Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. Jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1892. Y. HOOFDSTUK II. tegen den aanvoer van vrijwilligers: „eene schending van het beginsel van liome-rule De dienst der vrijwilligers wordt intusschen steeds beter geregeld, zoodat zij weldra de werkstakers ge heel zullen vervangen, tenzij de kaat sten eieren voor bun geld kiezen. Berichten uit Christiania houden in, dat de ministerieele crisis in Noor wegen nog niets nader tot hare oplos sing is gekomen. De Koning had gis teren-voormiddag eene langdurige bijeen komst met het radicale lid van de Storthing Fasting. Naar het heet, heeft deze vast gehouden aan het standpunt, dat bij eene in eene vergadering te Lovland goedgekeurde motie is aangenomen. Vervolgens heeft de Koning den Staats raad Kildal bij zich ontboden. Stam heeft nog geen onderhoud met den Koning gehad. Schiedam, 28 April 1898 De ltaad dezer gemeente zal op Dins dag 2 'Mei a. s., des namiddags ten kwartier vóór twee uren, eene openbare zitting houden, ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken. Benoemen van een lid in de Commissie van voorlich ting, bedoeld hij art. 19 der Verorde ning op de heffing der pl. directe be lasting naar het inkomen. Beraad slagingen oversuppletoir kohier der pl. directe belasting naar het inkomen, dienst 1892/93. Adressen van J. Suttorp Jz. c. s. en Wed. E. C. Pap en - huijzen, geb. Reeser, houdende bezwaren tegen de voorgenomen verhooging van het Broersveldpad en rapport daarop der Commissie van Fabricage, Adres van M. Gr. Lagerweij om afschiijving van pl. directe-belasting over 1893. Bezwaarschriften van aangeslagenen in de pl. directe belasting naar het in komen met advies daarop der betrekke lijke commissie van onderzoek. Ont- werp-reglement voor de kolenmeters- wegers. Ontwerp-strafverordeningen, betrekking hebbende op de open bare reinheid en gezondheid. En verdere voorstellen en mededee- lingen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gezien de 2de alinea van art. 228 der wet van den 29sten Juni 1851 Staatsblad no. 85), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturengelet op de be palingen der wet van den 8sten Novem ber 1815 Staatsblad no. 51), doen te weten, dat alle schuldvorderingen, ten laste dezer gemeentehet dienstjaar 1892 be treffende, vóór den eersten Juli aanstaande moeten zijn ingediend, daar zij, die vóór dien dag niet zijn ingekomen, zullen gehouden worden voor verjaard. Wordende verder, wien zulks mocht aangaan, hij dezen dringend uitgenoodigd, ter bevordering eener geregelde admi nistratie, alle vorderingen zoo spoedig mogelijk en niet op het einde van den vorenstaanden termijn in te leveren. Te 5 uren gister-namiddag is met den monitor Merva aan de Oosterkade te Rotterdam, aangekomen de minister van marine. Met dit oorlogsvaartuig van Amsterdam binnendoor aldaar gekomen, is de minister, kort na de aankomst te dier plaatse, per Hollandsche spoor naar 's-Graveuhage teruggekeerd. De door mond- en klauwzeer aange taste beesten van den landbouwer A. Bee kenkamp te 's-Gravenzandezijn hersteld, zoodat de ziekte thans in die gemoente niet meer voorkomt. ROTTERDAM. Op de fabriek der Rotterdamsche Suikerraffinaderij is Dins dag 11. weder een naamlijst opgehangen van die werklieden, welke tegen 13 Mei a. s. uit die fabriek worden ont slagen. Dit is de derde maal, dat een aantal van 60 werklieden wordt bedankt, alzoo totaal 180 werkloozen, terwijl eenige maanden vroeger eveneens 60 i werklieden werden ontslagen. Thans zullen dus van de ongeveer 350 man, die op deze fabriek arbeid vonden, nog