Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Zilveren Feest der St. Jozefsscholen. Binnenland. Franschen en Duitschers. Er heerschte volmaakte orde. Een telegram uit Dublin meldt, dat er aldaar gister-avond in de nabij heid van het paleis van justitie eene ontploffing heeft plaats gehad. De slag werd in de gansclie stad gehoord. Aan glasruiten en plaveisel werd schade toegebracht. De ontploffing had plaats op den eigen dag waarop vroe ger de beruchte moorden in het Plioe- nixpark plaats hadden. Berichten zijn te Rio de Janeiro ont vangen van een gevecht op den on dezer te Idanduhy in den staat Bio Grande do Sul. De uitslag is blijkbaar niet beslissend geweest, want beide partijen schrijven zich de overwinning toe. In den staat Pernambuco dreigt eene bot sing tusschen den gouverneur en de wetgevende macht. Schikdam, 9 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam vestigen de aandacht der eigenaars, vruchtgebruikers, of beheer ders van panden aan de Hoofdstraat, buiten de buitensluis gelegen, op de op 4 dezer afgekondige verordening rege lende het gebruik en de bescherming van openbare gemeentegrond en gemeen te-eigendommen te Schiedam, en wel in het bijzonder op Art. 12. waarbij bet (in afwijking van de vroe gere bepalingen) ook in September verboden is in de voorgevels buiten de buitensluis te breken; 16. waarbij de maand Augustus is aange wezen voor de schouw over de vloed planken 17. luidende als volgt De eigenaar, vruchtgebruiker of be heerder van een gebouw of erf gele gen aan de Hoofdstraat buiten de buitensluis, is verplicht den gemee- nen weg, loopende langs de watering daarachter gelegen, voor zoover zijn perceel strekt, in behoorlijk bruikba- ren staat te onderhouden en te zorgen, dat tot eene hoogte van twee meter boven den beganen grond eene breedte van minstens twee meter op dien weg geheel vrjj en onbelemmerd zij. Hij is tevens verplicht in de heg gen, staande langs den kant dier wa tering, de noodige openingen te maken en te houden, ten einde, bij het drij ven der schouwen, de noodige pei lingen zouden kunnen worden gedaan. Hfj is alsmede verplicht de greppels in dien weg, waardoor het water van zjjn erf in die watering wordt ont last, over eene uitgestrektheid van twee meter stevig en naar behooren te overdekken en de afsluitingen, op de afscheiding van ieder deel van den weg aangebracht of aan te brengen, te voorzien van een doorgang van minstens twee meter breed en dezen te onderhouden. Die doorgangen zullen door de be woners of gebruikers van bovenbe doelde gebouwen of erven, bij het drijven der schouwen, bij hooge vloe den en wel zoodra het water op den keistraat begint te staan, alsmede bij brand aldaar, opengemaakt en, zoo lang de hooge waterstand aanhoudt of de brand duurt, ter beoordeeling van burgemeester en wethouders, openge houden moeten worden. Wordt het gebouw of erf niet bewoond of ge bruikt dan is de eigenaar, vruchtge bruiker of beheerder daarvan, voor de nakoming der verplichtingen in het 4de lid van dit art. opgelegd, aan sprakelijk alsmede op de overgangsbepalingen waarbij den belanghebbenden eene maand tijd wordt gelaten om hunne panden in overeenstemming te brengen met art. 17. Gisteren omstreeks 7 uur is brand ontstaan in de bakkerij van den lieer J. van Hees, aan het Broersveld alhier. Met behulp van eenige buren, die door het uit'-laan van den rook den brand be merkten, mocht het spoedig gelukken de vlammen meester te worden. Een brandspuit, die inmiddels was aangerukt, behoefde dan ook geen water te geven. De oorzaak is onbekend. Het aantal landverhuizers naar Ame rika, te Botterdam aanwezig,is zoo groot, dat