Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Vrijdag 7! April 1893 No. 4555. bureau ^oog^traat 317. ALGEHEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN Naar ukt Fransch van Paul Féval. A NIEUWE SC Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant ia verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 6 April '93. Het ging gisteren in de Constituante te Brussel levendig toe. De heer De Kerckhove las een voorstel ten doel hebbende het kiesrecht te verleunen aan allen die thans kiezer zijn voor de ge meenteraden (census 10 Iran k of capaci teit). Dit voorstel zou slechts in stem ming worden gebracht, wanneer geen der andere voorstellen ten aanzien van liet kiesrecht twee derden der stemmen °p zich vereenigde. Het werd levendig bestreden door de heeren FeronenJan- son, niet minder krachtig ondersteund door den heer Bara. Op voorstel van den minister van binnenlandsche zaken is het voorstelDe Kerckhove verzon den naar de commissie, terwijl de verdere beraadslaging er over Dinsdag aanst. zal plaats hebben. In zijne verklaring aan het Parlement zal het nieuwe ministerie, dat eergiste ren te Parijs gevormd werd, zeggen dat er voor de Kamer nog veel te doen is en aandringen op eene stemming over de Staatsbegrooting voor dit jaar, als mede op het gereed maken der begrooting voor het volgend jaar. De l*anamazaak mag het Parlement niet van zijne plichten afhouden. Bij de aan staande verkiezingen zal het ministerie billijkheid betrachten jegens alle poli tieke meeningen. Het zal de hervor ming der belasting op de dranken, on afhankelijk van het budget, voorstellen, den Senaat verzoeken de voorgestelde belasting op de beurs-operatiën aan te Demen, waardoor de coulisse onderworpen vvorden zal aan zekere eischen van na tionaliteit en een einde zal worden ge maakt aan geheime operatiën. De stemming over de begrooting zou in het kaatst dezer week kunnen plaats heb ben; alsdan zou er voor de regeering Keen behoefte bestaan aan het aanvra gen van een nieuw crediet voor éene 75) Z-'j had dea naam van Didier hooren uit spreken. r>r '1\7Wn!' !e\ d,ag had Béehameil, markies te wmJu besloten een beslissende poging zoosIs hy Ml ie 1)" Vau^noemdeUSC,,elijke'' Na het outbyt sliep hy niet langer dan twee uur, en ging toen naar de keuken van het kasteel, waar hy om den kok riep. Niemand, die zich niet op zijn voordeeligst. tracht voor te doen by de dame van zyn hart. béehameil, by toeval tot Koninklijk intendant Verheven, maar van nature een keukengenie, had zich in het hoofd gesteld Mile De Vaunoy m eens en voor altijd aan zich te onderwer ken, en dat wel met behulp van een blanc- *»anger van volmaakte verdiensten, een nieuw, Voortreffelijk, met niets te vergelijken blanc- maand, terwijl de Kamer met reces zou kunnen uiteengaan tot den 25n April. De zitting van de scheidsrechterlijke rechtbank in zake de visscherijen in de Behringzee was gisteren gewijd aan de prejudicieele kwestie betreffende de vraag of de Engelsche leden zekere later bijeengebrachte documenten kunnen overleggen ter ondersteuning hunner zaak. De heer Phelps kwam vanwege Amerika met buitengewone heftigheid hiertegen op. Hij ver klaarde dat, indien hij geweten had, dat dit te berde zou komen, hij zijne regeering zou aangeraden hebben, de scheidsrechterlijke uitspraak niet aan te nemen. Men denkt, dat de Columbiaan- sche regeering als voorwaarde tot de verlenging der concessie voor liet Pa namakanaal de storting eener borgstel ling van 6 millioen gesteld on de ove- gave van de machines en het materieel, die slechts in geval van eene hervat ting der werkzaamheden aan de maat schappij teruggegeven zullen worden. Het oorspronkelijke contract is geheel en al gewijzigd. Naar uit Berlijn wordt bericht, heeft de Keizer dezer dagen met den rijkskan selier eene conferentie gehad over de uitzetting van Brandes uit Frankrijk. De uitslag daarvan zou zijn, dat na de door de Fransche regeering gegeven op helderingen dezer zaak, welke de Keizer aanvankelijk