f BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. Binnenland. Keulen. Cargalijsten. Plechtige opening van het Vakcongres. BEURS TE SCHIEDAM, 15 Mei 1893. Moutwijn f9—. llainb. Daarna was aan de orde een voorstel van de afdeeling Rotterdam „Het Centraal Bestuur dringe namens den gelieelen Ned. R. K., Volks bond by de Regeering aan op de invoering eener octrooiwet." Dit agendapunt werd door liet bestuurslid Van de afdeeling Rotterdam, den heer Jac. P. van Term, mede-redacteur van de Mansbode, Uitvoerig toegelicht. Duidelijk stelde hij in 't licht, dat de eigendom niet slechts stoffelijk maar ook geestelijk h. De inisd idiger die iemand zyn stoffelijk bezit ontsteelt wordt ge straft, maar de diefstal van het geestelijk be zit, de vrucht van den geestesarbeid, blijft on gestraft. De Nederlander, die niet door een octrooiwet beschermd wordt, ziet zich verplicht zijn geestelijk eigendom met de meeste angst valligheid te bewaken. Aan dien toestand moet een einde komen. De omstandigheid dat de Tweede Kamer thans met werk overladen is, moet ons er niet van terughouden om ons tot de Regeering te wenden en op het invoeren eener octrooiwet aan te dringen. De vergadering betuigde hare instemming met het door den heer Van Term gesprokene en het betrokken punt der agenda werd aan genomen, nadat de heer J. J. Van Idees van Schiedam er op gewezen had, het bij de in voering eener octrooiwet zaak zou zijn er voor te zorgen, dat er geen gelegenheid bestaat om door de mazen van het net heen te kruipen. Alvorens tot de noodzakelijke verkiezing van de helft van het Centraal Bestuur over te gaan, stelde de Pres. nu aan de orde de be paling van de plaats der volgende algemeene vergadering. Het Centraal Bestuur stelde voor die in Delft te houden. Br gingen echter eenige stemmen op voor Vlissingen zoodat de Pres. die het bezwaar, aan die verafgelegen plaats verbonden, in 't licht stelde, stemming noodig achtte. Bij meerderheid van stemmen werd nu Delft als de plaats der volgende vergadering aangewezen. Tot leden van het Centraal Bestuur werden daarop benoemd of herbenoemd de heeren Pas- stoors en Smit van Amsterdam, Edelman van Vlissingen, Van Term, van Rotterdam en Piët van Den Haag. Daarna werd nog eene korte bespreking ge houden over de regeling van den doctors nachtdienst in de groote steden en het voor komen van werkeloosheid, waaromtrent de Bondsafdeeliugen werden aangespoord zich reeds in den zomer tot de gemeentebesturen te wenden. Toen ook deze zaken waren afge daan werd de vergadering door den Pres. onder dankbetuiging voor de goede opkomst gesloten. Er heerschte heden-ochtend een ongewone drukte aan en om het station D. P. te Rotter dam. Met den trein te 9.52 («poortijd) ar riveerde aldaar Z. D. Hw. mgr. Boctemanne, bisschop van Haarlem, die door de eerw. advi seurs en afgevaardigden van den Centr. Raad Van den Ned. R. K. Volksbond ontvangen, zich Per rijtuig begaf naar het tegenoverliggende gebouw der St. Jozefs-gezelien-Vereenigiug, tvaaruit de Pauselijke vlag en de Nederlaiul- »che driekleur wapperden. Aan den ingang van het gebouw door het centraal bestuur ont vangen werd mgr. naar de receptiekamer ge leid, terwijl zich inmiddels de groote zaal met de aankomende deelnemers aan het Convres en genoodigde heeren geestelijken en leeken vulde. De groote zaal der Gezellen-Vereeuiging biedt een opwekkenden aanblik. Boven het podium Verheft zich het Pauselijk wapen, geflankeerd door het Nederlandsch en bisschoppelijk wa pen, terwijl daaronder de buste van Z. H. den Paus en H. M. de Koningin resp. ter weerszijden van het tooneel zich midden van levend groen vertoonen. Vaandels