Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4559. IPureau ^oogstraat 317. De Witte Wolf. 16de Jaarg. Woensdag 12 April 1893 ALGEHEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE SC1IE E COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. imiiiiinmimiiiumitl Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 11 April '93. Blijken de berichten uit Bergen waar heid te bevatten, dan is in de bekende mijnstreek van België, de Borinage, weder eene groote werkstaking uitge broken. In eene te Quaregnon gehou den groote meeting, welke werd hij ge- gewoond door 4000 a 5000 mijnwerkers, is gisteren besloten, dat heden de werk staking zou aanvangen in het geheele hekken van de Borinage, en zulks in weerwil van de pogingen van den pa troon Roger, die de aanwezigen smeekte, de uitvoering van het. besluit nog enkele dagen uit te stellen in afwachting van het instellen eener constituante voor de Grondwetsherziening. Met bijna alge- meene stemmen is het besluit tot eene werkstaking genomen, waarop de ellen dige toestand der mijnwerkers in deze streek (zoo meldt men uit Bergen) zeer zeker van invloed is geweest. Volgens berichten uit Parijs heeft Casimir Périer, de voorzitter der Fran- sche Kamer van afgevaardigden en in de toekomst wellicht tot nog hooger betrekking geroepen, eergisteren in de kleine gemeente Chapelle-Saint-Luc ter gelegenheid van een feestmaal eene belangwekkende rede gehouden. De Estafette, welk blad door Ferry's over lijden als vacant is geworden, geeft de geheele rede. Zij is, als dikwijls de redevoeringen van Fransche staatslieden, een meesterstuk van welsprekendheid, met eene keuze van woorden en uit drukkingen, welke zich vasthechten in hot geheugen, met eene scherpe karak teristiek der toestanden, met die wel gekozen opklimming van zinnen, welke op het juiste oogenblik de toehoorders in toejuichingen doen uitbarsten. Op een oogenblik, zeide hij o. a., dat het bekleeden eener hooge eervolle betrek king bijna een gevaar is, dat elke over tuiging verdacht is, dat elke opoffering Naar iirt Fransch van Paul Féval. 79) W'e )M>ben wij daar, voor den drommel den man®,, 1'.u,'"er^ zii" voet °P.de borst np7P -.pi -en mantel zettende. r if.,, \u weerwil van zijn angst, met verbergen. verrast Weef zijn gezicht V- jU •5°.e„<'e v'ieiulen, zeide hij met een stem, die niet tegenstaande zyn pogen, onrustig klonk, mishandelt my met. Ik ben niet toeval lig hier. Een spion van den bloedzuiger riepen de Wolven in koor uit. Wij moeten hem ophan gen. Myn beste vrienden, begaat zulk een dom heid niet, hernam de onbekende, die opnieuw en nu veel harder begon te klappertanden. Ik kom in uw belang hier. Maak dat anderen wijs aan eerzucht toegeschreven wordt, en toewijding als berekening aangeklaagd wordt. Op dat oogenblik is eene mani festatie als deze de schoonste belooning, welke de man die in het openhaar leven werkzaam is, ontvangen kan. Zij is mij te liever, omdat zij mij gebracht wordt door hen die getuigen waren van mijn even en die de beste rechters blijven van mijn staatkundige loopbaan. De toestand te Hull is zeer ernstig. De ongeregeldheden aldaar herhaalden zich, toen de door den Reedersbond te ionden gezonden bemanning voor Wil son's stoomschip Montebello daar aan- ïwam. De werkstakers belegerden het spoorwegstation, alwaar de gewapende machtl hen moest uiteenjagen. Honder den liepen de rijtuigen na, waarin de bedoelde bemanning door de stad reed, schreeuwend en met steenen gooiend, waardoor vele winkelruiten verbrijzeld en agenten verwond werden. De steen worpen vernielden mede de vensters van het rijtuig waarin de magistraat geze ten was, gereed om desnoods de Riot Act te doen aflezen. De aangeworven bemanning werd eindelijk veilig op de Montebello ingescheept, terwijl Wilson's stoomboot Romeo eergisteren eene Liver - poolsche bemanning ontving. De Hull- sche overheid verwachtte gisteren nog grooter ongeregeldheden, weshalve ook de admiraliteit het geraden vond, eenige kanonneerbooten