BURGERLIJKE STAND. Binnenland. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. Herlijn. (Slotk.) Men. Ingezonden. Lectuur. liamb. Visscherij-Berichten. Zeetijdingen den korte a^rl18'001 2". De Minister van Binnenl. zaken heeft Wet ingang van 13 dezer, het houden Tan markten van rundvee verboden in de gemeenten Edam en Monnikendam. Bij beschikking van den minister van financiën zijn met ingang van 1 Mei a.s. de kommiezen bij 's-rijks belastingen F. J. Rijntjes van Kralingen naar Schie dam en W. Heijmans van Vlaardingtn naar Kralingen verplaatst. H. M. de Koningin-Regentes deed aan den burgemeester van Osch f 100 toekomen voor de weduwe en kinderen van den vermoorden wachtmeester der maréchaussée Hoekman. Het is thans zeker dat H.H. D.D. H.H. Mons. P. Leyten en Mons. W. van de Ven den Nederlandschen pelgrims tocht naar Rome zullen geleiden. Mgr. Botte- manne zal zich te Rome bij hen komen voegen, om de audiëntie hij Z. H. op 12 Mei voor de Nederlanders bij te wonen. Het heerenhuis aan het Bezuidenhout no. 61 te 's-Gravenhage, bestemd tot woning van de Pauselijke internuntia- tuur, zal inwendig een belangrijke ver fraaiing ondergaan, terwijl er voorts een huiskapel zal worden ingericht. Een en ander geschiedt onder leiding van den heer W. B. van Liefland, architect. De woning zal waarschijnlijk met Augustus door den Internuntius betrok ken worden. Uit Den Haag ontvangen wij het bericht, dat van 6 candidaten voor de onderwijzersakte 2 geslaagd zijn, en dezen hebben bij de Eerw. Broeders hunne opleiding ontvangen. De 4, die niet geslaagd zijn, werden opgeleid aan de openbaro normaalschool. En dan zijn er nog dwaze menschen in de wereld, die beweren, dat het open haar onderwijs beter is dan het bijzon der. Msb De harddraverijen en wedrennen te Clingendaal zullen gehouden worden op Donderdag 3 en Zaterdag 5 Augustus. Daaronder komt onder meer voor een groote internationale harddraverij met een prijs van f 1000, een eerste premie van f250 en een tweede premie van f 100. De harddraverijen en wedrennen te Vogelenzang, bij Groningen, zijn bepaald op Zaterdag 3 Juni. Daarbij zal voor komen een jachtrijden voor Nederland- sche heerrijders met een prijs van f500, De verschillende gehouwen hij de sluizen en langs het kanaal van Am sterdam naar de Merwede, zijn Vrijdag door de aangewezen beambten betrokken. Met de doorgraving van den dijt nabij Gorinchem, om het kanaal met de Merwede te verbinden, is men bijna gereed, zoodat de nieuw aangelegde Keulsche Vaart spoedig bevaarbaar zal zijn. De Koninginnen te Amsterdam. De beide Vorstinnen woonden Zon dag naar oud gebruik de godsdienst °efening jn <je nieuwe Kerk bij, waar fis. Gronemeyer den kansel beklom en oen leerrede hield naar aanleiding van Schriftwoorden uit het boek der Koningen „En hij zeide vreest niet Want die bij ons zijn, zijn meer dan die >j hen zip." Gelijk gewoonlijk bij die was de kerk stampvol. De genovcreni !lamen bare oude plaats te nPO n .