Nieuwe Schied. Courant TWEEDE BLAD De Witte Wolf. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. hst Fransch van Paul Féval. Oproer ts Brussel. Werkstakingen. VAN DE VAN ZONDAG 16 APEIL. 15 April '93. Een staatsgreep te Belgrado, waar een jongeling, nog niet den kinderschoenen ontwassen op den troon zit, had zeker niemand verwacht. Toch heeft gisteren dit feit in Servie's hoofdstad plaats ge had. De jonge koning Alexander, die in Augustus aanst. 17 jaar wordt, heeft gisteren nacht de drie regenten doen arresteeren, zich meerderjarig verklaard en onmiddellijk een nieuw ministerie ge vormd onder presidium van Dokitch, terwijl de troepen reeds den eed van trouw hebbeu afgelegd. De kloeke daad van den koning Alexander zoo wordt uit Belgrado geseind wordt algemeen goedgekeurd. Op zijn bezoek aan de kazerne is hij door de menigte met on beschrijfelijke geestdrift toegejuicht.Eene talrijke menigte kwam later den jongen Koning voor zijnen Konak toejuichen. De Koning kwam op het balcon en zeide dat hij het Servische volk en diens vrijheden lief had en vast besloten had die te beschermen. Leve het Servische volkEr heerschte onbeschrijfelijke geestdrift. Vijandige betoogingen hadden er plaats onder de vensters der woning van den afgezetten minister-president en van den schismatieken metropolitaan- bisschop. In eene proclamatie aan het volk zegt koning Alexander dat de Grondwet en de rechten der Serviers bedreigd werden. Er moet een einde komen aan den bedroevenden staat van zaken. Te Berlijn en te Weenen wordt het in Servie gebeurde koeltjes opgevat. Algemeen is men geneigd hierin Ruslands antwoord te zien op de vriendelijke bejegening welke aan prins Ferdinand en de Bulgaarsche ministers onlangs aan het Hof te Weenen is te beurt gevallen. In het Lagerhuis te Londen zeide gisteren de minister Asquith, dat de plaatselijke overheden te Huil verkla ren, niet voor de handhaving der orde te kunnen instaan, indien de troepen niet worden teruggetrokken. De regee ring moest van deze mededeeling na tuurlijk kennis nemen. Zoodra echter hunne hulp niet meer vereischt wordt, zullende troepen worden toiuggetrokken maar eerder niet. Gladstone kon digde zijn voornemen aan om, als het de algemecne opinie in de Kamer mocht wezen dat de tweede lezing van het IIome-liule ontwerp ten einde loopt, Dinsdag te middernacht schorsing van het reglement te vragen, teneinde do discussie te kunnen doen afloopen. Bal four protesteerde tegen dit denkbeeld or waren nog een groot aantal afge vaardigden die aan de gedachtenwis- seling wenschen deel te nemen. Glad stone antwoordde, dat hij geenszins ver langde de Kamer te overhaasten, maar als alle afgevaardigden wenschen het woord te voeren dan zullen zij daar voor zwaar moeten boeten in Septemoer oi October. De president der Loc.tl Government Board Fowler moet deminis- ter wezen, die uit het Kabinet denkt te treden. Fowler behoort tot de vrome nonconformisten. Zijne geestgenooten te Ulster moeten hem dermate bewerkt hebben dat hij anti-home-ruler zou g - worden zijn. Thans is hij overtuigd dat home-rule Ierland tot Roomsche pri terheerschappij zou vorrenDo U d- onisten beginnen reeds te juichen, dat de val van Gladstone's Kabinet op handen is. Na AH Hg] 83) Vaunoy Kj brandewijn, A z'tt;ei)- Men gaf hem een glas raakte. even met de lippen aan- Twee uren n die man terugkeert w Jlij roet angst. Als zjjn Wat zal dan mijn lot Vaunoy telde de minuten vr ontruk e de stem van Toussaint i^(- t-ot t'j(i gen vroeg omtrent tijd en wiiz'e "i lullchtin- hem aan zijn sombere gedachten. Bat aanval> lukkig voor hem, want was zijn' augStW0as ff?' wijze niet afgeleid geworden, dan zou deze hem gedood hebben. ken uur, anderhalf