Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4567. ~2§ureau ^oogstraat 817. De Witte Wolf. 16de Jaarg. Vrijdag 21 April 1893. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN Te Antwerpen. NIEUWE if Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12i. f 1.50 - 2.— - 0.05 Van 1 6 regelst 0.60 Elke gewone regel meer 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 20 April '93. De toestand in België. Ue sociale crisis, waarin België sedert eenige dagen verkeerde, heeft een ge lukkigen keer genomen. De eergisteren door de Kamer genomen beslissing en het besluit van het bestuur der arbei derspartij, om tot hervatting van den arbeid aan te sporen, hebben eene be langrijke ontspanning in den toestand teweeggebracht. In alle kringen is men van oordeel, dat het nu politiek gehan deld zou zijn de spons te halen over al wat is voorgevallen en alle gevangenen voor staatkundige delicten weder vrij te laten, hetgeen tot herstel der orde zoude bijdragen. De democratische pers verheugt zich over de gevallen beslissing. Le Peuple en La Bé/ome be richten in buitengewone edities dat de werkstaking geëindigd is. Le Peuple schrijft de oplossing der crisis toe aan de pressie op het Parlement geoefend door de algemeene werkstaking. La lie- forme verheugt zich over de beslissing der Kamer en zegt, dat dit de democra tische en vreedzame oplossing is welke zij gezocht heeft. De Senaat zal Vrij dag vergaderen om het door de Kamer aangenomen voorstelNyssens te onder zoeken, en dan Dinsdag den 25 bijeen komen om dit voorstel te behandelen. Te Brussel. De hoofdstad heeft haar gewoon aan zien herkregen. Hier en daar kan men alleen nog eenige beschadigingen op merken welke nog niet zijn weggenomen. Verder herinnert niets aan de ernstige gebeurtenissen welke voorbij zijn. De werkstaking is geëindigd. Nochtans hebben vele werklieden den arbeid nog niet hervat, dewijl zij zonder twijfel 'Wenschen uit te rusten van de vermoeie nissen der laatste dagen, de artillerie der burgerwacht was tegen gister-avond 6 uur opgeroepen, maar reeds ten 7 ure werd afgedankt De politie en de gen darmerie konden ten 10 ure inrukken. De avond is zonder eenig voorval voor- b ij gegaan. De werklieden zijn wel bijeen gekomen in het olkshuïs en in de Cygne om te handelen over de gebeurte nissen maar het ging er zeer kalm toe. Sommigen gaven hun leedwezen te ken nen over het besluit van den algemeenen raad der werklieden tot hervatting van den arbeid doch allen onderwerpen zich hieraan om der wille van de partij-disci pline. De Brusselsche federatie heeft gisteren-middag beslolen een manifest uit te vaardigen, dat heden-oclitend aan geplakt zou worden en waarin de her vatting van den arbeid zal worden aan bevolen, doch waarin tevens gezegd zal worden, dat de strijd moet worden voort gezet om volledige gelijkheid van staat kundige rechten te verkrijgen. De gezondheidstoestand van burgemeester Buis laat nog te wenschen over. Het bulletin der geneesheoren van gister ochtend constateerde, dat de toestand der wond bevredigend is, maar er heeft zich eenige koorts geopenbaard, welke met slapeloosheid gepaard gaat. In de groote handelsstad Antwerpen vooral hadden de onlusten een beden kelijk karakter aangenomen en kwam het herhaaldelijk tot bloedige botsingen tusschen de werkstakers en de politie. Aan de dokken vooral was het zeer rumoerig. De kapiteins der schepen liepen op de brug heen en weer met de revolver in de hand. E®n vreeselijke vechtpartij had plaats bij de stoom boot Berthawaarop de werkstalceis een aanval deden. Toen ontstond een bloedig gevecht tusschen de politie, de jagers en de scherpschutters eenerzijJs en de werkstakers anderzijds, waarbij 15 gewonden vielen. De grond was bedekt met bloed en stukken vaiystok- ken en sabels. De werkstakers doden later ook een aanval op de stoomboot Hansen, waarvan het personeel