naar Huil te zenden, tot zoo noodige samenwerking met de politic aan den wal. Tot dusver blijft de werkstaking te Huil geconcentreerd. Tillett, die ook te Grimsby ging opruien, schijnt daaralsnog weinig aanmoediging te hebben gevonden. Desondanks blij ven de werkstakers palstaan, ook blij kens de eergisteren gehouden meeting in welke Tillett de stad Huil het „NieuwWaterloo" der arbeidersbeweging doopte, alwaar binnen de eerstvolgende decade het lot der Britsche ambachts bonden zal worden heslist. Intussclien verklaart de Reedersbond te Londen den strijd te Huil kalm en zeker van de overwinning aan te zien, mits zijne manschappen behoorlijk worden be schermd. Gisteren werkten 1000 tot 1500 Londensche vrijwilligers aan de Hulsche dokken, steeds beschermd door militai ren alsook door de politie. Yele stoom- booten van het vasteland, die anders Huil aandeden, lossen nu te Hartlepool. Eene poging om de daar aankomende i ichepen te boycotten, is tot heden mis lukt, wijl te Hartlepool de verhoudin gen tussrhen werkgevers en werkne mers zeer goed zijn. Intusschen schijnt het tooneel van den strijd naar Londen te zullen verplaatst worden, waar het Dokwerkersbond gis teren eene belangrijke conferentie met de gedelegeerden van aanverwante werk mansbonden heeft gehouden om een ge meenschappelijk beleid tegenover de Hullsche crisis vast te stellen. Deze conferentie zou heden nog voortgezet worden. De afgevaardigden die er aan deelnemen, spreken zich nog niet uit nopens de te nemen besluiten, maai 'aten doorschemeren, dat eene groote crisis in de scheepvaart ophanden is, tengevolge van eene algemeene, gelijk tijdig uit te schrijven werkstaking. In verschillende voorname havens des rijks zijn onder de dokwerkers overeenkom stige aansporingen gedaan. Eene groote ongerustheid begint daardoor in de Brit sche scheepvaartkringen te heerschen. Het parlementslid Wilson, secretaris Yan het Matrozen bond, vertrok gisteren avonc naar Cardiff om eene werkstaking uit te lokken, tenzij de reeders aldaar zich bereid verklaren de eischen van het Dok werkersbond betreflende loonen en werk uren onvoorwaardelijk in te willigen. Het Mijnwerkershond in Wales zal uit- genoodigd worden mede te werken. Het Dokwerkershond te Londen vaardigde gis teren een manifest uit aan de Werkmans bonden in de Vereenigde Koninkrijken, waarin geldelijke hijstand tot voortzet ting van den strijd wordt geviaagd. By myn zaligheid, ik lieg niet. Blinddoekt my, om zeker te zijn dat ik niets zal zien van al hetgeen gij wenscht verborgen te houden, en geleidt mij naar uw meester. De Wolven raadpleegden onder elkander. Het zal altijd tijd genoeg zijn om hem op te hangen, zeide een hunner, een reusach tige klompeumaker, Simon geheeten. Die raad scheen verstandig. Maar we zouden al thans zijn gelaat moeten zien, zeide de kuiper Livaudrê. Simon trok ruw den mantel van den gevan gene weg, die zjjn vol appelrond gelaat, bleeker dan een laken, op zijn borst liet zakken. De vier Wolven traden terug, allen door onuitsprekelijke verrassing getroffen. De meester van La Tremlay riepen zij uit. Yaunoy, want deze was het werkelijk, trachtte te glimlachen, doch hy kon niets meer dan eenige keeren zenuwachtig zijn mond ver trekken. De meester van La Tremlay in eigen persoon, myn goede vrienden, zeide hij. Wij zijn nw vrienden niet, zeide Livaudrê dreigend. Kent gij zoo weinig de voetpaden in het boseh, dat gij bij toeval een pad geko zen hebt, dat u rechtstreeks den dood tegemoet voert Kom kom stotterde Yaunoy, gij schertst mijn vriendenmen doodt maar niet zoo een man die u een geheel fortuin brengt. De Wolven wisselden beteekenisvolle blikken Daarin wordt verklaard, dat de weer- standskas uitgeput is door den voort- durenden guerilla-oorlog tegen het kapi taal gedurende de jongste diie jaren, waardoor eene uitgaaf van 22235 pond sterling noodig is geworden. Het mani fest betoogt, dat een nieuwe geldelijke bijstand noodiger is dan ooit, nu de strijd c e rijkste reederij