Binnenland. door Hugh Thomson on Caldecott met hun humoristische teekeningen, en vooral door Walter Crane, dia in alle genres on stijlen even gemakkelijk tehuis is en die dichterlijk genoeg is om zelf de bijschrif ten hij zijn teekeningen te schrijven. Ook de Fransche illustrateurs zijn hier fraai vertegenwoordigd en in eenige schouwkasten kan men o. a. de ontwik keling, den bloei en het verval dei- prentkunst bij ons te lande in een reeks voorbeelden van oude prentenboeken waarnemen. Tevens liggen daar de fraaie Engel- sche prachtbanden, waaruit de prenten zijn genomen die op kartons aan de wanden der kunstzaal prijken Over 't geheel genomen is deze ten toonstelling een der origineelste en be langwekkendste van den laatsten tijd, en verdient zij een ijverige studie van onze artisten, vooral van de jongere, die hier kunnen waarnemen welk een som van studie en arbeid er noodig is, alvorens men kan zeggen eenigszins vergevorderd te zijn in de edele teeken kunst, den grondslag voor het schilderen. NED. R. K. VOLKSBOND, Katholiek Vakcongres. Sectievergaderingen Dinsdag morgen. Eerste Sectie I. Onderaannemen of uitbe steden „De vergadering erkent de onbillijk heid en onrechtvaardigheid, welke bij de te genwoordige wjjze van aan- en uitbesteden ten grondslag ligt en noodigt het centraal bestuur uit, de regeling te verzoeken, den arbeid te beschermen, daar waar hij wordt prijs gegeven aan alle mogelijke willekeurigheden, door ver plichte bepalingen in de bestekken of over eenkomsten (aangenomen met 23 tegen 15 stemmen). II. Leerlingstelsel, vakscholen Het Congres verlangt leerlingstelsel op den grondslag van htt gildewezen, gewijzigd naar de behoeften van den tegenwoordigen tijdacht verder noodzakelijk het oprichten van goede vak scholen, waar zulks blijkt mogelijk te zijn, met een uitgebreid leerplan en zoo mogelijk met subsidie van den Staat of de gemeente. Tweede Sectie. I. Vrouwen- en kinderarbeid „De vergadering, overwegende dat de opvoe ding der kinderen een der eerste en verhe- venste plichten eener Christelijke moeder is, en dat de voortdurende afwezigheid der moeder haar van de gelegenheid berooft, die taak naar behooren te vervullenb. dat het familieleven en de rust van den werkman na volbrachten arbeid in gevaar worden gebracht door den arbeid der vrouw buitenshuis; c. dat de ge zamenlijke arbeid der beide seksen groot na deel voor de zedelijkheid oplevertd. dat de kinderarbeid, evenals de vrouwenarbeid deu looustandaard drukt en de opvoeding der kin deren belemmertb e s 1 u i tdat de arbeid vau vrouwen en meisjes buitenshuis met alle wettige en gepaste middelen moet worden tegengegaan en tot het kleinst mogelijke minimum moet wordeu teruggebracht. II. Wering van drankmisbruik. „De vergade ring uit den wensch, dat de Ned. R. K. Volks bond in zijne afdeelingen met kracht optrede tegen het misbruik van sterken drank en dat van overheidswege maatregelen worden ge nomen om tegen te gaan, dat in branderijen en distilleerderijen sterke drank worde geschon ken aan personen, daarin niet werkzaam." III. Verzekering tegen ziekte en ouderdom. „De vergadering betuigt hare levendige sym pathie met de fondsen, die ter verzekeringen tegen ziekte in verschillende afdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond bestaan; drukt deu wensch uit, dat dergelijke fondsen in alle af deelingen tot stand komenen juicht ten aan zien van de verzekering tegen ouderdom de stappen toe, door het Centraal-bestuur bij H. M. de Koningin-Regentes gedaan naar aanleiding van het rapport der commissie in zake staats- ponsioneering." Derde Sectie Keurmeesters a d grenzen. „Het Nederlandsch Katholiek vakcongres, erkennende dat ten opzichte van het keuren aan de gren zen meer wordt gelet, bij het aanstellen van keurmeesters, op gepasporteerden dan wel op vakmannen, spreekt deu wensch uit, dat hier voortaan meer op worde gelet." Belasting op de machine. „Het congres, be treurende, dat bet machinale werk zeker op dit oogenblik den werkman eene scherpe con currentie aandoet, meent toch dat het niet ge- wenscht is, de industrie te drnkken door be lasting op de machine, en stelt voor, de nij verheid zooveel mogelijk vrij te laten." (Aan genomen met 15 tegen 3 stemmen). Aaneensluiting van patroon en gezel en van