GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. (Slotk.) SpiritusifLgrils^ti falen. Handelsberichten. 136.50 137.— 35.50 35.40 36.70 36.60 16.75 16.75 14.10 14.10 47.10 46.60 47.50 47.25 13.60 13.75 13.80 13.80 23.— 22.875 23.50 23.625 Berlijn. I Rogge, April; Mei Mei/Juni Juni/Juli Laatste Berichten den bestuurder. Het roertje wordt be wogen door middel der voeten. De maker kon, in zijn bootje gezeten, eene vrij snelle vaart aan zijn scheepje geven, sneller dan die van eene roeiboot, geroeid door vier riemen. Hij durfde zich zelfs wel op de Maas buiten de haren wagen. Het raderbootje dieet Hij w er. Het „Centraal comité tot bevordering van de aansluiting van Nederland bij de Midden-Europeesche tij dregelin g' 'heeft aaD den Minister van Waterstaat een adres gericht, waarin het verzoekt het alsnog daarheen te willen leiden, dat of bij den aanvang van de zomerdienst regeling 1894 door spoorweg- post- en telegraafdienst de Midden-Europeesche tijd worde aangenomen, waarna ook het burgerlijk leven zal volgen en het volk hygiënische, commerceele en andere eco nomische voordeelen zullen ten deel val len, óf wel dat eene wettelijke regeling in overleg met andere ministers worde voorbereid, waardoor eveneens unificatie wordt verkregen en aan liet ongerief, dat aan den dubbelen tijd verbonden is, voor goed een einde zal zijn gemaakt. Militiewet-Seyffardt. Het Dagblad v. Z.-H. veroordeelt de militiewet Seyffardt, omdat daarin is opgenomen, het beginsel van den alge- meenen persoonlijken dienstplicht. Het bljjft onze innige overtuiging zoo heet het dat het beginsel van den persoon lijken dienstplicht is anti-nationaal, en dat het daarom alleen reeds in een defensiewet, zal deze waarlijk de verdedigbaarheid des Vaderlands verzekeren of verhoogen, niet mag opgenomen worden. Het onderwerp achten wij echter uitgeput; over het beginsel-zelf valt geen nieuw ge zichtspunt te openenalleen de punten van uitvoering geven nog aanleiding tol debat. Wij zullen ons te zijner tfjd aan die taak niet onttrekken. Heden constateeren wij echter reeds, dat van 't standpunt-zelf, dat de Minister inneemtzijn Wet ons voorkomt niet te beantwoorden aan het doel; de Wet-Bergansius verdiende in dat opzicht zeker de voorkeur. Men versta ons wellaatstgenoemde Wet was voor ons betrekkelijk nog onaannemelijker, maar zjj was, als wetgevend product, logischer en degelijker. De Wet-Seyffardt past de scherpe resolutie van den dienstplicht minder vinnig toe zij blijft evenwel geheel onaannemelijk voor allen, die den bestaanden toestand op Militiegebied, in hoofdzaak, willen handhaven. Wat ons betreft, wjj zouden ons nimmer met eenige Militiewet kunnen vereenigen, waarin niet minstens de nummerverwisseling, zooals die thans bestaat, werd bestendigd. Zijn wij dus tegen het ingediende Wetsont werp ten sterkste gekant, toch vormt het hoe vreemd het oppervlakkig ook klinke - voor ons een levendige genoegdoening. Het „verburgerlijken" der Militie waarop het streven des Ministers blijkbaar gericht was of, met andere woorden, het wegnemen, zoo doenlijk, van alle steeds geopperde sociale bezwaren, dat hij beoogt, bewijst zoo onweder- legbaar mogelijk, dat de Minister-zelf gevoelt dat hij een beginsel in wetsvorm moest bren gen, van 't welk hfi persoonlijk overtuigd is, het geen bijval kan vinden bij ons volk. Van daar alle verzachtingen, die de Minister wil aanbrengen. Jammer voor hem, dat hij in zijn stelsel van den kazerneplicht niet kan ontheffen, en daarom zou het ons te doen zijn. Met alge- meenen oefenplicht zouden wij ons kunnen ver eenigen, met algemeenen persoonlijken dienst plicht nooit. De Wet-Seyffardt zal om alles in enkele "woorden te zeggen het verzet, tegen de Wet-Bergansius gerszen, niet overwinnen, en zij zal aau de andere zijde den steun nog missen, waarin het laatstbedoeld Wetsontwerp zich verheugen mocht. Succès kan de Minister Seyffardt met dit ontwerp niet hebben. f'e reusachtige grafkelder van de Kaïner- W'iffie zal in dit ontwerp slechts een lijkje te meer ontvangen. Naar nien ons Osch meldt zou een nieim". i i; i,k an de mstitie zoodanige m- wTl hebben verstrekt, dat men 'ue"t de moordenaars van den wach uieesterderinaveehaussee'sGr. Hoek- man, op het spoor te z.ijn Aan bedoeld scliijnlijk en den Engelschen consul en heeft ver der haren weg naar Berlijn per salon wagen vervolgd. In Februari heeft het slachten van nuchtere kalveren voor den uitvoer naar Engeland te