Binnenland. niging, welke daaraan deel willen nemen, dit land zoo rechtvaardig mogelijk in gelijke deelen te verdeelen en dan aan ieder deelnemer het zijne door middel van het lot aan te wijzen. Ieder deelhebber mag zijn stukje be werken en bemesten zooals bij verkiest doch op elk stukje moeten dezelfde artikelen worden geteeld. Ieder jaar maakt de meerderheid der aandeelhouders uit welke producten ver bouwd zullen worden. Voorts is besloten een der bestuurs leden naar Rotterdam af te vaardigen om daar bij verschillende kooplieden in groenten inlichtingen in te winnen, ten einde zoo spoedig mogelijk met den af voer van verschillende producten, door middel der vereeniging te kunnen be ginnen. VLAARDINGEN. In de zaal Har monie trad gisteren avonddeheerTh.de Rot van Rotterdam op om de beginselen te behandelen van bet Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond en de op richting eener afdeeling van dat Ver bond alhier voor te bereiden. De opkomst was tamelijk en de spreker werd zeer toegejuicht. Ten slotte traden enkele leden toe. DELFT. Door het R. K. parochiaal armbestuur alhier is aanbesteed het bou wen van een R. K. jongens-weeshuis en oude mannenhuis aan de Kantoorgracht begroot op f 56,757. Hoogste inschrijver was de heer Gr. B. Luken, alhier, voor f 6"',888 laagste de heer Th. van der Horst, alhier voor f54,369, aan wien het werk is gegund. Leo-feest te Delft. Van het levendig gelooi en de beproefde trouwe der Delftsche Katholieken was het te verwachten, dat zij zich bij de viering van Leo's gouden bisschopsDest niet onbetuigd zouden laten. Nadat dan ook van hunne geestelijke leiders eene oproeping tot feestvieren was uitgegaan, werd, dank zij den ijver en de volhar ding van het gevormde feestcomité, weldra een feest ontworpen, dat wat luister van viering en opgewekte geest drift betreft, zeker niet bij de Pausfees ten in andere steden behoeft achter te staan. In de concertzaal van de Leesver- eeniging aan de Voldersgracht waren gisteren-avond een 300-tal katholieke ingezetenen van Delft ten feestgetij bijeen gekomen. De beide oud zouaven in uni form, die aan den ingang der kleine ge zellige zaal de wacht hielden, herinnerden aan de offervaardige liefde van het ka tholieke Delft, dat voor de heilige zaak van den Paus goed en bloed veil had. Het podium prijkte met eene toepasse lijke decoratie, wier levendige kleuren met het levend groen een rustig en schoon geheel vormden. Omstreeks acht ure werd de feest viering ingezet door de uitvoering der „Hulde aan Z. H. Leo XIII" door W. H. van Besouwen naar den tekst van A. N. Multsaers getoonzet. Volen breedklonken de schoone accoorden van dit heerlijk lied door de dankbare concertzaal, waarin zich het koor van dames en heeren met de solisten vanaf de galerij boven den ingang deed hoorei). Nadat de laatste strofen van dit schoone gezang in de kleine concertzaal waren wegge storven, besteeg de zeereervv. heer H. L. Spoor- man deken en pastoor van Delft, den gereed- staanden katheder. In den aanvang zijner rede bracht de zeereerw. deken allereerst hulde aan de Katholieken van Delft voor de sympathie, waarmede zfj het plan tot deze feestviering hadden begroet en dankte hij het feestcomité voor de uitnemende wijze waarop het zich van zijn taak had gekweten. Spr. zou zijn hoorderen niet de grootsche figuur van den jubileerenden Paus voor oogen stellen, omdat hfj dit beeld reeds vijf jaren geleden had geschetst, maar hij zou spreken over Leo XIII, den Paus der 19e eeuw, wiens roeping het is aan het eind van die eeuw de revolutie te breidelen in den nieuwen vorm waarin zij zich voordoet, het socialisme, en de wegzinkende maatschappij de reddende hand toe te steken. Om die hooge roeping van den jubileeren den Paus in het volle licht te stellen, ging spr. na hoe het socialisme zich door het liberalisme uit de revolutie heeft ontwikkeld. De Fransche revolutie aan het eind der vorige eeuw, die aan de hervorming der 16e eeuw het aan zijn dankt, vond haar eersten tegenstander in den roemrijken Paus Pius