Kath. Vereenlgingeo. „De vergadering erkent de wen- scheljjkheid dat patroon en gezel zooveel mo gelijk gezamenlijk vergaderen en overleggen, wat t» doen om de algemeene toestanden te verbeteren. Verder: „De vergadering ziet verlangend uit, naar het besluit van de cenfr. vergadering van 15 Mei, dat de Kath. werklieden-vereeni- gingen zich by den R. K. Volksbond aansluiten en spreekt den weusch uit, dat de R.K. Volksbond zooveel mogelijk voeling zal houden met de St. Jozefs-Gezellen-vereeniging. Sectievergaderingen Dinsdag middag. Tarief op Stukwerk. De vergadering spreekt de overtuiging uit, dat tarief op stukwerk ge heel in strijd is met de belangen van den werkman en daarmede de noodzakelijkheid, dat dit geheel worde vervangen door dag of week loon dat, wanneer die vervanging eene be sliste onmogelijkheid blijkt te zijn, alsdan de vaststelling der prijzen zoodanig geregeld worde, dat z(j den werkman een behoorlijk loon ver zekeren zonder hem te noodzaken een over dreven getal uren te arbeiden of de hoedanig heid van zijn werk te verminderen, en dat liet vaststellen dier prijzen door bemiddeling van Kamers van Arbeid of Gilden geschiede. Diens- volgens wordt het Centraal-Bestuur uitgenoo- digd alles aan te wenden wat strekken kan dat hieraan de gevraagde genoegdoening ver zekerd worde. Verzekering bij ongelukken. De vergadering spreekt de noodzakelijkheid uit, dat er over het algemeen voldoende maatregelen genomen wor den tot verzekering van werklieden tegen on gelukken, en dat het Centraal-Bestuur zich beijvere aan te dringen bij Staat en Patroons, om hierin de gevraagde genoegdoening te ver werven. Geen leeftijdbcpaling bij de aanneming vau werklieden. De vergadering, van oordeel, dat de bepaling om geen werklieden boven een zeker aantal jaren aan te nemen, niet behoort te bestaan en alleen rekening moet worden gehouden met kracht en bekwaamheid, spreekt den wensch uit, dat door het Centraal Bestuur hieromtrent de noodige stappen worden gedaan, zoolang de arbeidspensioneering en de Kamers van arbeid er niet zijn. Coöperatie. De vergadering sprcektzichstreng uit tegen coöperatie en uit den wensch, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal by de aanhangige beroeps- en bedrijfsbelasting de coöperatie nog zwaarder zal treffen in het be lang der maatschappij. Vergoeding bij verplichte werkeloosheid, reine privaten, zuiver drinkwater, De vergadering spreekt de noodzakelijkheid uit, dat by ver plicht tijdverzuim den werkman voldoende scha deloosstelling worde verzekerd. Alsmede dat de bevoegde autoriteiten de gezondheidscom- missiëu gelasten streng toezicht te honden, op dat overal de noodige reine privaten, zuiver drinkwater, lucht en licht in de werkplaatsen aanwezig zijn en tevens toezicht worde gehou den op de goeds stellingen bij bouwwerken. Geen uitbetaling in herbergen. De vergade ring was van meening, dat de uitbetaling van loon in de herbergen hoogst verderfelijk is voor den werkman en noodigt het Centraal-Bestuur uit, by de Regeering aan te dringen op het verbieden daarvan by de wet. Goede Arbeiderswoningen. De vergadering, van oordeel, dat de toestand van vele arbei derswoningen onhoudbaar is en zoowel voor de gezondheid als voor de zedelijkheid allerver- derfelijkst werkt, noodigt het Centraal Bestuur uitlo. tot het bevorderen van vereenigingen die zich met behulp der meergegoeden uitslui tend bezighouden met liet verbeteren der ar beiderswoningen of met het verkrijgen van maatregelen tot dat doel2o. de Regeering te wijzen op hetgeen dienaangaande van over heidswege in België geschiedt. Aandee, in de winst. De vergadering acht het hoogst wenscbelijk, dat de patroons zooveel mogelijk en uit vrije beweging een gedeelte der jaarlijksche winst onder hunne werklieden naar gelang van hunne bekwaamheden ver- deelen. Vervroegde winkelsluiting. De vergadering, overwegende dat de vervroegde winkelsluiting bevorderlijk is voor de gezondheid en de gees telijke ontwikkeling van het personeel, draagt aan het Centraal Bestuur op, waar het moge lijk is, de vervroegde winkelsluiting in de hand te werken. Nadat de sectievergaderingen te i uren waren afgeloopen, kwam ten zes ure de alge meene vergadering weder hijeen. Toen zij door den heer Pastoors was geopend, werd mede- deeling gedaan van