Akkrum (Friesland) een bijzondere vlucht genomen. Er is van daar via Ylissingen in dien tijd onge veer 40.000 kilo geslacht kaflsvleesch naar Londen gezonden. In de te Utrecht gehouden jaarver gadering der Unie „Een school met den Bijbel" is ook de leerplicht besproken. Het bestuur deelde mede, dat het naai den besten weg zocht om te komen tot een algemeene vergadering van voor standers van Christelijk onderwijs met het oog op den leerplicht. De vei ga- dering machtigde het bestuur verdere stappen in die richting te doen. Te Eindhoven heeft zich een dames comité gevormd tot het organiseeren van een kinderfeest op Koninginnen- verjaardag. Reeds nu blijkt het streven de algemeene sympathie weg te dragen. In den te Roermond verschijnenden Maas- en Roerbode van gisteren lezen wij; Omtrent den toestand van den edel- achtbaren heer burgemeester Geradts, die in het katholieke Ziekenhuis te Amsterdam een operatie heeft onder gaan, ontvingen wij het volgend telegram heden-namiddag te 2.59 uur „De toestand van den lijder is, na een zware operatie, gunstiggeen koorts. Er bestaat allo hoop op een goed ver loop." Moge het den Algoede behagen, den geachten lijder spoedig zijn gezondheid terug te schenken Achttien socialistische vrouwen uit Finsterwold hebben eenen propaganda- toclit naar Beerta ondernomen. Zij wa ren met roode sjerpen en rosetten getooid en verspreidden socialistische blaadjes. Des avonds werd er eene bijeenkomst gehouden, en 35 Beerster vrouwen be sloten tot oprichting eener socialistische vrouwen vereeniging. Iemand, die jaarlijks aanteekening houdt van de komst der zwaluwen, deelt ons mede dat, zoo ver hij dit kan nagaan, de zwaluwen nog nooit zoo vroeg zich vertoonden als thans. 3 April 11. toch werd reeds zoo'n lentebode in ons Land gezien. In 1883 kwamen ze 9 April, in andere jaren nog later. ArnhCi.) urn, nuu öjjuoi te zijn Aan bedoeld meisje 'valt dus waar- -hijnlijk ae uitgeloofde f 2500 ten deel. (R. N.) Gisteren-morgen is keizerin Frederik "Van Duitschland per jacht „Osborn" van Engeland te Ylissingen aangekomen. Zij werd verwelkomd door den Duitschen Gisteren werd in Den Haag een paar in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruidegom 73 jaar telt en het bruidje 17 jaar oud is. Te Schipluiden hebben twee doofstom men aangifte gedaan van hun voorge nomen huwelijk. Beiden kunnen lezen en schrijven. Yan een slechte markt thuis gekomen Wie op de laatst gehouden Palm- paardenmarkt te Utrecht goede zaken heeft gemaakt, zeer zeker niet de land bouwer en koopman K. Den Hartigh uit Charlois. Hij had een paard ver kocht voor f 650 aan een Franschman. Deze keurde later, wat wel meer ge beurt, het paard af. Het werd daarop bij een stalhouder geplaatst. Toen eeni- gen tijd later Den Hartigh er naar ging kijken, was het dier verdwenen. Alle nasporingen zijn tot nog toe vruch teloos geweest. Het landgoed A If ens te Havert bij Sittard, toebehoorende aan den heer Barboux te Roosteren, is Dinsdag-avond door brand vernield. Alleen het heeren huis bleef staan. 5 stuks hoornvee, eenige varkens, zoomede 150 zakken graan werden mede eene prooi der vlammen. Op initiatief van den heer C. J. J. H. Yan Kempen te Hippolytushoef op Wieringen hebben de vissehers van alikruiken een adres geteekend aan het college voor de Zeevisscherijen, met verzoek maatregelen te willen nemen, dat door bet vt-rkoonen van te veel zaad der alikruiken aan de Engelschen geen nadeel worde toegebracht aan een belangrijken tak van nijverheid op het eiland Wieringen. Te Oscli kon men eergisteren aange plakt vinden, dat den burgemeester, den pastoor, den fabrikant Jurgens en den opzichter in diens fabriek een gelijk lot was toegezegd als den wachtmeester der maréehaussée te beurt viel. Een merkwaardig besluit. Op de maandelijksche vergadering der Natio nale Yereeniging van mijnwerkers, te Durham gehouden, hebben de afgevaar digden van 100,000 mijnwerkers be sloten den eersten-minister Gladstone eene deputatie te zenden, om hem hunne afkeuring te betuigen van iedere par lementaire inmenging, welke ook, in de kwestie over den duur van den arbeids dag. De monumentskerk van den H. Joa chim in de Prati di Castello te Rome nadert haar voltooiing. De absis is van een schoon schilderwerk voorzien. In het midden is de Goddelijke Heiland voorgesteld, in zegenende houding op een troon gezeten en omringd door aan biddende engelen. Aan de Evangelie zijde prijken de beeltenissen