Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Vrijdag 14 April 1893. No. 4561. bureau hoogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÉN Feuilleton. NIEUWE SOI E COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht ran den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12A. f 1.50 - 2.— - 0.05 Van 1—6 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 13 April '93. De beweging in België door de ver werping van het voorstel—Janson tot invoering van het algemeen stemiecht verwekt, duurt nog steeds voort. Tot gisteren-middag vier ure had er geen enkel ernstig voorval plaats in den om trek der Kamer. Doch op dat oogen- hlik trachtte de menigte door de afslui tingslinie der politiedienaren en gendar mes te paard heen te breken. De gen darmes voerden toen in galop en met de ontbloote sabel een charge uit. De menigte wierp met steenen en ver scheidene politie-dienaren en gendarmes werden licht gewond. Deze voorvallen herhaalden zich nog verscheidene malen. De volkshoop, die telkens trachtte zich weer aaneen te sluiten, werd iederer, keer uiteengejaagd. Intusscheu had in de Kamer de zit ting, waarin de behandeling der Grond wetsherziening zou worden voortgezet, reeds een aanvang genomen. Alle 152 leden, welke de Kamer telt, waren tegen woordig. De vergadering was zeer woe lig. Zonder nieuwe redeneeringen wei den de stemmingen voortgezet. Alle her zienings-voorstellen in zake het kies recht werden verworpen. Het voorstel— De Smet, volgens hetwelk het kiesrecht zou worden toegekend naar de huur waarde der woning, overgenomen en verdedigd door de Begeering, vermocht do vereischte twee derden der stemmen niet te verwerven en is dus eveneens verworpen, Men werwacht een nieuw voorstel—Nyssens (algemeen kiesrecht met meervoudige stem voor zekeren wel stand, blijkende uit zekereu eigendom of aanslag in persoonlijke belasting en voor de gediplomeerden van liooger en middelbaar onderwijs.) De oproerstokers blij ken echter niet van plan verdere voorstellen af te wachten, maar gaan voort het land in beroering te brengen. De algemeene raad van den Werkmansbond is gisteren-avond bijeengekomen en ontving^de gemach tigden uit de provinciën. Er werd een brief van den progressistischen afgevaar digde Feron voorgelezen, waarin liij de werkliedenpartij verzoekt,de werkstaking te laten varen. De algemeene raad wilde er niet van weten en besloot de werk staking nog verder uit te breiden. In den loop van den avond doorliep een talrijke volksmenigte, met een roode vlag aan het hoofd en een groep van 300 vrouwen voorop, de straten, revo lutionaire liederen zingend. Een gedeelte der burgerwacht werd opgeroepen en de geheele politiemacht was op de been. Er had echter geen ernstig voorval plaats. De arbeidersbeweging breidt zich intusschen uit. De vakvereenigingen der smeden en der steendrukkers en de bond der houtbewerkers hebben gisteren-ochtend de algemeene werk staking uitgeschreven. Te Brussel en in zijne voorsteden staat dien tengevolge in een aantal inrichtin gen de arbeid stilin andere daaren tegen verzetten zich de arbeiders tegen de werkstaking, terwijl wederom in andere maatregelen zijn genomen om de arbeiders te vervangen als deze zich bij de werkstaking mochten aansluiten. In de patronenfabriek van Curegliem (een der Brusselsche voorsteden) hebben 1500 arbeiders het werk gestaakt. Ie Ensival bij Verviers staat in een aantal weverijen, te Leuven in vier werkplaat sen in het bouwvak het werk stil. Te Luik is nog nergers de arbeid gestaakt. Het brandpunt der beweging is als altijd in de mijnstreek gelegen. Het aantal werkstakers in de kolenmijnen dei Borinage bedroeg gist eren-ochtend HoOO. Ondanks het besluit van den algemeenen raad der arbeiderspartij om de werk staking te decreteeren, gelooft men te Bergen niet aan eene groote uitbreiding der werkstaking. Intusschen gaat de gedeeltelijke staking reeds met vele wan- Naar mkt Fransch van Paul Féval. ordelijkheden gepaard. Drie