Dagblad voor Schiedam en Omstreken. n No. 4574. "Bureau hoogstraat f£ 317. De Witte Wolf. 16de Jaarg. Zaterdag 29 April 1893. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van '28 Juni 1881 {Stsbl.) No. 12i. 1.50 2, 0.05 Van 16 regelst 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 28 April '93. Terwijl de Duitsche bladen zich nog voortdurend wagen aan gissingen om trent de. onderwerpen die in de samen komst van Paus en Keizer te Rome zijn behandeld, wordt blijkbaar hoogst offi cieus (behalve eene officieele logenstraf fing in den Reichsanzeigernog van andi re zijde medegedeeld, dat er bij het onder houd tusschen den Keizer en den Paus geen gewichtige kwestiën van den dag aangeroerd werden. Het onderhoud had alleen betrekking op algemoene aange legenheden, en inzonderheid op dezulke, die gewis in zekeren zin ook in \eiband staan met de Kerk, in zoover de Kerk als opvoedster is te erkennen en als een factor in de maatschappij. Zoo was een groot deel van het onderhoud gewijd, aan eene gedachten wisseling over de sociale kwestie en de Paus gaf zijne denkbeelden te kennen over de arbeiders kwestie, die hij reeds uitvoerig in zijne bekende encycliek ontwikkeld had. De Reichsanzeiger meldt, dat het keizerlijk bezoek „zich in dezelfde vormen be woog als den vorigen keer", maar deelt verder mede, dat de daags daarop door den Paus aan den rijksstaatssecrecaris van buitenlandsche zaken vrijheer Mar shall von Bieberstein verleende audiëntie anderhalf uur duurde. - Jl. Woensdag confereerde Marshall von Bieberstein weder met den heer Brin, Italiaansch minister van buitenlandsche zaken. Verder is de Reichsanzeiger gemachtigd te verklaren, dat nocli in het onderhoud dat de Keizer met den Paus heeft gehad, noch bij de audiëntie welke Z. H. ver leende aan Von Marshall de Legerwet ter sprake rs gekomen. Ook constateert de Reichsanzeïgerdat in de besprekingen van den rijkskanselier met voorname leden van het centrum nooit, aan welke zijde ook, sprake is geweest van con- cessiën op kerkelijk gebied, waai mede de ondersteuning der Legerwet zou worden verkregen. Naar men uit Napels bericht, zijn de Duitsche en Italiaansclie souvereinen gisteren aldaar aan het spoorweg-station door den hertog van Genua, de plaat selijke autoriteiten en den commandant van het Duitsche oorlogschip Nixe ont vangen. De schepen tei reede begroet ten de vorsten met salvo's en de troe pen presenteerden het geweer. De vor stelijke stoet, samengesteld uit 13 rij tuigen, begaf zich naar het koninklijk paleis. Volksvereenigingen hebben voor liet paleis der souvereinen eene ovatie gebracht. Daarna verschenen de Keizer en de Koning op het balcon. De volks vereenigingen defileerden vervolgens voor het paleis. De levendigheid in de stad is buitengewoon groot. Nadat de commissie uit den Rijksdag te Berlijn, die Alhwardt's stukken zou onderzoeken, Woensdag 11. tevergeefs op de komst van den beruchten anti-semiet had gewacht, verscheen Ahlwardt gis teren eindelijk met de rest van zijn bewijsmateriaal. Ahlwaidt verklaarde nu alles overgelegd te hebben behalve een brief, die nog vóór acht dagen het hoofdbewijsstuk vormde. De zoogenaamde aktenstukken werden nu aan eene alge- meene beraadslaging onderworpen. Het is later bekend geworden, dat zij alleen de reeds bekende brochures bevatten, voorts de EisenbahnzeUung van Gehlsen en een schrijven met onderschrift van den toenmaligen voorzitter in den Senaat. De commissie benoemde Cuny, Porsch en Bebel tot rapporteurs. De minister Miquel en een hoofdambtenaar van het departement van financiën namen aan de beraadslagingen deel. Schier alle bladen noemen Ahlwardt naar aanleiding an hetgeen eergisteren is voorgevallen, een lasteraar, die den Rijksdag tot schande strekt. Blijkens berichten uit Brussel heeft nu ook de Belgische Senaat liet nieuwe grondwetsartikel 47 (kiesrecht voorstel- Naar iibt Fransch van Paul Féval. Nyssens) aangenomen