YI, die haar slacht offer werd. Zij dacht het Pausdom overwonnen te hebben, toen men, als ware 't een aalmoes, voor Pius VI een graf verzocht op Italiaan- schen bodem. Maar het Pausdom herleefde in Chiaramonti en de zevende Pius ving zijn reu zenstrijd aan met den eersten Napoleon, die de Kerk tot een slavin in dienst van den Staat wilde verlagen. In de Katacomben kon zij als eene vervolgde leven, maar wanneer zij als ge kroonde slavin in de paleizen der vorsten moest optreden, zou zij sterven als zij kon. In het vervolg zijner rede zette spr. uiteen, hoe onder de Restauratie, die niets restaureerde, het liberalisme gebrren werd als kind van de revolutie en het rationalisme. Het trad op in bekoorlijke, beminnenswaardige gestalte, als engel des lichts, overal doordringend. Het had zijn tijdperk van bloei en wist in de dagen van zijn voorspoed zelfs tal van Katholieken aan zfjn zegekar te binden. Door den roemrijken Paus Pius IX, die aan groote geestkracht een ruime mate van zachtmoedigheid en liefde paarde, dacht het liberalisme de wereld te ver- oreren maar de negende Pius verbaasde de wereld door zijn non possumus. Hij rukte het masker af waarmede dit kind der revo lutie zich dekte en stelde door den Syllabus in zijne ware gedaante voor aller oog ten toon. Dat oordeel van Pius IX was een doodvonnis voor het liberalisme. Van dien tijd af teekent zijn achteruitgang. Niet alleen de oogen der Katholieken gingen open, maar ook tal van andersdenkenden zagen in, dat zij bedrogen waren en velen schaarden zich onder de banier van den Paus, die de oude en hechte begin selen der Kerk tegenover de valsche theoriën van het liberalisme stelde. Doordat het liberalisme veel heeft beloofd en weinig of niets heeft gegeven, heeft het alom teleurstelling en bitteren spot en wrevel, vooral onder de mindere standen gewekt. Zoo heeft 't het socialisme voortg,-bracht, dat aan het eind dezer eeuw zijn intrede heeft gedaan, en zijn wij in het derde en laatste tijdvak der revolutie. Het socialisme poogt de wereld om ver te werpen en een nieuwe orde van zaken te vestigen op de puinhoopen der bestaande maatschappij. In treffende bewoordingen zette spr. hier uiteen, hoe het liberalisme de wereld voor de komst van het socialisme heeft bereid. Door het materialisme heeft 't der wetenschap zijne eeuwige bestemming ontnomen, de kunst van haar ideaal beroofd en haar onteerd, door er een wulpsche hartstocht voor in de plaats te stellen. De arbeider zonder God, zonder eere, zonder brood, staat op tegen de geves tigde maatschappij de broederstrijd is ontbrand en de kinderen der revolutie zonden elkander verscheuren, als God het niet verhoedde. Maar God verhoedt het, want hij heeft in de grootsche figuur van Leo XIII der wereld een Paus gegeven, die haar van den ondergang redden zal. Vroom van gemoed, onbuigzaam van karakter, met een rijkdom van geest en ongeëvenaard doorzicht de zaken vooruitziende zooals niemand ze ziet, stelt hij den machtigen invloed der Kerk tegenover den bruisenden stroom van het socialisme Hij treedt de ont roerde maatschappij tegemoet en biedt haar den palmtak des vredes. Hij wordt de bouwmees ter van een nieuwe stad, waarvan hij als een andere Mozes de type op den berg Gods heeft gezien. Door de maatschappij terug te voeren tot de eeuwige beginselen, die hare grondsla gen moeten uitmaken, wil hjj een nieuwen toe stand scheppen, waarin arbeid en kapitaal el kaar de broederhand zullen reiken, armen en rijken met elkaar in vrede zullen kunnen leven, en beschaving, welvaart en geluk weer het deel der volkeren zullen zijn. Zal de wereld naar hem luisteren, de revo lutie de wapens neerleggen Integendeel, wij zien haar heur uiterste krachten inspannen, om alsnog in hare laatste periode de overwiu- ning te behalen. Maar terwijl zij aldus de krauke maatschappij half dood aan den weg doot liggen, treedt Leo XIII haar ter zfjde, giet als de Barmhartige Samaritaan de olie en de wijn der eeuwige beginselen in hare wonden, draagt haar onder het dak der Kerk en zorgt voor haar