Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Dinsdag 9 Mei 1893. No. 4582. "gSureau ^oogstraat ff 317. 8 ALGEMEEN OVERZICHT. De Witte Wolf. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN De verwerping van het Duitsche Legerontwerp. NIEUWE SGHIEDAWISCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden^ Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Het auteursrecht Tan den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 {Stsbl.) No. 124. f 1.50 - 0.05 Van 16 regelst 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 8 Mei '93. Het groote feit van den dag is thans de verwerping van het Duiteehe leger ontwerp. Nadat dit onderwerp bijna een jaar lang de Duitsche natie in span ning heeft gehouden, werd het in de Rijksdagzitting van Zaterdag met vrij groote meerderheid verworpen. Daarop heeft de rijkskanselier Von Caprivi on middellijk het keizerlijk besluit tot ontbinding van den Rijksdag voorge lezen, zoodat thans het Duitsche volk zelf zal te oordeelen hebben of het al dan niet de verzwaring der militaire lasten, bij de Legerwet bedoeld, wil toestaan. Nog laat in d«n avond van Vrijdag en Zaterdag in den loop van den voor middag werden de onderhandelingen om tot een vergelijk te komen, voort gezet en zelfs toen de zitting Zater dag reeds een aanvang had genomen, werden nog allerlei nieuwe pogingen gedaan om eene bevredigende oplossing te vinden. Middelerwijl gaven verschil lende sprekers van de tribune hunne reeds op de ontbinding van den Rijks dag berekende redevoeringen ten beste, totdat eindelijk eenige leden van het Centrum de koe bij de horens pakten en de sluiting der beraadslagingen voor stolden. Met een zucht van verlichting nam het Huis voetstoots dit voorstel aan, zoodat de hoofdelijke stemming te kwart voor drieën begon. Eerst werd het oorspronkelijke voorstel der Regee ring met groote meerderheid verworpen (alleen de conservatieven stemden er voor), en daarna volgde de stemming over het voorstel Von Huene. Daar de overgroote meerderheid van het Cen trum voet bij stuk hield, trokken zich op het laatste oogenblik ook een aan tal tot vergelijk gezinde Duitsch vrij zinnigen terug en met de verrassend groote meerderheid van 48 stemmen werd art. 1 van het voorstel verworpen. Dadelijk na de verwerping van dit eerste en belangrijkste der artikelen van het ontwerp ontstond er door de gansche zaal een ongewone beweging. Met span ning wachtte men af of de Regeering ook nog de stemming over de andere artikelen zou afwachten. Ware er ook maar éen daarvan aangenomen, dan zou de derde lezing van het geheele ont werp moeten plaats hebben en was er dus weder tijd voor nieuwe onderhan delingen gewonnen. Zoodra de voorzit ter Levetzow, op grond der middelerwijl officieel vastgestelde stemmencijfers, ver klaren kon„art. 1 van het leger- voorstel is met 210 tegen 162 stemmen en 1 onthouding verworpen" stond Caprivi op en las met kalme stem liet keizerlijk besluit tot ontbinding. Nadat daarop volgens gebruik de sociaal-demo craten zich eerst verwijderd hadden, ging de Rijksdag met een driewerf Hoekop den Keizer uiteen. Dat Caprivi nog tot het laatst op het tot stand komen van eene schikking gehoopt heeft, blijkt hieruit, dat de Pruisische regeering eerst Zaterdag offi cieel bij den Bondsraad het voorstel ingezonden heeft tot ontbinding van den Rijksdag voor het geval het legeront werp verworpen werd. Terwijl in den Rijksdag de debatten gevoerd werden, besloot omstreeks 1 uur 's middags, in eene der bijzalen, de Bondsraad tot ontbinding. Reeds den eigen dag be vatte de lieichsanteiger het keizerlijk besluit, waarbij de verkiezingen voor den Rijksdag op 15 Juni zijn vast gesteld. Volgens het oorspronkelijk ontwerp der home rule niet zouden de Ieren in liet Parlement te Londen slechts over algemeene rijksbelangen medestemmen. Naar de Times meldt moet het