Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. uitgaven voor oorlog en marine op te nemen. In het tegenovergesteld geval zou men over nieuwe belastingen moe ten denken of wel den toestand zuiver trachten te maken door middel van de 175 millioen, welke zullen voortspiuiten uit de voor het einde des jaars in uit zicht gestelde conversie der 472 P- ets. rente. De Figaro zegt, dat bij de weder- bijeenkomst der Kamer, er een voor stel zal gedaan worden tot herziening der constitutie door eene speciale Kamer, waarin de tegenwoordige afgevaardig den geen zitting zullen hebben. Naar uit Washington wordt bericht, heeft de Regeenng der Yer. Staten op een ambtelijk telegram, waarin de tijding ran een dreigend oproer tegen de blan ken op Corea werd gebracht, oorlogs schepen naar dit schiereiland gezonden, om er de Amerikaansche onderdanen te beschermen. Yolgens een telegram uit Rio de Janeiro aan de New-York Herald worden 12 kanonneerbooten gereed gemaakt, om tot onderdrukking van den opstand in Rio Grande do Sul mede te werken. Een gedeelte van het bondsleger rukt op Uruguyana aan. Eene afdeeling der opstandelingen heeft gekampeerd te Garufo, waaruit het detachement, dat onlangs Quaraby genomen heeft, is ge zonden. Schiedam, 14 April 1893 Bij Burgemeester en Wethouders is ingekomen een verzoek van den heer J. C. Vredebregt, om vergunning tot oprichting eener s m e d e rij, in het pand aan de Boterstraai alhier, wijk D, no. 71, kadaster sectie B no. 412. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tot het toestaan van dit ver zoek zal op Donderdag den 27n April aanst., des namiddags ten 2 ure ten Raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen voor genoemd tijdstip van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Yoor de vierde maal sinds Hare open bare vereering door het hoogste Kerke lijk gezag werd goedgekeurd, wordt heden de sterfdag van de H. Liduina, de dag Harer geboorte voor de hemel- sche glorie, in de stad die Haar zag geboren worden, lijden en sterven, met den meesten luister gevierd. In onze kerken, waar het beeld der vereerde Stadsheilige te midden van eene fraaie versiering van levend groen en bloemen troont, getuigen de offers in waslicht en bloemstukken, Haar door de geloovigen gebracht, van den eer bied en de liefde die Haar door de inge zetenen dezer stad wordt toegedragen. Heden-ochtend werden in al onze kerken plechtige H.. Missen der Eoestheilige ter eere opgedragen, terwijl lieden avond de luisterrijke viering met de gebruike lijke oefeningen en een solemneel Lof zal worden besloten. In de St. Jansk«rk aan de Lange Haven en de Bijkerk aan den Singel zal daarmede tevens besloten worden het Triduura, dat ter gelegenheid Yan Liduina's jaarfeest in genoemde kerken werd gehouden. Yoor de laatste maal, bij het sluiten der Novene, zal dan in de O. L. Vrouw-Visitatiekerk de plechtige omgang m, t het eerbied waardig gebeente onzer H. Patrones plaats hebben, terwijl een oud-kapelaan der parochie, de welecrw. heer F. J, A. M. Wierdels, thans kapelaan .e Stompwijk, de feestrede zal houden. Zoowel daar als in de St. Janshoofd- en bijkerk zal verder de plechtige viering met het vereeren der Relikwieën en het zingen van de lofliederen der H. Bruid van onze stad ter eere, een einde nemeti. Zoo wordt dan het jaarfeest onzer hoog vereerde Liduina binnen Schiedams veste weder op waardige, luisterrijke wijze gevierd. Blijve deze dag tot in de verste toekomst voor ons allen een plechtige feestdag, die ons herinnert aan de weldaden, waarmede Gods vader lijke goedheid in het grijs verleden deze stad boven andere