met 52 stemmen tegen 1 14 leden onthielden zich van stemming. Het oordeel der katholieke pers over de aanneming van het voor- stel-Nyssens is nogal verdeeld, maar hoe overigens van zienswijzen verschil lend, hierin komen alle katholieke bladen overeen, dat napleiten niets helpt. Wat voorbij is, is voorbij. Een enkele zaak blijft ons over, zegt o. a. de Patriote, zoo goed mogelijk van de nieuwe wet partij te trekken. In dien zin liet zich ook dezer dagen de heer Woeste uit tegen een reporter van de liberale Gazette die hem interviewde. De Senaat te Parijs hield zich eer gisteren bezig met de begrooting voor 1893. Nadat do algemeene beraadsla gingen gesloten waren, drong de minis ter van openbare werken Viet te aan op het aannemen in hun geheel van de credieten welke door de Kamer waren toegestaan. Met 144 tegen 109 stem men werden verworpen de door de Kamer goedgekeurde credieten, welke de minis ter Viette had aangevraagd voor de in stelling van een controledienst op de spoorwegen. Aangenomen werd daaren tegen art. 1 van het hoofdstuk „Onder wijs", waaromtrent verschil van meening met de Kamer bestond. Ook de Beurs- belasting werd aangenomen. Voorts werd besloten de herziening der drankbelasting af te scheiden van de begrooting voor 1893. Aangenomen werd het stelsel dat dooi de commissie uit den Senaat was voorge steld ten aanzien van de patenten voor de groote magazijnen. De begrootings- commissie der Kamer heeft daarna over eenkomstig het verlangen der Regeering het crediet voor de controle op de spoor wegen, dat door den Senaat geschiapt was, hersteld. Zij heeft zich verder met het 'besluit van den Senaat omtrent de herziening der drankbelasting vereenigd. De oneenigheid blijft nu nog bestaan betreffende de controle op de spoorwe gen en de patentbelasting van de groote magazijnen. Er liep gisteren te Londen een gerucht dat er een aanslag tegen Glad stone gepleegd washet berustte echter op geen deugdelijken grond. Al wat er gebeurd is, is ditIemand die onder steld wordt krankzinnig te zijn, heeft een pistoolschot gelost in de nabijheid van Gladstone's woning in de Downing- street tegen het tijdstip, waarop Glad stone gewoonlijk te voet naar huis komt. Heden-morgen is de man voor den politie-commissaris gebracht. Hij is een Engelschman, Townsend geheeten en ongeveer 3o jaar oud. Hij is van den werkmansstand. Tegeneen politieagent, in de nabijheid vaD Gladstone's huis geposteerd, had hij gezegd, dat hjj den minister dooden wilde; de agent die meende dat hij dronken was, ried hem aan zijns weegs en naar huis te gaan; toen bracht de man een pistool te voor schijn en loste twee schoten op Glad stone's huis. Hij werd gevangen geno men en zijn zaak zal over acht dagen voorkomen. In een aanteekenboekje van hem vond men dwaze zinnen tegen Gladstone en de home-rule. Dat in den roes der tegenwoordige agitatatie warhoofden zich tot een daad als de lier bedoelde laten vervoeren, is wel te begrijpen. De leiders der oppositie partij hielden gisteren ten huize van en hertog van Devonshire bijeenkom sten, over welker verloop niets is be rend geworden. In parlementaire rringen loopt het gerucht dat de oppo sitie voornemens zoude zijn bij de derde lezing der home-rule-wet, welke eigenlijk een artikelsgewijze behandeling is, zulke ingrijpende veranderingen in de wet te brengen, dat zij haar geheel uit het verband zouden rukken. Yolgens de laatste berichten is het thans te Huil vrij rustig. Men verwacht nochtans eene herhaling van de wanor delijkheden. Zaterdag en Zondag vraagde het Dokwerkersbond in een manifest om geldelijke hulp tot voortzetting van den strijd; het manifest protesteerde 94) Dij Leeft gezegd „Ik zal hem niet dooden, maar er mij niet tegen verzetten. Het was in onze hut, d.it hij dit zeide en ik hoorde dit, verborgen achter de deur van mijn kamer. Ik heb mij voor mijn vader op de knieën ge worpen, toen heett hjj mij opgesloten. 