en vlaggentrofeeën en schilden met de namen der afdeelingen en de attributen der Vakken voltooien deze versiering. Omstreeks elf ure werd de ruime zaal op de helft afge sloten en kondigden de fanfares van het har- nioniekorps der Gezellen-Vereeniging de na dering van den Bisschop aan. Luide toejui- ohingen weerklonken, toen Z. D. Hw. door de 'eden van het centraal bestuur en enkele hooge geuoodigden omgeven, al zegenend door de tijen der bezoekers heenschreed, en nauwelijks fted hy den eerezetel voor de bestuurstafel tegenomen toen het Ecce sacerdos magnus door de leden der zangafdeeling van de Rotterdam s°he Bondsafdeeling werd aangeheven. Nadat daarna ook het treffende Veni Creator Spiritus in breede accoorden door de ruime teal had weerklonken, nam de Bondspresident, de heer W. C. J. Passtoors, het woord.In schoone dewoordiugvn heette hy allen welkom die aan te eerste congres van katholieke vakver enigingen kwamen deelnemen, allereerst den Hoogw. Bisschop van het diocees, den be- tenermheer v .u den Bond. Hij wees op de groote eteekeuis v; 11 diens tegenwoordigheid. Zij be slist zijne voortdurende belangstelling in het streven van den Bond, maar ook dat de gees telijkheid e< open oor heeft voor de belangen ten den werkman. De tegenwoordigheid van den edelflc.,tb. burgemeester van Rotterdam be wijst, dr.t ook het burgerlijk gezag belang stelt 111 de zaak van het congres. Pres. verzekerde den Burg. dat ieder christen werkman het gezag hoog houdt. Verder wees spr. op de vereerende tegenwoordigheid van verschillende mannen, die ten het maatschappelijk vraagstuk een studie nebben gemaaktJkr. Ruys van Beerenbroek, den eerw. heer Van Winkel, de heer Rochusseu, U(1 van den Raad van State, die in de enquête commissie zjjne belangstelling voor den werk man heeft getoond, enz. De eenvoudige werk man zou in dit congres zijne grieven kenbaar maken en aan de hand der Katholieke Kerk naar verbetering streven. Zeer zeker zou het Congres zijne meening omtrent de brandende vraagstukken van den dag uitspreken, en was eenmaal die uitspraak gegeven, dan zou het Centraal Bestuur van den Bond alles aanwen den om haar vruchtbaar te maken tot oplos sing der zwaarwichtige sociale qnaestie. De Pres. verklaarde daarop onder hei haalde dank betuiging de vergadering geopend applaus en fanfares). Daarna verkreeg de heer J. W. Ratté, pres. van de Rott. Bondsafdeeling, het woord, om namens de gastvrouwe, een hartelijk woord van welkom aan alle deelnemers aan het congres en de geuoodigden toe te roepen. Hij wees op de moeitevolle taak die de Rotterdauische af deeling had te vervullen, en sprak den wensch uit, dat allen tevreden zouden zijn. Mocht het onverhoopt anders zijn, dan hoopte hij, dat men in de jeugd en ouervarendheid van den Bond, genoegzame reden tot verontschuldiging zou vinden. Daarna werden een tweetal telegrammen voorgelezen, resp. die aan Z.H. den Paus en H.M. de Koningiu waren verzonden. Het eerste luidt als volgt Heilige Vader! Het Congres van circa 60 kath. vakvereeni- gingen, op initiatief van den Ned. R. K. Volks bond te Rotterdam bijeengekomen, ter bespre king der vakbelangen, om zoodoende aan de hand van de encycliek Rerum Novarum by te dragen tot oplossing der sociale kwestie, be tuigt H. zijne onwankelbare trouw en ge hechtheid en vraagt ootmoedig van U. H. den apostolischen zegen. applaus Het tweede telegram is in de volgende woor den vervat Aan II. M. de Koningin-Regentes, De Kath. Vakvereenigingeu, op initiatief van den Ned. R. K. Volksbond te Rotterdam iu Congres bijeengekomen, ter bespreking der maatschappe lijke belangen, gevoelen zich gedrongen Uwe Majesteit