Nieuwe Schied. Courant TWEEDE BLAD ALGEMEEN OYERZICHT. Binnenland. YAH DE van ZONDAG 14 MEI. 13 Mei '93. De verkiezingscampagne voor den nieuwen Rijksdag heeft volgens bericht en uit Berlijn alom in Duitschland reeds een aanvang genomen. De katholieke partij, het Centrum, weert zich daarbij niet het miDst. Ter weerlegging der bewering dat er tusschen de aristocraten en de democraten in het Centrum een wijde kloof is ontstaan, noemt de Ger- mania met name 18 graven en baronnen meest uit westelijk en zuidelijk Duitsch land, die tegen het voorstel Huene stemden, terwijl slechts slechts 9 adel lijken, bijna uitsluitend uit Silezië, daarvoor stemden. In de bladen van het Centrum worden voor het oogen- blik duidelijke wenken aan de voor standers der legerwet gegeven, dat zij het best zouden doenniet als candidaten op te treden, maar desniettemin is er van eene officieele uitbanning uit de partij geen sprake. Het ergst van allen is Ahlwardt er aan toe. Bij het verlaten van den Rijksdag werd hij aanstonds gevangen genomen, om het nog onvervulde gedeelte van zijn straf tijd te voldoen en het district Arns- walde, dat hem naar den Rijksdag af vaardigde wil niet meer van hem ge diend zijn en heeft reeds een anderen candidaat. In Berlijn staat hij wel op het lijstje, maar daar heeft hij weinigkans. Volgens berichten uit Parijs is gene raal Dodda, de overwinner van Dahomey, gisteren-avond te elf uren aldaar aan gekomen. Vertegenwoordigers van den minister van oorlog en marine en een groot aantal belangstellende personen wachtten hem aan het station op. Hij werd door eene talrijke menigte luide toegejuicht. De generaal brengt voor zijn vrouw een klein Dahomeyaansch meisje van acht jaar mede, dat Koning Toffa hem geschonken heeft. Aan de leden van de Kamer van koophandel te Mar seille verklaarde Dodds, de geheele kust tot Abomey door Frankrijk moet ge koloniseerd worden. Behanzin is niet meer te vieezen, en de bevolking van het binnenland, niet meer beducht voor dien vorst, zal handelsbetrekkingen aan- knoopen met Fransche factorijen. De begrooting is door het Hooger- huis te Pesth goedgekeurd, maar op voorstel vau Szapary werd met 81 tegen 56 stemmen een motie aange nomen, waarbij het kerkelijk-politiek program der Regeering werd gelaakt en aan hetzelve alle medewerking werd geweigerd. Gelukkig had de premier Weckerlé voor de stemming medege heeld dat hij en zijne medebewindvoer- ders aan de stemming van het Hooger- huis geen waarde hechtten, en zij dus niet van zin waren zich terug te trek ken, maar integendeel" zich bij aan neming van een votum van wantrouwen zich zouden opgewekt gevoelen tot vol harden tot het einde, daar het Huis der Magnaten niet geacht kan worden de stemming der natie weer te geven. P't is wel een gemakkelijke manier °ni het ministeriele leven te rekken. Naar luid der laatste berichten uit Athene Kleeft Griekenland op het nogenblik een ernstige crisis. Het clas- sieke Griekenland heeft dit euvel met c moderne Staten gemeen, dat het in f10°te hn.mceele moeilijkheden ver wal i^e leening die uitgeschreven en n'u wfarsckijnlijk misloopen, er p i mi bTk6nW faalt, ontstaat ei e ie mimsteneele crisis. Het ge vraagde bedrag ,ond op de Londensche Beurs op verre na geen x wijl gedurende de onderhandelingen het goud-agio een hoogte van 44 pct. be reikte. Middelerwijl werden in de hoofd stad ernstige beschuldigingen tegen de Regeering verspreid, en werd de Koning voor den ernstigen toestand aanspra kelijk gesteld. Het ministerie Tricoupis heeft zijn