Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Zaterdag 22 April 1893. No. 4568, "SÖurcctu ^oogstraat ff 817. ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE SCHIE Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht ran den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 21 April '93. Bruiloftsfeesten in Italië. De gebeurtenissen in België zijn thans op den achtergrond gedrongen door de bruiloftsfeesten in Italië, die aan de tegenwoordigheid van het Duitsche Keizerspaar eene hoogere betoekenis ont- leenen. Keizer Wilhelm en Keizerin Augusta met gevolg kwamen gisteren-och tend te half zeven te Florence aan. Na een oponthoud van slechts twee minuten (dus zonder dat de vorstelijke reizigers zich den tijd gunden,even bij grootmoeder Victoria aan te wippen, die aldaar op de villa Palmiere vertoeft) stoomde de keizerlijke trein verder naar Rome. Om streeks 1 ure zijn de Keizer en de Keizerin van Duitschland aldaar onder het ge juich der toegestroomde menigte aange komen. Wilhelm en Augusta stonden aan het portier en wisselden de eerste groeten met Humbert en Margaretha. Daar na omhelsden de souvereinen elkander hartelijk herhaalde malen .De ontmoeting droeg het karakter van groote innigheid. Het geheele personeel van het Duitsche gezantschap was er bij tegenwoor dig. Na de gebruikelijke voorstellingen drukte de Keizer den minister-president Giolitti, den minister van buitenl. zaken Biin, de heeren Ratazzi Ponzio en den syndicus van Rome hartelijk de hand. Bij het vertrek van het station werden de hooge gasten door het talrijke publiek toegejuicht. De straten waar de stoet, die uit 17 rijtuigen bestond, doortrok, waren met eène onafzienbare, juichende menigte ge vuld. De militaire muziek, die aan beide kanten van den stoet ging, speelde het Pruisische volkslied. Het was een indrukwekkend schouwspel, de komst van den Duitschen Keizer en de Keizerin op het Quirinaal. Op het plein hielden de beide souvereinen eene wapenschou wing over de aldaar geplaatste troepen. De souvereinen begaven zich vervolgens naar den zoogenaamden Salon des Suisses. De ministers en de voorzitters der beide Kamers wachtten in eeDe nabijgelegen zaal de komst van het Duitsche Keizers paar ai. Nadat aan het zilveren bruids paar gelukwenschen waren gebracht, werden de Keizer en de Keizerin dooi den Koning en de Koningin naar hunne appartementen geleid. De Keizer droeg de unitorm van het regiment zwarte huzaren met al de Italiaansche deco- ratiën op de borst. Do Koning van Italië droeg de Duitsche uniform met al de Italiaansche ridderorden. Na een oogenblik in hunne vertrekken vertoefd te hebben, verschenen de Koning en de Koningin met den Duitschen Kei zer en diens gemalin ,op het bal- con van het Quirinaal, om de bevolking te begroeten. De dicht samengepakte menigte juichte de hooge personen met de grootste levendigheid toe. Ook de hertog van York en grootvorst Wladi- mir zijn te Rome aangekomen. Honder den vreemdelingen stroomen naar de stad, die schitterend versierd is. Het huwelijk van den prins van Bulgarije met de prinses van Parma is gisteren te Villa Pianora, waar de hertog van Parma verblijf houdt, plechtig vol trokken. Stambouloff en Grecoff be hoorden tot do aanwezigen. De aarts bisschop van Lucca, die het huwelijk inzegende, kreeg een prachtige gouden beker, een meesterstuk van een Floren- tijnsch kunstenaar. Slechts zeer be vriende personen woonden de plechtig- ïeid bijDe vorst en vorstin van Bulgarije zijn naar Spezzia vertrokken. Latei- zullen zij naar Turkije gaan. In geheel België is het gisteren rus- lig gebleven. Nagenoeg overal is de arbeid hervat. Alleen in de Borinago is de kalmte nog niet teruggekeerd, daar de mijnwerkers verbitterd zijn over het neerschieten hunnei makkers te Bergen. De begrafenis der gesneuvelde muiters zal waarschijnlijk nog aanlei- Naak iirt Fransch van Paul Iéval. 