Stads- en Gewestelijk Nieuws, in Namen en Luik. (ll.N.) Binnenland. gestaakt. De gaswevkers weigerden echter aan de werkstaking deel te nemen. In een partij van 200 balen katoen in de Hue Batavia werd brand gesticht. De werkstakers verhinderden den geheelen dag den arbeid aan de dokken. Te borgerhout trachtten zij de waskaarsenfabriek binnen te dringen en wierpen de brandweermannen met steenen. Dezen gaven daarop vuur waarop 3 dooden en 4 gewonden vielen. De werkstakers zeiden, dat zij te Antwer pen wapenen zouden halen en dan terug komen. In het bekken ran Charleroi staakten gisteren 22000 arbeiders het werk, d. i. 2000 meer dan den vorigen dag. Deze vermeerdering ontstond doordat ook de avondploegen het werk staakten. In de kolenmijnen te Amercoeur en Ran sart en in de pletterijen en glasblazerijen bleven de volle ploegen aan het werk. De burgerwacht in al de gemeenten van het district werd opgeroepen. In de mijnen in den omtrek van Luik werd gisteren nog geregeld en algemeen voort- gewerkt. Te Herstal stonden eenige fabrieken stil. Er heerschte daar groote opwinding. De socialistische leiders trachten den arbeid te doen ophouden in de rijksfabrieken van oorlogswapenen. Het huis van een onder-directeur der mijnen te Ham-sur-Sambre is Maandag avond voor een groot deel vernield door eene dynamiet-ontploffing. Er werd niemand gewond. Nog ouder den indruk van deze vreeswekkende gebeurtenis veroorzaakte gisteren-avond omstreeks 10 ure te Luik, waar het den geheelen dag zeer rumoerig was geweest, eeDe hevige ontploffing grooten schrik onder het publiek. Zij werd in al de omlig gende gemeenten gehoord, doch men telefoneerde te vergeefs in alle richtingen niet wetende waar de ontploffing plaats had. Schiedam, 19 April 1893. De Schied. Courant vindt in het feit, dat het Gymnasium in de raadszitting van gisteren behouden bleef, aanleiding tot de volgende ontboezeming: „Wij verheugen ons over het besluit van den gemeenteraad, in zijn heden middag gehouden zitting genomen, om ons gymnasium in stand te houden. De clericalen zouden hebben gejuicht over het welslagen der poging van de liberale commissie uit den gemeenteraad, die de opheffing voorstelde, en daarom te meer brengen wij onze warme hulde aan de wakkere raadsleden, die den val van ons gymnasium hebben verhoed en onze stad voor deze schande hebben bewaard." Neen, Schied. Crt., de „cleric den" zou den niet hebben gejuicht, want de al- of niet opheffing was hun uit finan cieel oogpunt lood om oud ijzer, waai de bedoeling der betrokken commissie zoo duidelijk bleek, om volstrekt niet op de kosten van ons plaatselijk onder wijs te bezuinigen. In de vergadering van den gemeen teraad op gisteren, waren behalve de reeds vermelde of die welker inkomen uit de behandelde onderwerpen bleek, nog ingekomen de volgende stukken eene missive van de Ged. Staten dezer provincie, ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit van 21 Maart 1.1. tot het aangaan ten laste dezer gemeente eener 31/2 pCt. geldleening groot f 68000 nominaal, aangenomen voor kennisge ving; van Burg. en Weth. eene voor dracht opgemaakt in overleg met den arrondissenrents-sehoolopziener ter be noeming van een onderwijzeres 3e klasse aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor meisjes, waarop waren geplaatst 1 mej. M. Bijl, te Poederooien, 2. mej. A. van der Most, te Brielle, 3. mej.R.Kluit, te Hillegersberg. Mej. A. van der Most werd benoemd. Adres van A.Korteweg te 's-Gravenbage, aanne mer van het vernieuwen van een gedeelte kaaimuur aan de Nieuwe Haven alhier, met verzoek om terugbetaling der in houden boete tot een bedrag van