van de HH. Maria, Jozef, Joachim en Anna, aan de Epistelzijde die van de HH. Joannes den Dooper, Joannes den Evan gelist, Zacharias en Elisabeth. Dit kunstwerk is te danken aan het penseel van den beroemden schilder Yirginio Monti, die ook muurschilde ringen heeft aangebracht in de loges van het Vaticaan, te Milaan, te Londen en in veel andere plaatsen. De Paus waardeert zijn kunstvaardigheid ten hoogste en droeg hem dan ook inder tijd den aanleg van schilderwerken in twee kerken van Carpineto op. Een heuglijke ontdekking. In den omtrek van Aquilas, in de Spaansche provincie Almeria, is een goudmijn ontdekt. Yolgens de voorloopige berich ten van Spaansche en buitenlandsclie ingenieurs zouden de goudlagen over eene groote uitgestrektheid gronds ver spreid zijn. Yolgens bericht uit Constantinopel heeft de regeering beslag gelegd op alle bladen die melding hadden gemaakt van het zinken van een stoomboot des Sul tans, waarbij zestig personen verdron ken zijn. Zulks gaf aanleiding tot ge ruchten, volgens welke bedoeld ongeluk het gevolg zou zijn geweest van eene ontploffing, die zou moeten beschouwd worden als eeD aanslag tegen den Sul tan. Deze was echter niet aan boord. De bisschop van Albenga heeft op Paasch Zaterdag het II. priesterschap toegediend aan een man van 75 jaren, Sebastiaan Gandolfo. De bisschop werd geassisteerd door de drie zoons van den grijsaard, die sinds lang priester zijn. Een dochter van Gandolfo, religieuze, woonde de plechtigheid bij. Men is in Californië bezig een boom om te hakken, die tót een zeer eigen aardig doel is bestemd. Er zullen daaruit namelijk acht spoor- wegwaggons worden vervaardigd, en elke waggon zal uit een uitgehold mas sief stuk hout bestaan. Gereed, zullen zij naar de wereld tentoonstelling te Chicago worden ge zonden. De boom is 100 voet in omtrek, bij 33 voet in diameter, en bevat, buiten top en voet, 4000 voet massief en solide hout. GEBOREN 4 April. Johannes, zoon van B. C. van Nuffelen en J. Bravenboer, Groenelaan. —5. Pierre,zoon van A. Meij er en M. Soeters, Lange Haven. - - 6. Johanna Margaretha Maria, dochter van J. de Bruin A. Hersbach, Rotterdamsche Dijk. - 7. Johanna Maria, dochter van J. P. Coster en M. J. Foncke, Houtstraat. OYERLEDEN 6 April. Evert Jan Staub, 44 jaar en 7 maanden, Groenelaan. ONDERTROUWD 6 F'. F. P. Dolle man en C. J. Pil. P. Kwak en G. van Rijkevossel. F. DonradtenM. Koning. J. Oosterman en C. Stokhof. N. P. Kraan en L. Möhring. G. J.J.Brui- neman en M. F. W. Putters. BEURS TE SCHIEDAM, 7 April 1893. Moutwijn* f9V4. Verhandeld: f 9. Stemming: Vast. Spoeling. Yereeniging f0.90. 6 April.' 7 April. 132.- 133.--- Meell2Merk.l.md. 1 12 April Rogge, loop. md. April Spirit. April/Mei [liWll). j Juni/Juli Amsterdam. 6 April. Rogge op lev. prijshoudend per Mei f 129, 128 per Oct. f 125, 126. 7 April. Rogge op levering iets lager; per Mei f127, 128; per Oct. f125, 124, 125. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 6 April 2.02 M. 7 April 1.95 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort. f 12.09 Disc. 2'/2 pOi. Parijs -48.10 2V2 Antwer- 47.921/,, 2W Te Huil hielden verscheiden duizenden werkstakers der dokken gisteren-avond eene meeting en besloten den strijd tot het uiterste voort te zetten. De firma Wilson, die aan het werfbureau der on af hankelijke Dokwerkers seinde, werd vinnig aangevallen; hare stoomschepen te laden of te lossen wordt door de werkstakers belet, waardoor de postdienst met Scandinavië, welken de firma volgens conti-act moet waarnemen, groote vertra ging ondergaat. Tot dusverre bleven de werkstakers de baas de dure, van elders aangevoerde vrijwilligers loopen voort durend weg, daartoe door de werksta kers overgehaald, terwijl betrekkelijk weinige Hull'sclie dokwerkers de ree- dersfirma's aldaar trouw gebleven zijn. De meeste firma's worden geboycott, gelijk de Wilson-reederij. Troepen uit York moesten gisteren de orde hand haven; desondanks hadden er tumulten cn vechtpartijen plaats. De firma Wil son weigert de deserteerende vrijwilli gers uit te betalen, verklarende anderen verantwoordelijk te zijn. DEN HAAG, 7 April. HH. MM. de Koninginnen begeven zich aanstaanden Dinsdag, 's namiddags te 1 u. 23 m. (locale tijd) per Hollandschen spoortrein naar Amsterdam, alwaar zij te 2 u. 23 m. worden verwacht. Zij zullen 17 April, 's voormiddags omstreeks 10 uur, uit Amsterdam naar Het Loo vertrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3