bij vernieuwing hunne gevoelens te betuigen van verknochtheid en onwankelbare trouw. applaus Daarop was het woord aan den hoogw. be schermheer van den Bond, Z. D. Hw. den Bis schop van Haarlem. Staande op den katheder hield Mgr. een kort* toespraak tot de aanwe zigen. Allereerst bracht hij ook zijn bisschop- pelyken dank aan den burgemeester van Rot terdam voor diens vereerende tegenwoordigheid. Geroepen een bisschoppelijk woord tot deze vergadering te spreken, wees hy zijne hoorde- ren op de spraakverwarring van Babels toren bouw. Ook nu heerscht er spraakverwarring onder hen die geroepen zijn aan de oplossing der sociale kwestie te arbeiden, omdat sommigen meenen haar zonder God te kunnen oplossen. Wij moeten op het voorbeeld van onze Moeder de H. Kerk aan de oplossing dezer zwaarwichtige kwestie arbeiden met het oog op God gericht, ons als kinderen der Kerk vereenigd onder de gehoorzaamheid van den Paus en de hem onderhoorige bisschoppen en geestelijken, die geroepen zijn ons ook in maat schappelijke zaken te besturen. Als broeders met elkander in liefde vereenigd, moeten wij aan de oplossing der groote vragen van den dag arbeiden, dan zal de groote God zeker onze pogingen zegenen. In 'tbijzonder spoorde Mgr. zijn gehoor aan, het beginsel der erken ning van het gezag hoog te houden. Onder eene herhaalde opwekking om dat beginsel ook in de vergaderingen van het congres toe te passen, en het bij de hunnen voort te planten, als zij straks in hunne haardsteden zouden zijn teruggekeerd, verklaarde Mgr. het Katho liek Vakcongres geopend. Daarna verkreeg het woord de edelachtb. heer Lycklama a Nijeholt, burgemeester van Rotterdam, Hij betuigde zyn vreugde over het feit dat het eerste congres van kath. vakver- eenigingen te Rotterdam bijeenkwam, verklaar de de vereerende woorden door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem tot hem gericht, zeer op prijs te stellen, en verzekerde, dat hij het goede doel van den Ned. R. K, Volksbond en alles wat tot verbetering van den werkman kan strekken, gaarne wilde steunen (applaus). Eindigend sprak de Burg. den wensch uit, dat Gods zegen op het Congres zou rusten en dat het rijke vruchten voor den katholieken werkman in 't byzonder, voor den Ned. werk man in 't algemeen, zou opleveren. Alsuu was het woord aan den eerw. heer Eijg-enraam, geestelijk adviseur van het centraal bestuur. Namens de leden van den R. K. Volks bond had hij de vereerende taak te vervullen alle deelnemers en geuoodigden fot dit congres welkom te heeten. Ily dankte den hoogw. bis schop voor het woord van priesterlijke en ver heven wijsheid dat hij tot de vergaderden had gericht, en sprak den wensch uit, dat de ver gaderden het zouden blijven gedenken in elke algemeene of sectie-vergadering van het con gres. In 't bijzonder wekte hij zijn hoorderen op, niet te veel aan eigen meening te hechten, en de te geven uitspraken niet te overschatten. Bedenken wij, zoo sprak de eerw. adviseur, dat wij slechts eene klasse der maatschappij vormen. Om eene gemeenzame vergelijking te gebruiken, dat wij de staart van den visch vormen, maar dat de middenmoot en de kop ook nog iets mee hebben te spre ken. Bedenken wij, dat er van onze uitspraak nog liooger beroep is op de mannen die boven ons staan in geestesgaven. Ook dat is h#t gezag dat wij volgens den hoogw. bisschop moeten eeren. In eene corporatie behooren alle ledematen hun eigen functie te verrichten. Ieder behoort te blijven op de plaats waarop hij door God is gesteld, dan zullen wy in broederlijke liefde en onderlinge eensgezind heid samen werken. Daartoe verzocht spr. den hoogw. kerkvorst den