heett bevoorrecht. Geve die dankbaarheid voor genoten weldaden ons nieuwen titel op Gods overvloedigen zegen, dien wij vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zoozeer behoeven Eene uitvoering, zooals de Symphonie- Vereeniging die gisteravond in Musis Sacrum alhier heeft gegeven, mag onge twijfeld onder de best geslaagde worden gerangschikt. Het orkest verkeerde ge durende den geheelen avond in eene zeer gewenschte stemming, die eene uitmuntende harmonie tusschen de ver schillende instrumenten onderling deed heerschen. En orkest, èn solisten brach ten door de uitstekend ten gelioore ge brachte nummers het publiek meer malen in verrukking. Het schoone program werd op waar dige wijze geopend met Serenade Op. 8. van L. v o n Beethoven. De flinke wijze, waarop dit nummer werd inge zet gaf al dadelijk een goeden indruk die den geheelen avond bleef behouden. De verschillende variaties van dit klas siek toonwerk werden uitstekend ten gehoore gebrachtin het allegro waren de eerste violen een kort oogenblik minder gelijk in de 4e variatie, Scherzo voldeed de hoorn zeer goed. Het Prélude du Uéluge van C. St. Saens werd eveneens flink uitgevoerd, den viool-solist, den heer M., komt een woord van lof toe, voor de wijze waarop hij zijne partij vervulde. Liehesliedchen van \Y. Tauber t was eene aardige af wisseling en weid goed uitgevoerd. Het Vorspiel zur Oper. „Lohengrin"R. Wag ner, waarmede de tweede afdeeling werd geopend, beviel eveneens goed. Mochten ook al een enkele maal kleine vlekjes zijn te bespeuren, over 't geheel werd ook dit werk prachtig uitgevoerd de opvatting van dit werk is zeer to prijzen, terwijl ten slotte de Ouverture zur Oper. Titus" van W. A. Mozart, die voor de eerste maal op het program stond, op flinke degelijke wijze werd gespeeld, zoodat het den bezoekers zeker een aangenamen indruk deed maedragen. Waren de orkestwerken al zoo uitge voerd op eene wijze die allen lof ver dient, de solisten waren eveneens uit muntend. Een zeldzaam begaafd pianiste toonde zich de jongejuffr. Frieda Kindier. Mocht haar optreden eenigszins schuch ter zijn, niet zoodra had zij de vingers op de toetsen gelegd of zij ging geheel op in haar talentvol spel. Nauwelijks kon men zich voorstellen eene zoo jeug dig musicienne zulke krachtige, klank volle tonen aan het. instrument wist te ontlokken. En de stukken welke de jeugdige pianiste uitvoerde waren niet minder dan Variations sérieusesF. MendelssohnBarthold y,En Auto ni ne, een der karakterstukken van Mos- kowsky, Spienerlied uit Wagner's Vliegende Hollander, Inpromptu, F r. C h o- p i nen Momentodi Capricio,C. M. von W e- ber. Barstte na elk nummer een dave rend applaus los, aan de warme bij vals- betuigingen scheen geen eind te komen na het eindigen van het laatste num mer. Aan het algemeen verlangen naar een bis-nummer kon de jeugdige artiste geen weerstand bieden, en ook dit bis- nummer werd met een levendig applaus beloond. Yoorzeker. het onverdeeld succes, dat jongej. Frieda Kindier gister avond mocht inoogsten, wat alleszins verdiend. Zelden hoorden wij van een zoo jeugdig pianiste zulk een gevoel volle voordracht, zulk een fermen, krach- tigen aanslag, zulk een meesterlijke techniek. Bedriegen niet alle voorteeke nen dan ligt ongetwijfeld voor deze jeugdige artiste op het pad der kunst dat zij zoo vroeg reeds betrad, een schoone toekomst vóqr haar. Dat het niet de laatste maal moge geweest zijn, dat wij het schoone spel van jongej. Kindier hier hebben genoten is zeker de wensch van allen die gister-avond dat genoegen smaakten. De heer Hugo Oushoorn toonde zich een goed