Me».|RT BURGERLIJKE STAND, Vervolg Binnenland. Handelsberichten. Hamb. hoofdstuk iii. Herlijn. I R°gge' Mei/Juni 138. werkloosheid in het afgeloopen seizoen geconstitueerd heeft. Evenals hij de vergadering, waarin het vraagstuk der werkliedenpensio- neering behandeld is, zullen weder de besturen en eenige leden van verschil lende werkm msvereenigingen ter ver gadering worden uitgennodigd 0111 aan de gedachten wisselingen deel te nemen. Te Haarlemmermeer en omstreken maten zich een 50 hoofden van gezin nen tot de reis naar Amerika gereed de gedrukte toestand van landbouw en veeteelt, gevoegd bij de aanlokkende berichten van reeds vroeger vertrokkenen, doen hen daartoe besluiten. Bij de tegenwoordige aanhoudende droogte nemen de treinen der Noord- Hollandsche Trammaatschappij dage lijks vier vijf waggons Vechtwater uit Amsterdam mede, om de dorpen en gehuchten tusschen Buiksloot en Edam van het noodige drinkwater te voor zien. Aan de stations betaalt men 4 centen per gang (2 emmers), en men verzekert, dat dieper het land in tot 15 centen pu gang wordt besteed. Socialistische beeldspraak! Een der socialistische sprekers op de eergisteren gehouden meeting teWinscho- ten (Travailleur) zeide o. a. het vol gende „De politieagenten zijn de haren van den bezem, waarvan de steel in Den Haag zithet aangeveegd vuil zijn de socialisten." LI. Vrijdag herdacht de eerw. broeder Pacificus van het Instituut St.Louis te Oudenbosch, den dag waarop hij vóór 25 jaren zijn intrede deed in het in stituut. Onnoodig erbij te voegen, dat er dien dag in St.-Louis feest werd ge vierd. Te Rosendaal (N.-Br.) worden van af heden alle scholen voor 14 dagen gesloten wegens het heerschen der mazelen. Men schrijft ons uit Rozendaal Heden, Zondag-middag, heerschte aan het station alhier eene buitengewone drukte. Vele pelgrims voor Rome had den met familie en bekenden op het perron plaats genomen en dwarrelden door elkaar, ten einde vrienden en kennis sen te vinden en zijn reisgezelschap te kiezen. De aankomst der treinen uit Am sterdam en 's-Bosch met de andere pel grims, verhoogde niet weinig de drukte. Onder dezen bevonden zich ook de bis schoppen van 's-Bosch en Breda. Na eenig oponthoud vertrok de trein ten 3.45 naar Esschen, waar voor de rei zigers een extratrein gereed stond. Een gelukkige reis zij allen toege- wenscht. (C.) In den ouderdom van bijna 74 jaren is te Tilburg overleden de heer inr. 0. Cardinaal, die tot 1 Januari van dit jaar de betrekking van hoofdcommissaris van polilie te Rotterdam waarnam. De heer Cardinaal heeft dus niet lang van zijn rust mogen genieten. De Nederlandsche Sc/uiukbond heeft be sloten om in dit jaar vier schaak bij eenkomsten te houden, verbonden met at' en aanspel. Deze zullen gehouden borden in Mei te Hilversum in Juni te Zwolle in Augustus te Arnhem, en 111 September te Breda. Re val. Riga Helgoland Frederikstad Pascagoula. Gothenburg Pernau Haynasch IJsland Nerva St.-Petersburg Bra'ïla 4 1 4 1 2 1 4 1 10 Uxelsund. 1 5 16 1 1 1 Neder-Calix 1 7 1 2 Bremen 1 4 2 1 Hamburg.. 1 1 Kroonstad 1 4 1 1 Osterholz. 3 1 van elders 31 Hernosand Dedeagatch. 