ministerie- GJ ad stone naar aanleiding der beden kingen van den kant der radicalen en nationalisten ingebracht, thans besloten hebben het desbetreffende gedeelte van de hnne-rule-UU te wijzigen. Het getal der Ier sell e afgevaardigden in het Rijks- parlement zou op 101 gehandhaafd wor den met stemrecht ten aanzien van alle behandelde onderwerpen. Bö gelegenheid dat de eerste ambas sadeur der Yereenigde Staten Zateidag 11. te Parijs zijne geloofsbrieven aan presidentCarnot overhandigde, verklaarde hij, dat het hoofd van het uitvoerend gezag der Amerikaansche republiek den wensch koestert, dat de vriendschappe lijke betrekkingen welke reeds zoolang tasschen de beide regeeringen bestaan, niet alleen gehandhaafd mogen worden, maar nog versterkt. President Car- not sprak in zijn antwoord over de over eenkomst tusschen de democratische instellingen der beide republieken, en eindigde met aan de tentoonstelling te Chicago een schitterenden uitslag te voorspellen. De gemeenteraad van Marseille is, zooals bekend is, grootendeels samenge steld uit sociaal-democraten, zoodat de 1 Mei daar vrij gevierd kon worden. Toch was de vrijheid daar niet absoluut, wijl boven den maire de prefect staat. Om nu van den laatste geen last te hebben, besloot men hem den avond vóór den ln Mei op te lichten. Acht stevige knapen moesten zich verzekeren van den prefect en daartoe onder een of ander voorwendsel in de prefectuur trachten te dringen. Men heeft echter liet plannetje opgegeven, toen een van de socialistische raadsleden de snuggere opmerking maakte, dat zij die er in bo- trokken waren, niets meer of minder deden dan zich aan eenige jaren vesting straf blootstellen. Naar uit Lissabon aan de Times wordt bericht, zullen de Portugeesche Cortes den 15 aanst. geopend wordeu. Gedele geerden van de biiitenlandsche schui/l- eisehers zijn te Lissabon aangekomen; doch Engeland heeft zijne afgevaardig den nog niet gezonden. De enthousiastische ontvangst welke aan Keizer Frans Jozef bij zijne komst to Pesth is bereid, wordt in de Hon- gaarsche pers druk besproken. De stad was prachtig versierd en een tallooze menigte escorteerde den Keizer-Koning al jubelend en juichend bij zijn rit van het station naar het paleis. De populaire vorst was door die receptie blijkbaar zeer getroffen. ToeD hij Vrijdag een depu tatie uit den Gemeenteraad ontving, bracht hij de bewijzen van gehechtheid trouw en toewijding bij zijne komst ondervonden ter sprake en gaf de ver wachting te kennen, dat de vertegen woordigers der stad steeds in deze ge voelens zouden volharden. De vraag blijft nu of de meening juist zal blijken van hen die in 's Keizers komst eene overwinning van het kabinet-Weckerló zien en of de Keizer zich tot de invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk zal leenen. De kerkelijk-politieke toe stand in Hongarije blijft steeds zeer in gewikkeld. Sinds in Noorwegen het conservatieve ministerieStang het radicale kabinet- Steen heeft vervangen is de politieke crisis wel verre van te verbeteren in tegendeel nog veel erger geworden. De consulaatskwest.ie is met de aftreding van het ministerieSteen volstrekt niet van de baan geschoven. Tegen den con servatieven minister Stang, die deze kwestie ad calendas graecas wil uitstel len is reeds een motie van wantrouwen ingediend, waarover in de Storthing met animo wordt beraadslaagd. De vroegere president van de Storthing Sievert Niel sen (bijgenaamd de slimme boer) vroeg in de zitting van gisteren aan de Re geering met welke personen de Koning getracht heeft een regeeringsmeerderheid te vormen. Ingeval de minister-president niet wilde antwoorden, zou ieder be grijpen waarom hij niet mocht antwoor den. De minister-president Stang ant woordde, dat de Regeering de op haar rustende verantwoordelijkheid zal weten Naar iikt Fransch van Paul Féval. 