Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Donderdag 20 April 1893. No. 4566. bureau $coQ£txaat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf, Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN In het Parlement te Brussel. In en om de hoofdstad. Naak hït Fransch van Paul Féval. Te Gent. Te Antwerpen. NIEUWE SCHIEDANI8CHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12i. Van 1—6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 19 April '93. De gewichtige kwestie die sedert lan gen tijd de Kamer in België bezig houdt en zooveel beweging in den lande heeft verwekt, is gisteren tot oplossing ge komen. In de commissie van XXI werd het voorstelNy»»ens betreffende het meervoudig stemrecht aangenomen me. 9 tegen 8 stemmen terwijl 3 leden zich onthielden. Een deel der rechter en der gemachtigde linkerzijde stemde tegen. De heer Frère Orban stelde voor, elke beraadslaging over de grondswetsher- ziening te staken totdat de orde her steld zal zjjn. Het voorstel-Frère werd verworpen. Na opening der Kamerzitting ver klaarde de minister Beernaert, dat aan de politie, de gendarmerie en de garde civique hulde toekomt voor hare hou ding. De regeering staat borg voor de orde. De rapporten over de herziening zouden heden gereed zijn. De heer Féron ondersteunde den heer Beernaert. Hij stelde schorsing der zitting voor, tot dat de rapporten gereed zullen zijn, maar bezwoer de Kamer nog heden een beslissing te nemen, opdat aan de be roering in den lande een einde zou komen. Daarop werd besloten de zitting te schorsen De heer Frère-Orban heeftin de com missie verklaard, dat de afgevaardigden van Luik voor het stelsel -De Smet zullen stemmen, ware het alleen om te protesteeren tegen de pressie van straat- oproeren. Hierop antwoordde do minis ter Beernaert, dat de vrijheid van be raadslaging en beslissing voor de Kamer gewaarborgd was door krachtige maat regelen van orde. Onder de leden die zich van stemming onthielden, was de heer Graux, die verklaarde zijne in stemming met het voorstel afhankelijk te stellen van de aanneming van een amendement, hetwelk eene tweede stem toekent aan de capaciteiten. Dit amen dement zou gistaren-middag in behan deling worden genomen de regeering, het grootste deel der rechterzijde en de uiterste linkerzijde zouden bereid zijn het aan te Bemin, op voorwaarde dat in elk geval niemand meer dan 3 stom men zal kunnen uitbrengen. Na boven bedoelde stemming hebben de aanhan gers van het voorstelVan Put (alge meen kiesrecht met 40-jarigen leeftijd) verklaard, dat zij zich bij het voor stelNyssens zouden aansluiten. Toen de zitting der Kamer te 2.45 was hervat, las de heer Coremans het dooi de commissie goedgekeurde rapport voor en verdedigde het meervoudig kiesrecht volgens liet voorstel Nyssens. De Kamer heeft daarop het amendement-Graux op het voorstelNyssens met 87 tegen 47 op 145 stemmenden verworpen en het voorstelNyssens met 119 stemmen voor, 14 tegen en 11 onthoudingen aangenomen. In eene vergadering van gisteren-avond hebben de aanvoerders der arbeiderspartij een manifest aange nomen, de werklieden aansporende de werkstaking te doen eindigen. In de stad heerschte gisteren eene buitengewone levendigheid. Alle bijzon dere bezigheden stonden stil. Eene groote mensehenmenigte bewoog zich op de boulevards; koffiehuizen en andere ge legenheden waren volde straten wer den van den morgen af door afdeelingen der burgerwacht doorkruist, posten door hen betrokken. Picard, advocaat bij liet hof van cassatie, is gisteren-ochtend te 7 uur in zijne woning door den substituut officier van justitie, vergezeld van den hoofdcommissaris van Saint Gilles en twee gerechtsdienaars, gevangen ge nomen. Na van zijn gezin afscheid ge nomen te hebben, is Picard naar de gevangenis geleid en daarna gebracht voor den procureur-generaal Aransohoor, die na een kort verhoor een bevel tot 86) bevel 'voerU lS0vfit8ttkend' De