2 Van deze roerden de: Nederlandsche vlag 56. Dmtsche vlag 32 Deensche 7. Russische 5. Engelsche 14. Noorsche 2. Zweedsche 1- Grieksche 1. Langs den Nieuwen Waterweg vertrekken de, werden alhier uitgeklaard 49 stoomschepen met een inhoud van 158,533.29 M3. en 69 zeil schepen met een inhoud van 24.447.10 M terwijl alhier in den loop van het jaar 25 vis- schersvaartuigen aankwamen, en er 25 naar zee vertrokken. In 1891 kwamen alhier uit zee aan. 63 stoomschepen, met een inhoud van 127,649 M 77 zeilschepen, 38,857 b. Werven en Scheepsbouw. Er bestaan hier twee scheepswerven, waar van de eene bestemd is voor buiten- en bin- nenlandsche vaartuigen en de andere alleen voor binnenlandsche. De laatste had weinig drukte, de eerstge noemde had tamelijk veel te werker.. De voormalige sleephelling en de scheeps timmerwerf „de Nijverheid" bevonden zich steeds in een toestand van verlatenheid. c. Reederijen. Er zjjn hier 6 reederijen, die 12 schepen in de vaart brengen. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1892. YI. SCHEEPVAART. Binnen- en Buitknlandsche Scheepvaart. »Bn»fvrende bet Dar 1892 zijn alhier uit zee fnwm n 49 atoomschepen, met een bruto inhoud van 158,533.29 M' en 69 zeilschepen met een inhoud van 24,447.10 M3 uit de na- volgende havens: Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 2 Mei, des namiddags ten t war tier vóór twee ure. Afwezig de heeren Bergsma en Vis ser, de laatste met kennisgeving. Het vaststellen der notulen ging dit maal niet zoo vlug als dit gewoonlijk pleegt te geschieden. De heer Van Er- lecum maakte de opmerking, dat hij bij de behandeling der pensioenwet geen voorstel bad gedaan, maar alleen had aangekondigd, dat er namens de com missie een zou gedaan worden. Hij zou echter tevreden zijn, als het nu door hem gesprokene, werd opgenomen in de volgende notulen. De Voorzitter achtte het onder deze omstandigheden heter over de vaststel ling der notulen hoofdelijk te doen stemmen. Met 11 tegen 2 stemmen, de heeren Prins en Van Erpecum, werden ze daarop vastgesteld. Onder de ingekomen stukken waren verschillende adressen van de Kerkeraden der Protestantschen gemeenten, verzoe kende afschaffing van de Kermis of voor het minst haar met de heide Zon dagen te bekorten; en een adres van de firma Ant. Jurgens te Osch, verzoe kende afstand van grond aan de Buiten haven tusschen de pakhuizen Padang en Sumatra en de stoominolen de Cycloop, ter grootte van 15000 centiaren tegen den prijs van f30.000, ten einde aldaar een boterfabriek op te richten. Werd besloten, met 'toog op het spoedeischend geval, deze adressen nog heden te be handelen. Overgaan tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen werd met algemeene stemmen benoemd tot lid der commissie van voorlichting bedoeld bij de verordening op de inkomsten-be lasting de heer A. van Buijsen. De heer J. Lechner C.S.zn. had verzocht voor deze.benoeming niet in aanmerking te komen. Daarop werd het suppletoir kohier der pi. dir. hel. naar het inkomen hij acclamatie vastgesteld. Overeenkomstig het advies van de comm. van fabr. stelden B. en W. voor, op de adressen van J. Suttorp Jz.c.s. en Wed. E. C. Papenhuizen in zake de verhooging van het Broersveldpad, afwijzend te beschikken. Aldus werd bij acclamatie besloten. Als nu was aan de orde de behan deling van het ingekomen" adres der firma Ant. Jurgens te Osch. De heer Tak verzocht, alvoren tot de behande ling van dit adres over te gaan, eene zitting met gesloten deuren