de resolutien dien dag in de sectiën genomen. Daarna was het woord aan de sprekers van den avond. De weleerw. heer Van Winkel, presi dent van de Nederlandsche Werkliedenvereeni- ging te Brussel (eene vereeniging, die ruim 500 leden telt, van alle religie) bracht den groet van de leden zijner vereeniging over (die eveneens verbei ering van den toestand der werkmans beoogt, en die, hoewel zij in Belgie wonen, Nederlanders zijn en blijven. Hy behandelde daarna het vraagstuk van kapi taal en arbeid met het oog op de loonskwestie. Spr. weerlegde de bewering dat beiden vijandig tegenover elkander staan, integendeel beiden hebben elkaar noodig en moeten elkaar aan vullen. Br moet nu eene regeling zijn, die weet te voorkomen dat beiden met elkaar in bot sing komen. Moet de arbeider deelen in de winsten van den patroon Neen want hier is geen sprake van een contract van vennoot schap, maar eenvoudig van een contract van koop en verkoop loon tegenover te bewijzen diensten. Is het loon nu altijd overeenkomstig de billijkheid Neen, dat is ook niet altijd het geval, wanneer de werkman in het bedongen loon berust Hy is dikwijls door den nood ge- dwong,-n met een laag loon vrede te heb ben. De christelijke samenleving onder scheidt dan ook tusschen een minimum- en een maximum-loon. Het minimum moet worden toegekend en wel in dien zin, dat de arbeider bestaan kan. Goed loon is in het belang van den werkgever-zelf, want als de arbeider iets kan overleggen en zoodoende klein eigenaar wordt, is hij geen socialist meer. Kan de Staat nu een minimum-loon vaststellen. Kardinaal Manning deinsde er voor terug. Andere groote staathuishoudkundigen staan in die kwestie lijnrecht tegenover elkander. Het minimum loon is afhankelijk van het verschil in per soon en in vak er is ook verschil in plaat selijke omstandigheid en tyd. De tijdsomstan digheden wyzen op veel hooger loon dan voor dezeniii 50 jaren tyds zijn de loonen ver dubbeld. Het staatit&rief zou dus telkens wijzi ging ondergaan. Verder zette spr. uiteen dat de sociale kwestie zonder den godsdienst niet is op te lossen, en dat, al is die kwestie opge lost, het aardsch Paradijs nog niet voor den werkman zal zijn aangebroken. Hij rekene voor alles op de belooning hiernamaals die grooter zal zijn, naarmate hij hier meer zal geleden hebben, {applaus). De volgende sprekers waren de heeren W. A. Tognetti, letterzetter uit Amsterdam, en Jonker, timmerman te Rotterdam. De laat ste klaagde over de godslasterlijke taal die op het werk en in fabrieken en werkplaatsen wordt gevoerd. Hij wilde daartegenover reagee- ren door openlijk op het werk te bidden voor en na het eten. Verder klaagde hij over den toevloed van werklieden uit de provinciën naar de groote steden. De heer Visser, uit Sneek, afgevaardigde van de St. Jozefs-veraeniging aldaar legde ge tuigenis af van de belangstelling die in het Noorden heerscht voor den Ned. R. K. Volksbond. Hy verzocht de vergaderden te helpen om de Katholieken in het Noorden, die behoudens eene enkele uitzondering nog niet op katholieke vereenigingen kunnen bogen, wakker te schud den en lien ten strijde te brengen voor wat goed en billijk is. De eerw. heer Eijgenraam wierp een terug blik op het congres en roemde den goeden geest die er heerschte en dien hij vertrouwt dat over allen vaardig zal bljjven. De voorzitter sprak dank achtereenvolgens aan allen die tot den goeden uitslag van het Congres medewerkten of het met hunne tegen woordigheid vereerden. Hij riep allen op de Nederlandsche Vereeniging van werklieden te Brussel te steunen. Dat werklieden op elkan der invloed kunnen uitoefenen bewijst het feit dat Tognetti, die heden-avond als spreker op trad, secretaris is geweest van den sociaal-de- mocratischen typografenbond te Amsterdam, en nu tot beter inzicht gebracht, hier nis af gevaardigde van de kath. vakvereeniging aan dit congres deelnam. Daverende toejuiching.) Spreker betuigde in 't bijzonder erkentelijkheid aan de Rotterdamsche afdeeling die voor zoo goede ontvangst zorgde. De eerw. heer Bosman, adviseur van de Rotterdamsche afdeeling, riep daarop aan dt vertrekkende afgevaardigden het vaarwel toe. Hij roemde den uitslag van het Congres, en verwachtte aansluiting van den kant van ver schillende katholieke vakvereenigingen. