boord, werd door de stoomboot Volharding Elf aangevaren en sloeg onmiddellijk om, zoodat de passagiers allen te water geraakten. Zoo wel van den wal als door de beman ning der stoomboot, die onmiddellijk stopte, werd alles in het werk gesteld om de drenkelingen te redden. Acht hunner waren weldra behoudenvier personen echter, één heer en drie dames, van wie eene een Engelsch meisje dat voor eenige dagen bij eene Amsterdam- sche familie was komen logeeren, ver dronken jammerlijk. Het treurig werk van het dreggen werd eerst door de Nieuwer-Amstelsche politie ondernomen, later door die van Ouder-Amstel voort gezet; na verloop van eenige uren had men de lijken van den heer en twee dames gevondennaar dat der vierde drenkelinge dregde men tot diep in den nacht nog te vergeefs. De Annie was in het nauw geraakt doordien stroomopwaarts de Volharding naderde en van de tegenovergestelde zijde eene Goudsche boot het vaartuigje op de hielen zat. Niettegenstaande een ervaien zeiler aan het stuur stond, ge lukte het niet het gevaar te ontzeilen. Hot zeiljacht werd door de stoomboot zoo goed als door midden gesneden. On beschrijfelijk was de ontzetting, die de vele wandelaars langs den oever en de opvarenden der stoomboot aangreep, die de ramp onder hunne oogen zagen geschieden zonder haar te kunnen ver hoeden. Aan de spoedige hulp, van alle zijden geboden, is voorzeker te danken, dat Diet nog meer menschenlevens bij het droevig ongeluk verloren gingen. Volgens nader bericht zijn de perso nen die bij het ongeluk verdronken mevr. Noppen, mevr. Volk, miss Stokes en de heer Donderdaal. Naar het Alg. Handelsbl. meldt, is het lijk der nog vermiste dame, mevr. A.Volk, gisteren-nacht nog gevonden onder den omgeslagen boeier, dus onder Ouder- Amstel, en werd bij dat van miss Stokes bij den landbouwer Bakker in huis ge bracht. Te Utrecht is een vereeniging van banketbakkers-bedienden opgericht, wel ke zich voornamelijk zal bezighouden niet zaken het vak betreffende en daar toe een garneer-cursus heeft geopend onder leiding van een bedreven vak man. Bovendien belast zij zich met het plaatsen van bedienden, niet alleen in Utrecht maar ook elders in den lande. De maand Maart heeft zich geken merkt door eene ruime zalmvangst. Er tverden te Kralingsche Veer ter markt a;ingevoerd 9478 zalmen, benevens 652 elften. In dezelfde maand van 1892 kcdroeg de aanvoer 4073 stuks en 78 eRten, zoodat 5405 zalmen meer werden nangevoerd dan het vorig jaar. In een dennenbosch, aan den kalkweg p" 0r, Amersfoort gelegen, ontstond op nasi- i-Maandag een felle brand. Ruim ecu umler sparreboomen werd eene p.ooi \..u iet vuur. Men vermoedt dat de brand een gevolg i8 van moedwil of baldadigheid van jongens die een „vuur tje" stookten. Door eenige daartoe go- commandeerde infanteristen, uit Amers- foort, cn eenige bewoners van den om trek werd de brand gebluscht. Het bosch behoort in eigendom aan den heer mr. S. J. A. van Walchren, te Haarlem van wien ook ten vorigen jare een ge deelte bosch, aan het nu verbrande grenzende, door het vuur word verteerd. Maandag-namiddag had er met de tram die van Hillegom te 2.35 uren te Leiden moest aankomen, een vreeselijk ongeluk plaats. De 20-jarige dochter van den Haarlemschen schipper, te Leiden woon achtig, sprong nabij Sassenheim uit de in volle vaart zijnde tram, met het nood lottig gevolg dat zij er onder geraakte en drie wagens over haar gingen. Toen de tram stilstond bleek het dat heide beenen even onder de knie zoo goed als afgereden waren. Aangezien geen genees kundige hulp hij de hand was en de dokter van Sassenheim niet te huis was, werd het publiek uit oen der wagens verwijderd en de ongelukkige daariD gelegd en naar Leiden vervoerd, alwaar zij met de brancard van het station der Hollandscbe spoor naar het academisch ziekenhuis werd gebracht. Het bleek aldaar dat zij door bloedverlies had opgehouden te leven. De ongelukkige zag, op het balkon van de tram staande, hare zuster met dier vrijer, een sergeant, aankomen, en deed toen den noodlottigen sprong, niettegenstaande zij aanvanke lijk nog door eenen reiziger werd tegen gehouden. Zijn onze inlichtingen juist