f'350 en bijbetaling van f300 voor het weg breken van een muur onder water ter lengte van 35 meter, welk werk niet in het bestek was opgenomen. Op voor stel van B. en W. werd besloten dit adres om onderzoek en rapport in han den te stellen der comm. van fabr.; ver scheidene adressen om ontheffing of ver mindering van aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomende behan deling dezer bezwaarschriften werd aan gehouden tot eene volgende vergadering en besloten ze, voor zoover noodig, in handen der betrokken raadscommissie te stellen. Yerder waren nog ingekomen eene missive van Ged. Staten dezer provin cie ten geleide van het door hen goed gekeurde kohier der plaatselijke belas ting voor den dienst 1893, alsmede het 2e suppletoir kohier dier belasting voor den dienst 1892 aangenomen voor ken nisgeving; eene missive van Burg. en Weth. ter voldoening aan art. 182 der gemeentewet aanbiedende het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1892, aan genomen voor kennisgeving, zullende hst verslag gedrukt, aan de leden worden rondgedeeld en algemeen verkrijgbaar worden gesteld rapport van de comm. van fabric, op de ten fine van onderzoek in hare handen gestelde adressen van J. Suttorp c. s. on de wed. E. C. Papen huizen geb. Reeser, houdende bezwaren tegen de voorgenomen verhooging, van het Broersveldpad ter visie gelegd voor eene volgende vergadering verslag van de commissie belast geweest met het afnemen van het eind-examen der bur gerscholen voor middelbaar onderwijs visie en opname in het gedrukt ver slag een aan Burg. en Weth, gericht schrijven van den heer W. F. Tak, waarin hij te kennen geeft dat hij zijne benoeming tot lid der comm. van voor lichting in zake de inkonisten-belasting, niet aanneemt, wegens de weinig eer volle wijze waarop hij ward benoemd (bij tweede stemming met 10 van de 20 aanwezige leden). Daar aldus de bedoeling van den Raad duidelijk is gebleken, wil hij de raadsleden in de gelegenheid stellen een ander te benoe men. Hij verzocht den Raad met dat schrijven in kennis te stellen, waaraan bij dezen werd voldaan een adres van den heer M. G. Lagerweij om afschrij ving van pi. dir. bel. voor zijne ver kochte branderij aan de Vischmarkt ter visie gelegd voor eene volgende verga dering, en een adres van het bestuur dar afdeeling Schiedam van het Alge meen Nederlandsch Werklieden verbond verzoekende bij de aanstaande herzie ning der verordeningen op de openbare gezondheid, het toezicht op levensmid delen zooveel mogelijk uit te breiden. Hierop zal worden gelet, wanneer de bedeelde verordening wordt behandeld. Door het omzetten van een paar cijfers is in ons raadverslag van gisteren een zinstorende drukfout geslopen. Er staat, dat de heer De Groot in antwoord aan den heer Hoogendam mededeelde, vol gens prof. Legebeke de pensioen-regeling ons hoogstens f 15000 zou kosten. Yelen zullen begrepen hebben, dat dit cijfer in verband met het kort te voren ge noemde bedrag onjuist was; het moest zijn, dat de pensioenregeling ons volgens Legebeke hoogstens f10500 zal kosten. De jeugdige parochie van Kwintsheul, die het vorig jaar het initiatief nam om de aloude bedevaart naar de graf stede der H. Liduina te herstellen, heeft heden weder hare hulde en vereering aan de Maagd van Schiedam gebracht. Ruim 9V2 ure waren de katholieke Westlanders met hun volijverigen her der, den weleerw. heer H. Vorkötter, in de O. L. Vrouw-Visitatiekerk vereenigd. In het priesterkoor, te midden van levend groen verheven, prijkte weder het beeld onzer vereerde Stadsheilige en daaronder vertoonde zich in eene om geving van waslicht en bloemen het fraaie