87) Be brave stalmeester, liet moede wordende tem nog larger te schudden, koos zijn partij het t78te met °Pge'ieyen degen voor hut Pel° Ttouan is, dan zal ik hem 1,1 Treml bezweren, om.... maar „l geen 8laPende treffen, daar van ben ik zeker Maar als het Pelo Rouau niet is? By wjjze van antwoord op die lastige vrt beproefde Jude zijn degen nogmaals en plaatT- ste zich in afwachtende houding. Op dat oogenblik werd de deur geopend en verleende toegang aan de lakeien van X "aI^wus hij twintig jaar otider geworden, Jude Leker had daarom toch niet het reusachtige, ding tot eenige hetoogingen geven, maar Maandag zal het werk alom worden hervat. Over het bloedig tooneel, dat Maan dag te Bergen plaats had, kan men zich geen denkbeeld vormen, als men het niet heeft bijgewoond,zeggen de reporters. Op de Avenue de Jemappeswaar de bloedige hotsing plaats had, stond een menigte van 40 tot 50 boraius gewa pend met stokken; zij beleedigden de burgerwacht en scholden ze uit voor lafaards, luiaards enz. terwijl zij ze ge durig met hunne stokken bedreigden. De burgerwachten hieven met gekruiste bajonetten onbeweeglijk staan zonder op de beleedigingen te antwoorden. De vrouwen stonden aan het hoofd der ma nifestanten. Zij kwamen de bajonetten vastgrijpen, richtten den loop der ge weren op hare horst en zeiden „schiet dan, als je durft". Te 3 uren week het volk achteruit als op een orderwoorddaarop liad een vreeselijk gedrang naar voren plaats; terzelfdertijd kregen de burgerwach ten een hagel van steenen en stokken op het hoofd; de werkstakers grepen de bajonetten der wachten, die op den eersten rang stonden en drongen hen achteruit te tre'tken. Verscheidene schut ters werden door steenen getroffen en stortten neder. Ziende dat zij op het punt waren door de werkstakers over rompeld te worden, laadden zij hunne geweren en schoten zonder op commando te wachten. Een kreet van smart en schrik, waartusschen verwenschingen en vloeken, weerklonk. De werk stakers dooi stonden eonigen tijd aan de kogels en sprongen nog naar de bur gerwachten, ze met steenen en stoksla gen bestormend, terwijl een jong meisje tusschen de lijken cn gekwetsten stond te dansen. De gouverneur van Henegouwen plaatste zich midden in het vuur voor de werkstakers en bezwoer hen terug te keeren. Zij hoorden niet. De wach ten behielden echter de overhand en de oproerlingen vluchtten in alle richtin gen. Het vuur ward aanstonds gestaakt. Toen kwamen de werkstakers terug om hun dooden en gekwetsten weg te voe ren. De burgerwacht heeft slechts in de uiterste noodzakelijkheid van hare wapens gebruik gemaakt. Vij ftien wach- ten zyn gekwetst-, waarvan eenige zeer ernstig. De stakers hadden zeven doo den vijf werden op den slag gedood en twee auderen zijn aan hunne wonden bezweken. Het getal gekwetsten is niet juist hekend, maar het moet nog al groot zijn want op de wegen heeft men veel personen ontmoet, die zoo goed en kwaad als het ging, met een kogel in arm of been, Daar huis gingen. In het Lagerhuis te Londen heeft gisteren sir Edward Grey medegedeeld, dat de aartsbisschop van de Krim ge noodzaakt is geworden te Jeruzalem te blijven in afwachting van zijne aan neming van de Russische nationaliteit, waar tegen de Porte zich verzet. Art. 62 van het tractaat van Berlijn is ten deze niet toe te passenen de Engelsche regeering is niet voornemens het initia tief te nemen tot het richten van een vertoog over deze zaak aan de Rotte. Mc. Eyan heeft 15 petitiën met 30 handteekeningen hij de Kamer uitge leverd ten gunste van het Home-Rule ontwerp, en 18b3 petities, met 5G6.000 onderteekeningen tegen dat ontwerp. Gladstone verklaarde dat het bericht der Truthvolgens hetwelk een aantal zijner collega's in het Kabinet met hem van meening zouden verschillen over het vraagstuk der uitsluiting van de Iersclie afgevaardigden uit het Parle ment, in zoodanige mate zelfs dat men eerder het Kabinet uiteen zou laten spatten dan