Openbare Verkooping Stads- en Gewestelijk Nieuws, H. LINDEMAN. Lectuur. ADVERTENTIE N. het VERVEN van den Water toren, met al de daarbij be hoorende gebouwen, enz., alsmede het TEREN van de afrasteringenbruggen, palen, den kolensteiger enz., alles staande en gelegen op en rondom het terrein der Ge meente-drinkwaterleiding. zijn vermogens trachten te kweeken en te volmaken,[hem duurzaam beschouwend niet slechts als individu, niet slechts als geïsoleerd wezen, maar als een scha kel in den keten der menschheid, maar als eene maatschappelijke persoonlijk heid, geroepen en bestemd om wel licht in zeer bescheiden mate maar toch op hare beurt en hare plaats, mede te werken aan de verwezenlijking van het Goddelijk wereldplan, en, langs dien weg eigen waarachtig geluk hierbeneden en hiernamaals zich te verzekeren." Aan deze schoone woorden iets toe te voegen zou zeker overbodig zijn. Zij stellen het hooge doel en het heilvol streven van het katholiek onderwijs in het volle licht. Herinneren wij ons dit heerlijk pleidoo voor eene grootsche en edele zaak, als onze offervaardig» liefde voor het katholiek onderwijs wordt ge vraagd, en weerklinke dan ook in onze ooren de treffende slotwoorden door den eerbiedwaardigen feestredenaar in de vergadering van 11. Zondag gesproken: dat hij die echt katholiek onderwijs be vordert Gode een welgevallig offer brengt en een weldaad bewijst aan geheel de maatschappij Schiedam, 13 Mei 1893. Het verheugt ons te kunnen vermel den, dat het Z. H. den Paus heeft be haagd, een traaien prijs voor de Loterij- Tentoonstelling ten behoeve van het katholiek onderwijs af te staan. Het geschenk van den H. Yader be staat uit een hyouterie-kistje van wit ivoor met nikkelen voetjes en ornamen ten. Het kistje van binnen met witte zijde gevoerd heeft ou het deksel een wit marmeren plaat, welke in het mid den medailjonsgewijze het portret van Z. H. Leo XIII in fraaie kleuren ten- zien geeft, terwijl ter weerszijden de Pauselijke wapens zijn aangebracht. Deze fraaie hoofdprijs zal morgen (Zondag) op de Tentoonstelling zeker aller aandacht trekken. Hij zal daar worden aangeduid als „de Prijs van den Paus," onder welken titel hij ook in de loterij zal worden begrepen. Morgen (Zondag) herdenkt de heer H. Rammers, koster der O. L. Vrouw Visitatie-kerk, den dag waarop hij vóór 40 jaren voor het eerst (zijnde toen le Pinksterdag) als koster het altaar in de Noodkerk heeft bediend. De Hoog mis in de O. L. Vrouwekerk zal als dan tot intentie van den ambtsjubilaris worden opgedragen. Voorzeker zal het den geachten jubi laris op dezen voor hem zoo gedenk- waardigen dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. De wijze waarop hij gedurende 40 jaren zijne eigenaardige betrekking heeft vervuld, hebbeD hem de achting en genegenheid van geestelijken en geloovigen doen verwerven. Met grond mag dan ook worden verwacht, dat het ambtsjubilee van koster Rammers in ruimen kring de belangstelling en deelneming van Schiedam's Katholieken zal wekken. Te meer zal dit het geval zijn, daal de feestdag van Rammers' jubilee tevens de dag is, waarop vóór 40 jaren pastoor Van Leeuwen z. g. in het zolderlokaal der Oude Vleeschhal voor het eerst in deze stad het H. Misoffer opdroeg. Bejaarde parochianen der O. L. Vrouwe parochie, die zich nog de armoede van dit primitief kerkje herinneren, zullen zeker bij vergelijking met hetgeen zich thans aan aller oog vertoont, reden hebben tot overvloedige vreugde en dankbaarheid tot God, Die het werk door pastoor Van Leeuwen onder zoo moeitevolle omstandigheden begonnen, zoo zichtbaar heeft gezegend. De dag van morgen is alzoo voor de parochianen der O. L. Vrouwe-kerk een gedenk- en bededag, die hun de offervaardige liefde van hunne voor gangers in het geloof dankbaar zal doen gedenken en hun door ware erkente lijkheid voor genoten weldaden nieuwen titel zal doen verwerven op Gods over- vloedigen zegen. Bij gunstig weder zal morgen (Zon dag), des namiddags ten 1 ure, in de Plantage de eerste uitvoering door het muziekkorps der dd. Schutterij alhier gegeven worden. Waarschijnlijk door het snel voorbij varen van drie torpedo's sprongen giste ren namiddag van het aan de boeien voor onze haven gemeerd liggende stoom schip Palatini de staaldraden en trossen. Door de eb werd genoemd stoomschip naar den zuidwal gedreven, waar het aan den grond geraakte. Een der boeien is bij dit ongeval gezonken. Gelukkig waren de sluisdeuren der buitensluis ge opend, anders ware er wellicht nog meer schade veroorzaakt. Eenige uren later eerst mocht het met behulp eener sleepboot gelukken, het stoomschip wedi rbehoorlijkaandeboeien vast te meeren. Gisteren-middag omstreeks 41/2 ure trof het achtjarig dochtertje van Willem Verveen, wonende aan de Gasstraat, het ongeluk dat zij al spelende in de Westerhaven geraakte. Reeds begon het kind te zinken, toen de heer Th. Richters te water sprong. Hij had het genoegen het kind behouden op het droge te bren gen, dat zonder zijne moedige en vast beraden handeling zonder twijfel zou verdronken zijn. Bij de akte-examens voor het lager onderwijs, deze week te 's-Gravenhage gehouden, zijn geslaagd de hoeren W. Smoor, J. Henselen S. Hartog, allen te Schiedam. De beide eerstgenoemden zijn ook geslaagd voor het examen in de vrije en orde-oeteningen. Aan de universiteit te Leiden is ge slaagd voor het artsexamen, eerste ge deelte, onze vroegere stadgenoot de heer A. E. Lechner. De burgerij van Gharlois wordt nu in de gelegenheid gesteld puik beste zoetemelk aan de deur te koopen voor zes cent den liter. Het vorige jaar moest daar in dezen tijd acht cent worden betaald. Het spreekt van zelf, dat de land bouwers, die melk aan huis verkoopen, ook den prijs zullen moeten verlagen of zich anders meer op de boterbereiding zullen moeten gaan toeleggen. Het verlagen der melkprijzen door de boterfabrikanten te Rotterdam moet de oorzaak zijn van het goedkooper van de hand zetten der melk in Charlois. Donderdag-nacht is ingebroken in de voor den wal te Pernis liggende stoom boot Pernisen ontvreemd aan contan ten t 39.30. De dief moet zich toegang tot de kajuit verschaft hebben door eene der zijpoorten althans de kajuitskap is niet geopend. Om den diefstal te plegen moest hij twee deuren en een kastje openbreken. In een te Honselersdijk gehouden ver gadering der Vereeniging Westland is vastgesteld, dat dë zg. „groote" veilin gen (dat zijn die voor den buitenland- schen handel) zullen worden gehouden op dezelfde dagen en uren als in het vorige jaar en wel te '-Gravenzand, te Monster en Poeldijk des Dinsdags en Vrijdags, achtereenvolgens te 672, 7V2 en 81/, uren en te Wateringen, Honselersdijk, Naaldwijk en De Lier op Woensdag en Zaterdag, resp. te G, 7, 73/4 en 83/4 uren. Het blijft aan de af- deelingsbesturen overgelaten, wanneer zij met die „groote" veilingen willen aanva"gen. VLAARDOGEN. In de raadsver gadering van gisteren werd het nieuwe raadslid J. S. Fiegee beëedigd en geïn stalleerd. De strafverordening weid uit gebreid met eene bepaling dat elk ge timmerte van meer dan 3 M2. opper vlak en 2 M. hoog als gebouw in aanmerking komt. DEN HAAG. Het hoofdbestuur der j vereeniging Westland heeft den gemeen teraad verzocht het tot stand komen van de door de Westlandsche Stoom tramweg-maatschappij aangevraagde verbinding van de lijn van de West landsche stoomtram te 's-Gravenzande met den Hoek van Holland zooveel mogelijk te willen bevorderen. De Gouden Roos. Mgr Nara di Bontife, apostolisch nuntius te Brussel, heeft Donderdag ochtend aan den minister Beernaert de officieele tijding gebracht, dat Z. II. den Paus, de Gouden Roos bestemde voor H. M. de Koningin der Belgen. De heer Taufani, pauselijk juwelier, heelt last gekregen dit juweel te ma ken. De Gouden Roos is een soort van kelk, rustende op driekanten voetstuk, met twee verdiepingen. Het pauselijk wapen is op den kelk gegraveerd, waar uit een tuil van rozen opstijgt en tus- schen deze eene meer geopend dan de andere. Deze laatste roos is bezet met eenen dauw van diamanten. In 'thart dezer roos is een klein ver borgen kastje met klep, waarin tijdens de wijding de reukwerken worden ge legd. De wijding heeft sedert eeuwen plaats op den vierden Zondag van den Vasten en het gebruik is zoo oud dat men niet juist meer weet, wanneer die plechtigheid is ingesteld. Volgens sommigen dagteekent zij van het midden der elfde eeuw. Slechts eens werd die roos aan eenen vorst gegeven, namelijk door Leo X, die ze in 1515 zond aan prins Karei, die vier jaar la ter onder den naam van Karei V be kend was. PROGRAMMA van de Uitvoering op Zondag 14 Mei door het Muziekkorps der dd. Schutterij in de Plantage te houden. 