-2, nd Per rijtuig af. i p. a?s werd het traditioneele bezoek aan ArUs gebracht. Het publiek drong zich daarbij in de Diergaarde zoo tegen de Komngmnen en haar gevolg op, dat de ceremoniemeesters, die de hooge gasten omringden, alle' moeite hadden om den doortocht te banen en den al te sterken aandrang van het publiek eenigermate te keer te gaan Als een dubbele komeet met langen en breeden staart bewoog de stoet zich langs de kronkelende paden van den tuin, die de vorstinnen te 4 uren weder verlieten, om naar het paleis terug te keeren. De heer Jules Van Hasselt, te Kam pen, contribueerend lid van de Zuiderzee- Veaeeniging, heeft ook zijn oordeel open baar gemaakt omtrent de uitvoering van het plan tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Hij geeft als zijn meening te kennen dat de Staat der Nederlanden, en nie mand anders, dit werk moet uitvoeren; immers, de Nederlandsche Staat heeft over groote krachten te beschikken lo. over een heirleger van ingenieurs, volkomen geschikt en berekend om dit werk te beginnen en tot een goed einde te brengen 2o. de Staat, dank zij het groote krediet, dat Nederland op de geldmarkt heeft, kan goedhooper dan iemand anders zich het noodige groote kapitaal, door middel van leeningen, verschaffen, om het nationale werk tot uitvoering te brengen. De nationale welvaart kan niet anders dan erdoor levorderd worden. In de provincie Friesland zullen op verscheidene plaatsen „Mei-meetings" worden gehoudenop 80 April te Appel scha, Drachten (op beide plaatsen met vergunning tot het houden van eenen optocht met muziek en vaandels), Ber- likum, Franeker, Hol werd, Pingjum en Sneek, op 1 Mei te Leeuwarden en op Mei te Wolvega. Ter bevordering der Zondagsrust wordt door de Staatsspoorwegmaat schappij hij wijze van proef met den aanvang van den zomerdienst (1 M«i), op de inspectie Zwolle de loop der goede rentreinen op dien dag opgeheven. Te Bavelt heerschen de mazelen in hevige mate, zoodat de openbare school voor een groot gedeelte is ontvolkt. Daar bijna niemand geneeskundige hulp inroept, wordt de ziekte des te gemakke lijker verspreid, zoodat te verwachten is, dat de mazelen eer toe dan afnemen zullen. zien, zoodat stampen nu vergeten schijnt te warden, of opzettelijk verzuimd schijnt te zijn die stamper zal toch niet enkel voor pronk dagelijks worden meegebracht Weet u, mijn heer de Redacteur, daar een oplossing van te geven? Reeds nu, door het dikke zand dat er overgestrooid is, kan men de ongelijke keien gewaar worden, wat zal het zijn als er al het zand ai is? Misschien door al dat werk weinig verbetering. Maar wellicht is het wel wat voorbarig en wordt eerst later de stamper gebruikt om de gelijkheid der straat te bekomen, wij willen het hopen en zullen het afwachten. Uw OKXBOUWE LEZER. Te Gouda is een geval van bloedver giftiging voorgekomen met doodelijken afloop. Het ongeluk moet veroorzaakt zijn door het gebruik van pleisters tot genezing van fijt, door een onbevoegde afgegeven. Pater Wyart, oud-zouaaf-generaal der Trappisten, heeft den H. Yader uitnaam van generaal de Charrette en de oud- zouaven een zeer milde feestgave aan geboden. Yolgens berichten uit Japan via San Francisco ontvangen, is de stad Tokio den 30sten Maart door een vreeselijken brand geteisterd geworden. Meer dan 400 huizen werden in de asch gelegd. GEHUWD: Simon Adrianus van Kints en Alida van der Yelden. OYERLEDEN 12 April. Johannes Petrus Halkes, oud 2 jaar en 9 maan den, Hoogstraat. 13. Alida Boekho ven, oud 65 ja?..r, ongehuwd, Westni- uw- and. Hendrika Neeltje B) iter, o ld 15 maanden, Westnieuwlsnd. 