relikwieschrijn, dat het eerbied waardig gebeente van de Heilige om sluit. Nadat herder en geloovigen bij deze kostbare overblijfselen het offer hunner godsvrucht hadden gebracht, werd het H. Misoffer opgedragen door den weleerw. pastoor Vorkötter, die bij deze plechtige handeling door de eerw. heeren Van lluchem en Zuidgeest werd geassisteerd. Na het H. Evangelie richtte zich de eerw. celebrant in eene schoone rede tot de pelgrims en verdere belangstellende Katholieken, die de plechtigheid bij woonden. Gelijk het in een bloemengaard moeielijk is een keuze te doen, zoo is ook de keuze moeilijk, waar wij staan voor den rijken overvloed der bloemen in Liduina's deugdenhof. Evenwel onder al die bloemen is er'eene, die ons meer bijzonder aantrekt. De zonnebloem die steeds haar hoofd naar de zon richt, was de schoonste bloem in Liduina's leven. Zij ook hield steeds het oog ten hemel gericht door haar levendig geloof, dat zich vooral in haren grooten lijdensmoed en onbezweken lijdenskracht openbaarde, zoodat ook zij kon getuigen „Ik weet dat mijn Verlosser leeft." Dit levend geloof was blijkbaar zoo aangenaam aan God, dat het scheen Hij geen ge duld had deze heldhaftige Lijderes te verheerlijken totdat zij deeeuwigevreugde des hemelszouzijnbinnengegaan.Hij roer de haar van de eene deugd tot de andere, wrochtte door hare tusschen komst schitte rende wonderen, en deed haar reeds in dit sterfelijk leven zijne heiligen en engelen aanschouwen. Met eene opwek king om steeds het oog op deze bevoor rechte Heilige gericht te houden en bare verheven deugden na te volgen besloot spr. zijne treffende rede. Toen het H. Misoffer was volbracht vereenigden de pelgrims zich nog in eenige godvruchtige oefeningen, waarna zij de kerk verlieten om zich eenigen tijd in de stad te verpoozen. Ten twee ure waien allen weder in de beê- vaartskerk bijeen, om hot plechtig Lof bij te wonen. Onder deze godsdienst oefening werden de Relikwieën der H. Bruid van onze stad in eene schoone processie met bruidjes door de rijen der geloovigen gevoerd. Blijkbaar onder den indruk dezer treffende plechtigheid verlieten de pel grims na afloop dezer oefeningen het heiligdom waar zij hunne godsvrucht tot de H. Lijderes van Schiedam op zoo stichtende wijze hadden betuigd. Op allen die het genoegen hadden daarbij tegenwoordig 1e zijn, hebben deze pelgrimstochten naar de bevoor rechte stede, die Liduina's kostbare overblijfselen omsluit, zekerden diepsten indruk gemaakt. Zij herinneren ons aan den gulden tijd, toen de oude St. Jan het doel was der vroine tochten van Hollands edelen en poorteren, die in broederlijke liefde optrokken naar het heiligdom door het geloof en de gods vrucht der dankbare Schiedammers na bij de grafplaats hunner heilige stad- genoote gesticht. Toonen wij, dat we het geloof en de godsvrucht onzer vrome vaderen als een on ver v eemdbaar erfdeel bewaard hebben Zien wij weldra Liduina's eerbiedwaardige overblijfselen in eene verblijfplaats barer geiieel waardig, die ook van onze dank bare vereering der H. Lijderes van onze stad nog aan de volgende eeuwen zal getuigen Gisteravand is door de Schiedamsche politie te Rotterdam gearresteerd, on naar Schiedam overgebracht zekere G. S. die Maandag op de boerderij van den heer Th. G. v. d. Burg, over 't water alhier, ten nadeele van een dei- arbeiders, een karpet lud gestolen. G. S. is reeds meermalen in handen der justitie geweest; het karpet is in be slag genomen bij een bewonei van den Rotterdamschen dijk alhier, waar de dief het had verkocht. Heden-ochtend omtreeks vijf ure had de 21-jarige B. Marks, werkzaam in de stoombranderij van