uur, de tijd kroopein delijk toonde het horloge van Vaunoy, dat de woe uren voorbij waren. Bt aUn°y haalde lang en diep adem. Hij De eergisteren te Berlijn heropen ie Rijksdag was niet zeer talrijk door afge vaardigden maar des te meer door pu bliek bezocht, dat zich hoopte te ver gasten aan een nieuwe Ahlwardt-scène, maar zich teleurgesteld zag. De zitting was reeds twintig minuten in gang toen Ahlwardt plechtstatig uit deu Leip zig er garten, een tegenover het Rijksdag gebouw gelegen restauratie te voorschijn kwam met „200 pond documenten Neen, maar toch met een paar porte feuilles onderden arm, terwijl een anti semitisch collega een groot pak voor hem droeg, dat ouder de saamgepakte menigte, heel wat sensatie wekte en in den Rijksdag gebracht, voor Ahlwardü's zitplaats werd neder gelegd. De con servatieve afgevaardigde Menzer voerde het woord over tabaksbouw enz., zoodat Ahlwardt eerst later gelegenheid vond aan den Voorzitter verlof te vragen tot het deponeeren van zijn „bewijs materiaal." De President verklaarde, dat hij hern thans, nu de Rijksdag reeds uiet de werkzaamheden begonnen was, het woord niet kon geven, maar wel zou hij voor den aanvang der beraadsla gingen mogen verklaren, dat hij zijn akten ter tafel bracht. Meer te zeggen zou de Voorzitter hem Diet toestaan. Zoodra had gisteren de president niet zijn zetel ingenomen, of Ahlwardt ging naar hem toe en legde de bewuste be wijsstukken voor hem neder. Levetzow. scheen ergens aanmerking op te maken en gaf het handschrift terug. Daarna kondigde de president liet overgaan tot de orde van den dag (algemeene vroo- lijicheid.) De crisis door en over de Grondwets- i iziening te Brussel ontstaan, is gis teren-ochtend een deel nader tot de oplossing gekomen door d; vergadering der commissie van 21. Féron en Janson, Imofden van de uiterste linkerzijde, heb ben zich formeel aangesloten bij het voorstelNijssens, gegrondvest op de meervoudige stemming. Die beide af- evaardigden hebben verklaard aan dit voorstel den steun van 40 stemmen te zullen brengen. De groote meerderheid der rechterzijde zal de Regeering steu nen, welke zich eveneens bij het voor stel—Nyssens aansluit. Dit'voorstel zal dus waarschijnlijk de 2/3 der stemmen op zich vereenigen, volgens de Grond- Waarlijk, zeide Toussaint, Hervé De Vaunoy is iu ziju reekt. Een eerlijk man heeft slechts zijn woordwij hebben het onze en wij zijn eerlijke lieden. Dat is duidelijkantwoordden de om standers. Gij kunt dus vertrekken man. Uw eigen oelaug is ons borg voor uw nauwkeurigheid. Morgen een uur na zonsondergang, zullen wij op de afgesproken plaats zijn. Tot morgen, zeide Vaunoy, die zijn ge leiders reeds vooruit liep naar den ingang van het hol. Op nieuw werd hij geblinddoekt. Eeuige mi nuten later besteeg hij met verlicht hart zijn paard, dat hem bij den rand van het kreupel hout wachtte. Lieve Hemellieve Hemelriep hij als waanzinnig uit, zijn paard tot altijd grooteren spoed aanzettende. Zooals men begrijpen kan, won de oude hof meester zijn weddingschap, want het was Vaunoy, die zoo hard op de buitendeur van het kasteel La Tremlay had geklopt, en hij was het ook, die op liet oogenblik, dat de weddenschap werd aangegaan, tot groote verbazing van Lapierre de kamer binnen- trad. ._Naar ad*m snakkende, wierp Vaunoy zich op een stoel. leven hem rieP by uit. Ik heb mijn p k spel gezet, en ik heb gewonnen. wet vereischt voor de Grondwetsher ziening. Volgens de door den heer Nyssens gemaakte berekeningen zouden 1.200.000 burgers van minstens 25- jarigen leeftijd kiezer worden en zou eene supplementaire stem toekomen lo. aan 365.000 burgers, gehuwd of weduwnaars van35-j irigen leeftijd en hetalendeöfrancs personeele belasting 