Zaterdag meer dan 500 per sonen moesten achterblijven. De examens van wege de Vereeniging van Handelsbedienden „Mercurius" te Botterdam zullen plaats hebben; voor Handels-Correspondentie, op Woensdag 17 Mei 1893, voor Boekhouden, op Woensdag 17 en Donderdag 18 Mei 1893, aanvangende des voormiddags te 9 u'-e, in het salon op de plaats der Sociëteit „Harmonie", ingang Haagsche Veer, aldaar. Men meldt ons uit Schipluiden Zaterdag is de veldwachter L. C. Van de Velde, op voordracht van den bur gemeester, door den commissaris der Koningin ontslagen uit zijne betrekking met ingang van 15 dezer. Aanleiding hiertoe heeft gegeven het goedkeuren, koopen, verkoopen en laten vervoeren van eene uit nood geslachte koe, die blijkens onderzoek van den districts veearts-plaatsvervanger J. A. VanVel- zen, van Schiedam, aan eene besmette lijke ziekte, nl. miltvuur was gestorven. (V. li. Cf.) Op een stuk weiland in de gemeente Hof van Delft, even voorbij de kogel gieterij te Delft, werd Zondag middag eene meeting gehouden ten gunste van den normalen arbeidsdag. Als sprekers traden op Gerhard van Amsterdam, Bil en Goudswaard uit Botterdam, en Van der Goes uit Amsterdam. Laatst genoemde sloot de bijeenkomst, die door ruim 1600 personen werd bezocht. Mr. Z. van den Bergh, die, naar was aan gekondigd, de meeting zou sluiten, was verhinderd te komen, evenals mr.P.J. Troelstra uit Leeuwarden, en mej. Stellingwerf-Jen tink. Muziek luisterde het Meifeest op. De orde werd geen oogenblik verstoord. De heer C. E. Jedeloo, sigarenfabri kant te Delft, lmeft nadat hij eenige lieden om zich heen verzameld had, verklaard dat zijn personeel, 't welk als voorstanders van de beweging de mee ting bezocht, niet meer in zijn fabriek zou worden toegelaten. Een kijkje op de Loterij-Tentoonstelling. Zoo de zalen der Sociëteit „Harmonie" ooit een feestelijken. prettigen aanblik leverden, dan is dit zeker wel nu. Zoodra men binnentreedt komt onwil lekeurig een woord van lof en bewon dering op de lippen, zoowel over de enorme keuze prachtvolle voorwerpen, als over de smaakvolle wijze, waarop alles is gearrangeerd. Met elk hoekje is gewoekerd en toch, het geheel levert een zoo frisschen, levendigen indruk, dat het den décorateur, de firma B. Schnabel alhier, daarbij door de aardige handen der dames van het comité geholpen, waarlijk alle eer aandoet. Laten wij eerst die versiering eens wat nader beschouwen om straks op de verschillende voorwerpen een vluebtigen blik te slaan. Met welgevallen rust het oog op de guirlandes vr.n groen, rijk met rozen en bloemen getooid, ter wijl hier en daar tusschen de verschil lende étalages een bloemkorfje, of geen ander groen een recht frissclie afwis seling biedt. Het hoofddeel der ver siering is echter aangebracht tegenovei den ingang. De buste van onzen H. Vader Leo XIII, die tegen de daar achter hangende spiegel en vooral door de rijke ornamentatie van levend groen uitstekend tot zijn vecht komt, vormt het hoofdmotief tot deze inderdaad zeer smaakvolle versiering. Aan beide zijden bevinden zich cartouches met de jaar tallen 1868-1893. Nu komen de voorwerpen zelve aan de beurt. Men zal zeker niet van ons vergen, wij alle voorwerpen aan eene nauwkeurige beschouwing onder werpen, trouwens daaraan zou wer kelijk geen eind komen wij zullen ons dus tot een vue a vol d' oiseau bepalen. Al dadelijk bij het binnenkomen valt het oog op den hoofdprijs, een ameuble ment in eikenhout, bestaande uit buf- met tafel en zes stoelen. Ook een groot schilderij, eene imitatie van Pot ter's stier trekt de aandacht. Wandelen wij verder dan valt ons oog op een étagère, die tevens dienst kan doen als