14. Neeltje in 't Hout, oud 71 jaar, wed. van G. de Willigen, Hoogstraat. BEURS TE SCHIEDAM, 17 April 1893 Moutwijn f93 Ik' Yerhandeld: f 9'/43/8. Stemming: Onveranderd. Spoeling. Yereeniging f0.80. löApril 133. (Buiken ▼•rantwoordslykbnid ran da Radaatia.) Mijnheer de liedacteur Nu de onteigeningswet tot verbinding van hi t gemeenschappelijk spoorwegstation te Rot terdam met het spoorwegstation Utrecht- Rotterdam bij de Tweede Kamer is ingediend, is het m. i. de taak zoowel van onze Kamer van Koophandel als van ons gemeentebestuur alle pogingen aan te wenden, om de ontworpen afbuiging naar Schiedam tot aan de rivier de Maas alhier uitgebreid te verkrijgen, zooals vroeger reeds door de Ned. Rijnspoorweg maatschappij was voorgesteld. Komt die uitbreiding tot stand, dan kun nen de voor de branderijen, fabrieken, enz. be stemde steenkolen direct voor de panden o. a. aan de Willems- en Westerkade aangebracht worden. Buitendien ware het ook eene uit muntende gelegenheid voor het lossen van ijzererts enz. direct in de waggons. Waarlijk de toestand te Schiedam is zoo bedroevend, dat het hoog tijd is de Hooge Regeering daarin op een of andere wjjze voorziet of ons eenigs- zins tegemoet komt. Met de plaatsing dezer regelen zult U, M. de R., wel verplichten. Een noodlijdend brander. No. 40 der Katholieke Inhoud van Illustratie. Tekst Wie was de schuldige door J. Vesters Jr.Huid en Kleeding, of hoe men zich moet kleeden. De H. Je roen, eerste pastoor van Noordwijk. Bij de Platen. Wetenswaardig allerlei. Platen Het jawoord. --- Redding van schipbreukelingen. De vermiste schuit. De H. Jeroen. Overmoed gestraft. Rogge, April/Mei Mei/Juni Juni/Juli Spiritus April/Mei Aug./Sept. Rogge dadelijk. per Mei Meell2Merlc.l.md. „12 April Roggo, loop. md. M.i Spirit. April/Mei Juni/Juli 137.25 35.10 36.10 15.75 14.10 46.40 46.90 13.80 13.90 22.75 23.78s 17April 133.75 137.50 34.70 35.70 15.75 14.10 45.50 46.25 13.80 13.80 22.75 23.25 14 April 0.52 1B April. 0.51'/, Mijnheer de liedacteur, Vriendelijk wordt in uw geëerd blad door den ondergeteekende een klein plaatsje gevraagd ter opneming van het volgende 'Ondergeteekende heeft behoefte zijn inge nomenheid te betuigen met de verstrating der keien in de Overschiesche straat, te lang reeds lag die straat vol gaten, tot een onplei- zierig begaan en berijden van het publiek, al- zoo dat werk was welkom, en het moet ge zegd worden, het ging flink van de hand. Het trok echter de aandacht van ondergeteekende, en nog een paar andere personen, die naar die verstrating stonden te zien, dat door de straat werkers enkele keien twee, drie slagen met een zwaren hamer op den kop kregen, en en kele andere, soms een licht stootje. „Nu, zei een der toeschouwers, dat kan toch niet goed gaan, de eene kei moet vaster zitten dan de andere." „O, sprak de andere toeschouwer, dat vinden zij wel met het stampen." Daar wij nu alle drie ook een zwaren stamper bij het werk zagen liggen, meenden wij ook allen die zaak ten goede opgelostmaar nu, zonderling genoeg, men zag alle dagen.dien zwaren stamper wel bij het werk liggen, maar van gebruiken is nog niets ge- YLAARDINGEN. In de laatste helft der vorige week is hier aangekomen 1 schip met 4 ton gezouten visch. Prijs f 55.75—f 57.75 per ton. Yerleden week is hier de eerste vergadering gehouden ter bespreking over het al of niet voortbestaan der