102) mijn zaliBh,.idiegt-- u' - !iernam Vaunoy bÜ Wpijr ii t i- miskent mijn gevoelens dervraaei. bedienden kondt on- u pen tJtVi Ult.slet> vrienden 1 verleent °Pdat ik mfj kunne rechtvaar digen! Wilt gjj dat mea uw bedienden onder vroeg Toussamt spottend. opoi ICUU. Ik wil het 1 riep Vaunoy uit, zich aan vrage W y zien aan deze zwakke hoop vastklampende en trachtende tfjd te winnen; allen zullen u spreken over mijn genegenheid voor de arme bewoners van het bosch. Het zy zoo! zeide vader ioussaint. Men kan u dat niet weigeren. Vaunoy herademde. Komt naderhernam Toussamt, zich tot twee Wolven wendende, die rechts en links van Vaunoy stonden. De twee Wolven kwamen dichterbij en op een teeken van den grijsaard deden zij hun maskers af. Vaunoy slaakte een angstkreet. Yvon I Oorentin zeide hij. Welnu, hernam Toussaint, uw bedien den zullen nu spreken over uw genegenheid voor de arme bewoneis van het bosch, Hebt medelijden! viel Vaunoy hem in de rede, terwijl hij op zijn knieën viel. Het hof beraadslaagde, doch slechts kort. De Witte Wolf nam hieraan geen deel. Hervé De Vaunoy, zeide de oude Tons saint langzaam, de Wolven veroordeelen u ter dood en gij zult worden opgehangen, ten zij de meester'een andere en betere beslissing neme. De Witte Wolf stond op. Het is goed, zeide hij. Yaumi blijft in de nabijheid van het koord. Dat mijn audere vrienden zich in de gangen terugtrekken. Dit bevel werd onmiddellijk uitgevoerd. De ruimte werd in de verte verlichtonmetelijk lange onderaardsche galerijen en hooge gewel ven werden zichtbaar. De Wolven verwijderden zich in verschil lende richtingen en weldra geleken hun toort sen slechts lichtende punten, terwijl zij zeiven fantastisch verlichte kabouters schenen. Vaunoy lag nog altijd geknield. De Witte Wolf verliet zijn troon en naderde hem. Sta op zeide hij, ham even met den voet aanrakende. Vaunoy stond op. Gij zijt een kind des doods, vervolgde de Witte Wolf, indien ik niet met mijn gezag tusschen beide kom. - Tot welken prijs kan ik mijn leven te- leven herhaalde de Witte Wolf; tot geen enkele prijs scheuk ik u het leven, Hervé De Vaunoy, moordenaar van mfin vader en van mijn vrouw Ik? riep de meester van van La irem- lay uit, maar ik ken u niet De Witte Wolf lichtte zijn masker op. Gijriep Vaunoy uitJean Blanc Gil dacht dat ik reeds lang dood was, niet waarvroeg de Koning der olven gij verwachtet niet in den machtige die voor u staat, den worm te ontmoeten, die gij eertijds zoo onbarmhartig hebt vertrapt. God heeft mij gespaard, misschien niet om mij zelve, maar om den zoon van Treml, den braven Christen. nen zoon van Treml, herhaalde Vaunoy, wiens angst nog toenam. Nog een, dien gij tot twee malen toe, hebt willen vermoorden. Vaunoy dacht er aan dat de Koning der Wolven een keer vergat. Tot tweemalen toe! hernam Jean Blane. Onzinnige, gij wist niet, dat dat kiud^ uw schild wasgij wist niet, dat, hij dood zijnde, er niets meer zou zijn tusschen uw borst en den kogel uit het oude geweer mijns vaders Hoe dikwijls, Hervé De Vaunoy, heb ik in het bosch u voor de tromp van mfin geweer gehad Vaunoy sidderde. Wanneer gij langs de groote wegen door het bosch gingt, alleen vergezeld door enkele bedienden, die onmachtig waren om u te be schermen tegen een goed gerichten kogel, hoe dikwijls heb ik dan mijn geweer in den schou der gedrukt en op u aangelegdMaar er was een geheime stem, die mij altijd terughield. Ik dacht, dat ik u misschien zou noodig heb ben voor onzen kleinen heer Georges en dan spaarde ik u. En ik beb goed gedaan, door zoo te handelen. Het oogenblik is gskomen, dat uw leven en uw getuigenis noodig zfiu voor den wettigen erfgenaam van Treml. Weet gfi dan waar lifi is? vroeg Vau noy zaclit. Hfi is in het huis zfins vaders, op het kasteel „La Tremlay". Ha! zeide Vaunoy, verwondering vein zende. Wordt vervolgdj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1