bleef ^AAR hut FrANSCH van Paüi. Féval. weigeren den arbeid te staken, omdat de boot moest vertrekken. Een dei- muiters sprong daarop aan boord en verlangde den kapitein te spieken. Deze weigerde en heesch de Deensche vlag ten toeken dat hij oppermachtig gebieder op zijn schip was. loen men hem nog lastig viel, liet de kapitein de betoogers met kokend water bespui ten. Zij antwoordden met een hagelbui van straatsteenen waardoor verscheidene personen gekwetst werden. De kapitein gat' toen hevel om te vuren, een dertig tal revolverschoten weerklonken en drie personen werden gekwetst. Door de politie werden een aantal personen in hechtenis genomen, maar het volk deed een aanval op de politie en beviijdde de gevangenen. En werden eergisteren een 20 tal personen in hechtenis ge nomen en 17 zijn er gewond. Gisteren was alles in de stad weder rustig. Zoo wel aan de dokken als in de meeste fabrieken werd de arbeid hervat. Alles laat voorzien dat de rust niet verder gestoord zal worden. Te Gent. Zoowat langs alle kanten hadden er eergister-avond nog oploopen en vecht partijen plaats. Bij een charge van gendarmen op den Steendam, werd er met steenen en vuil geworpen de po litie gaf vuur, tengevolge waarvan er drie gekwetst werden, onder welke een meisje door een kogel in het been. Tal rijke ruiten zijn ingeslagen. Er stond veel volk voor een pas aangeplakt ma nifest van progressisten, verklarende dat het stelsel—Nyssens onaannemelijk is en dat de woelingen tot het uiterste moeten worden voortgezet. Hot socia listisch orgaan Vooruit verklaarde eer- gisteren-ochtend hetzelfde. Niettemin, toen 's avonds de stemming dor Kamer bekend was, werd er in drie socialisti sche meetings verklaard, datmenvooi- loopig het stelsel—Nyssens aanvaardde, dat de Kamer al gegeven heeft, wat men er van kon verwachten en er re den bestond, de werkstaking te eindi gen. Gister-ochtend werd overal het werk weder hervat, maar de werklieden spraken vaak heftig over den omkeer van de socialistische leiders en organen. Het verlies der werklieden aan loon wordt geschat ten minste op 200.000 frs. Voor den handel is de schade, tengevolge van de gebeurtenissen der laatste dagen, zeer groot. In het Walenland. In de Borinage zal de werkstaking nog eenige dagen voortduren, ingevolge de verbittering over het neerschieten van werkstakers te Bergen. De begra fenis dezer slachtoffers zal waarschijn lijk nog aanleiding geven tot eenige botsingen, maar Maandag zullen toch alle mijnwerkers in de Borinage het werk hebben hervat. De ridders van den ar beid te Charleroi hebben besloten de werk staking te doen eindigen. Er zullen optochten worden gehouden en betoo gingen plaats vinden, om uitdrukking te geven aan het gevoel van vreugde over het door de Kamer genomen be sluit. Vrijdag zal het werk algemeen worden hervat. In het bekken van Luik wordt overal weder geregeld gewerkt. De avondploegen waren gisteren in alle kolenmijnen weer voltallig. Onder de brug te Ougré heeft eene dynamiet- ontploffing plaats gehad, maar slechts geringe schade veroorzaakt.Er zijn daar nog enkele fabrieken waarin het werk stilstaat en de werkstakers doorloopen in groepen het plaatsje maar de orde is ongestoord. De socialisten te ltijssel willen een groote manifestatie organi- seeren om hunne tevredenheid te kennen te geven over het eergisteren door de Belgische Kamer genomen besluit ten aanzien van het kiesrecht. In de gisteren te York gehouden vergadering van het comité der Reeders- vereeniging werd na eene beraadsla ging van drie uren het door het comité van het Lagerhuis voorgestelde plan tof regeling van het geschil met de 87) stoel en "i'lltB "amen inderdaad Didier met slapende, brachten hem, nog altijd zonder de .oolijkh^mer' Dit vvekte 111 het,by" van den vreemden ofacU™ weerde, d .t De VaunoV -e" gastvrijheid bewees. y op dö waïe inanier Pidhr werd