honderd werkstakers hebben het gebouw eener steenkolenmijn te Quaregnon aangeval len zij verbrijzelden de vensters en wierpen de putten, waarin nog weik- lieden werkten, vol gruis. Bij een andere steenkolenmijn had er eene botsing met de gendarmes plaats. Een brigadier werd gewond. De werkstakers werden uit elkaar gedreven. Te Cuesmes bij Bergen hebben 4000 werkstakers de ge- louwen behoorende bij een kolenmijn, aangevallen en gedeeltelijk vernield. Ook hebben zij het gebouw eener katho- ieke vereeniging aangevallen. De con cierge werd gewond. Een lid van den gemeenteraad is gearresteerd. De ge heele bezetting van Bergen is in de kazerne geconsigneerd. In het kolen bekken van Charleroi is het nog rustig. De werkstaking te Huil kan als ge ëindigd beschouwd worden. Dedokwer- cersbond heeft het tegenover den ree dersbond moeten opgeven. Het blijft rustig in de stad, tèrwijl de reederij Wilson te Hartlepool en te Grimsby, ondanks de gedane bedreigingen, onge stoord werkzaam is. De nood onder de Hullsche werkstakers, wier rangen ver sterkt zijn door toegeschoten provinci ale gelukzoekers, neemt toe vele ge zinnen lijden honger. Het begin van het einde schijnt gekomen, ofschoon de be manning van de Hullsche sleepbooten zich bij de werkstaking aansloot. De matrozenbond te Liverpool manifesteeide en verklaarde aan den reedersbond den oorlog. De manifestanten weigeren den reedersbond verder te erkennen, en be schuldigden hem, de loonen verlaagd en onbevoegde matrozen aangenomen te hebben. De manifestanten verbonden zich eerstdaags het werk te staken, zoo dra het oogenblik daartoe is gekomen. Zij hebben aangenomen de eventuee1 verhoogde gage in de bondskas te stort en Volgens berichten uit Londen heeft de katholieke lord-mayor gisteren in het Mansion-house een feestmaal aan kardinaal Vaughan, aan de katholieke bisschoppen in Engeland en aan de aanzienlijke Engelsche Katholieken, de hertog van Norfolk er onder begrepen, aangeboden. Er zaten drie honderd gasten aan. De lord-mayor stelde een toost in op den Paus en de Koningin. De toost werd met veel geestdrift be groet. Kardinaal Vaughan dronk op de gezondheid van den lord-mayor en prees zijne rechtschapenheid en eerlijkheid als Eogelschman en als Katholiek. Volgens berichten in verschillende te >arijs verschijnende bladen wordt I rank- rijk met een nieuw schandaal bedreigd. Do uitvinder van het meliniet Turpin, werd na een proces met gesloten deuren, tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het uitgeven van een geschrift, getiteld: Comment on a vendu la melinite waarin hij eenige ambtenaren aan het ministerie van oorlog beschuldigde, het geheim van de samenstelling van het meliniet aan Engeland te hebben verkocht. De Fransche regeering be schuldigde hem van het openbaar maken van een landsgelieim (ofschoon hij alleen had trachten aan te toonen, dat het geheim reeds openbaar was gemaakt). Al spoedig werd beweerd, dat Turpin bekend was met oneerlijke handelingen n voorname personen, waarbij men o. a. op den toenmaligen minister van oorlog, hetzij terecht of ten onrechte, het oog had. Hoe het zij, zeker is het, dat er°in het ministerie van oorlog tijdeus het beheer van De Freycinet groote misbruiken werden gepleegd, hetgeen Turpin zal bewijzen door de onthullingen welke nog zullen volgen. In de ont hullingen welke tot heden door zekeren heer Cardaue in de Figaro gedaan wer den, deelde deze mede, dat namens De Freycinet aan Turpin de vrijheid was aangeboden, mits hij zich verplichtte, de namen te verzwijgen van eenige invloedrijke personen, die bij de meliniet- zaak waren betrokken. In antwoord daarop verklaarde De Freycinet, dat hem 81) weW.a werd het stil. Simon had eenige br' '-eed, die een werkelijk toover- werkinS schenen te hebben. Het ?esc .ei1 Kegil ging over in gefluister, en weid gingen die too verwoorden van mond tot mon l. millioen, zeide men langs alle kanten. Vyt honderdduizend francs. Dit gefluister werkte