aanwezigen zijn bisschop- pelijken zegen te verleenen. Aan dit verzoek werd bereidwillig voldaan, en nadat Mgr. had opgemerkt, dat het niet was zijn zegen die hij der vergadering ging schenken, maar een ge bed opdat de Almachtige God de vergader den zou zegenen, ontvingen de aanwezigen geknield den bisschoppelijken zegen. Daarop werd door de zangafdeeling van den Volksbond, afd. Rotterdam, een gelegenheids zang uitgevoerd, waarop mededeeling werd ge daan van een schrijven van mevr. Bongartz- Smeets, die de beste wenschen voor het con gres uitsprak, en van de heeren Schaepman en Helleputte, die berichtten, tot hun leedwezen verhinderd te zijn, het Congres bij te wonen. De Pres. hoopte, dat de vergaderden zich over deze teleurstelling zonden weten heen te zet ten en deelde mede, dat in de algem. verga dering den vorigen dag gehouden, besloten was tot het uitvaardigen van een manifest, waarin het doel en het streven van den Bond nog eens duidelijk worden uiteengezet. De voor lezing van dit manifest werd door applaus en fanfares gevolgd. De heer Rochussen, lid van den Raad van State, besteeg daarna den katheder. Hij dankte voor de vereerende woorden tol hem als voor zitter eener enquête-commissie gericht. Zij ge tuigen van eene waardeering, die de enquête commissie bij haren moeitevollen arbeid niet altijd had ondervonden. Spr. releveerde daarop een feit, dat een eigenaardig licht werpt op de toestanden onzer dagen. De bestuurder van eene groote industrieele werkplaats, die hare arbeiders geen Zondagsrust kan geven, ver klaarde dat hij met de katholieke werklieden zoo weinig last had, omdat de kerkelijke dien sten zoo geregeld zijn, dat zij die voor den aanvang van het werk kunnen bijwonen. Ove rigens was echter bij de werkregeling er niet aan gedacht, dat de werklieden behoefden ter kerk te gaan. Spr. meende, dat men hierbij eene zaak vergat, nl. dat de werkman die biddend en geloovend in de kerk ver toeft, krachtdadig medewerkt aan de oplossing der sociale kwestie. da verend applaus). Herinnerend aan het woord van den Heiland: „zoekt eerst het rijk Gods en Zijne gerechtigheid, en het overige zal u wor den toegeworpen", hoopte hij, dat de spraak verwarring, waarvan de hoogw. Bisschop sprak, spoedig een einde zou nemen, en het Congres er veel toe zou bydragen die verwarring in de begrippen en handelingen te doen ophouden. De President bracht daarop over de hulde van den Belgischen Volksbond. Hij sprak den wensch uit, dat het Congres een rijke oogst voor den christen werkman zou opleveren en vertrouwde, dat de stamgenooten en broeders op de grenzen elkaar de hand zouden kunnen reiken om vereenigd te werken in de richting door de encycliek Rerum Novarum aangewezen. Nadat daarop de President nog eens de hooge genoodigden,in 't byzonder ook de drie rijksinspec teurs van den arbeid,den dank had betuigd en den wensch had uitgesproken dat God nog lang hunne krachten tot heil van den werk man zou sparen, sprak hij den wensch uit, dat het Congres onder Gods zegen rijke vruchten zou opleveren en noodigde hij de aanwezigen uit de vergadering met het zingen van het Volkslied te besluiten, waaraan met de meeste geestdrift werd voldaan. Verhandeld i' 83,j, s De opbrengst- van 's Rijks middelen bedroeg in April f 10.485*862, tegen f 9.935.415 in dezelfde maand van het vorige jaar. Over de vier eerste maan den ran het jaar bedroeg de opbrengst f 35,53*.713, tegen f34.820.304 in liet correspondeerende tijdvak in 1892. Het 4/12 der raming is f 38.396.043 dus de werkelijke opbrengst bleef er nog ruim Semmin gon verandord Si'OF.T.iNo. Vtreematng f 1 60. 