ontslag ingediend. De Koning zal echter moeilijk een opvolger voor Tricoupis vinden, want geen der lei ders der oppositie partijen zal in staat of genegen zijn, de politieke nalaten schap van het demissionaire Kabinet te aanvaarden. Men meent, dat de Koning zijn toevlucht tot Sotiropulos zal moeten nemen, om een nieuw minis terie te vormen. In Spanje doet zich het merkwaar dig geval voor, dat er een groot par lementair debat gevoerd wordt over de finaneieele kwestie. Sedert "Woens dag zijn de Cortes te Madrid vergaderd om over die urgente kwestie te beslissen. De minister van financiën, Gamazo, bad opzettelijk tot na Beurstijd gewacht met zijne mededeelingen, teneinde geen invloed op de koersen uit te oefenen. De Begrooting sluit met een overschot van ruim 260 millioen pesetas, zoodat er geen couponbelasting noodig zal zijn maar toch stelt de minister voor een nieuwe 4 p. Ct. leening te sluiten van 460 millioen, teneinde de vlottende schulden te dekken, terwijl hij tevens een belasting op de Beursoperatiën en eene vermindering der pensioenen voor stelde. Ook deelde hij mede, dat de Ko ningin-Regentes een millioen pesetas op hare civiele lijst had geschrapt. Deze mededeeling werd met toejuiching be groet ook de pensioen vermindering vond instemmingmaar tegen de overige voorstellen rezen levendige protesten. De agitatie daardoor verwekt, werd nog vermeerderd door het voorstel tot uitstel der gemeentelijke ver kiezingen te Madrid. Hierover klaag den vooral de republikeinen. Ook de Carlisten, die mede niet mei het voor stel tot uitstel der verkiezingen ingeno men waren, verwekten in de nachtelijke zitting van Woensdag op Donderdag stormachtige incidentie. Donderdag, ter wijl de Kamer die zich's nachts ten een uur permanent had verklaard, nog ver gaderd was, verzamelden zich voor het parlementsgebouw talrijke rumoerige groepen, welke door de politie uiteen werden gedreven. De zitting der Cortes duurde van Woensdag tot Vrijdag-mid- dig onafgebroken voort. De ministers en afgevaardigden sliepen en aten in het Huis. De opposanten dienden verschei dene motiën in. Canovas noodigde de conservatieve partij uit onzijdig te blij ven. Hij gispte Sagata's beleid, maar weigerde in deze zaak een deel der ver antwoordelijkheid mede te dragen. Ein delijk werd gisteren-middag eene motie tot sluiting der debatten aangenomen met 213 tegen 21 stemmen. De repu blikeinen vergaderden daarop om te beraden wat hun te doen staat. Bij de behandeling der Home-llule- bill in het Lagerhuis te Londen ver langde Redmond de vestiging van twee Kamors voor Ierlandeen Senaat en een Huis der Gemeenten. Morley be streed dit amendement, doch stelde voor, het woord Senaat in de plaats te stel len voor Legislatieven Raad. Nadat dit voorstel was ingetrokken, handhaafde Redmond het tweede deel van zijn amen dement, dat hierop met 482 tegen 34 stemmen werd verworpen. De minder heid bestond uit Parnellisten en eenige conservatieve unionisten. In zfjn gisteren te Londen gehouden bijeenkomst, heeft het uitvoerend comité der readers de voorwaarden voor de re geling der werkstaking te Huil aange nomen, welke vastgesteld waren in ge meen overleg door vertegenwoordigers van de patroons en de werklieden, op dan grondslag, dat door de reeders geen verschil zal worden gemaakt tusschen werklieden, die wel of niet-leden der vakvereeniging zijn, en dat de werklie den geen verbintenis met niet aange sloten werklieden zullen verhinderen. Dit wordt als het einde der werksta king beschouwd. De regeering der Vereenigde