Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Vrijdag 5 Mei 1893. No. 4579. bureau £boo$&txaat 317. De Witte Wolf. 16de Jaarg. ALGEMEEN OVERZICHT- Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN iw UBT Fhansch van Paül Féval. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht Tan den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 12£. Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 4 Mei 'S3. Het Duitsche Legerontwerp. De behandeling van het nieuwe en veelbesproken legerontwerp in tweede lezing heeft gisteren in den Duitschen Rijksdag een aan\aug genomen. Vooral in de laatste dagen werden nog de uiterste pogingen aangewend om eene verzoening mogelijk te maken en werd van officieuse zijde alles in 't werk ge steld om de openbare meening te be werken. Allerlei geruchten liepen be treffende vertrouwelijke besprekingen nietdenCentrumsman vrijlieerVonHuene, en werkelijk heeft deze dan ook giste rennacht bij den Rijksdag een bemid delingsvoorstel ingediend. Het voorstel Von Huene ten opzichte van het leger- plan heeft liec volgende ten doelDe in het ontwerp voorgestelde 1 -gersterkte °p voet van vrede wordt blijvend ver minderd met 13.800 man met inbegrip Van 1095 onderofficieren. Voorts heeft er voor het eerste jaar; door niet-indienst- stelling van 11000 man, in bet. aantal ontbrekende onderofficieren eene daaraan keëvenredigde vermindering plaats, die kinnen hoogstens vijf jaren geleidelijk verdwijnt. Verder zal in het eerste Jaar door ontslag van ter dispositie blij vende verlofgangers naar den tegen- Woordigen omvang, de voorgestelde Rgersterkte 5000 man minder bedragen. Aizoo gezamenlijke vermindering voor het eerste jaar met 29800, eene blijvende ■vermindering in het aantal recruten met 6500 en tijdelijke vermindering met llOOO. De vermindering der blijvende hosten wordt berekend op 9 milloen, die voor het eerste jaar op 4 millioen Welk bedrag in de volgende jaren naar Cvenredigheid vermindert. Eindelijk zul- Rn er ook niet onaanzienlijke besparingen Phaats hebben in de uitgaven voor eens. Het Centrum heeft eergisteren eene Partij-vergadering gehouden om ten aan- 99) Didier 'If6'' de medaille van den hals van lende 'snoede hare te voorschijn ha- te vergelj;' z'ck naar ket venster omze ten tt Vaan' die reeds sedert vijf miuu- mecr msachei,Uï,Uk be8Piedde> dat Marie niet bem en Didier zou staan, legde aan. Pelo Rouan was .i„ v bosch en tusichen da t 8te sebutter van bet ,,oPei° Rouan had zijn geweer op de borst van den kapitein gericht, hij wilde aftrekken. zien van het legerontwerp in verband met liet voorstelYon Huene een defi nitief besluit te nemen. De bijeenkomst was, ondanks het gewicht van bet ont wei']), slechts weinig bezocht, en wel hoofdzakelijk door tegenstanders van bovendoeld voorstel. De vergadering was zeer ïumoerig. Toen bet bleek, dat de meerderheid tegen het voorstel-Yon Huene wilde stemmen, verklaarde graaf Ballestrem, dat hij zijne waardigheid van president van het Centrum zou neerleg gen; hij verdedigde daarop nog met warmte het compromis. Gisteren heerschte er ook in de parlementaire kringen zekere zenuwachtige opgewon denheid, nu het na het voorgevallene in de partij vergadering van het Centrum eergister-avond toch nog tot eene ont binding van den Rijksdag zou kunnen komen. Intusschon is het bekend ge worden, dat het Centrum bij de stem ming over het militaire ontwerp niet aan een partij-besluit gebonden zal zijn, en elk lid zal kunnen stemmen, zooals hij wil. Onder de Duitsch-vrijzinnigen wint het denkbeeld van een compromis met de Regeering ook meer en meer aanhangers ook deze partij heeft be sloten om de stemming harer leden vrij te laten. Onder den indruk der gebeurtenissen van eergisteren-avond in de partij-ver gadering van het Centrum werd gis teren in den Rijksdag de rede van Oa- privi