1. Concordia Marsch, Simon. 2. Ouverture „Norma", Bellini. 3. Wie ner Blut „Polka", Ziehrer. 4. Mar- che des Troubadours, Boubieri. 5. Sireuenzauber „Walzer", Waldteufel. 6 Wiener Schwalben Marsch, Stölzel. Inhoud van No. 44 der Katholieke Illustratie. Tekst Vrede, oorspronkelijke novelle van Louise Stratenus. De gestrenge heeren, door W. Industrie der ver- valschers, door J. J. G. W. Bij de Platen. Wetenswaardig allerlei. Platen Mosotto. Fazanten schie ten. DanslesFazant in de vlucht. Voor de vele bewijzen van deelne ming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Behuwd- en Grootvader, den Heer J. A. VAN DE VEN, be tuigen wij door deze onzen haltelij ken dank. Wed. A. J. VAN DE VEN - Schiedam, 13 Mei 1893. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, ontvangen bij het herdenken van zijn vijftigjarige ambts vervulling, brengt ondergeteekende zijn oprechten dank. In het bijzonder zij die dank gebracht aan zijn hooggeachten patroon en mede werklieden, die dezen dag voor hem tot een onvergetelijken feestdag maakten. J. HEINSBROEK. Schiedam, 13 Mei 1893. Bij acte, den 12 Mei 1893, voor den ondergeteekenden Notaris gepas seerd, is tusschen Mejuffrouw MARIA CORNELIA JOSEPHA LINDEMAN, en den Heer JOHANNES HENRICUS JACOBUS MARIA MEIJER, beiden zonder beroep en te S c h e d am woon achtig, aangegaan eene Vennootschap tot het uitoefenen van de affaire in Drogerijen, Verfwaren en aanverwan te artikelen, onder de firma De Vennootschap is gevestigd te Schiedam, aangevangen I Mei 1893 Gn aangegaan voor onbepaalden tijd. Ieder der Vennooten heeft echter het recht haar, telkens op den eersten Mei van ieder jaar, te doen eindigen, mits den anderen Vennoot daarvan, minstens drie maanden bevorens, kennis gevende. Beide Vennooten zijn gerechtigd tot teekening der firma. Tot het aangaan en teekenen van beleeningen, borgtoch ten, obligatiën, acceptatiën in blanco, of het opnemen en negotieeren van gelden, al geschiedt zulks ten behoeve der Vennootschap, zoomede tot het verkoo pen, met hypotheek bezwaren van onroerende goederen, tot de Vennoot schap behoorende en het huren of ver huren van onroerende goederen voor en van de Vennootschap, wordt om daar voor verbindend te zijn, de ondertee- kening van beide der Vennooten met hunne persoonlijke handteekening, onder bijvoeging van die der firma vereischt. Voor partijen, P. J. LAU, Notaris. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SCHIEDAM zijn voornemens op Donderdag den 25n Mei a. s., des namiddags ten 2 ure, ten Raad huize, in het openbaar, in twee perceelea aan te besteden Bestek en voorwaarden zijn, tegen be taling van 25 Cents, op de Secretarie der gemeente verkrijgbaar. Schiedam, 6 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. (om Contant geld), op Donderdag !8 Mei 1893, des voorm. ten half tien ure, in het gebouw Musis Sacrumdoor den Vendumeester P. BUR GER ten overstaan van den Notaris P. J. LAU alhier, van Een antieke Klok, dito Kroon, Chif fonnières, Secretaires, Commode- kast, Linnenkast, Tafels, Canapé, Stoelen, Ledekanten, Spiegels, Schilderijen, Pendules, Bedden met toebehooren, Vloerkleeden, Kar petten, Koper-, Tin-, Glas-, Ver lakt en Aardewerk, Kachels, als mede eenig gemaakt Goud- en Zilverwerk en twee Schilderijen in Olieverf en wat meer ten ver koop zal worden aangeboden. Daags te voren van 10 tot 4 ure te zien. VAN ThIEL. en Kindeken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2