des lands, die van Wilson, alsook het Reedersbond geldt, die de ergste vijanden van den werk man zijn gebleken, daar zij overal de werkmansloonen gevoelig verlaagd en getracht hebben het trade unionisme te ondermijnen. Eene proclamatie van den onderko ning, te Dublin verschenen, waarhij de invoer van wapens in Ierland aan beperkingen onderworpen wordt, is uit gevaardigd doordien onlangs vele wapens van passagiers, komende uit Amerika, in beslag genomen zijn. Queenstown behoort tot de havens waar de invoer van wapens verboden is. De officieren der douane en politie zijn gemachtigd verdachte pakken, kisten, enz. te onder zoeken. In de zitting der Eerste Kamer gis teren te Stockholm gehouden, verklaarde de vroegere minister van buitenlandsche zaken in Zweden—Noorwegen, de heer Björstjerna, dat de Zweedsch-Noor- weegsche kust zoo uitgebreid is en do inhammen zoo talrijk zijn, dat de blok kade der havens onmogelijk is, zoolang de Zweedsch-Noorweegsche Unie bestaat. Wordt die Unie echter ontbonden, waarop de door partijbelangen gedreven meer derheid der Noorweegsche Storthing het schijnt toe te leggen, dan is Zweden en Noorwegen verloren. De ontbinding der Unie zou van beide kanten een zelfmoord zijn. Eene groote werkstaking is op de terreinen der tentoonstelling te Chicago ontstaan ter gevolge van een bevel van het syndicaat der werklieden van het bouwvak. 3500 personen liebben den arbeid ge3t aakt. De werkstakers klagen, en Simon betaste met een snelle beweging de zakken van Vaunoy, Gij liegt, zeide hij na volbracht onderzoek gij liegt zooals altijd, maar ditmaal zult gij ons niet ontsnappen. De schrik van Vaunoy bereikte haar toppunt en vermeerderde voor hem nog het gevaar, want hij verloor het hoofd en kon niet meer spreken. Livaudrê maakte een om zijn middel gewon den lang touw los en wierp het eene einde dat van een strik voorzien was, over een uitste kenden tak van den hollen eik. Weldra slingerde het koord voor het gezicht van Vaunoy heen en weer. Men kan niet zeggen, dat deze zonder na denken zijn gevaarlijke onderneming begonnen was. Hij had integendeel alle kansen nauwkeu rig berekend, maar hij had geen rekening ge houden met zijn lafhartigheid en juist dit zou hem nu verderfelijk worden. Hij was van La Tremlay vertrokken in een van die oogenblikken, waarin zelfs de lafhar- tigste in zekeren zin de meest vermetele wordt en tot het nemen van de wanhopigste heslui ten in staat is. Zijn haat tegen Didier of om juister te spreken zyn vurige begeerte om de levende bedreiging, die hem dag noch nacht rust liet. van zijn pad te verwijderen, had voor hem een'gedeelte van het gevaar verborgen gehou den, hem slechs de kansen van slagen duidelijker toonende. Hij-zelf kon niets tegen Didier uitrichten, en toch moest deze verdwijnen. Het moestdit was voor hem een kwestie van leven of dood. Door een vreemd noodlot was deze jonge krijgsman op alle punten tegelijk met Vaunoy in aanraking. De genegenheid, die Alix voor hem gevoelde en de toenemende afkeer voor Béchameil, die hiervan het natunrlyke gevolg was, was reeds reden te over voor vijandschap, want juist in dien tijd dat het Parlement zich bezig hield met het onderzoek van dfc brieven van adeldom, moest Vaunoy tot eiken prijs den steun van Béchainail trachten te verkrijgen. Een woord van Béchameil kon hem zyn hoedanigheid als edelman en bijgevolg La Tremlay doen verliezen. Maar behalve deze reden, bestond er voor Vaunoy nog een andere, veel gebiedender, en wij zeggen niet te veel, als wij beweren, dat voor Didier en hem tegelijkertijd geen plaats onder de zon was. Indien wij niet zijn te kort geschoten in de schildering van zyn karakter, dan moet men trouwens, ook onafhankelijk van deze verkla ring, wel denken, dat er voor Vaunoy een krachtige reden moest bestaan, om aldus de wraak °der Wolven te trotseeren, terwyl hij toch hun werkzaamste en onverzoenlykste ver volger was geweest. Wordt vervólgd.j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1