üfflcier> die 1161 bleek een vrooliiL voetTo!k van Bennes, nam met n eer wthvil!e\VVP' Pjjlier1z?lf gende gaswrjjheid van°an 0Pdnn" Iets inbrak er aan l.et feJt ïl Y. digboid van Alix, die tengevolge van (Fe koorts" welke haar niet meer verlaten wii kamer moest houden. en had' haar Maar het moet gezegd worden, Alix wer(i op uitstekende wijze vervangen door haar tante mile. Olive De Vaunoy, die de honneurs waar nam met een bevalligheid, welke het ons helaas niet gegeven is te kunnen vertolken. Onder de knechts, die aan tafel dienden, merken wjj Alain en Lapierre op. Yanuoy verloor hen geen oogenblik uit het oog, en gevangenhouding tegen hem uitgevaar digd heeft. Deze gevangenneming heelt een groote ontroering teweeg gebracht. Er is nog tegen aDderen een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd, maar nog niet uitgevoerd kunnen worden. Op het grondgebied van de Brusselsche voorstad MolenbeekSt. Jean werd gisteren in de open lucht eene meeting gehouden, waaraan 8 a 10.000 per sonen deelnamen. De burgemeester dezer voorstad stond deze bijeenkomst toe, nadat Volders en Van der Velde verzekerd hadden, dat de orde niet zou verstoord worden. 10 sprekers, van wie eene vrouw, namen liet woord. Van der Velde stelde voor, den burgemeester dank te betuigen, wat met. groote toe juiching aangenomen werd. De meeting eindigde te midden van eene onbeschrijfe lijke geestdrift met de herhaling van den eed van het park te Saint Gilles, eene tweede editie van den beruckten eed van de kaatsbaan. Op verschillende plaatsen in de stad hadden er gisteren botsingen plaats. Des ochtends te 5 uren waren er 500 werkstakers voor de fabriek La Lys om de hervatting van den arbeid te belet ten zij werden door de gendarmen uit eengedreven. Door 2000 man is liet werk in de fabriek Gmtoise hervat. Te 6 ure had er een oploop plaats voor de fabriek Louinane. Twee militielichtingen zijn opgeroepende socialisten deelen bij de stations aan de miliciens, die naar hun korps gaan, opruiende bro chures uit. Ten 9 ure bad eene botsing plaats aan liet lokaal foor- uit op de Garenmarkt. Talrijke ben den socialisten wilden er heen en aan hun hoofd een twintigtal opgeroe pen miliciens, die revolutionaire liederen zongen. Een politieagent werd belee- digd en mishandeld en moest vluchten, om niet doodgeslagen te worden. De gendarmen te paard komen toegesneld en drijven de benden uiteen. De mili- terwijl hij zich hjj den kapitein zoo aangenaam mogeljjk trachtte te maken, scheen hij zijn vertrouwelingen van langzaamheid te beschul digen en kon hy slechts moeilijk zijn ongeduld bedwingen. Terwijl men praatte en lachte, en nu en dan ook een ernstig woord sprak over het geldtransport en de Wolven, vergat men niet de verschillende gerechten en ook den gloei- euden wijn uit het warme Zuiden des lands de noodige eer te bewijzen. Didier hield zijn glas boven zijn schouder. Lapierre schonk hem in. Vaunoy en hij wissel den snel een enkelen blik. Maar, op het oogenblik dat bij zijn glas aan de lippen wilde brengen, keerde Di dier zich plotseling om en keek Lapierre strak aan. De ex-koorddanser verdroeg dit uitstekend en bleef zonder te blikken of te blozen in de eerbiedige houding van den bedieuenden lakei achter den stoel van Didier staan. Didier echter wierp zichtbaar den inhoud van zjju glas op den vloer en gaf Lapierre een gebiedenden wenk om zich te verwijderen, waaraan deze voldeed Vaunoy was doodsbleek geworden. Bevalt dien wijn den kapitein Didier niet vroeg hij, terwijl bij trachtte te glim lachen. 