op dit punt toegeven bij aldien de uitsluiting aangenomen werd, voor hem volslagen nieuw was en niet in overeenstemming met wat hij aan gaande de opvattingen zijner collega s vernomen heeft. Gladstone kondigde aan dat hij heden de schorsing zal ver- krijgshaftige voorkomen verloren, dat eertijds de volgelingen van den Regent tot nadenken had gestemd. In de houding waarin hij voor het bed van 'den kapitein stond, kwam zijn gestalte goed uit, en het flikkerende licht van de lantaarn teekende duidelijk zijn athletisclie vormen. Op ziin gelaat lag die diepe rust verspreid, welke bij een man, die zich in gevaar weet, wyst op een onwrikbaar besluit. Zijn blik rustte zwaar, bijna gevoel loos op de voor hem staanden en elk zijner spieren was onbewegelijk en als van staal gegoten. Reeds de enkele naam van Jude, deed La- pierre aan een verontrustende verwikkeling deuken. De tegenwoordigheid van den ouden stalmeester van Treml bij den kapitein, maakte zoo mogelijk het doodvonnis dat over dezen laatste was uitgesproken, nog onher roepelijker, want deze vereeuiging wai misschien niet aan het toeval te danken en in elk geval verleende zij nieuwe kracht aan de reden, die Vannoy had om Didier te duchten. De eerste beweging vau Lapierre was dus om den aanval te bevelen, maar een blik op de houding van den ouden stalmeester hield het bevel op zijn lippen terug. Hij had hooren vertellen, dat Jude vroeger bekend stond als een der dapperste wapen knechten van geheel Bretagne, en wat hij nn van hem zag was niet van dien aard om dat te logenstraffen. Jude was alleen, maar van de vier lakeien waren de twee knechts slechts medegenomen om tot het grootere getal te komende derde was Alain, een door de ondeugd verzwakte "•rijsaard, nu reeds wankelende onder het ge wicht van vergevorderde dronkenschap. De vierde eindelijk, Lapierre zelf, kon mis schien wanneer hij tot het uiterste werd gedre ven een niette verachten tegenpartij zijn, maar vechten was toch eigenlijk zijn zaak niet, en hij deed dit dan ook alleen dan wanneer hy niet anders kon. Zonder dat de strijdkrachten nauwkeurig tegen elkander opwogen, verschilden zij dus toch niet al te veel. Alain stond op zijde van Jude op een eerbiedigen afstand, dat is waar Lapierre tegenover den stalmeester, de twee knechts tusschen Alain en Lapierre. Na een oogenblik nadenken, borg La pierre zjjn dolk weg en liet zijn degen zakken. Kameraad, zeide hij op lossen toon tot Jude, de eerbiedwaardige meester van La irem- lay beweert u te herkennen als een der oude dienaren van het huis. Als zoodanig is het mij genoegen kennis met u te maken. Wilt gij ons, als het u belieft, doorlaten, opdat wij ons werk kunnen doen? Jude antwoordde niet en bleef onbewegelijk staan. Kameraad, hernam Lapierre, wij zijn met ons vieren en gij zijt alleen. En als gij wilt luisteren, dan zult gij buitendien bemerken, dat er nog hulptroepen in het kasteel zijn. Het geraas verdubbelde inderdaad de Wol ven waren tot het binnenste van het kasteel doorgedrongen. Het was een oorverdoovend rumoer, voldoende om een doode te wekken. Toch sliep de kapitein nog altijd. Kameraad, zeide Lapierre voor de derde maal op vleienden toon, tegelijkertijd zyn makkers bliksemsnel een blik toewerpende, het zou mij spijten geweld te moeten gebrui ken, maar Hij voltooide nietAan de vyf degens ontsprongen tegelijk vijf vuurstralen. Een kort geklikklak. Alain viel dof steunen de op zijn knieën en een der knechten lag te midden van een bloedplas op den grond. Jude, die slag op slag, twee malen getrot- fen had, stond weer in verdedigende houding. Lapierre trad achteruit, evenals de andere knecht. De slechte uitslag van den verraderlijken aanval, ondernomen op het oogenblik zeil dat hij scheen te willen onderhandelen, verbijster de hem en hij wierp een jammerlijken bliR op zijn buiten gevecht gestelde makkers. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1