haringjagerij. In beginsel werd aange nomen om dit jaar die gewoonte nog met één jager aan te houden, onder voorwaarde echter, dat alle reeders zich verbinden geen haring voor de aankomst van den haringjager in den handel te brengen. Het staat echter te bezien of al de Maassluische reeders die voor waarden willen onderschrijven. Prawlepoint, 15 April gepasseerd, s.s. City of Hroreester, kapt. C. Fortune, van Braila naar Schiedam, wordt morgeD alhier verwacht. GEBOREN 15 April. Alida Jacóba, dochter van M. Hershach en J. M. M. Bras, Spoorstraat. Maria Sophia Li- duina, dochter van J. van der Horst en H. F. van Alphen,, Aan boord. 16. Wilhelmina, dochter van H. Feelders en N. de Haan, Broersveld. Bernardus Leonardus Maria, zoon van R P. Brou wer en H. P. Keuss, Heerenstraat. 17. Paulus, zoon van P. Mak en E. Roet- man, Oude Kerkhof. Jannetje, dochter van A. van Yliet en P. E. Daaue, Kreupelstraat. YLAARDINGEN. GEBOREN 9 April. Suzanna, doch ter van A. Kal en G. van Ees, Nieuwe- laan. Anna Maria, dochter van J. Brobhel en G. Maan, Markgraaflaan. - 10. Petronella, dochter van A. Maat en M. Yisser, Pepersteeg. 12. Trijntje,, dochter van A. Kuchler en A. S. Boer, Westnieuwland. 13. Huibertje, doch ter van J. Meeldijk en K. van der Hoe ven, Vleersteeg. 14. Hendrik, zoon van A.f Kuchler en M. C. Vrijenhoek, Havenstraat. New-York. Maïs Amsterdam. 15 April. Rogge op lev. vast; per Mei f129, 130 per Oct. f129,128,127. 17 April. Rogge op levering prijsh.; per Mei f130; per Oct. f127. Keulen Rijnhoogte inorg. 11 uur) 15 April 1.88 M. 17 April 1.85 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. kort f 12.10 Disc. 2'/2 pUt. 48.12»/, 21/. Londen Parijs Antwerp. -47.92»/, YEEMARKT TE ROTTERDAM. 17 April Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, raulens, ezel, 411 vette runderen,magere dito, 126 vetto en graskalteren, 3 nuohtere kal veren, 88 schapen of lammeren, 448 var kens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgt:vette runde ren 1ste qual. 70 a e., 2dequal. 64 o., 3de qual. 56 a e., kalveren 1ste qual. e., 2de qual. 87'/, a 95 eent p. kilo. schapen 1ste qual. 60 c., 2de qual. 50 c.; alles per kilo varkens 1ste qual. 25 a c., 2de qual. 23 a c. 3de qual. 21 a c., licht soort 23 a 24 o. per 1kilo. Aardappelen. Westlandsche klei- f a Overmaasschejammen f 1.60 a 1.80, Zeeuwsche jammen fl.40 a 1.60, dito blauwe fl,20 a 1,30, poters f0.60 a f 0.90, Geldersche blauwe fl.30 a 1.40. Zeeuwsche eieren f 3.k 3,30. Over- maassche dito f 3,30 a 3,50 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f k Aanvoer partijtje. Zoetemelksche kaas f 24,k 25,— per 50 kilo. Aan voer 3 partijtjes. Handel vlug. ROTTERDAM, 17 April. Buiten- Lndsche Granen traag. Rogge per 21000 kilo Bnlgaarsche f145; Helena dagelijks verwacht f 147 v. a. b. contant. Gerst per 2000 kilo Dnieper f 105. Mais per 2000 kiloAmerik. Mixed f117 a 118, dito dito dagelijks ver wacht f114 v. a. b. langs stoomboot Foxanian f115, 117, dito f 107 contant v. a. b. langs stoomboot, Turksche f 108 v. a. b. langs stoomboot. YEEMARKT TE LONDEN. 17 April Er werden aangevoerd2300 rundeven. 20000 Schapen, 30 Kalveren en 50 Var kens. Men noteertRunderen 3/0 a 4/8, Schapen 3/2 a 4/9, Kalveren, 3/8 a 6/0 en Varkens 3'9 a 5/2 per steen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3