een honderdtal overblijven, die angstig uitzien, wanneer de beurt aan hen zal komen. DELFT. De Kamer van koophandel en fabrieken alhier deelde den Raad van administratie der Holl. ijzeren spoor wegmaatschappij mede, dat de handel en industrie hare tevredenheid hebben uitgesproken over de wijze waarop het goederenvervoer alhier gedurende den afgeloopen winter per 11. IJ. S. M. heeft plaats gehad, en de goede rege ling daarvan voor een groot deel te danken is aan de wel willend beid van den stationschef, beambten en verder personeel alhier in dienst. De Spoelingmeelfabriek kon niet ten volle gevolg geven aan de aanvrage naar haar artikel, spoelingmeel, en naar die om ingedikte spoeling voor het buitenland, hoewel zij door het plaatsen van nieuwe werktuigen in staat werd, meer uitbreiding te geven aan het fabriceeren van bedoelde mesting voor ■het vee. De hooge spoelingprijzen werkten dit jaar belemmerend op hare gelegenheid tot fabricatie van die artikelen. De Sch iedamsche Alcoliolfabriek werd gereorganiseerd, en kan daardoor eene verbetering van hare exploitatie te gemoet zien, al blijven de verschijnselen vooreerst aanwezig, dat'op haar uitvoer naar het bui tenland de overal bestaande en heerschende inkomende rechten zóo zullen iniiuenceeren, dat hare uitstekende en naar de nieuwste eischen der wetenschap ingerichte werktuigen nog vooreerst niet tot hun recht zullen komen, en haar handel zich dus voorloopig voorname lijk tot het binnenland zal moeten bepalen. Door de Waterleiding werden in dit jaar 818119 M3 water opgepomptterwijl het totaal der aansluitingen aan haar, op 31 De cember 2238 bedroeg, en dat der aangesloten perceelen 5501. Ter gasbereiding werden in de Gasfabriek 66557 HL. Engelsche en Westfaaische gasko len gebruikt, waaruit volgens aanwijzing van den fabrieksmeter, 1,438,775 kubieke meter gas werden verkregen. c. Visschbrij. De Naamlooze Yennootschap Zeevisscherij Schiedam.had dit jaar minder onbevredigende resultaten dan vele hariugreederijeu elders. Zij had vier loggerschepen in de vaart, en wendt pogingen aan, zich belangrijk uitte- breideu. HANDEL. a. Binnenlandsche Handel. Op de in Maart gehouden Paarden mar kt werden aangevoerd 98 paarden, waarvan er 63 verkocht werden. De prijzen varieerden van f 35.tot f 250.Zestien waren voor de slachtbank bestemd en golden van f45. tot f 65. Op de Varkensmarkt werd, zooals ge woonlijk, geen enkel varken aangevoerd. De prijzen van den M o u t w ij n varieerden van f9.50 tot f8.De hoogste prijs, f9.50, werd betaald gedurende de gansche maand Mei; de laagste, f8.gedurende de maanden Augustus en September. De prijzen van de Spoeling liepen van f 0.70 tot f2.per ketel. De laagste prijzen werden gemaakt in de maanden Juli en Augus tus en de hoogste in Januari. De Kroongist gold van f 0.40 tot f 0.25 per kilo. Wordt vervolgd De Commissaris der Koningin in deze provincie, de heer Fock, ving eergisteren zijne jaarlijksche dienstreis in dit gewest aan, met een bezoek aan <le gemeenten Berkenwolide en Stolwijk. Aan liet departement van buitenland se lie zaken te 's-Gravenhage, heeft de onderteekening plaats gehad eener over eenkomst tusschen Nederland en den Oranje-Vrijstaat tot regeling der woder- keerige uitlevering van misdadigers. Omtrent de zomerplannen der Konin ginnen schijnt thans eenige meerdere zekerheid te bestaan, zoo schrijft de llaagsche Correspondent van de N. Gr. Cl. ilk verneem dat Hit. MM. van het Loo I naar Zwitserland gaan, om na een zes- wockseh Verblijf hier tc lande terug te koeren en dan een. deel van den zomer ook op Soestdijk te gaan doorbrengen. Blijft