BURGERLIJKE STAND. Ingezonden. Rechtszaken, Kerknieuws. GEMENGD NIEUWS. 26 Handelsberichten. Derliin.[R°gge> ApOi/Mei (Slötk.) j SpiritU8^,grilSepti Haïti 138.50 139.— 140.50 14L25 35.50 35.50 36.90 36.90 15.75 15.75 14.85 14.85 45.80 46.— 46.25 46.40 14.25 14.40 14.25 14.40 23.25 23.25 23.75 24.375 Laatste Berichten bluschmiddelen, waaronder vooral water, als door liun hevigheid, niet aflieten voor zij alles hadden verwoest wat onder hun bereik kwam. Ook de geheele vee stapel, wel 50 beeste i. kwanmn ia de vlammen om. Een hengst, die hij de laatste keuring dm r rsien pr sh baal de, is met brandwo: (iri; o\ vdekt, de oogen zijn grooter.deOs v g- enzoode ooren. Alles was tegen brandschade ver zekerd. (M. C Meer dan 40 boeren in Friesland hebben plan naar Amerika te verhuizen. Uit hun midden is eene commissie be noemd, die derwaarts zal vertrekken tot het doen van onderzoek. Is dit gunstig, dan zullen aldaar landerijen worden aangekocht en volgt de geza- melijke verhuizing. Sommige boeren hebben het voornemen hunne arbeiders, wier werkkracht en vertrouwbaarheid zij kennen, mede te nemen. Al deze boe ren zijn greidboerendat is veeboeren. Het Vakcongres van den Volksbond. De vergadering van den Centralen Raad van den Aed. 11. A. Volksbond zal gehouden worden in bet gebouw van liet St. Franciscus Gasthuis, Oppert, te Rotterdam. Het huis, dat voor Bonds gebouw zal worden ingericht, wordt de volgende week door de eerw. Zusters, welke het thans nog bewonen, ontruimd. Ook de gemeenschappelijke maaltijd zal na afloop der vergadering in 't gebouw worden gebruikt. Yoor de leden van 't congres zal op beide dagen in dat gebouw gelegenheid worden geboden om gezamenlijk 't middagmaal te gebruiken. De 11. Mis zal op den len dag van 't congres niet ten 10 uur maar ten 9 uur door den eerw. lieer Bosman wor den opgedragen. Door de goede zorgen van den eerw. pater Yerhoeven, president der St Joseph* Gezellen-Y ereeniging te Rotterdam, zal 's morgens, nadat de congres-leden met de treinen zijn aangekomen, in't Gezel- lengebouw gelegenheid bestaan tot ont bijten. Het harmonie-gezelschap der Gezellen- vereeniging lieeft zich bereid verklaard de opening van 't congres op te luiste ren, terwijl den len dag, na afloop der algemeene vergadering, 's avonds het mnziek-gezelsehap zicli eveneens zal doen booren. De eerw. heer Van Winkel, presi- der Nederlandsche 11 erklieden Yereeniging te Brussel, zal ook op liet congres spreken. den ingang der St.-Sevvatiuskerk een woord van hartelijk welkom. Beide toespraken werden door den zeereerw. beer Sevriens op hartelijke wijze beantwoord. Zijneerw. verheugde zich over de welwillende gezindheid dei- gemeentelijke overheid tegenover de geestelijkheid van deze stad en vertrouwde op de hulp van den machtigen scliuts patroon van Maastricht bij het aanvaar den van het ambt, hem door Mgr. den bisschop van Roermond op de sihouderen gelegd. Na afloop van de plechtige Hoogmis ontving de nieuw benoemde deken de gelukwenschen van allen, die aan den installatiestoet hadden deelgenomen en vereenigde des middags verscheidene autoriteiten aan liet feestdiner in de pastorie, hij welke gelegenheid toasten werden uitgebracht, op Z. H. den Paus. op H. M. de Koningin, op mgr. Hoef nagels, als vertegenwoordiger van mgr Boermans hij deze plechtigheid, en ein delijk op den nieuwen herder zeiven, die ten slotte, allen bedankte voor de groote eer liem heden bewezen. Het Maastrichtsche dagblad Ons Zui den verscheen hij deze gelegenheid als feestnummer met een II elkomstgroet in rijk versierde omlijsting op de eerste bladzijde. gezet, dan is er geen twijfel of de Atjehers zullen weldra zoo beschaafd en ontwikkeld zijn dat zij het overschot onzer soldaten in zee jagen om daar door onze marine te worden opgevischt en naar het Vaderland te worden teruggevoerd. Zij zullen daar dan aankomen, beladen met een' roem als nooit te voren door eenig veldheer behaald, namelijk den roem een vijandelijk volk in die mate te hebben be schaafd en opgevoed, dat het zelfs zjjne be- schavers beschaamt. Mynheer Z. zult gij dan nog niet tevreden zijn J. G. Unuma. (Buiten rcrantvoor<l«lykh«id vau Rs.Uttic.) Het gerechtshof te 's-Bosch heeft gis teren uitspraak gedaan in zake 0. L. V., koopman, oud 32 jaar, en zijne huisvrouw E. H., oud 30 jaar, zonder bero6p, heiden te Venloo, appellanten van een vonnis der rechtbank te Roermond dat vonnis is bevestigd, beklaagden zijn schuldig verklaard de le aan bedrie- golijke bankbreuk, door als koopman die in staat van faillissement is ver klaard, ter bed Degelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers goede ren aan zijn hoedel onttrokken te heb ben, de 2e aan het ter bedriegelijke verkorting van de rechten der schuld- eischers in het vooruitzicht van het faillissement, goederen aan den boedel onttrokken te hebben, terwijl dat fail lissement is gevolgd, veroordeeld dele tot 2 jaren en de 2e tot 1 jaar gevan genisstraf. i Woensdag had te Maastricht de P eehtige installatie plaats van den zeer- jClw,i Ver H. A. L. Semens, als de- u' St. Scrvatius-parochie. -v.ui de grens der parochie werd zijn- eei'w. toegesproken door den edelaohtb. 'oer burgemeester, die met de leden van het Gemeentebestuur deel uitmaakte jjan den stoet, welke den nieuwen her der tegemoet was getrokken. Namens de weleerw. hoeren kapelaans sprak de weleerw. heer Schmeitz aan Mijnheer de liedacteur! Eenige dagen geleden betuigde de heer Z. in een ingezonden st.uk in het Dagblad van Zuid-IIolland en s-Gravenhage zijne ontevre denheid over den langen duur ven den Atjeh- oorlog. Hij trachtte zelfs een middel aan de hand te geven om dien oorlog ten spoedigste te beëindigen. Met allen eerbied voor het gevoelen van anderen kan ik niet nalaten hier te verklaren dar, ik het met den heer Z. volstrekt niet eens beu, dat ik in de verste verte zijn gevoelen niet deel. Hoe! de heer Z. wil den Atjeh-oorlogbeëin digen, een oorlog die aan HH. Officieren van Land- en Zeemacht zoovele voordeelen oplevert Begrijpt de heer Z. niet hoe die oorlog, om slechts weinig te noemen, voor onze Heeren Officieren oplevert hooger tractement, meer kans voor avancement, voor onderscheidingen en eereteekenen en in de toekomst ruimer pen sioen Gevoelt de heer Z- niet, dat het beëindi gen van dien oorlog een ramp zou zijn voor al de Heeren Officieren die er bij betrokken zijn en later er hij betrokken kunnen wordeneen ramp zoo groot dat hjj voor velen hunner ge lijk zou staan met totale ondergang hunner blijde verwachtingen Op de schoolbanken heb ik gehoord van den ondermeester (zoo werd hij toenmaals genoemd) dat het Twaalfjarig Bestand niet werd verlengd o. a. omdat zeker hooggeplaatst persoon het voor zich profijtelijker achtte, dat onze republiek in oorlogstoestand zich bevond, Oorlog was voor hem uitbreiding zijner volmachten, vermeer dering van zijn invloed en last not least zijne inkomsten werden daardoor belangrijk verhoogd. Met zulke voorheelden voor oogen kan ik mij niet hegrijpen hoe de heer Z. ontevreden is met. den langen duur van den Atjeh-oorlog. De glans der lauweren, door onze dapperen ge oogst, straalt immers af op het geheele volk Nu hebben wij nog slechts honderd en zooveel millioen aan geld op het altaar des Vaderlands ge offerd voordien oorlog, terwijl de oorlog die na het Twaalfjarig Bestand ontbrandde, niet enkel geld doch tevens nog heel wat zwaarder offers van onze voorouders eischte. En toch zijn wij immers allen van oordeel dat onze voorouders tevreden mochten zijn en voldoende voor al de uitge stane rampen des oorlogs zijn beloond door den roem welken de veldheer zich verwierf. Kom, mijnheer Z. laten wij toch onzen dap peren Officieren en hunne vrouwen en kin deren den Atjeh-oorlog niet misgunnen! Er is nog een ander gezichtspunt waaraan de heer Z. blijkbaar niet heeft gedacht. Behoorende tot eën beschaafd, ja, een in hooge mate beschaafd en verlicht volk, is het onze roeping en onze plicht onze achterlijke na- tuurgeiiooten de zegeningen onzer beschaving te doen deelachtig worden. Ten opzichte der Atjehers is die plicht nog meer dringend ge worden sedert door eu met het verkwanselen onzer bezittingen op de Westkust van Afrika, dat volk meer aan onze hoede schijnt te zijn toevertrouwd, Hoogst beklagenswaardig was dat volkarm en hulpbehoevend was het in die mate dat het zelfs tot zeeroovery zijn toe vlucht meende te moeten nemen om zijn ellen dig bestaan voort te sleepen. De heer Z. nu schijnt niet in te zien dat wfj, door middel van dien oorlog, met ons be schavingswerk reeds zeer ver gevorderd zijn. Zijn wij verarmd door dien oorlog, tengevolge van dienzelfden oorlog zijn de Atjehers rijk en welvarend geworden. Wat nog meer zegtvan half wilde horden zijn z\j tot soldaten opge groeid! Wordt nu die oorlog sleepend gehouden eu op dezelfde humane en beschavende wijze voort- Namens den veekoopman v. Yliet is bij de politie te Rotterdam aangifte ge daan dat eene koe, welke op de boot naar Pernis aldaar moest bezorgd wor den en bestemd was voor de markt te Puttershoek, aldaar niet aangekomen en volgens den kapitein van die boot ook niet aan boord bezorgd was. Het ver moeden bestaat dat de drijver, met de bezorging belast, het dier verkocht heeft. Een man, wonende te Utrecht, beeft zich bij de politie beklaagd, dat hij en een vriend in den afgeloopen avond te Amsterdam in aanraking zijn gekomen met eenen Hollander en twee Duitschers. Na eenig samenzijn in een café had hij f700 en zijn vriend f 600 verloren, met welk geld de winners er van door zijn gegaan- Bij liet uitrijden te Rozendaal werd eergisteren de sneltrein uit Frankrijk, trein 14, plotseling tot stilstand ge bracht doordat een dame uit Antwerpen, reizigster 1ste klasse, plotseling zinne loos werd. Twee ruiten werden door liaai- verbrijzeld. Onder geleide van twee con ducteurs is zij verder gereisd tot Dord recht. Een meisje te Hersele, dat, na met een zekeren M. verloofd to zijn ge weest, op liet punt stond met een ander in liet huwelijk te treden, werd door de vrienden van M. lastig gevallen met een manifestatie voor baar huis. Men beantwoordde deze manifestatie met revolverschoten. M. viel dood neer. De vrienden ran M. legden daarop op den vermoedel ijken dader aan en doodden hem eveneens. Bij den strijd, die volgde werd nog een derde slacht offer gemaakt. In eene woning te Bergeijk (Noord- Brabant) hebben zicli twee personen vertoond, verkleed als bruine paters, blootshoofds en barrevoets. Zij vroegen onderstand en toen zij zagen, dat meisje alleen thuis was bonden zij op een stoel vast en doorzochten geheele buis, zich toeëigenende wat hun gading was. Het kind wist- zich echter te bevrijden en naar de buren te vluchten om hulp in te roe pen. Toen de dieven onraad boorden, kozen zij liet hazenpad met achterlating van het gestolene. Gelukkig lar.d HetstadjeBarwalde, in Neumark, werd dezer dagen verrast door het verblijdend