gas-comfoor, inderdaad een practisch voorwerp, ingezonden door den heer Jac. Mak. Ook staat daar een berg ontbijt koeken, omringd door flesschen likeur, limonade, gedistilleerd, Bass Co's Stout enz., ingezonden resp. door de hee- ren Krul te 's-Hage en J. H. 0. van Waart, alhier. Ook eenige Edammer kaasjes, eenige kistjes sigaren en een partij chocolade completeeren deze af- deeling. Bon appetit\ Wij wandelen ver der en komen bij den schoorsteen, die prijkt met een paar prachtige schenk kannen in cuivre, aangeboden door de firma H. Adams en een paar rijke waaier- palmen, ingezonden door den bloemist J. II. van Dijk, die ook de versiering met het groen welwillend op zich nam, terwijl ook de heer Van Vooren eenige bloemstukken inzond. Verder prijkt op den schoorsteenmantel nog een schalksch. beeldje in majolica, terwijl de plaats voor den schoorsteen wordt ingenomen door een fraaion haard, geheel compleet, die zeker een niet te versmaden prijs vormt. De ruimte tusschen aldegenoemde voorwerpen is smaakvol aangevuld met de noodige étagères, rookstellen, tafel- kleeden, tafelloopers, bedkleedjes, photo- graphiën, gravures etc. etc. Ook een paar fijne dameslaarsjes, aangeboden door den heer Juffermans en een paar stoelen, waarvan eene gelegenheid biedt tot berging van dameshand- werk, trekken onze aandacht. Daar is ook eene afdeeling kristal, waaronder een foudraal met champagneglazen, terwijl daarnaast een „stalletje van Bethlehem prijkt. Na nog een blik op de sehoone hoofd-versiering te hebben geworpen, gaan we eens aan den anderen kant een kijkje nemen. Aan deze zijde is een ruime plaats aan danieshaudwerken af gestaan daar valt dan ook dames heel wat schoons te bezichti gen en al hebben wij nu ook niet veel verstand van al die voorwerpen van vrouwelijk vernuft en kunstzin, toch trekken enkele voorwerpen dooi de fraaie, kunstrijke bewerking onze aandacht. Wij noemen slechts een rijk geborduurd vuurscherm, een albe-rand, volgens dames-deskundigen prachtvol in zijde bewerkt, nl. „geknoopt en door- gestopt" en verder een aantal zaken, te veel om te noemen. Een oud-leerling de heer H. Breve, steenhouwer, zond een portretrand in, geheel uit wit mar mer gehouwen, bevattende de portret ten der twee eerw. Broeders-O versten onder de jaartallen 18681893. Een fraai vuurscherm van kunstsmeedwerk, waarvan het scherm wordt gevormd door gekleurd glas, ingezonden uoor de firma G. J.Vinccnt&Co. prijkt daar even- eens, terwijl deze étalage bekroond wordt door het borstbeeld van onze jeugdige koningin in medaillon vorm, en het por tret van Z. D. Hw. mgr. Bottemanne in peinture Bogaerts. De heer Welle zond een fraaien hoogen zijden hoed, die de gelukkige winner (maar winster?) recht geeft op een hem passende hoed, uit het gunstig bekende magazijn van dien naam. terwijl de firma D. M. Zoetmulder Co. eenige articles de luxe heeft ingezonden. Op de tafel in liet midden der zaal aangebracht, prijkt vooreerst het groote eetservies, in Engelscli aardewerk, aan geboden door het dames comité, enkele kleinere serviezen, een van Christoffel, zilver, een fraai gekleede pop, die Do- vendien is voorzien van een snoeperig koffertje, haar geheelen uitzet bevatten de, daar prijkt ook een lraaie hand naaimachine, een verzameling uitgezoch te boekwerken, vele in fra tien band. Daar is ook een groote pop in Zeeuwsch costuum, verder verschillende fraaie photographiën genomen naar doeken uit het museum Boymans te Botterdam, verschillende portretten van Z. 11, Leo XIII, waaronder een geheel uit zijde bewerkt. Zoo zachtjes aan komen we weer aan ons uitgangspunt terug; daar zien we nog een degelijk fornuis, vervaar