de gezondheidstoestand van het- land gunstig, dan zou er mogelijkheid bestaan op een bezoek aan enkele pro vinciale hoofdsteden in den nazomer, doch anders blijven deze uitstapjes tot een volgend jaar opgeschort. Honderden waren gisteren te 's Gra- venhage naar Eik en Duinen opgegaan, om de laatste eer te bewijzen aan den oud-minister en hofdignitaris, graaf Rutgel' Jan Scliimmelpenninck, wiens stoffelijk verschot, bedekt door een schat van bloemen, waaronder de palm- bouquetten van H. M. de Koningin en de Rege-'tes bijzonder de aandacht trok ken, ter laatste rustplaats werd geleid. In breeden kring stonden zij daar rondom de geopende groeve toen liet het stoffelijk overschot, waarachter on middellijk de afgevaardigde van de Re gentes ging, gereed stond om neder te dalen. Op dat oogenblik sprak de predikant dr. Van Gheol Gildemeesler een woord, niet \an beoordeeling, maar van dank baarheid, liefde en eerbied en hartelijk gemeend vaarwel tot hem uie in heel Den Haag bekend en zeer bemind is geweest in all kringen der maatschappij. Van daar dat velen hem in vriendelijk aandenken houden. Had graaf Rutgei Jan Scliimmelpenninck naar zijne beste krachten Koning en vaderland gediend, de Nederlanders hadden aan den be minden ontslapene een gevoel van groute dankbaarheid, omdat hij het geweest is die aan Koning Willem III gevraagd heeft „Sire! geef het Nederlandsche volk weer eene vorstin." Deze geliefde ont slapene zou in vele kringen diep ge mist worden, de leeraar richtte wijders hartelijke woorden van vertroosting tot de treurende betrekkingen, en eindigde met te zeggen dat ons Vaderland be hoefte heeft aan mannen, die Sehimmol- penuinck's geëerbieuigden naam in eere houden. Namens commissarissen, directeuren en werklieden der fabriek de ijzergie terij „De Prins van Oranje" herdacht de heer Van Ooeverden, mede-directeur, de groote toewijding van den ontslapene aan de instelling, op 4 Sept.. 1840 opgericht, op den dag der geboorte van den Prins van Oranje. Hij vertolkte daarvoor dankbaarheid en hulde. Ook do heer Schmidt, president der nationale zangschool, wijdde een woord aan Sehimmelponninek's nagedachtenis, wiens ledige plaats niet alleen in zijne woning, maar ook daarbuiten zal wor den gevoeld. De oudste zoon, mr. G. J. P. graaf Scliimmelpenninck gaf uiting aan het gevoel van erkentelijkheid, dat de fa miliebetrekkingen bezielde jegens allen, die naar deze plaats waren opgegaan o: hun medegevoel aan den dag te leggen, allereerst aan den vertegen woordiger van H. M. de Koningin Re gentes, wien hij verzocht, den eerbie digen dank der familie te willen over brengen aan HM. voor de laatste eer, aan H. Ms. getrouwen dienaar bewezen. Door de afdeeling Amsterdam van den Ned. 11. K. Volksbond is het vol gende adres aan Zijne Excellentie den minister van Marine gezonden. Amsterdam, 25 April 1893. Excellentie Het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Ned. E. K. Volksbondgeeft met ver- schnldigden eerbied te kennen dat bij invaliditeit of ouderdom aan de werk lieden van 's Rijks-Marinewerf pensioen wordt toegekend dat de uitbetaling van bet le kwartaal ech ter plaats vindt, nadat de drie eerste maanden zijn verstreken dat de gepensionneerden daardoor die drie maanden van alle inkomsten verstoken zijn, daar hun weekloon van af de pensionneering is opgehouden. dat hierdoor velen in groote geldelijke moeie- lijkheden geraken, die behalve dadelijk, ook in de toekomst nadeelig werken, daar zij bij an dereu terecht moeten komen om te le'eneii om voor hen en hunne gezinnen te kunnen zorgen dat besparing voor dien tijd niet mogelijk is, daar