cellist, mét een fermen streek en voldoende technische vaardigheid. Beter dan in de eerste afdeeling met Concert vud August Lindner beviel hij ons in de tweede afdeeling met Am springbrunnen, Carl Davidoff,maar- vooral met Nocturne de O hop in, tran smit par T. Servais. De beide laat ste nummers werden met luid applaus begroet en ook de heer Oushoorn gaf een bisnummer ten beste. Den heer De Yogel mogeD wij voor zijn uit stekende begeleiding een woord van lof niet onthouden. Wij zeiden zeker niet te veel bij den aanhef van dit verslag, toen wij deze uitvoering eene uitstekend geslaagde noemden. Gaat de Symphonie-vereeniging, onder leiding van haar talentvollen directeur, den heer Julius Egener voort, met zulke uit voe lingen te geven, waaraan zij ook steeds gotdo krachten als solisten weet te ver binden, dan zal dit ongetwijfeld de aan trekkelijkheid tot hare uitvoeringen nog meer verhoogen. Aan de lijst der bekroningen van de Internationale Bakkerij ten toonstelling te Gent, gepubliceerd door La Flandre Libérale, ontleenen wij het volgende, dat zoo noodig ter aanvulling of ver betering kan strekken van de opgaven, die wij reeds openbaar maakten. Onder de bekroonden met den prix dlhonneur komt voor onder groep VI, Lndustrit accessoiresvoor de beste kwali teit gist: H. C. Jansen, Schiedam. Overigens lezen wij daarin: Overeenkomstig art. 5, 11 van het reglement is er eene speciale prijs uit geloofd voor de fraaiste étalages of inzendingen die het meest tot liet succes der expositie hebben bijgedragen aan (volgen de verschillende namen, waar van svij alleen noemen) Meijer Co., Schiedam, P. J. Lagerweij, Schiedam. Er is Maandag in het Westland nog druk gespeecht voor de herstemming. Te Naaldwijk trad de heer Van de Velde op, vooral om de katholieke kie zers aan te sporen op den heer Schip pers te stemmen, welk betoog door den heer dr. Van Beek, voorzitter der R.-K. Kiesvereeniging werd bestreden. Van liberalen kant trad hier de lieer Hoo- gendijk uit Vlaardingen in debat. Terzelfder tijd hield te Wateringen ds. De Jonge eenzelfde betoog als mr. Van de Velde en werd bestreden door den heer H. J. Hoek, terwijl van libe ralen kant de heeren Bottema van Naaldwijk en Tak van Schiedam op traden. ROZENDAAL, 12 April. Gisteren passeerde hier, komenie van Arnhem, de hoogeerw. heer provinciaal der Pre dikheerenorde in Nederland, vergezeld van zijn tijdelijken socius, den weleerw. pater Th. Winkelhagen, kapelaan te Schiedam. Beiden begeven zich naar Rome, om gevolg te geven aan den wensch van den hoogwaardigs ten beur generaal hunner Orde en tegenwoordig te zijn bij de plechtigheid van de zalig verklaring van vijf leden der Orde van den H. Dominicus, op den 14 der vol gende maand. DEN HAAG, 13 April. De Minister van Waterstaat heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot onteigening ten name van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij van de eigendommen, noodig in de gemeenten Overschie, Hillegersberg en Kralingen, voor den aanleg van een spoorweg, uit gaande van het westelijk einde van het station Delftsche Poort te Rotterdam met een boog in noordelijke richting, door don Blijdorpschen en den Hoog- Oudendijkschenpolder, na oostelijke ombuiging ten oosten van Overschie in rechte, nagenoeg oostelijke richting door den Bergpolder, den Oost-Blom- merdijksehen polder en den polder Prins Alexander, over een lengte van ruim vier kilometer, vandaar na zuidelijke afbuiging door den polder Kralingen, eindigende met een boog in zuidweste lijke richting in den spoorweg van Utrecht naar Rotterdam, ten oosten van hetstationsemplacement„Maas"teRotter- dam, terwijl