2o. aan 263.000 bur gers van 25 jarigen leeftijd, bezittende on roerendegoederen van eene waarde volgons het kadaster van 2000 fr.3o. aan 12,000 burgers van 25-jarigen leeftijd, bezitten de eene inschrijving in het Grootboek der Nationale Schuld o. ten boekje der Spaarbank, gevende 100 frs. rente 4o. aan 60,000 burgers van 25-jarigen leef tijd bezittende diploma's van universitair onderwijs oi certificaten van voltooide middelbare studiën. In het geheel dus 1,200,000 burgers uitbrengende 1,900,000 stemmen. De beweging in België, door de ver werping van het voorstel—Janson tot invoering van het algemeen stemrecht gewekt, breidt zich nog steeds uit. De stad Brussel had gisteren-avond het aanzien van eene plaats in staat van beleg. Om eene herhaling der wanor delijkheden te voorkomen, had de bur gemeester buitengewone voorzorgsmaat regelen genomen. De politie en de gen darmes te voet en te paard waren gemobiliseerd en drie duizend man der buigerwacht waren onder de wapenen. De generaal-commandant der burger wacht, graaf d'Oultremont, had aan eiken infanterist 10 scherpe patronen doen uitreiken. Het Volkshuis was letterlijk geblok keerd en niemand werd, onder welk voorwendsel ook, daar toegelaten. Trou wens, eergisteren was daar het brandpunt der agitatie. Benden betoogers trokken van daar uit door de straten, de Car magnole zingende en roepende„Weg met den bordpapieren koning "Weg met de katholieke ministers Hangt ze op en zet hun hoofden voor het Volkshuis." Om de maatregelen van het openbaar gezag te ontzenuwen, had het comité der werkstaking zijn zetel overgebracht naar het koffiehuis Au Cignemaar de bereden gendarmes ontruimden het groote plein, terwijl de daarop uitloopende stra ten door infanterie werden bezet. In de meeste straten waren alle winkels gesloten en was het zeer stil. Men ont moette slechts patrouilles en de gering ste opeenhooping werd uiteengejaagd. In de Hue des Brigittines draaide het grauw de lantaarns uit, waardoor eene groote verw irring ontstond. Er werden daar verscheidene personen gewond maar daarentegen werden ook de gendarmes en de politie uit de huizen dezer volks buurt, vaak bestookt met steenen, fles- schen, kruiken enz. Omstreeks 9 ure had een bloedig ge vecht plaats voor en in een kof fiehuis op liet plein der Oude Graan markt. In deze ruime inrichting waren een groot aantal personen gevlucht, die de politie sarden en tergden en telkens als zij een charge uitvoerde, haar aller lei dingen naar het hoofd gooide, waar door verscheidene agenten en gendarmes getroffen werden. Op een gegeven, oogenblik stormden de gendarmen, in woede ontstoken, het lokaal binne i en sloegen blindelings met de geweei kol ven of sabels op de aanwezigen in Er ontstond een onbeschrijfelijke paniek. Een aantal personen werden meeren- deels zwaar aan het hoofd gewond. Om zich tegen de gendarmes te ver dedigen, hadden de bezoekers gebruik gemaakt van alles wat onder hun han den kwam, zoodat het meubilair totaal vernield is. Tafels met marmeren bla den liggen aan stukken en de geheele inrichting ziet er uit alsot ze geplun derd ware. Ook op andere plaatsen hebben er bot singen plaats gehad,maar minder ernstig. In de Rue des Eperonniers beproefde men een barricade op te richten. Eene schut ting voor een huis in aanbouw, werd omver gehaald en deze als borstwering gebruikt en met straatkeien van achte ren aangevuld. Het doel was blijkbaar, om, nadat de lantaarns waren uitgedraaid, daarheen de bereden gendarmes te lok ken, die in de duisternis zonder twijfel neergestort en ontwapend zouden zijn. Op de Groote Markt is de politie een huis binnengedrongen uit welks hoven-, verdieping men met steenen wierp en emmers water op de politie