8preek zoo niet, vriend, zeide Béchameil, die een aardigheid zocht te plaatsen, of de ciens hebben zich in bet lokaal Vooruit verscholen. In de Vlaanderenstraat werd omstreeks 91/2 een politie-brigadier door een groepje socialisten mishandeld. De koetsiers voegden zich bij de werk staking. Den gekeelen dag was liet op de Vrijdagmarkt en de omliggende stra ten zear woelig. De commandant der gendarmerie deed zijne manschappen met het pistool in de vuist de si raat ont ruimen. Maar in den namiddag ver spreidden de werkstakers zich weer over do Boulevard de Plaisancewaar zij de gaslantaarns omver rukten en barrica den begonnen op te werpen. Tot laat in den avond was het in de geheele stad zeer woelig. Sedert Maandag-ochtend is de toestand te Antwerpen veranderd en voor de eerste maal brak daar eene uitgebreide werkstaking uit. In den vroegen ochtend kwamen de socialisten bij de dokken samen en poogden de dokwerkers van den arbeid af te houden. Aan het Afrika- dolc werden de gangen van eene stoom boot in lading weggenomen, eer.ige koor den doorgehakt en koopwaren in het water geworpen. De politie kwam tus- schenbeide, de werkstakers wierpen liaar met steenen er werd eerst door de werk stakers geschoten, dan door de politie, die met hare revolvers in de luclit vuurde. Niemand werd gekwetst. Bij de aan komst van den burgemeester ging de menigte uiteen. In den namiddag liad eene nieuwe samenscholing plaats aan het Lefèbvre-dok, waar men weder den arbeid wilde doen staken, en naar de politie met steenen wierp. Deze schoot op de menigte en kwetste twee man aan bet been. De werkstakers gingen verder langs de kaden, waar men het werk staakte bij hunne komst en her nam, wanneer zij voorbij waren. Eene andere groep, metaalwerkers en sigaren makers,begaf zichnaar versclieidenefabri- ken,waaroveral met instemming der mees ters de arbeid totWoensdag-ochtend werd kapitein zal u bij ons Parlement van laster beschuldigen. Na dit te hebben gezegd, vermeende Bé chameil in lachen te moeten uitbarsten. Mijnheer De Vaunoy, antwoordde de kapitein koel beleefd, n zult mij, hoop ik, willen verontschuldigen. Zou ik u durven verzoeken, niet meer toe te staan, dat die man mij nadert? Ik heb er mijn re denen voor om zoo te spreken, mijnheer De Vaunoy. Ga heen, Lapierrezeide de meester van La Tremlay. Mijn jonge vriend, kies zalf onder mijn bedienden. Wilt gij bediend wor den door mijn hofmeester zelf? Zoodoende viel hij van Scylla in Charybdis, want toen Lapierre heenging, had hij aan Alain het iieschje gegeven, dat bij in de hand hield. Didier hoog even bij wijze van toestemming, en reikte zijn glas aan Alain, die het tot den rand toe vulde. Op de gezondheid des Komngszeide de meester van La Tremlay, opstaande. Alle aanwezigen volgden zijn voorbeeld. Op de gezondheid des Konings! herhaal de Didier, die in éen teug zijn glas tot op den bodem ledigde. Een onmerkbaar glimlachje plooide de lippen van Hervé de Vaunoy. Hij gaf Alain een teeken. Deze naderde het openstaande venster en wierp het fleschje naar buiten, waaruit hij het glas van Didier had gevuld. Niemand merkte dit op en het souper werd voortgezet, alsof er niets gebeurd was. Na verloop van eenigo minuten hield Didier plotseling op de voorkomendheden te beant woorden, waarmede Mile. Olive hem overstelp te. Zijn hoofd viel op zijn schouder; te ver geefs trachtte hij zijn oogen open te houden. Het was, alsof een onweerstaanbare behoef te om te slapen zich van hem had meester gemaakt. Olive nam, geërgerd, een waardig stilzwij gen in acht, hetgeen den kapitein toestond geheel en al in slaap te vallen. Lieve hemel, zeide Vaunoy, onze jonge vriend is van avond niet zeer beminnelijk. Eerst gooit hij den wijn weg en dan valt hij in slaap, waar wij bijzitten. Hebt gij hem misschien een geschied enisjo verteld, zuster t Mile. Olive beet zich op de lippen en wierp haar broeder een vernietigenden blik toe. - Dit zou nog niet duidelijk maken, waar om hij zijn glas wijn heeft weggeworpen, zeide Béchameil naïef. Wij willen hem dat alles ter wille van zijn hoedanigheid als gast vergeven, zeide de meester van La Tremlay vroolijk, wjj zullen hem zelfs, om zijn slaap niet te storen, in zijn stoel laten wegbrengen. Wordt vervolgd./

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1