zeer ernstig opvatte, zoo goed als uit den weggeruimd is. Dins dag-avond hebben de medewerkers er. de vrienden van het Berliinsche Tage- Uatt aan Brandes een souper aangebo den. Onder de telegrammen en brieven die Brandes bij deze gelegenheid ontving, ook van verscheidene parlementsleden, was er een van den vroegeren majoor Hint- ze, een bekend, tot de vrijzinnige partij behoorenden afgevaardigde bij den Rijksdag, een brief die de scherpste van allen was. Onder anderen schreef hij Ik ben verontwaardigd over de gemeen heid van het Fransche gepeupel. Deze mangerwaarvan Alix het eerst zou eten en dat haar naam dragende, dezen tot in toe komstige eeuwen onsterfelijk zou maken. De vriendschap van een groot man is een weldaad der goden. Men denke niet, dat de markies De Nointel naar de keuken was gegaan, met een slechts vaag, ten halve gereed gemaakt plan in het hoofd. O neen 1 zijn blanc-manger was daar kant en klaar; er ontbrak geen wichtje sucade, geen knuiduagel, geen stofje kaneel aan. Zeggen wy het dan ook maar dadelijk, de schotel van den Koninklijken intendant zou mederekenen onder de zeldzame meesterstuk ken, die door alle eeuwen heen blijven voort bestaan. Het moest een beroemd blanc-manger zyn, een blanc-mangerdat alle restaurateurs uit de vijf werelddeelen met trots op hun spijskaarten zouden zien pryken, zoolang de mensch, de heer der schepping, een tarbot van een spekkoek zou weten te onderscheiden De kok van La Tremlay stelde ter beschik king van zijn edelen medebroeder al zijn krui den en zyn ovens. Béehameil dacht tien minu- natoen, met de beslistheid die alle groote ondernemingen kenmerkt, zette hy zich aan het werk. De oude Goton Rehou, de hnishoudster, die in een hoek by den schoorsteen haar pijpje zat te rooken, terwijl de [Koninklijke intendant aan liet werk was, beweerde later dikwijls, dat zij nimmer zoo yverig en vol vuur had zien werken. blinde revanche vooqA., die tot brutaal geweld overging jegens weerlooze kin deren, is het laaghartigste, dat de we reld in langen tijd heeft beleefd. Naar men uit Belgrado bericht, zijn aldaar vier personen gearresteerd, als verdacht van een komplot tegen het leven des Konings gesmeed te hebben. Do radicale afgevaardigde Braesima. die in de zaak betrokken is, is naar Sem- lin gevlucht. Zijne uitlevering is ge vraagd. Volgens berichten uit Constantinopel is er een nieuwe Mahdi opgestaan, die den tegenwoordigen Mahdi per brief uit- noodigde af te treden en hem een over weldiger noemde. Laatstgenoemde liet den overbrenger van den brief onthoof den en versterkt Karthoem. Aan de limes wordt uit Cairo geseind, dat de ministerraad het voorstel van het kadaster-comité verwierp, om alk landcontracten te registireren, en even zoo het plan tot oprichting van een Hof van Cassatie, hetwelk de regeering vervangen wil door een Hof van revisie, belast met het herzien der tegenstrijdige vonnissen van gemengde en inlandsche rechtbanken. Men gelooft dat de afwij zing van heide plannen voortvloeit uit tegenzin om het Europeesche element nog verderen invloed te gunnen in het landbestuur en in rechtszaken. Volgens draadberichten uit Madrid zijn de Spaansche Cortes gisteren dooi de Koningin-Regentes geopend met een troonrede, waarin gezegd wordt, dat de binnenlandsche vrede verzekerd is. Er bestaan vriendschappelijke en hartelijke betrekkingen tusschen Spanje en het Vaticaan en met de Zuid-Amerikaansche Staten. Verder wordt aangekondigd, dat er handelstractaten gesloten zijn met Zweden, Noorwegen, Nederland, Zwit serland en Portugal, die ter goedkeu ring aan het parlement zullen worden aangeboden, en dat Spanje met andere staten in onderhandeling is over een handelsverdrag. Een ontwerp tot her- De Koninklijke intendant lette echter niet op de oude vrouw. Hij had de mouwen van zijn jas opgestroopt, de kanten van zijn jabot naar binnen geslagen en zijn pruik achteruit geschoven. Zyn rood gelaat werd levendig purper. Hij was als begeesterd. Zijn blanke han- deu, vol