totdat zij hersteld is. De 20e eeuw zal het herstel brengen zij zal de maatschappij zien herboren in een nieuwen toestand, waarin plaats zal zijn voor allen, en de ware christe lijke beschaving het deel zal worden van allen, ook van de kinderen dts volks. Dan zal de maatschappij dankbaar opzien tot den grooten Paus der 19e eeuw, en hem huldigen als haar Hersteller, haar Vader, haar Koning. Het daverend applaus dat zicli deed lrooren, toen de zeereerw. deken zijn dixi had .gesproken, bewees dat pastoor Spoorman het gevoelen der feestvierende vergadering op uitnemende wijze had vertolkt. Daarna werd de Paus-can tate van Joh. J. Verhuist ten gehoore gebracht. Koren en solisten werkten hier te zamen om een geheel te voi men, dat het publiek, door de kernachtige rede van den Delftsc.hen deken begees terd, tot geestdrift vervoerde. Aan grijpend was het oogenblik, toen de baritonsolist de heer R. P. van Bee- kum, van Rotterdam, met zijn vol en schoon geluid ons uit de volheid des harten met Schaepman's treffende woor den deed instemmen Aan U, o Koning der Eeuwen Aan U de zegekroon. Toen met, de uitvoering van deze cantate het eerste deel van het teest- program was afgewerkt, werdereenige tijd gepauseerd, waarna in de tweede afdeeling de Cantate: „De Kerk dei- Nederlanden en het Pausschap" werd opgevoerd. Omtrent de uitvoering van dit bekende toonwerk van onzen ge- vierden pastoor Lans kunnen wij kort zijn. Het werk is onzen lezers, die het genoegen hadden het hier te zien op voeren, genoeg hekend. Met te getui gen dat het door de blijkbare toe wijding van koren en solisten zoowel als door het succes der schoone tablaux vivants uitnemend tot zijn recht werd gebracht, doen wij aan de waarheid niets te kort. Meer willen wij er op 't oogenblik niet van zeggen. Wie het schoone werk van de Rijk en Lans nog eens in al zijn omvang wel genieten, wie het ver leden van de Kerk der Nederlanden in droeve en glorievolle dagen ais 't, ware wil im deleven, maar vooral zij die nog eens jubelen willen in de glorie van Leo's gouden bisschopsiet stzij memen den wandelstaf en gaan op waarts naar Govaerts stede. Het schoone program, dat. onveranderd ook heden Dinsdag-, en morgen Woensdag-avond wordt opgevoerd, zal hen ruimschoots beloonen voor de betrekkelijk geringe moeite en kosten, die zij zich daarvoor moeten getroosten. Door IIH. MM. de Koningin en de Koningin-11egentes zijn 2 gouden me dailles geschonken aan de Rederijkers kamer Vreugdendal te Breda, voor den tooneelwedstrijd, door genoemde Kamer uitgeschreven ter gelegenheid van haar 25 jarig bestaan. Op last van Hare Majesteit de Ko ningin-Weduwe, Regentes, brengt de referendaris, tijdelijk belast met het beheer van het Kabinet der Koningin, ter algemeene kennis, dat, gedurende Hoogstderzelver verblijf in het buiten land, alle aan het adres van Hare Majesteit gerichte brieven moeten be zorgd worden aan het Kabinet der Koningin, alwaar voor eene geregelde opzending dier stukken aan Hare Majes teit zal worden zorg gedragen. (Si. Ct.) Bij de Tvreede Kamer is ingekomen de ontslag-aanvrage van het Tweede Kamerlid voor het district Beverwijk, jhr. Boreel van llogelanden. De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over hot ontwerp van wet op de Bedrijfsbelasting en Beroeps- belasting zal morgen (Woensdag) in hot gebouw der Kamer een bijeenkomst houden, terwijl Vrijdag aanst. dit het geval zal zijn met de Commissie van voorbereiding over het ontwerp Militair Strafwetboek. De Raad van Toezicht op spoorweg diensten, daartoe door den minister van waterstaat,handel en nijverheid gemach tigd, bepaalt, ingevolge het voorschrift van artikel 40, alinea 2, van het Kon. besluit, regelende het toezicht op spoor wegdiensten, zooals dat laatstelijk is gewijzigd bij Kon. besluit van 28 Octo ber 1892 (Staatsblad no. 238), dat de spoorweg Maassluis -Hoek van Hol land zal bekooren tot het negende dis trict en al zoo, met ingang van den dag dat deze spoorweg voor het open baar verkeer zal worden geopend, onder het dagelijkscli toezicht zal