niet wakher De i i legden hem op zijn bed en giUgen heeknec Ongeveer een uur later, verhief zich een ontzettend geraas rondom het kasteel. Alle deuren werden tegelijk aangevallen en gemak kelijk vernield, daar er niemand was om ze te verdedigen. Door een zonderling toeval waren de sol daten en maréchaussées gehuisvest in een groot vertrek, dat meu van buiten gesloten had Een enkele bood tegenstand, en wel de oude huishoudster, die, na te vergeets te hebben getracht den moed op te wekken van Si- monnet en de overige bedienden, een geweer greep en door het keukenraam er dapper op los schoot. Toen deze onverwachte, woedende aanval begon, bevond zich Vaunoy met Alain, Lapier- re en twee andere gewapende bedienden in zijn kamer. Dit is het gunstige oogenblik zeide hij met eenige onrust in zijn stem hij slaapt en gij zjjt met u vieren. Lieve hemel 1 mist hem ditmaal niet. Ik zal er mij geheel alleen mede heias ten, zeide Lapierre die jonge dwaas schijnt Pet zich tot taak te hebben gesteld mij te dwingen hem te doodeu. Sedert gisteren treedt hij mjj met voeten. Geen gebabbel! zeido Vaunoy, aan u den kapitein, aan mij de Wolven 1 De vier lakeien gingen den langen gang in, die naar de kamer van Didier voerde. Lapier re ging voorop, den ontblootau degen in de rechter, en den dolk in de linkerhand. Alain kwam achteraan, hetgeen hem in de gelegenheid stelde ongemerkt een hartig woord je niet zijn blikken flesch te spreken. Opgelet 1 zeide Lapierre, toen zij bij de niet afgesloten kamer van Didier kwamen. Ik zai het werk alleen doen. Mocht hij, wat ech ter niet te verwachten is, ontwaken, dan moet g'Ü mij te hulp komen. Hij ging binnen. Het was pikdonker in de kamer van Didier. Zachtjes sloop Lapierre vooruit en toen hij dacht op de hoogte van het bed te zijn, lichtte hij zijn degen op. Een andere degen hield den zijne tegen. Verwonderd trad Lapierre terug. Heft de lantaarn op, Jacques, zeido hij tot een der knechts. Deze gehoorzaamde en nu zagen de vier moordenaars voor het bed van den slapenden Didier een man van hooge gestalte staan, die hen de punt van zijn degen voorhield. De oude hofmeester slaakte een kreet van verrassing. Alle goden, riep hij uit, opgepastnu herken ik hemwij zijn niet te veel met ons vieren dat is Jude Leker, de oude stalmees ter van Nicolas Treml. Zooals wij reeds hebben gezegd, was Jude binnengelaten door de oude huishoudster, »n, op zijn veldbed liggende, dat m een hoek van de kamer stond, had hij zijn meester af gewacht. Hij was zeer verwonderd, toen hij Didier slapende door twee knechts zag binnen bren gen, cu zijn onrust was er te grooter om ge worden; doch hij had zich stil gehouden om niet te worden opgemerkt. Toen de knechts vertrokken waren, riep hij bij herhaling zijn meester. Deze, in lood- zwaren slaap gedompeld, kon natuurlijk niet antwoorden. De drank, dien Alain hem ge schonken had, was een sterk mengsel van Guyenne-wijn, zoo op prijs gesteld door M. Bé- chameil, en opium. Dit halsstarrig stilzwijgen bracht bij Jude een allertreurigste gewaarwording teweev. Het is vreemddacht hij. Zouden die lieden een lijk hierheen hebben gebracht Hij stond op en legde zijn hand op de borst van den jongen man. Hij voelde dat het hart rustig klopte. Hij slaapt, zeide Jnde met een zucht van verlichting. God schenke hem een langen en rustigen slaap. Die wensch zou bovenmatig worden ver- vuld. Op het oogenblik dat Jude naar zijn veld bed terugkeerde, barstte langs alle kanten het geraas van den aanval los. De oude stalmeester trok zijn degen en hield zich op elke gebeurlijkheid voorbereid. Na eenige minuten boorde hij in den gang loopen en ving hij enkele woorden op van het gesprek der vier moordenaars. Ik moet hem nu toch wakker maken, zeide hfj. En hij schudde Didier ruw heen en weer deze echter bleef als dood liggen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1