de firma H. Jan sen Co. bij het ophijschen van een koperen voorwerp, het ongeluk achter uit te glijden met het noodlottig gevolg dat hij zeer onzacht met den steenen vloer in aanraking kwam en zich aan de heup ernstig bezeerde. Marks, die eerst sedert kort gehuwd is, werd naar zijne woning aan den Korten Achterweg vervoerd, waar hem door den heer P. La Verge de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Men meldt ons uit Rotterdam Zaterdag-avond is alhier een geheime vergadering van socialistische partij leiders gehouden. Er moeten op deze vergadering zeer belangrijke besluiten zijn genomen. Deze besluiten worden door verschillende daartoe uitgekozen personen overgebracht. Dit persoonlijk overbrengen geschiedt omdat de socia listen vreezen, dat het brievengeheim bij de posterij te hunnen opzichte niet meer wordt eerbiodigd. (2'.) Gisteren-morgen werd aan het tele graafkantoor in de Boompjes te Rotter dam een telegram aangeplakt, waarbij de jongste lichting der Nationale Militie terstond onder de wapenen werd geroepen. Het bleek echter een misverstand te zijn want twee uren later werd het telegram weder afgenomen. Het moet als niet gepubliceerd beschouwd worden. Iets dat jaren lang niet te Amster dam heeft plaats gehad, is dat er in Frascati geen veiling van huizen is. Do oorzaak bestaat daarin, dat de percen tage van transportkosten van huizen, die tot heden 10 pCt. bedroeg, met Mei tot op 6 pCt. wordt verminderd, waarom een ieder zoo lang mogelijk wacht met transporteeren. De anti-revolutionnaire kiezers in het district Alkmaar hebben besloten, d# candidatuur van den heer mr. J. P. Kraakman (candidaat der R.-Kath. kiesv.) voor het lidmaatschap der Pro vinciale Staten te steunen. De Nederlander verdedigt zich tegen de beschuldiging van het bestuur dei- centrale liberale kiesvereeniging te Har- lingen, dat het de candidatuur van den heer Bouman niet naar belmoren heeft gesteund en zich feitelijk voor Treub heeft verklaard, 't Blijkt intusschen dat niet alle leden, die aan het blad hun medewerking rerleenen, met de houding van den redacteur instem men. Mr. S. v. Houten heeft althans verzocht zijn naam als medewerker te schrappen. „Naar ik hoor schrijft de Ha igsche correspondent van de N. Gron. Ct. ■■■■- zal minister T a k niet vóór einde Mei met zijn gewijzigd ontwerp komen. Dan zit de Kamer stellig, na een paar weken in het faillietrecht verdiept te zijn ge weest, midden in de bedrijfsbelasting. En zoodra deze afgedaan is, komt 't Pinkster-reces. Ik word dus steeds meer versterkt in mijn overtuiging, dat er van de publieke behandeling der kies wet- voordracht dezen zomer niets meer komen zal. Op eene te Zwolle gehouden verga dering van verkoopers van sterken drank is met algemeene stemmen besloten, met het oog op de aanstaande verhooging van den accijns op het gedistilleerd, den verkoopprijs eveneens te verlioogen. Aangezien de vergadering niet talrijk genoeg bezocht was er waren slechts een 40tal aanwezig is besloten op nieuw een vergadering uit te schrijven en die te houden Woensdag a.s. Men schrijft van Het Loo Heden- (Maandag) morgen, juist half twaalf, kwam de extra-trein met de Vorstelijke personen aan het paleis alhier aan. H.H. M.M. de Koningin-Regentes en de Koningin onderhielden zich eenigö oogenblikken met de heeren llaersna de Wit, Van Steyn, v. Hasselt en dr. Vlaanderen. Een groote schare be langstellenden was aan het paleis. Zoo opgewonden als de ontvangst i» andere plaatsen soms kan zijn, zoo stu en eenvoudig is zij hier. Heel kalm rijdt de trein binnen, en als deze voor nb

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2