Staten heeft Dinsdag den stoomkruiser Atalanta naar Greytown gezonden, met het oog op den hachelijken staat van zaken in Nicaragua. Er is daar namelijk eene re volutie uitgebroken, welke volgens of ficieele draadberichten volkomen zege praalt. De opstandelingen hebben de werken van het Nicaragua-Kanaal bezet, waaruit de regeering der Ver eenigde Staten afleidt, dat de voorloo- pige regeering deze Amerikaansche onderneming kwaadgezind is. Vandaar liet uitzenden der Atalantadie instructie heeft eene der kusthavens van Nicaragua binnen te loopen. Naar men uit Pretoria bericht, heeft Paul Kruger gisteren aldaar onder groote geestdrift den eed als staatspresident der Transvaalsche republiek afgelegd. Bij zijn toespraak spoorde de President de vreemdelingen in het land aan, tot de welvaart des lands hunne medewer king te verleenen, en sprak hij de hoop uit, dat bij het jonge geslacht de moe dei taal in eere behouden zou worden. Na afloop schudde hij op hartelijke wijze de hand van Joubert. De opper-ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-regen tes, voor den tijd van drie weken, in gaande op heden, den lichten rouw zal aannemen, wegens het overlijden van Z. D. H. Adolf George, Prins van Schaumburg-Lippe. Met innige deelneming heeft voorzeker het Nederlandsche volk de smartvolle tijding vernomen van het droevig ver lies dat H. M. de Koningin-Regentes ge leden heeft door het overlijden van Harer beminden Vader, den regeerenden Vorst van Waldeck en Pyrmont. De 62-jarige vorst overleed te Marienbad aan de gevolgen van eene longontsteking, waaraan hij sinds korten tijdlijdende was. George Victor, vorst van Waldeck, werd geboren te Arolsen 14 Januari 1831 en had dus den leeftijd van ruim 62 jaren bereikt. Den 15 Mei 184:> volgde prins George zijn vader, vorst George, op onder de voogdijschap zijner moeder, vorstin Emma, geboren prinses van Anhalt-Bernburg. De regeerende vorst aanvaardde den 17n Augustus 1852 zelfstandig de teugels van het bc wind. De overleden vorst, die generaal was der Pruisische infanterie en chef van liet regiment infanterio Von Wittich, is twee malen gehuwd geweesteerst met He lena, prinses van Nassau, met wie hij den 26 September 1853 tot aan haren dood op 27 October 1888 in den echt verbonden wasdaarna met Louise, prinses van Sleeswijk - Sonderburg Gluccksburg, met wie hij op 20 April lb91 in het huwelijk trad. Uit het eerste huwelijk zijn 5 kinde ren in levenbehalve onze Konin gen-Regentes, prinses Pauline, gehuwc met Alexis, vorst van Bentheim-Stein- furt; prinses Helene, weduwe van den her tog van Albany; erfprins (thans vorst) Frederik, geboren 20 Januari 1865, en prinses Elisabeth. Uit het tweede hu welijk is één zoon, prins Wolrad Fre derik, geboren 26 Juni 1892. Voor de leden der Eerste Kamer is thans de faillissementswet nogmaals overgedrukt met de wijziging na de tweede lezing in de Tweede Kamer daarin aangebracht. Aan dit stuk is toegevoegd een over zicht van de beraadslagingen in de andere Kamer, dat niet enkel voor de leden van het Hoogerhuis, maar voor allen, die de debatten moeten raadplegen, van groot gemak zijn, daar alle gewichtige pnuten bij de algemeen e beschouwingen en alle amendementen op of wijzigingen in de artikelen zijn opgegeven met aan duiding van de bladzijde van de „Han delingen." Met een oogopslag kan men alzoo door dit overzicht zich den loop der be raadslagingen weer voor den geest bren gen en als men de discussiën noodig heeft zonder te zoeken de Handelingen opslaan. Het Nederlandsch