dan zou er te Scheveningen een maatschappij in wording zijn met een kapitaal van pl. m. f 200.000, ter exploitatie der zee- visscherijen. Een zestal loggers zouden dan reeds in dit seizoen aan de haring- visscherij moeten deelnemen. (IV. Ct.) Te Hoorn is in aanbouw een fabriek voor gecondenseerde melk, welke hare Daar met 1 Mei de zoutaccijns wordt verminderd en de zeepaccijns geheel wordt afgeschaft, zullen met dit tijd stip van de sectie Weert 10 ambtena ren worden verplaatst. Daar zullen er dan nog 12 overblijven. Een geacht ingezetene der gemeente Wehlde hoogweled. geb. baron van Lains- weerde, heeft aan de eerw. Zusters Dominicanessen zijn groot huis met tuin en toebehooren afgestaan, om zich in die gemeente te kunnen vestigen. Ook reeft hij de noodige fondsen verstrekt, om in het onderbond der nieuwe stich ting te voorzien. VL AARDINGEN, 5 April. Bij de herstemming voor een lid van den Ge meenteraad werden van de 743 kiezers uitgebracht 556 stommen, waarvan 31 biljetten in blanco of van onwaarde bleken. Gekozen is de heer i. S. Fiegée Jr. met 313 stemmen. De heer A. K. Poort man verkreeg 213 stemmen. - Bij de eerste stemming werden 519 stemmen uitgebracht. werkzaamheden met Mei denkt aan vangen. De fabrikant heeft plan in R1/s te de de 4 8 zomermaanden 51/2 cent en in wintermaanden 6 cent per liter te geven. Naar men zegt, zal de fabriek 50,000 liter melk per dag kunnen verwerken. Door de Kamer van koophandel en fabrieken te Breda zijn twee adressen verzonden: het eene betreft de onder steuning van een adres der Kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem aan den minister van binnenlandsohe zaken, ten einde de belemmeringen in bet han delsverkeer bij dreigend choleragevaar, zooveel mogelijk te voorkomen, en het tweede dient tot ondersteuning van een adres der Zaanlandsche Kamer aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- aal met verzoek, zoo spoedig mogelijk in bet belang van den kleinhandel en de kleine industrie, tot alscliafffng dei- wet, regelende het gebruik van plak- zegels te willen overgaan, daar de win kelier, ondanks het voorschift der wet dat de debiteur het zegel moet betalen de dupe dezer bepaling is. In de Sluis van bet Merwede-kanaa' te Zeeburg werden gedurende de vorige week geschut in de richting naar de Lek 6 ledige Rijnschepon met 910 ton inhoud en 10 geladen met 3341 ton inhoud en 2748 ton geladen hoeveel heid verder 344 zeilschepen en 25 stoomschepen, samen metende 29,868 tonin de richting naar Amsterdam passeerden 12 geladen Rijnschepen, metende 4480 ton en met 3680 ton lading, verder 234 zeilschepen en 27 stoomschepen metende te zamen 22,497 ton. De Paascliweide te Eist, over de Rijnbrug te Arnhem, heeft dit jaar door het prachtige weder duizenden tot zich gelokt, om aldaar eene soort van kermis hij te wonen. In den laten avond trok alles naar de stad, en voor velen werd het feest door eene vechtpartij besloten, waardoor de politie handen vol werk had. Laatste Berichten De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal kwamen heden-middag te 12 uren in de afdeelingen bijeen tot onderzoek van de aanhangige wetsont werpen. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het wetsvoor stel van mr. Van Houten betreffende de onteigening vargaderde heden. De uitslag der verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkies district liarlingen, ter vervanging van den heer W. M. Oppedijk, is als volgt 1 'itgebracht 2609 stemmen; van on waarde 17, blanco 14 volstrekte meer- erheid 1296. Daarvan bekwamen de tieerenmr. Th. Heemskerk (anti-rev.) 1281, A. Bouman (liberaal) 883, mr. Treub (radicaal) 323, De Vries (anti- rev.) 86, Poutsma (sociaal-democraat) stemmen. Alzoo herstemming tusschen de hee ren Heemskerk en Bouman. Op den St. Pietersberg nabij Maas tricht hebben in den laatsten tijd twee grondverzakkingen plaats gehad. Bij de eene verdween eene oppervlakte van ongeveer 80 M2 en werd een kuil van bijna 40 voet diepte gevormd. Bij de andere ontstond eene diepte van 20 voet, bij eene middellijn van 30 voet. Beide instortingen zijn uit een geologisch oog punt zoor merkwaardig. GEMENGD NIEUWS. Zondag-middag brandde te Gouderak de boerenwoning af van Jan de Vries, in eigendom toebehoorende aan Ferdi nand van Vliet. Aangewakkerd dooi den feilen wind, stond in weinig tijds de woning met stalling en hooiberg in lichtelaaie, zoodat er nauwelijks tijd was, het vee en eenig huisraad en lijfgoed te redden. Toen de spuit op de plaats des onheils kwam, bleek het behoud der boerderij onmogelijk. Alles werd dan ook in de asch gelegd. Oorzaak niet met zekerheid nog bekend. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Weesp zijn het modemagazijn van mej de wed. Wierper en de krui denierswinkel van de firma J. H. Schut te, afgebrand, terwijl het aangrenzende woonhuis van den heer A. Y rijland grootendeels mede een prooi der vlammen werd. In de wijk Hasselt te Tilburg, in de zoogenaamde Kasteelsche bosschen, heeft een landbouwer bij het graven ge- stooten op eenen kelder, die de fami liegrafkelder bleek te zijn van de vroe- ger-e graven van Grabendonck. Dood kisten, wapenen en kleederen waren nog aanwezig. Eene grafzerk droeg een moeilijk leesbaar opschrift. De kel der is op last van den burgemeester tot nader order gesloten. Zondag-middag is onder Lippenhuizen een felle heidebrand uitgebroken. Het vuur begon bij het Koningsdiep (de Boorne) en breidde zich snel over eene groote oppervlakte uit. Verscheidene bunders zijn vernield, waaronder heide in eigendom toebehoorende aan de kerk voogdij van Lippenhuizen. Gelukkig was er een zwakke, niet-oostelijke wind daar anders de in dezen tijd zeer droge denneabosschen groot gevaar zouden geloopen hebben. Tegen half zeven was men het vuur meester. Men vermoedt dat door onvoorzichtigheid van spelende knapen de brand is veroorzaakt. Te Eriens (Er.) ontstond in den nacht van Zondag op Maandag 12 uurbranc. in eene woning, welker bewoneis met de Paasohdagen afwezig waren. Een tweede perceel werd eveneens aangetast Beide brandden geheel uit. Alleen uit het laatst^ kon men eenige meubelen redden. De spuit van Roordahuizum ver leende assistentie. De oorzaak is onbe kend. Beide panden waren verzekerd Bij 't afbreken der oude universiteit te Leipzig vond men een kalender van perkament op een plankje gelijmd en voor zien van een gaatje om op te hangen, 't Stuk moet afkomstig zijn uit de 11e of 12e eeuw, toen liet gebouw een kloos ter was. 't Gebruik van wandkalenders is dus zeer oud. GEBOREN: 2 April. Jacobus Johan nes, zoon van G. Bakker en J. G. M. Albers, Kethelstraat. Teunis Cornells, zoon van M. Kloos en H Kooiman, Breedstraat. Arij, zoon van J. H. van ïijk en M. Boer, Adrianastraat. ----- 3. Jacoba Liduina, dochter van J. J. Schip pers en J. Vorstenbos, Nieuwe West Frankelandsche laan. - 4. Dirk, zoon van C. Plooij en W. Hoogenboom, Nieuwe West Frankelandsche laan. David, zoon van E. Mesritz en H. de Beer, Spoorstraat. Johannes Antonius, zoon van H. J. Tons en A. J. Voorstraat. Nieuwe Haven. GEHUWD 5 April. H. C. Grims en P. Muilenburg. Zeetijdingen Schiedam, 4 April vertrokken. Cosmo- pol'ietkapt. J. J. Rijnbergen, naar Hel goland. Constantinopel, 1 April gepassseerd. s.s. City of Worcesterkapt. C. Fortune, van Braila naar Schiedam. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 5 April 1893. Moutwijn f91/4. Verhandeld: f83/a 7/8. Stemming: Beter. Spoeling. Vereeniging f0.80. (Slotk.) Men. Parijs. Hani Berlijn, i R°gge, April/Mei Mei/Juni Juni/Juli Spiritus April Mei Aug. /Sept. Rogge dadelijk. per Mei Meel 12Merk.l.md. 12 April j Rogge, loop. md. April (Spirit.. April/Mei j Juni/Juli 131.— 13ö! 34.90 36.40 16.75 14.10 46.10 46.40 13.60 13.75 23. - 23.75 131.25 135.50 35.40 36.60 16.75 14.10 46.25 46.75 13.75 13.75 23.125 23.75 Nkw-Yoiik. Maïs 3 April 0.527* 0.527* Amsterdam. 4 April. Rogge op lev. weinig ver- Mei f127, per Oct. f125. Rogge op levering iets Mei f129, 128; 127, 128, anderd per 5 April, liooger per Oct. f128. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 4 April 2.03 M. 5 April 2.04 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. kort f 12.0872 Disc. 21/2 pOl. -48.10 -47.927 Londen Parijs Antwer 21/. 2V, 4 April.1 5 April. 4 April.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3