met groote spanning tegemoet ge zien. De Rijkskanselier nam aanstonds het woordhij hield een zeer gepaste en handige, eene bi zadigde maar toch ook klemmende rede en vond veel toe juiching. Nadat hij de reeds bekende en vaak aangewende argumenten nog maals had herhaald en het thema ge varieerd had, dat rekening gehouden moest worden met dien tijd „waarin een volle patroontasch beter is dan eene volle portemonnaie", betoogde Hij met zichtbaar succes, hoe onverstandig het is int staatkundig oogpunt, als men in De kreet van Marie leidde zijn aandacht af zijn blik viel op de twee medailles. Hfi wierp zijn geweer weg, dat, van tak tot tak vallende, met een harden slag op den grond kwam, een gesmoorde kreet wrong zich uit zijn keel. Marie lichtte het hoofd op, zag haar vader en bleef als verstijfd staan. Onwillekeurig wilde zij terugtreden en het venster sluiten, maar Pelo Rouan gaf haar een gebiedenden wenk om te blijven staan en leg de een vinger op den mond om haar te doen zwijgen. Nog altijd onder den invloed van zijn verdooving had Didier zijn oogen weder ge sloten- Pelo Rouan klom langs de takken van den berkenboom naar het rieten dak van de hut en sprong van hier op het vensterkozijn. Marie durfde niet van haar plaats te gaan en de kapitein zag niets. Pelo nam de beide medailles en vergeleek ze nauwkeurig. Toen duwde hij het jonge meisje op zeide en ging naar het bed. - Dood hem niet, vader riep Marie uit. Toen Didier dezen kreet hoorde, was hij met éen sprong overeind. Maar Pelo Ronau was hem voorreeds rust te diens zware hand op hem. Vader! vader! kreet Marie wanhopig. Stilzeide de kolenbrander zacht. Elzas-Lotharingen liet gevoelen zich liet ontwikkelen, als grensbewoners van het Duitsche rijk niet voldoende be schermd te zijn. Den democraten der centrumspartij, die onder aanvoering van den afgevaardigde Lieber bet voorstel- Huene bestrijden, vroeg Caprivi of er een greintje vaderlandsliefde stak in hetgeen Lieber in eene volksvergade ring aan den Moezel beweerde, nl. dat het welzijn en het bestaan der centrums partij door verwerping van het ontwerp voor gevaren en voor scheuring moesv behoed worden. Ten slotte verklaarde de rijkskanselier, dat de Regeering be reid is, met het oog op de bezwaren Welke algemeen tegen het uitschrijven van nieuwe verkiezingen gekoesterd worden, het bemiddelings voorstel-Yon Huene aan te nemen. Maar verder zou zij geen enkelen stap kunnen gaan. Mocht het compromis door de meerder heid van den Rijksdag worden verwor pen, dan zou ook bij ontbinding van den Rijksdag de Regeering hare conces sie door het aannemen van Huene's voor stel weder intrekken. Hiermede ein digde Caprivi onder de grootste stilte zijne rode. In den verderen loop der dis cussie zette baron Huene de gronden van zijn bemiddelingsvoorstel uiteen, alle partijen met klem op bet hart drukkend, in het belang van het Va derland het ernstige conflict te vermij den, dat hen anders tegen grijnst. Na eenige opmerkingen van ondergeschikt belang van andere sprekers werd de zitting tot lieden verdaagd. In de Guildhall te Londen had gisteren middag, onder voorzitterschap van den Lord-Mayor, eene groote meeting tegen het Home-rule ontwerp plaats. Zij werd bijgewoond door vertegenwoordigers van commerciëele, financiëele en industrieële firma's. De zaal was stampvol. De meeste leden der effectenbeurs, ten getale van 1200, trokken in optocht naar de Guildhall, de Engelsche vlag voerende zingende. Gedurende en Rule Britannia Gedurende verscheidene minuten keek hjj den kapitein zwijgend aan. Hoe langer Pelo Rouan hem aankeek, des te zichtbaarder werd zijn buitengewone ont roering. Twee groote tranen parelden ten slotte aan zijn wimpers. Hij knielde neer en kuste d« hand van Didier met eerbiedige liefde. Wat beteekent dat alles, mijn goede man, vroeg de kapitein