staan van den district-inspecteur J. II. Hanckar, ter standplaats Haarlem. (Stct.) Mei-betoogingen. De Zondag hier te lande gehouden Mei-betoogingen ton gunste van den 8-urigen arbeidsdag zijn heel kalmpjes afgeloopen. In het noorden, waar het in het laatsten tijd zoo woelig was, bleef het vrij rustig, alleen in Zutfèn en Winschoten was de politie genoodzaakt min of meer handelend op te treden. Te Zulten was de politie genoodzaakt met geweld de vaandels neer te halen, toen de socialisten, ondanks het verbod, toch in optocht door de stad wilden trekken. Zij zag zich daarbij genoopt van wapenstok en sabel gebruik te ma ken maar ongelukken of verwondingen werden er niet ver-oorzaakt. Té Winschoten organiseerde men na de meeting een wandeltocht, waarbij de betoogers gevolgd werden door zestien maréchaussees onder bevel van een rit meester. Toen, ondanks het verbod, eenige vaandels weiden ontplooid, deden de marechaussées een charge en ontrukten den manifestanten een vaandel. In het gedrang kwamen eenige onder de paarden. Een vrouw werd gewond. Luitjes (Tiavaillour) kreeg een trap van het paard doch werd niet ernstig gekwetst. Hij kon ten minste nog loopen. Troepen sociaal-democraten trokken,hunvrijhcids- lied zingende, door de straten. De mare chaussées patrouilleerde. Om half zeven was alles rustig. To Gouda werd aan de meeting in de open lucht, een half uur buiten de stad in de Achter Wilnis, door ruim 1000 personen deelgenomen, waaraan een 150-tal betoogers uit Rotterdam. De burgemeester en de commissaris van politie met een 16-tal agenten waren aanwezig. Niet de geringste geestdrift hcerschte er. Het aantal betoogers te Deventer wordt geschat op 4000, te Groningen op 2000, te Sneek en te Winschoten op 3000, te Drachten 1400, tv 's-Gra- venhage en te Halfweg op 500. Waar de meetings in de open lucht werden gehouden, had men veel te lijden van den kouden scherpen wind. Op vele plaatsen woei het zoo hovig, dat van de sprekers vaak geen woord werd verstaan. Te Amsterdam werden op twee plaat sen door de socialisten meetings gehouden, een in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt en een in Constantia. Bij het uiteengaan dezer meetings ontmoetten de optochten van betoogers der beido vergaderingen elkaar nabij de Rozen gracht. Zij hielden zich echter, daartoe door Bruinsma opgewekt, aan het ver bod der politie omtrent het zingen, zoo dat de agenten niet handelend optraden. T« Haarlem werd door de socialisten in de zaal Felix Favore Zondag-avond eene meeting gehouden die door circa 1000 personen werd bozcht. Te Halfweg Haarlem werd Zondag eene vergadering voor den werkdag van 8 uren gehouden, die door circa 500 personen werd bezocht. Ten 12 aangevangen ging men ten 3 ure in goede orde uiteen. De burgemeester was op het terrein met 4 rijksveld wachters, doch zij behoefden niet han delend op te treden. Men meldt van gisteren uit Am sterdam. De meeting, door de besturen van 33 vereenigingen tusschen 1 en 1.30 (schaft uur, in Constantia" gehouden en geleid door Rot, was druk bezoch, terwijl velen huiten wachtten. Emmenes hield een korte redevoering over het nut van den werkdag van acht uur, besprak daarna do socialistische bewegingen in 't Noor den, tengevolge waarvan thans 50 par- tijgenooten gevangen zitten of vervolgd worden. Hij zeide dat de Justitie begint te begrijpen den verkeerden weg te heb ben ingeslagen door het opleggen van te zware straffen, daar elke straf, socia listen opgelegd, hen nader tot hun doel brengt. Rot constateerde, dat het gebouw vol was met feestgenooten, geen Maan daghouders. Een talrijke, ongeordende menigte piet reclamebord voor den achturigen werk dag, trok rustig door verschillende stra ten, zonder door de politie te worden bemoeilijkt. De lciesvereeniging Burgerplicht Amsterdam zal binnenkort eene vergadering uitschrijven ter be spreking van maatregelen tegen de werkloosheid. Hot vraagstuk worden ingeleid door een lid der com missie, welke zich met het oog op de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2