gunstiger op Hervé De Vaunoy, dan de beste balsem had kun nen doen. Hij voelde zich herleven en werd nu even dapper als hij tot nu toe bang was geweest. Tocli was het tooneel, dat lnj zag, naarmate zjjn oogen zich meer aan de halve duisternis gewenden, niet bijzonder geschikt om hem geheel en al genist te stellen. Hjj bevond zich te midden van een talrijke menigte, die zich in verschillende groepen had verdeeld, welke hadden plaats genomen aan uit ruwe planken vervaardigde taiels en aten dronken en rookten. Het geleek een onmetelijk groote herberg. De verlichting, uitgaande van een punt waar men al de brandende toortsen bij elkan der had geplaatst, verminderde naarmate men zich verder van dit middenpunt verwijderde, zoodat de meerderheid dezer groepen, in een fantastisch half-duister gehuld, van verre een vreemden, bijna duivelachtigen indruk maakte. Men kon zelfs niet bij benadering berekenen hoeveel personen hier aanwezig waren, en het voorkomen van deze woelige menigte deed aan het oneindige denken. De laatste groepen, zich in de schaduw ver liezende, schenen inderdaad tot meer dan een geziehts'afstand zich voort te zetten, en wan neer een toevallige beweging of bet opflikke ren van een toorts den lichtkring uitbreidde, zag men van alle kanteii nieuwe groepen roo kers en drinkers opdoemen. Al die drinkers en rookers waren Wolven, eerlijke werklieden, die in het bosch woonden en die, wij zijn daar zeker van, bij bet volle daglicht de goedaardigste gelaatstrekken be zaten maar het bleekroode schijnsel van de toortsen verleende aan hun gelaat een uit drukking van groote woestheid. Als zij goed aardig waren, het uiterlijk hadden zij er waar lijk niet van. Hier en daar herkende Vaunoy onder de menigte een klompenmaker of kuiper, dien hij meermalen in het bosch had ontmoet. Twee of drie Wolven hadden hnn maskers niet af gedaan en in weerwil van de aanhoudende verandering van licht in schaduw en omge keerd moest Vaunoy wel denken, dat zij bij zondere redenen hadden in zijn tegenwoordig; beid aldus te handeleuzij droegen de liverei van La Tremlay. In het midden van de zaal, dc grot ot het hol (Vauuoy, die nooh de wanden, noch het o-ewelf kon onderscheiden, kon ook den jiusten naam voor deze ruimte niet bepalen) stond een beter afgewerkte tafel dan de overige ron dom deze tafel zaten negen oude Wolven van groote ondervinding, ongetwijfeld de Senatoren van deze zonderlinge vergadering. Wat den dictator betreft, dien beroemden Witten Wolf, wiens naam op aller lippen zweet- de, Vaunoy had goed zoeken, hu kon hem aan geen enkel uiterlijk teeken kennen, en besloot hieruit dat hij afwezig was. Na» verloop van enkele minuten beval een der grijsaards met een beweging zijner hand stilte en wendde zich tot Vaunoy, die zijn best deed om zijn koelbloedigheid terug te krijg610^ in het Wolvenhol komen doen vroeg de grijsaard. Ik ben komen zoeken datgene wat ik er gevonden hebik wilde de Wol ven zien en spreken, zeide Vaunoy op achte- loozen toon. Het is een samentreffen, dat u duur kan te staan komen, Hervé De Vannoy. Zijt gij dan al liet kwaad vergeten, dat gij ons berok kend hebt Neen, maar ik rekende op uw gezond ver stand en ook op uwe armoede die ik, voeg de hij er minder luide bij, minder groot vmd dan ik in werkelijkheid dacht. Wij leven zoo goed als wij kunnen, her nam de grijsaardmen heeft ons ons zwart brood en onzen appelwijn willen ontstelen, wy moeten dus wel wit brood eten en brandewijn drinken. Een luidruchtig, vroolijk gelach beantwoord de deze woorden, welker moraliteit zeer twij felachtig was. Goed gezegd, vader Toussamtriep men van alle kanten. Stilte, kinderen, stilte'. Wat nu ons ge zond verstand betreft, wij zijn zeer dankbaar voor uw lof; maar wat hebt gij eigenlijk te maken met ons gezond verstand, dat ons raadt u op te hangen, en met onze armoede, die gij getracht hebt nog grooter te maken? Ik wil mij wreken, zeide auuoy. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1