verbaasd. Ook zijn stemmompelde Pelo Rouan in verrukking; zijn stem en zijn gelaats trekken. Didier vroeg zich af, of hij niet met een krankzinnige te doen had. Marie dacht te droomen. Nu, begrijp ik, hernam Pelo, altijd m zich zelve sprekende, waarom Vaunoy hem wilde vermoorden. En ik, die hem liet begaan 1 Wie heeft hem in mijn plaats ge red Ik, zeide Marie met zwakke stem. Gij. herhaalde Pelo Rouan, het jonge meisje in vervoering aan zijn hart drukkende, gij, mijn kind? ik dank u uit het diepst van mijn hartGij hebt alles gedaan, wat ik had moeten doen Gij hebt hem bemind, toen ik hum blindelings baatte gij hebt hem bijgestaan, waar ik hem miskende,... Vergeef mjj, zeide bij, zich tot Didier wendende, die verbaasd bleef staan en er niets van begreep, vergeef mij jongeheer Georges. de meeting bewaakten zij de toegangen der Guildhall tegen de Gladstonianen, die plan moeten hebben gehad op eene tegen-demonstratie. Ook Chamberlain en erscheidene andere parlementsleden van de unionistische partij woonden de, meeting bij. Chamberlain hield eene rede, waarin de argumenten voorkwamen, die hij reeds vroeger tegen het regeeringsont- werp had bijgebracht. Hij schetste onder anderen de noodlottige gevolgen, die het ontwerp ook voor Ierland zelf zou hebben. De vergadering heeft met eenparige stem men eene resolutie aangenomen, waarbij Home-rule voor Ierland veroordeeld werd. Er heerschte veel geestdrift in de zaal. In het Lagerhuis kwam voor de tweede lezing in behandeling het ontwerp, be perkende den arbeid in de mijnen tot acht uur, en opleggende eene boete van 2 p.st. aan de patroons voor elke overtreding van deze bepaling. Thomas bepleitte de verwerping der bill. Gladstone ver klaarde dat deze bill geene part ij-kwestie moet vormen. De regeering als zoodanig kan niet tusschenbeide komen, doch de meerderheid der ministers zal voor de tweede lezing stemmen. De bill moest dan evenwel zóó gewijzigd worden, dat de maatregel niet kan worden toegepast op plaatsen, waar de meerderheid der mijnwerkers er tegen is. Ook zou de boete niet uitsluitend toepasselijk moeten zijn op de patroons. Ten slotte is de bill aangenomen met 278 stemmen tegen 201. In de Storthing te Christiania ver klaarde gisteren de heer Stang, dat hij een ministerie heeft gevormd om dtu Koning niet zonder verantwoordelijke raadslieden te laten en om aan het volk gelegenheid te geven bij de verkiezin gen zijn verlangen kenbaar te maken. Het ministerie beoogt Noorwegens wel zijn en de ontwikkeling van zijn nij verheid. Binnen de grenzen der Unie zal ten opzichte van de kwestie betref fende de consulaten, niets zonder de Storthing gedaan worden. Horst stelde Georges? zeide de kapitein, gij vergist u, vriend. Neen, neenik vergis mij niet. Deze medaille heb ik zelf n twintig jaren geleden om den hals gedaan, in een vreeselijken nacht toen Vaunoy u wilde vermoorden; want reeds lang vervolgt hij u. Ik was bang, zeer bang, wanneer ik u rond deze hut door het bosch zag dwalen. Alsof een Treml bedriegen kan, als of alles wat goed, edel, braaf en eerlijk is, niet altijd vereenigd was in de borst van een Treml Maar, merkte Didier, die nog altijd on- geloovig bleef, op maar in al hetgeen gij daar gezegd hebt, zie ik geen bewijs. Geen bewijsriep Pelo verbaasd uit. Is uw oogopslag niet die van M. Nicolas. Uw stem, uw leeftijd, de medaille de haat van Vaunoy, die n uw rijke erfenis ontstolen heeft Luistervoegde hij. eenklaps overeind sprin gende, er bijgij waart toen zes jaar oud, en God heeft mij een gelaat gegeven, dat men niet vergeten kan wanneer men het ook slechts ééns gezien heeft Ik herken u niet, zeide Didier. Pelo Rouan snelde de kamer uit. In het aangrenzende vertrek hoorde men een ge luid, alsof er water op den grond gestort werd. {Wordt vervolgd.j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1