0! hoe heb ik geweendmaar ik heb gebeden en daari.jor weer moed gevat. Zie inijn handen, Alix, zy bloeden nog. ik heb de blinden van mijn venster vernield, ben naar beneden ge sprongen, en toen dwars door het kreupelhout naar hier geloopen. Maar de muren van het park zijn hoog, lieve freule. Ik heb mijn ziel aan God aanbevolen, alvorens ze over te klimmen, want ik dacht dat het uur van mijn dood gekomen was. Onze Lieve Vrouw van Mi-Forêt heeft medelijden met mij ge had. Didier is gezond en wel, en ik vind u hier, als een goede engel over hem wa- kende. Eensklaps zweeg zij. Een donkere wolk trok over haar voorhoofd Maar waarom waakt gij over hem, Alix vroeg zij. Het was slechts een voorbijgaande opwelling. Alix behoefde zelfs niet te antwoorden. Marie bemerkte de drie lijken en slaakte een kreet van afschuw. Onze Lieve Vrouw van Mi-Foret heett medelijden met u gehad, zeide Mile. De Vau- uoy langzaam en ernstig. Twee van die man nen, welke thans voor ds rechterstoel staan, waren moordenaars. De andere, dien ik niet ken bezat een edelmoedig hart en een ster keu' arm. Gave de hemel dat hij nog leefde, want Didier is niet buiten gevaar. Die vreemde slaap beangstigt mij,_ en ik weet dat de vijanden van den kapitein tot alles in St Marie nam Didier's hand en schudde die heen en weer. j 1 Word wakker zeule zij, word wakker Maar zie dan toch, AlixHij beweegt zich niet eens Zij sidderde van het hoofd tot de voeten. Die slaap gelijkt op den doodvoegde zij er bij. Hij zou er toe kunnen leiden, meisje, zeide Alix, wier schoone gelaatstrekken hun gewone uitdrukking hadden verloren en die sedert den vorigen avond tien jaren ouder scheen geworden. Zijt gij sterk pk weet het niet. Maar help mij in 's hemels naam liever om hem wakker te m aken Hij zal niet ontwaken. Help mjj hem te Zich onderwerpende aan het helder inzicht van baar vriendin, kwam Marie nog dichter bii haar en wierp smeekende blikken op haar, van wie zij alleen redding voor Didier ver wachtte. Alix was een edel meisje. God beproefde haar hier op aarde, om haar in den hemel te beloonen. j,uoor Zij boog zich tot Marie voorover en gaf haar een moederlijken kus. Als «-ij zijn vrouw zult zijn, zeide zy, wees dan altijd goed en zacht en bewaar hem altijd ^aarom zegt gjj dat vroeg Marie gij spraakt er vau hem te redden. Mile De Vaunoy richtte zich overeind. Zij stak Jude's dolk bij zich en gat dien van Lapierre aan Marie, die groote, verwonder de oogen opzette, en het plan van haar vrien din niet begreep. Gij zijt een kind van het bosch, zeide Alix gij kunt paard rijden en gij moet sterk zijn. Wii moeten dezen nacht handelen als waren wij mannen, meisje. Doe als ik en als in de gangen zich eenig wapen tegen Didier opheft, doe dan weder als ik, en sterf hem verdedigende. Een heldhaftig vuur schitterde in Alix' oogen, terwijl zij zoo sprak. Marie keek haar een oogenblik aan en boog toen het hoofd. Zijt gij baug? vroeg mile. De Vaunoy medelijdend. Neen antwoordde Mariemaar ik denk aan uw toewijding, en aan uw vroegere ver wachtingen. Alix zag haar met haar fiere, zachte oogen aan. Zonder te antwoorden, deed zij om den hals van Didier, die nog altyd sliep, de koperen medaille, die zjj Lapierre had afgenomen, in den nacht dat deze getracht had den jongen kapitein in de straten van Hennes te ver moorden. Haar blikken waren ten hemel ^Na dezen plicht te hebben vervuld, hernam zij met nadruk: Meisje, ik heb God lief. Gy zult myn zuster zijn. zooals Didier mijn broeder. En nu aan het werk. Hjj mag in het huis myns vaders niet ontwaken. Met een kracht, waartoe niemand haar m staat zou hebben geacht, vooral niet in dit oogenblik, waarin zij pas haar legerstede ver laten bad waaraan de koorts haar vastkluis- terde, lichtte zij Didier bij de schouders op en gaf Marie een teeken hem bij de voeten op te lichten. Wordt rtrvtlgd.;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1