feit, dat bij de vast stelling van de begrooting door den ge- gemeenteraad geconstateerd kon wo: Jen, dat geen heffing van belastingen voor het bekostigen van de gemeentelijke uitgaven noodig was Onverwachts overleed eergisteren te Rome kardinaal Sepiacci, de derde kardinaal reeds in deze maand. Luigi Sepiacci werd 12 Sept. 1835 te Castiglione geboren en den 14 Dec. 1891 kardinaal-priester gecreëerd. Hij behoorde tot de orde der Augustijnen- Eremieten. Dit jaar verloor dus het H. College reeds door den dood de kardinalen Eou- lon, Place, Apolloni, Giordanien Sepiacci. Een navolgenswaardig voorbeeld noe men we dat van Albert Rothschild te Weenen, die voor een asyl van long lijders 100.000 gulden schonk en dat van zijn broer Nathaniel, die een groot slot te Reichenau (Oostenrijk) met boschland afstond voor hetzelfde doel en dus een geschenk van meer dan een millioen gaf. Yooral in ons moerassig aan borst- en longlijders geschenk voor velen een land zoo rijk zou zulk een weldaad zijn. om een het het naar Te Bordeaux zal een referendum, wor den uitgeschreven over de volgende vraag„Zijt gij een voorstander van den werkdag van acht uren, met bppa- ling van oen minium-loon Alle man nen en vrouwen citoyens et citoyennes luidt de tekst hoven de achttien jaien worden toegelaten te stemmen. Men heeft eenvoudig te antwoorden met „ja" of „neen". De stembus zal den 30,sten April van 's morgens zeven uie tot 'savODds zeven ure in de zeven kan tons van Bordeaux geopend zijn, en voorts den volgenden dag, 1 Mei, van zeven ure 's morgens tot zes ure 's avonds op de Arbeidsbeurs. Een treurige gebeurtenis had te Calm- bach (Wurtemberg) plaats. Midden in den nacht brak aldaar brand uit in de woning van den werktuigkundige Haus- raann. Do 4 kinderen sliepen op de bovenste verdieping. De vader ijlde naar boven om ze te redden, doch helaas, hij kwam met drie der kleinen in do vlammen om. Het vierde kind sprong uit het venster, doch viel te pletter. GEBOREN: 26 April. Wilhelmus Franciscus, zoon van E. C. Gödde en C. J. Brökling, Dammelaan. Cornelia, dochter van P. J. Warmerdam en C. Westerhof, Achtersingel. 27. Cla- zina, dochter van A. E. de Vries en M. Vrij en hoek, Kreupelstraat. 27. Hendrik, zoon van E. Sanders en E. de Heer, Singel. OVERLEDEN 27 April. Nicolaas van der Marei, oud 22 jaar en 4maanden, Buitenhavenweg. ONDERTROUWD 27 April.J.H. C. Schulze en W. A. Meerhof. J. A. Collignon en J. E. Schoenmakers. J. Nagtzaam en P.Steijl. L. Groene- weg en M.M. Leenmans.B. Sterken- burg en N. van der Beek. BEURS TE SCHIEDAM, 28 April 1893. Moutwijn- f93/4. Verhandeld: f83/81li. Stemming: onveranderd. Sport,ino. Yereenïqing f0 60. j Mei/Juni Juni/Juli kpiilpn Ro^e d*delijk. per Mei j Meel 12Merk.l.nul. I „12 Mei j Rogge, loop. md. Mei (Spirit,. April/Mei Juni/Juli Amsterdam. 26 April. Roggo op lev. lager per Mei f136, 135, 134, 135, 136 per Oct. f134 133, 134. 27 April. Rogge op levering weinig veranderd; per Mei f135, 134, 135, 136, 135 per Oct. f133, 132 133,134. Keulen Rijnhoogte ('s merg. 11 uur) 27 April 1.61 M. 28 April 1.59 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf, f 12.10 Disc. -48.12 >/2 - 47.92V, 27 April 28 April Londen Parijs Antwerp. kort 2 /2 pCt. 2/-. 21'. ROTTERDAM. Een geweldige brand is heden-middag ten half twee ure uitgebroken hl het lompen- cn beenenpak huis van de firma S. E. Cohen Co. in de Kipstraat. Heden-middag om 4 uur, brandde liet gebouw nog met on verminderde woede voort. Al het mo- wordt gedaan om het vuur mees ter te worden. Alles is verzekerd. On gelukken hebben niet plaats gehad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3