ringen, brachten met niet te beschrij ven bevalligheid een schuimklopper in bewe ging. Bik onpartijdig toeschouwer zou verklaard hebben, dat hy daar volkomen op zyn plaats was. Goddelijke Alix! mompelde hjj, teederder naarmate de geur van zijn tabak heerlijker werd, gij, die alle volmaaktheden bezit, gy moet den fijnst ontwikkelden smaak hebben. Als gij aan dit vergif weerstand biedt, dan zal ik nog slechtseen weinigje gember kan niet anders dan goed zyn dan zal ik nog slechts hebben te sterven. Béehameil nam een weinigje gember en open de zijn neusgaten zoo wijd mogelijk om de uitwerking na te gaan. Kostelyk! hemelsch! zeide hy Alix, gij znli de hand niet weigeren, die in staat is om zooveel heerlijks te bereiden. Gij zoudt een wilde moeten zijn, om hieraan weerstand te bieden. Het ruikt werkelijk goed bromde Goton in haar hoek. Béehameil zette zyn bril op, en keek zedig en voldaan naar de zijde van den schoorsteen. Niet waar, mijn beste oudje riep hy uit ziening van het crédit mobilier wordt aangekondigd. Het leger en de vloot, e i alle levende krachten des lands zul len bijdragen tot do offers, die te bren gen zijn om den financieelen toestand te redden. De uitgaven zullen inge krompen worden tot aan de grens, waarbij de voorzichtigheid gebiedt te blijven. De middelen zullen verhoogd worden in zoover 's lands rijkdom toe laat. De betrekkingen der Spaansche bank met den handel zullen bevorderd worden, maar men zal trachten stoornis in de circulatie van het papierer.geld te vermijden. De koninklijke familie is op haren weg naar het parlement en bij haren terugkeer naar het paleis toegejuicht. De republikeinsche afge vaardigden waren hij de opening afwezig. De minister van binnenlandsche za ken te Londen heeft aan de geneeskun dige autoriteiten in de Britsche havens eene circulaire doen toekomen, waarin haar medegedeeld wordt, dat de Brit sche consul te Brest heeft bericht, dat men sedert 22 Maart te Lorient 51 sterfgevallen wegens cholera heett ge constateerd. In het Iersche graafschap Ulster te Belfast heeft gisteren eene groote hetooging tegen hom.e-rule plaatsgehad. De oud-minister Balfour was op eene tribune getuige van een reusachtigen optocht van burgers die tegen liome-rule zijn gekant. De stoet, met vaandels en muziek, had drie uur noodig om voor bij te trekken en de geestdrift was on stuimig. Later sprak Balfour in eene mass-meeting. Hij uitte de hoop dat Ulster nooit zou gedwongen worden tot verdediging van zijne vrijheid te strijden; doch wat rechtvaardig zou wezen tegen over een tirannieken vorst, zou het ook kunnen zijn tegenover eene tirannieke meerderheid. Uit dit korte uittreksel kan men opmaken, dat de oud-minister weder eene opruiende taal heeft gevoerd en na genoeg rechtstreeks tot opstand heeft aan- dat is voor een godentafel. Het moet inderdaad een heerlijk iets zyn, antwoordde Goton, terwijl zij weder haar pjjp aanstak, maar alle eerbied voor n, indien ik man en markies was, dan zon ik ii liever een degen dan een potlepel zieh hanteeren. Béehameil zette zyn bril af, en zich met verachting van Goton afwendende, vloog zyn ziel in gedachten naar de schoone Alix. Deze daarentegen dacht in het geheel niet aan hem, zij zat bij haar tante in den kleinen salon en hield zich verstrooid meteen borduur werkje bezig. Mile. Olive deed evenzoomaar deze had voor haar aanvallig persoontje zoodanig plaats tusschen drie spiegels gezocht, dat zy slechts het hoofd naar de eene of andere zijde behoefde te wenden, om zeker te zijn zich zelve te zullen toelachen en in al zijn trotsche majesteit het indrukwekkende gebouw van haar kapsel te zullen aanschouwen. Telkens wanneer zij den draad doortrok, wierp zy in een der spiegels een welgevallige blik, die door deze met volkomen juistheid werd weergegeven. Dit onschuldig spel scheen haar zeer te be hagen maar het was een stom spel, en de tong van mile. Olive was niet minder veel- eischend dan haar oogen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1