in verschillende gevallen het loon in de laatste jaren, voorafgaande aan liet tjjdstip der pensioneering, vermindert dat het een zeer goede daad zou zijn, wanneer Uwe ExcelUntie er toe konde besluiten, om de uitkeering' van liet le kwartaal bij den aanvang der pensionneering te doen plaats viDden, ia plaats van na het verstrijken van dien termijn, evenals zulks bij militaire gepensionneerden ge schiedt. - Redenen, waarom het bestuur voornoemd de vrijheid neemt Uwe Exeelleutie beleefd te ver zoeken dergelijke maatregelen voor gepension neerden van 's Rijks Marinewerf in toepassing' te willen brengen. Het Bestuur v. d. afd. Amsterdam v. d. Ned. K. Volksbond W. Passtoors, Voorzitter. B. Lammers, Secretaris. Het droge voorjaar Wie over de tegenwoordige droogte te klagen hebben, zeker niet de Mi nister van Oorlog, die tegen de advie zen van alle deskundigen in, de militie dit jaar twee maanden vroeger onder de wapens deed komen, niettegenstaande geen enkele loods gebouwd werd om de miliciens hij slecht weder in te kunnen oefenen. Sedert de eerste dagen van Maart hebben de oefeningen schier on gestoord in de open lucht kunnen plaats hebben, en is door den genomen maat regel het groote nut verkregen, dat men nu gedurende de beste maanden des jaars met afgeëxerceerde manschap pen oefeningen op grooter schaal kan houden. Vooral voor de oefening van bet ka der is dit een zeer groot voordeel. Er is, volgens den Oorlogskreet, sprake van, om dit jaar twee „Velddagen" te houden, de eerste te Middachtenbij Arnhem, op het Landgoed van Gravin Bentinck, terwijl Jonkhr. Barnaart, van Vogelenzang, ook dit jaar vergunning heeft gegeven, dat de tweede Velddag wordt gevierd op zijn buiten. In eene vergadering van de kies- vereeniging De Katholieke kring te Breda, werd door den voorzitter voorgesteld, den door do liberale kiesvereenining Algemeen Belang gestelden candidaat mr. A. Reigersman over te nemen, daar het hier eene „Protestantscho vacature" gold. Met bijna algemeeno stemmen is echter besloten, voor dezen keer geen candidaat to stellen Naar de Bred. Ct. verneemt, is liet gieten van het beeld van Jan Pietersz. Coen, in de fabriek der firma O. J. Ma- lijnen, uitstekend geslaagd, en is het thans onderhanden genomen door den ciseleur der fabriek, die nog eenige weken zal noodig hebben alvorens liet beeld geheel afgewerkt is, om te kunnen worden afgeleverd. Naar de l'rov. Noordlr. Ut. verneemt, is het antwoord des Ministers op do nadere vraag van liet Gemeentebestuur van 's-Kortogenbosch met betrekking tot do Rijkskweekschool, dat het Rijk de huur van f'2l!0O blijft betalen en ook het onderhoud voor zijn rekening blijft nemen, echter zonder verdere ver bintenis ten aanzien van het behoud der school gedurende een zeker aantal jaren. De gemeenteraad is tegen Zaterdag avond bijeengeroepen tot het nemen van een definitieve beslissing. Te Bergen-op-Zoonr is de kazerne aan de Korenmarkt, alwaar hij de militairen sedert eenige dagen gevallen van keel ziekte zijn voorgekomen, ontruimd, ten einde te worden gedesinfecteerd. De bewoners dezer kazerne zijn na ontsmet ting overgebracht in de andere kazernes. Bij al de tot dusver voorgekomen ge vallen van keelziekte zijn gelukkig de patiënten weer hersteld. Nabij Hulst heeft gisteren nacht een hevige brand gewoed in de boerderij van den heer Jules Vogelvanger, be woond door een zetbaas. De schuren, het wagenhuis, kortom alles, mat uitzondering van het apart staande woonhuis, werd in minder dan twee uur een prooi der vlammen, dm zoowel door gebrek aan de noodig0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2