ledigde. Een vrouw, van beroep schoenpoetster en haar geliefde werden gearresteerd. In den loop van den avond werden een aantal samen scholingen uiteengedreven en tot laat in den nacht duurden de ongeregeldheden nog voort. In de mijndistricten van België breidt de werkstaking zich uit. Het aantal werkstakenden in de Borinage bedroeg gisteren 16000. Te Wasmes en Patura- ges gingen werklieden de straten rond met wapenen, gereedschappen en stok ken. Eenige huizen werden geplunderd. Men dreigde de telegraaflijn door te snijden. Te elf uren hebben 300 werk lieden de kolenwerken Grand Bouillon te Paturages aangetast. Zij drongen in den hof door en richtten groote schade aan. Ook in het district van het Centrum hadden wanordelijkheden plaats. In de Luiksche kolenmijnen werkt men daar entegen nog met volledig personeel. In de fabrieken Lys en Ganioise te Gent is de werkstaking thans volledig. Het aan tal werkstakers beloopt er nu ongeveer 15000. Een zeer talrijke bende werk stakers trok door de straten, vooraf gegaan door de roode vaan en schilden met opschriften. In de spinnerijen Lin- cère en Gantoise trachtten een duizendtal werkstakers binnen te dringen, maar politie en brandweer joegen hen terug. In de spinnerijen Phenix en Horemans staat de arbeid geheel stil. Maar ik zweer, dat ik het niet ten tweeden male zal doen Ik kom terug, tot hetgeen ik reeds ge zegd, mompelde LapierreGod hebbe de ziel van kapitein Didier. Alain, daar hebt ge uw kroon. Den volgenden morgen vroeg verliet het konvooi der belastinggelden Hennes. Het werd begeleid door de maréchaussées aan bet hoofd reed kapitein Didier achter de wagens volgde een compagnie voetvolk. De afstand tusschen Eennes en Treml werd zonder stoornis afgelegd. Toch ware de aanval gemakkelijk geweest, terwijl de zwaar beladen wagens uit de modderpoelen van bet bosch moesten getrokken worden, maar niets vij andigs of verdachts werd gezien, en hoog stens twee of driemaal kon Jude, die den kapitein vergezelde, uit de beweging van het kreupelhout nagaan, dat een levend wezen, mensch of wild, zich onder het gebladerte ophield. De Wolven sliepen of zorgden er wel voor de goede musketten van de maréchaussées uiet te braveeren, tenzij zij een andere reden had den om zich niet te vertooner.. Men kwam slechts langzaam vooruit, en de zon ging reeds onder, op het oogenblik, dat het konvooi de eerste boomen van de oprijiaan van La Tremlay bereikte. Mynheer, zeide Jude, zich tot den kapi tein voorover buigende, het deugt voor my niet op het kasteel. Wat ik zoek is er nietdaar entegen zou ik er iets knunen vinden, wat ik er in het geheel niet zoek. Foei! mijn brave, antwoorde de kapitein glimlachend, sedert gisteren droomt gij slechts van moord. Als alles wat gij mij van dien Vau noy hebt verteld, waar is, dan is hy een eer- looze, schaamtelooze schurk, maar ik kan het niet geloovenen dan, wie zegt u, dat die kolenbrander niet gelogen heeft? Pelo Eouau die loog niet, mijnheer zijn stem beefde en ik heb gevoeld hoe zweetdroppelen van zijn voorhoofd op myu hand vielen. O neen die loog niet 1En vrouw Goton En de afwezigheid van onzen jongen heer? Gij hebt misschien gelijk, antwoordde de kapiteinin allen gevalle zyt gij vrij, en indien gij in het bosch een vriend hebt, dan kunt gij hein gastvrijheid verzoeken. Morgen zult gij u te Vitré weer bij ons voegen. Tot morgen dan antwoordde Jude. Toen hij op het punt was om te vertrekken naderde hij den kapiteiu zoo dicht mogelijk en fluisterde hem in het oor Vergeet ook datgene niet, wat uzelven aangaat mijnheer. Die Pelo Eouan heeft ge sproken van wraak, eu hij schijnt mij toe een vreeselyk man te zijn. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5