te houden. De Voorzitter deed daarop de deuren sluiten en dc vergadering ging daarop over in eene besloten zitting, die ruim anderhalf uur duurde. Bij de heropening stelde de Voor zitter de behandeling van bovenbedoeld adres aan de orde, en deelde hij mede, dat B. en W. voorstellen den gevraag- den grond tot den genoemden prijs in eigendom af staan, met de bepaling dat de grenslijn van de te bouwen fa briek 16 meter vanaf den kaaimuur der Buitenhaven zal worden getrokken. Een voorstel van den heer Van Er pecum, om de behandeling dezer ge wichtige zaak nit te stellen tot eene buitengewone vergadering, den 9n Mei aanst. te houden, werd alleen door den heer Maas ondersteund en kon dus geen onderwerp van beraadslaging uitmaken. De lieer Schuurman vroeg, of de om standigheid, dat het betrokken terrein verhuurd is, geen gevaar voor de over dracht opleverde; de Voorzitter ant woordde hem, dat die verhuring was tot wederopzegging, zoodat niets den afstand van bedoelden grond in den weg stond. De heer Den Breems, daarop het woord verlangende, merkte op, dat de aan houding dezer zaak wellicht een middel kon zijn om voor den af te stanen grond meer te verkrijgen, dan daarvoor was geboden. Maar niet de kwestie: zullen wij iets meer of minder krijgen voor het betrokken terrein?— maar een geheel andere vraag beheerschte hier de aan hangige zaak. Waar wij reikhalzend uitzien naar eene nieuwe industrie, moe ten wij ieder middel aangrijpen om daar toe te geraken. Aangenomen dat de geboden prijs te laag is, dan moeten wij hier een offer brengen in 't belang der nieuwe industrie, die wij hopen te krijgen. Maar dan ook zou spr. aan de overdracht de voorwaarde willen ver binden, dat die industrie ook werkelijk zal komen. Hij stelde daarom als amen dement op het voorstel van B. en W. voor, te bepalen, dat requestrante vóór 1 Jan. 1895 de bedoelde fabriek zal hebben gebouwd, en hij niet voldoen aan deze voorwaarde, een boete van f 10.000 zal verbeuren. Voorts haar te berichten, dat de Gemeenteraad zich tot 15 Mei aanst. door deze offerte ge bonden acht. Dit amendement, door de heeren Bril- lenburg en Schuurman onderstennd, werd met algemeene stemmen aangenomen, waarop de Raad zich op dezelfde wijze met het voorstel van B. en W. vereenigde. Naar aanleiding van de ingekomen adressen van de Kerkeraden der onder scheidene protestantsche gemeenten, om afschaffing of inkorting van de Kermis, merkte de Voorzitter op, dat de Ker mis eene gelegenheid tot vermaak is, vooral voor hen, die van geene andere gelegenheid voor eenige dagen ontspan ning gebruik kunnen maken. Zij geeft tot heden geen reden tot klagen. Waarom haar nu der feestvierende burgerij te ontnemen, zonder er iets voor in de plaats te stellen? B. en W. stelden dus voor, op de adressen afwijzend te beschikken. Aldus werd met 14 te gen 5 stemmen besloten. Tegen stem den de heeren Tak, Van Erpecum, De Groot, Maas en Hoogendam. Den heer M. G. Lagerweij werd af schrijving van plaatsel. dir. belasting verleend. Verder werd overeenkomstig het advies der betrokken commissie een aantal adressanten vermindering van hun aanslag in de inkomsten-belasting toe gestaan, terwijl op andere adressen van gelijke streltking afwijzend werd beschikt, Op voorstel van den heer Den Breems besloot daarop de vergadering