13 Mei Rogge, Mei Juni Juni/Juli Sept./Oct. (SlütliSpiritus Mei Juni drie millioen beneden. Aan de leden der Tweede Kamer is toegezonden het verslag van de bevin uingen en handelingen van Staatstoe zicht in 1890. Naar verslag Aug./Sept. Rogge dadelijk. per Juni Meell 2Merk.l.md. 12 Juni j Rogge, loop. md. Juni Spirit. Mei/Juni Juli/Aug. 50.50 154. 37.20 38.20 17.75 15.65 47.40 48.— 15.-- 15.— 24.75 25.25 N uw-York. Maïs 12 Mei 0.523d 15 Mei 151 154.75 36.90 37.90 17.75 15.85 47.40 48.— 15.— 15.— 24.75 25.25 13 Mei 0.52 V8 aanleiding van het voorloopig der Tweede Kamer hebben de besturen van de „Yereeniging voorden koffiehandel" te Amsterdam en van de Vereeniging voor den Goederenhandel" te Rotterdam een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarbij op verschillende gronden wordt gewezen op de wensche- lijklieid der verlenging van de overeen komst met de Nederlandsche Handels maatschappij, als zijnde in het belang van den Staat, terwijl bij ontbindi der overeenkomst voor den handel ge varen dreigen, die niet naar waarde schijnen geteld te worden. Ss. Palatinakapt. J. Whijt.van Salo nica en Dedeagatch, met 23,500 Hectol Rogge, 14,570 Hectol. Haver en 6,250 Hectol. Mais. Ss. Viceroykapt. D. Pearson, van Braila, met 34.500 Hectol. G-erst. Ss. Glenmarekapt, A. Clork, van Middlesborough,met 66,150 stuks Straat- steenen. Austkkdam. 13 Mei. Rogge op levper voorjlager; per Mei f155, 154; per najaar iets hoo- ger Oct. f 146, 145. 15 Mei. Rogge op lev. iets hooger per Mei f155; per Oct. f146, 147,146. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 1 1 uur) 13 Mei 1.48' M. 15 Mei 1.44 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen korf f12.141/., Disc. 3V2pOt. rijs -48.— 2te, Antwerp. - 47.90 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM. 15 Mei. Op de veemarkt waren lieden aange voerd - paarden, veulens, ezel, 479 vette runderen,magere dito, 180 vette en graskalveren, 3 nuchtere kal veren,286 schapen of lammeren, 520var- rens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgt: vette runde ren 1ste qual. 70 a c., 2do qual. 64 e., 3de qual. 58 a c., kalveren 1 ito qual. c., 2da qual. 87J, a 92lji cent. schapen 1ste qual. 55 c., 2de qual. 50 c.; alles per kilo; varkens late qual. 25 c., 2de qual. 24 a c. 3d» qual. 23 a c., licht soort 22 a 23 c. per kilo. Zeeuwsche eieren f 3.i 3,25. Over- maassclie dito f 3,20 h 3,40 de 100 »tuk». Scbepkaas per 50 kilo f a Aanvoer 1 partijtje. Zoetemelkscbe kaas f 21,— k 24,50 per 50 kilo. Aan voer 24 partijtjes. Handel willig. ROTTERDAM, 15 Mei. Buiten- landsche Granen zeer vast en hooger doch koopers eenigszins gereti reerd. Rogge per 2100 kilo 118 p. s., Donau 1152, stoomende 9 pud 5/10 Tagan rog f 157. Gerst per 2000 kilo Zwarte zee f142, do. do. langs stoomboot f 108. Haver 100 kilo: Libau f7.75. Boekweit per 2100 kilo Canada f190. Mais per 2000 kilo Amerik Mixed f122 a 126, Foxanian, f116 119, Cin- quantin f122. VEEMARKT TE LONDEN. 15 Mei. Er werden aangevoerdl900 runderen. 17000 Schapen, 30 Kal veren en Var kens. Men noteertRunderen 3/0 a 4/6, Schapen 3/4 a 5/0, Kalveren, 3/0 a 5/0 en Varkens'aj persteen. GEBOREN 13 Mei. Jannetje, dochter van A. van den Berg en A. Plas, Ouden dijk. Jan, zoon van P. Bijl en O. M. Bunneke, Nieuwe Singelstraat. - -14. Carel Wilhelm, zoon vanW.de Vos en J. E. Schwagerman. Oude Kerkhof. 15. Aaltje Adriaantje, dochter van W. Groen en J. van Haaften, Stationstraat. Maria Bernardina Liduina, dochter van W. Kuil en J. C. Vredebregt, Singel. OVERLEDEN: 13 Mei. Mathilda van Wel, oud 25 jaar en 11 maanden, echtgen. van Johannes Roeling, Breed- straat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3