Landbouwcomité hield gisteren in de vergaderzaal van de Eerste Kamer, onder leiding van den voorzitter den heer C. J. Sickesz, hare eerste officieele bijeenkomst, welke door den Minister van Waterstaat, Handel en Hij verheid werd geopend met een inleidend woord, waarin hij wees op de gewichtige taak van het Comité, dat geroepen zal worden om de Regeering van advies te dienen omtrent wensche- lijk en noodig voorkomende verbeterin gen in den kwijnenden toestand van den landbouw, terwijl zij ook de bestu ren van provinciën en waterschappen en de landbouwers zelve zal hebben voor te lichten. Reuter seint in dato 12 Mei uit Rome De Paus heeft heden-namiddag, in de zaal der aardrijkskundige kaarten, on geveer 400 Nederlandsche pelgrims ont vangen. De aartsbisschop van Utrecht stelde hen voor en las een adres in het Fransch voor vervolgens las pater Reuser van de jezuïeten-orde, een tweede adres voor. De Paus antwoordde eerst in het Latijn, vervolgens in het Fransch. Z. H. sprak van den droevigen toe stand der Kerk, maar zeide dat men het vertrouwen niet verliezen moest, want de droefheid zou in vreug de verkeeren. Met lof herdacht de Paus de Nederlanders, die gekomen waren om met hun leren de zaak van het wereldlijk gezag te dienen, van wie velen de audiëntie bijwoonden. De gevoelens van de Nederlandsche Ka tholieken waren hem bekend, maar ge lukkig was het die te hooren bevesti gen door den aartsbisschop. Daarop volgden de apostolische zegen, den voet kus en de aanbieding der offerande van den St. Pieterspenning. Bij de Staatsspoorweg-Maatschappij treedt met ingang van 15 dezer, in werking een nieuw speciaal tarief (W) voor het vervoer van granen en meei (allerlei aard), zoomede lijn- en voerkoeken, van Rotterdam (Fijenoord) naar Venlo, bij hoeveelheden van minstens 10,000 kilo per gebruik wagen of daarvoor beta lende. Tusschen de regeering, de directie der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en commissarissen der op te richten locaalspoorweg-maat- schappij Krimpenerwaard is een ontwerp overeenkomst opgemaakt omtrent den door den ingenieur Krieger te Amers foort ontworpen spoorweg van Schoon hoven naar Gouda, waardoor, naar men zich vleit, de totstandkoming dier lijn is verzekerd. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. sprekende over de moeielijk- heden, die velen zullen hebben met de invulling van het aangifte-formulier voor de vermogensbelasting, zegt o. a. „Voor de commissionnairs in effecten legt de nieuwe belasting geen wind eieren. Een van hen verzekerde mij, dat niet minder dan 400 klanten zich tot hem hadden gewend, om een speci fieke berekening te maken van de waarde hunner fondsen. Dat voor zulk werk behoorlijke provisie in berekening wordt gebracht, spreekt vanzelf. Wegens het aangroeien van de ben den flessehentrekkers, en derhalve van de oplichterijen en bedriegerijen door hen gepleegd, is door de Vereeniging van Handel en Nijverheid te 's-Hage aan den minister van Justitie een adres gericht, waarin den minister verzocht wordt, ook met voldoening aan den wenscli, van verschillende zijden in de Tweede Kamer luid geworden, de mazen der Strafwet nauwer toe te halen voor geheele categorieën van bedriegers, op lichters en zwendelaars, welke thans straffeloos blijven, tot bederf der maat schappij. Te Katwijk zullen dezen zomer 71 schuiten (waaronder 6 nieuwe) en 2 loggersaan deharingvisscherij deelnemen. Bij gunstig weder zullen 23 Mei e. k. de eerste twee schuiten vertrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5