de be handeling der overige onderwei pen tot een volgende vergadering uit te stel len. B. en W. zouden overwegen ol dit, in het belang der spoedeisehende zaken, oene buitengewone kon zijn. De Voorzitter deelde daarop mede dat de Hooge Raad den 5 Mei aanst. con clusie zou nemen in zake de aanhan gige procedure tusschen de gemeente Schiedam en de Stearine kaarsenfabriek ..Apollo". Verder dat B. en W. van Overscliie hadden doen weten, dat de Gemeenteraad besloten had niet over te gaan tot den aanleg eener Drink waterleiding. Van het polderbestuur van Oud Mathenesse, was de mededeeling ingeko men, dat eene buitengewone vergadering van ingelanden, den 21 April 11. gel-ou den, zich verklaard had tegen eene ge deeltelijke ontpoldering van Oud-Ma thenesse, omdat de toestand van dien poldaj niets te wenscheu overlaat. Dc, Voorzitter deelde naar aanleiding van dit ingekomen bericht mede, dat B. en VV. besloten hadden, zich tot de Ged. Staten te wenden, teneinde langs dien weg de gewen schte ontpoldering te verkrijgen. De vergadering werd daarop gesloten. GEBOREN 29 April. Pieter zoon van W. L. van Vlaardingen en M. A. Kram, Singel. 30. Dirk Nicolaas, en Gerarda, dochter en zoon van H. C. van de Pavert en H. Evers, Hoofdstraat. Gijshertus Franciscus, zoon van J. Mak en J. B. Herlaar, Zalmstraat. 1 Mei. Tobias, zoon van A. As en M. Tettelaar, Lange Singelstraat. Maria, dochter van L. J. Zijdemans en M. P. Lammerse, Nieuwe West Franke- landsche laan. Adrianus Bernardus, zoon van B. Oetker en A. Kerklaan, Houtstraat. BEURS TE SCHIEDAM, 2 Mei Moutwijn f9--. Verhandeld: f8V2. Stemming: Biedend. Spoeling. Ver eenig ing f0.60. 1 Mei Juni/Juli Sept.lOct. (Slotk.) I Spiritus Mei/Juni Aug./Sept. i Meell2Merk.l.md. „12 Juni j Rogge, loop. md. Juni j Spirit. Mei/Juni Juli/Aug. 145.25 37.30 37.40 15.75 14.85 46.40 46.80 14.40 14.50 23.375 24.50 1893. 2 Mei 138.25 145.50 36.90 37.80 15.75 14.85 46.10 46.50 14.30 14.40 23.75 24.625 30 April 1 Mei. New-York. Mais 0.503/4 0.503 4 Amsterdam. 1 Mei. Rogge op lev. per voorj. iets hooger najaar overanderd per Mei f137, 138; per Oct. f135; 136, 135, 134. Aangevoerd 350 last. 2 Mei. Rogge op lev. iets lager per Mei f 138, 137, 136, 137 per Oct. f133. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 1 Mei 1.60 M. 2 Mei 1.66 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen kort f 12ÏO1^ Disc. 2'/2 pCt. Parijs - 48.10 2x/2 Antwerp. - 47.92V, 2V VEEMARKT TE ROTTERDAM. 2 Mei. Op d« veemarkt waren heden aange voerd 28 paarden, veulens, ezel, 630 vette runderen,1556 magere dito, 179 vetteen graskalveren, 410 nuchtere kal veren, schapen of lammeren, var kens, 280 biggen, bokken. De prijzen waren als volgtvette runde ren 1ste qual. 72 a c., 2dequal. 66 c., 3de qual. 60 a kalveren 1 sta qual. 105 c., 2do qual. 90 a 85 cent. schapen 1ste qual. c., 2de qual. c.; alles per kilo varkens 1ste qual. a c., 2de qual. a c. 3do qual. a c., licht soort a c. per 12 kilo. Melkkoeien/150 a 260, kalfkoeien /160 a ƒ280, stieren f 90 ;i 200, graskalveren apinken 50 a 80vaarzen/110 a 120, alles mager vee paarden/45 a 95 Op de botermarkt werden aangevoerd 135'S en 145/16 ton, en 948 stukken a 1/i kilo; prijs le kwal. ƒ48, 2e kwal. ƒ42, 3e kwal. f36, per 1 2 kilo 55 i 65 c.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3