aan deze hoofdlijn nog ver bonden zijn: een westelijke afbuiging naar den spoorweg Amsterdam—Rot terdam ia de richting naar Schiedam en een oostelijke afbuiging naar den spoorweg UtrechtRotterdam in de richting naar Capelle. Voor een juiste beoordeeling van deze richting waren door de Regeering nog twee andere plannen in andere richting opgemaakt, nl. een viaductenplan door door de bebouwde kom der Gemeente Rotterdam en een richting om de stad, welke de kom der gemeente Rotterdam nauwer omsluit dan het geval is met cte door de Holl. IJz. Spw.-Mij. voorge stelde richting. Met geen van beide regeeringsplannen kan zich het gemeen - tebestuur vereenigen, ten deele omdat daaraan te veel bezwaren voor het ver keer in de stad zouden verbonden zijn, ten deele omdat het bouwen van via ducten ter gedeeltelijke vermijding van die bezwaren de kosten te hoog zou opdrijven. In het ontwerp van de Holl. IJz. Sp. Mij. is bovendien in den Alexander- polder opgenomen een groot rangeersta tion, dat in Rotterdam ten eenenmale ontbreekt en dat bij uitvoering van een der andere richtingen bezwaarlijk is te verkrijgen. Daarbij ligt het eenigs zins voor de hand, dat in de toekomst aan de westzijde van Rotterdam han delsinrichtingen met een goederenstation zullen verrijzen on alsdan zal bij het bovengenoemde plan het grootste ge deelte der goederenbeweging om de stad kunnen worden geleid. Ook met het oog hierop verdient de door de Maatschap pij voorgestelde richting de voorkeur. De lengte daarvan is welpl.m. 17.900 meter d. i. ongeveer 4.5 K. M. langer dan de richting door de stad, maar die omweg zal geen merkbaren invloed op de vracht prijzen uitoefenen. Ook de kosten van de langere richting zijn veel lager, be dragende die van de door de Maatschappij voorgestelde baan f 1,900,000, tegen 1 3,110,000 en f3,640,000 voor de beide andere richtingen. Gedeputeerde Staten hebben tegen de richting geen bezwaren kenbaar ge maakt. Door den minister van financiën is bepaald, dat bij het in werking treden der wet van 27 September 1892 Staats blad ne. 226) tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, met ingang van 1 Mei a. s., op denzelfden voet moet gehandeld worden als bij vorige verhoo gingen van dien accijns, welke evenmin gepaard gingen met bijbetaling wegens de voorraden. Ingevolge het verlangen van de Tweede Kamer, heeft do minister overgelegd de door de hoogleeren Van Geer en Van Pesch opgemaakte wetenschappelijke balansen omtrent de pensioenfondsen, en heeft hij het verschil toegelicht, dat er bestaat tusschen het, den staat toeko mende saldo dier fondsen, vroeger op f 2,700,000 geraamd, en thans f 204,056.88!/j minder bedragende. De minister acht het onraadzaam, de gelden uit de gesloten fonden te reserveeren, totdat de laatste uitkeeringen zullen geschied z'ud, omdat nog gedurende ver scheidene tientallen van jaren uitkeerin gen zullen moeten plaats hebben. Door de Zwitsersche Bondsregeering is het volgend besluit genomen „Voor goederen uit Nederland komen alleen in aanmerking certificaten van oorsprong, die zijn afgegeven door een der Zwitsersche consulaten te Amster dam met dien verstande, dat voor goederen, die vóór de officieele afkondi ging van dit besluit uit Nederland zijn afgezonden, ook andere certificaten van oorsprong kunnen worden aangenomen, voor zoover zij overeenkomstig het be sluit der Bondsregeering van 14 Februari zijn opgomiakt; dat daarentegen in alle geval te beginntn 1 Mei 1893 alleen de certificaten der beide genoemde con sulaten geldig zullen zijn".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2