digd en ingezonden door den heer Batenburg, alhier. Nu zijn we weer in de voorzaal, waar men door tal van jonge dames wordt omringd die u drin gend uitnoodigen, vooral toch eens te komen visschen. Den hengel hebt ge natuurlijk al in uwe handen eer ge het zelf weet en nu maar eens uitgeworpen (aas is bij dit visschen niet noodig.) Na eenigen tijd in den vischvijver te hebben rondgedobberd, merkt ge, dat ge „aan" hebt. Uw haakje heeft zich vastgewerkt in een der pakjes en nu haalt ge uw visch maar op, dikwijls een aardig cadeautje. Daar hebben we ook nog de tombola, voor een klein offertje hebt ge ook daar weer kans op een min of meer fraai voorwerp de fraaiste zijn natuurlijk, zooals altijd, voor de gelukkigen, maar het is een goeden troost, ge hebt toch altijd wat. Daar zien wij ook nog het groote doek, voorstellende de II. Familie, van J. Dunselman, een der voornaamste prijzen, alsmede een bad, ingezonden door den lieer J. Kemp. Hebt ge trek in een chocolaadje Mej. de wed. Persoon en de firma C. Jamin hebben gezorgd, dat daaraan geen gebrek was. Een goed woordje, vergezeld van een klein offertje vooi de goede zaak aan een der jonge dames, en ge kunt uitzoeken uit de meest bekende merken DriessenKorft. Suchard e. a. De heer S. Hijman stond gedurende de tentoonstelling welwil lend een bijzonder fraaien muziekdoos afeen cent, of een kwartje in een daarvoor bestemd gleufje geworpen, en ge hebt een prachtig muzieknummer. Alles wat er op deze manier aan de muziek wordt geofferd, komt ten voor- deele der St Willrbrordus Stichting. Maar het wordt tijd te vertrekken, hoeveel schoons er ook nog is te aan schouwen, want we hebben lang niet alles genoemd. Wij vreezen zelfs, wellicht een of meer belangrijke inzendingen te hebben vergeten en dus van deninzen der een lang niet malsch compliment te ontvangen. Laat bij echter bij voorbaat gerust zijn, chacun a son tour. Ook heb ben wij natuurlijk niet al de kleinere voorwerpen genoemd, alsanti-macas- sers, tafelloopers, sluimerrollen, canapé kussens, enz. enz. Maar genoeg; wij meenen voorheden te kunnen volstaan met deze wandeling. Yelen zullen, naar wij hopen, hierdoor worden aangespoord de tentoonstelling te gaan bezichtigen, of wsl zich nog een of meer loten aan te koopen. Beide kunnen we zeer aanbevelen. De ten toonstelling verdient volkomen een druk bezoek en liet aantal te winnen fraaie prijzen is legio. Bij de aankomst van Hare Majestei ten de Koningin en de Koningin Begen- tes te Ludwigsburg bevond zich aldaar aan het station eene deputatie der Ne derlanders, gevestigd te Ludwigsburg en te Suttgart- Deze deputatie werd aan Hare Majes teiten voorgesteld door den Nederland- schen consul-generaal voor Wurtem- berg, den heer Vellnagel. De aan wezige Nederlandsche dames boden Haie Majesteiten bij die gelegenheid bouquet- ten aan. De Koningin-regentes begaf zich li. Donderdag naar Stuttgart, teneindealdaar eenige bezoeken aan verschillende vor stelijke personen te brengen. Door ko ningin Wilhelinina ward Vrijdag, geheel incognito, een bezoek aan Stuttgart gebracht. H. M. bezocht aldaar het koninklijk paleis Wilhelmina met zijne prachtige serre, en het Alhambra, en reed vervolgens langs Bosenstein, waarna de stad bezichtigd werd. Gedurende het verblijf van Hare Ma jesteiten te Ludwigsburg is aldaar da gelijks familiediner. Zondag werd echter een groot diner gegeven, waarbij 8.» gaston aanzaten. De Haagsche correspondent van de N. Gron. Cf. blijft volhouden (tegen over die van de Zutf. Ct.), dat de kieswet in dit zittingsjaar niet roeei behandeld zal worden. Hij gelooft, dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2