BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen Handelsberichten. Senten. val niet zal kunnen tegenhouden. Des kundigen hebben berekend, dat die toren 2000 kub. M.^teenen bevat, gelijkstaande met een gewicht van 2 millioen kilo grammen Waarschijnlijk door het warm loopen van een der assen, ontstond gister-nacht brand in een der wagens va a de extra trein met welke het Fransche Opera gezelschap om half een uit Arnhem naar Den Haag terugkeerde. Daar het ongeval vlak vóór het station Utrecht plaats had, kon daar de bran dende wagen met een andere verwisseld worden, en kwam de trein te 's-Graven- hage op tijd aan. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Aan den heer Eduard Löhrer, kunst glasschilder te Utrecht, is de vervaar diging opgedragen van een groot kunst werk in het koninklijk paleis aan het Noordeinde in Den blaag. De geschilderde glasramen, die vroe ger in het paleis geplaatst werden, waren allen uit het buitenland afkomstig. De heeren van Aerssen, Schellwald en Van lioijen hebben bij de Vrijzinnige. Kiesvereeeniging de volgende motie ingediend De kiesvereeniging Zwolle ofschoon uitbreiding van het kiesrecht een eisch des tijds achtende - spreekt niettemin als haar overtuiging uit, dat in een uitbreiding van zoo wijde strekking, als bij de thans aanhangige, regeerings- gevaar gelegen is voor staat en maat schappij -en dat de aanneming dier ont werpen eerst dan wenschelijk is te achten, indien, hetzij door aanmer kelijke verhooging van den leeftijd voor dc uitoefening van het kies recht gevorderd, hetzij door andere wij zingen in de ontwerpen, het gevaar wordt gekeerd, dat voortaan als kiezer zullen optreden zeer velen, wier belang stelling in het behoud der maatschap pelijke orde rechtmatigen twijfel over laat." Na eenige discussie werd besloten die motie in een volgende vergadering nader te behandelen. Kenmerkend voor den toestand te Osch is een brief, dien wij gisteren van een ons onbekenden inwoner van dat dorp ontvingen, den heer Joh. 0. J. Van Dijk-Well, waarin deze ons drin gend verzocht een bericht te willen plaatsen, dat hij geen correspondent is van ons blad, daar hij hierop aange zien wordt en „de minste aanleiding vaak stof tot bloedige wraak geeft." {Tel) De regenbakken in Zeeland raken algemeen leeg, en het welwater is meestal ongeschikt om te drinken. Ook worden er koolzaad en erwten zoo door de aardvloo geteisterd, dat reeds erwtenvelden werden omgeploegd en bij sommige landbouwers ernstig sprake is van uitrijden van hun koolzaad. Flinke regenbuien zouden veel kun nen verbeteren. Vee-invoer uit Belgie mag reeds sedert jaren niet meer plaats hebben, doch ter beweiding der grens-landerijen werd hiertoe onder bepaalde voorwaarden steeds dispensatie verleend. Geheel on verwachts, meest plotseling, werden deze dispensation somtijds ingetrokken en waren de houders daarvan alsdan genoodzaakt hnn landerijen tegen lagen prijs te verhuren, te verkoopen of wel een ruiltje te leggen met hun naburen. Dat hierdoor groot nadeel wordt be rokkend aan de grensbewoners, behoeft wel geen betoog, daar zij voortdurend in de onzekerheid verkeeren, of hun dis pensation wol het gausche jaar of lan ger geldig zullen zijn, zoodat van een goede bemesting, ten einde de landerijen vruchtbaar te maken, evenmin sprake kan zijn. Het ware te wenschen, dat onze Regeering voortaan wat minder kieskeurig te werk ging, dan voorzeker zou men mogen rekenen op wat meer inschikkelijkheid van de zijde der Bel gische Regeering. Veeinvoer in Belgie. Zoodra de openstelling der Belgische grenzen tot invoer van vee langs Esschen bekend was, werden de veehouders langs de grens als t ware bestormd door Vlaamscho kooplieden. Sommigen ont vingen zeilA 15 verschillende kooplieden °p denzelfden voormiddag. Zooals dan °ok wel te voorzien was, heeft een alge mene en voor de fokkers zeer gewenschte °pruiming onder het vee plaats gehad. Algeme i denkt men echter, dat de langdurig sluiting van Belgie slechts ropresait1 maatregelen zijn geweest door het B igische Gouvernement genomen ten opzichte van het onze, waar dit zulke strenge maatregelen heeft ver ordend voor de beweiding en beakkering - der landerijen aan de grenzen. Men moet bepaald grensbewoner zijn om dien benarden toestand eenigszins te kunnen beseffen. Wat toch is het geval Pensioenfonds voor den Werkman. De heer W. C. J. Passtoors, Voor zitter van den R.-K. Volksbond, heeft eergister-avond in een vergadering van de Kiesvereeniging Burgerplicht te Am sterdam een debat ingeleid over de op richting van een Pensioenfonds voor den werkman. Na te hebben gewezen op de dien sten, welke de werkman aan de ge meenschap bewijst door zijn arbeid, gaf de heer Passtoors als zijn meening te kennen, dat, evenals de Staat een „eere- loon" geeft in den vorm van pensioen aan zijn ambtenaren, de gemeenschap ook een „eereloon" verplicht is te be talen aan hen, die als nationale arbeids kracht afgewerkt zijn. De bezwaren tegen zijn meening werden door den heer Passtoors niet groot geacht. Hij geloofde, dat, als de werkman met eenige meerdere zekerheid aan de toe komst kon denken, deze ook meer aan leiding zou vinden tot orde en zuinigheid. Door den heer Stork van Hengelo word vooral ook aangedrongen op eigen werkzaamheid tot bereiking van het doelde pensioenverzekering van den werkman, daar spreker van Staatszorg een groot gevaar duchtte voor deze zaak. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd de vol gende motie zonder stemming aange nomen „De vergadering, bijeengeroepen dooi de Vereenigiug Burgerplichtgehoord den inleider en de debatten, spreekt als haar overtuiging uit, dat bij de zoo nood zakelijke pensionneering van oude werk lieden, de medewerking van den Staat niet kan worden gemist." Voor een viertal jaren, werd bij ge legenheid der Amersfoortsche kermis, een meisje vermist. Dezer dagen ver toefde de vader te Laren en ontdekte zijn kind, thans een elfjarig meisje, hij een troeo kermisreizigers. Door den burge meester werd onmiddelijk beslag op het kind gelegd, dat door de in middels aan gekomen moeder terstond werd herkend. Door een ankerzetter is gisteren in zee voor Soheveningen een viseh gevangen, van een daar onbekende soort. Het dier is ongeveer 2 meter lang en heeft een kop als een koe, met zeer grooten bok. De visch is in het midden rond, terwijl de staart uit vijf armen bestaat. De mazelen lieerschen te Rozendaal zoo hevig, dat de scholen bijna half ontvolkt zijn. De ziekte heeft echter geen kwaadaardig karakter. Een paar jongelieden meenden iemand een kool te stoven. Zij bestelden hij 3 verschillende stalhouders 2 vigelanten om aan een door hen opgegeven adres te komen. Toen de zes vigelanten daar kwamen, wist meu er niets van. De rijtuigen keerden terug; een der stal houders had een der jongelieden herkend en deed diens familie betalen. Twee meisjes te Verviers (België) wil den om het langst „touwtje sprir.gen." De eene kwam tot 200, de andere tot 380 keeren. Zij die het langst had vol gehouden stierf tengevolge der verplaat sing van het hart. De andere bekocht liet eveneens met den doodzij bezweek aan eene ontsteking in het scheenbeen. Te Tours is de katholieke uitgever Alfred Manie met groote plechtigheid hegraven. De lijkstoet bestond uit 3000 personen. Voorop ging het personeel der firma, en achter den wagen kwamen de geestelijken der kathedraal, het Je- suïeten-college, broederschappen, burger lijke en militaire autoriteiten, enz. enz. Kardinaal Meignan, aartsbisschop van Tours, ging voor hij den lijkdienst. Op het kerkhof werden toespraken gehouden door den senator Couin en twee andere sprekers. Uit het arrondissement Lorient wor den 18 nieuwe gevallen van cholera gemeld, waarvan 6 met doodelij ken afloop. In de stad Lorient zelve kwam één nieuw ziektegeval en geen enkel sterf geval voor. Zondag-middag heeft te Parijs in het velodrome Buffalo eeu interessante wielerwedstrijd op 5000 meter plaats gehad,waarhij „deberoemdeNederlandsche kampioen" Rademaker liet heeft afgelegd tegen den heer Madec, Association véloci- pédique d'amateurs. Volgens berichten uit Munchen, waai de groothertog van Luxemburg zich thans bevindt, heeft hertog Adolf ten gevolge zijner bijziendheid, een onge- lukkigen val in zijn hotel gedaan, en zich daarbij een rib gebroken. Zijn toestand is niet ernstig. Het huwelijk van den kroonprins is op 3 Juni bepaald en zal in Oostenrijk voltrokken worden. Te Wertach hij Sonthofen, in Beieren, heeft een brand gewoed, waarbij van 161 woningen ruim 100 geheel zijn ver nield, met het gevolg, dat ongeveer 700 personen van huisdak beroofd zijn. Een leerling der zesde klasse van het gymnasium te Saratow, Schtipanowsky genaamd, heeft op den directeur dei- school, P. Herman een schot gelost en hem levensgevaarlijk verwond. Vóór dat hij deze daad pleegde, drong Schti panowsky de woning binnen van den inspecteur der spoorweglijnRjiisanUral op wien hij verscheidene schoten loste, waarna hij liard de school inliep. Toen de directeur den jongen in den gang tegenkwam en hij hem vroeg, waar hij zijn schooltasch had gelaten, antwoordde hij „daar heb je de schooltaschDit zeggende vuurde Schtipanowsky zijn pistool op hem af, zoodat een kogel hem in den onderbuik drong. Schtipa nowsky werd gevangen genomen. In Italië heerscht groote droogte. Sinds twee maanden is in veel plaatsen, o. a. te Rome, geen druppol water ge vallen, zoodat de oogst groot gevaar loopt te mislukken. Om dit onheil af te wenden, heeft de Paus bepaald, dat in alle kerken om regen gebeden zal worden. De cholera doet weer hier en daar van zich spreken zoodat de Oostenrijk- sclie regeeiing krachtige maatregelen heeft gelast, met het oog op alles wat uit Rusland komt. Uit Koeningsberg wordt gemeld, dat de cbolerabarakken aan den oever der Weichsel weder met de noodige zorg zijn nagezien en gereed gehouden worden hij voorkomende ge vallen. Veel personen, die, niettegenstaande zij geleerd hebben dat het niet net is, bladen met een natten vinger om te slaan, deze gewoonte niet kunnen af leggen, zullen het misschien in het ver volg laten uit vrees voor bacteriën. De overheidspersonen van Dresden hebben het vraagstuk opgelost, of leesbiblio theken een middel waren ter versprei ding van besmettelijke ziekten. Zij wre ven over de vuile bladen van een boek, eerst met een drogen c:i toen met een natten vinger, waarn zij het vuil op hun vinger door den microscoop afzonderlijk onderzochten. In het eerste geval bespeurde men slechts enkele bacteriën op den vinger, in het tweede geval waren zij ontelbaar. Daarom gaf de commissie den raad aan de lezers, om den vinger niet in den mond nat te maken, als men de bladen omslaat. Laatste Berichten Dr. Schaepman is heden voor den tijd van ééne maand op reis gegaan naar het buitenland. Prinses Elisabeth van Waldeck-Pyr- mont, zuster van H. M. de Koningin- Regentes, is heden ten 2 uren van Het Loo te Den Haag aangekomen,om heden avond te 7 uren van daar via Ylissingen naar Londen te reizen. Tijdens haar opont houd in de residentie vertoefde de Prinses in het koninklijk paleis en maakte oen rijtoer. Op 64-jarigen leeftijd is heden ochtend te Scheveningen overleden de heer W. 0. Schalkwijk, directeur der Nieuwe Afrikaansche Handels-ven nootschap. Schiedam, 21 April vertrokken, s.s. City of Worcesterkapt. W. C. Fortune, naar Rotterdam. GEBOREN 19 April. Hemicus Jo hannes, zoon van H. Gunneweg en J. M. Groenendaal, Korte Haven. 20. Aa'fje, dochter van M. Boele en J. van Dijk, Hoofdstraat. Catharina Elisabeth Li- duina, dochter van P. Huihoven en C. M. P. Braak, Broers vest. 21. Hendrika, dochter van C. Mak en C. Gille, Nieuwe West Frankelandsche laan. OVERLEDEN: 20 April. Jacoba Wilhelmus Vredenbrcgt, oud 55 jaar en 11 maanden, Korte Haven. ONDERTROUWD 20 April. A. Din- genauts en D. J. Rebers. C. van den Bos en M. Bijl. H. den Held en M. Mookhoek. BEURS TE SCHIEDAM, 21 April 1K93. Moutwijn f93/4. Verhandeld: f 83/4. Stemming: Beter. Spoeling. Vereeniging fO.GO. Berliin. i R°gge' April, Mei Mei/J uni Juni/Juli (Slötk.)SpiritÜ8^g 'gepf Rogge dadelijk. per Mei Meell2Merk.l.md. 12 April Rogge, loop. md. n Mei Spirit. April/Mei Kamt). Juni/Juli 21April 137.- 140*.- 35.— 36:40 15.75 14.10 46. 46.80 14.30 14.40 23.—23.— 23.50j 23.50 19 April 20 April. 20April 135. -- - 133.— 34.60 36.10 15.75 14.10 45.90 46.40 13.90 0.49 Vj 0.495 Nuw-York. Maïs Austkkda.m. 20 April. Rogge op lev. iets trager; per Mei f 130, 129, per Oct. f 127, 126. 21 April. Rogge op lev. willig per Mei f131, 132, 133, 134 per Oct. f129, 130, 131. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) ":0 April 1.74 M. 21 April 1.69 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per telegraaf. Londen kort f 12.09 Disc. 21/2 pCt. Parijs -48.12V2 2V2 Antwerp. -47.921/., 21

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3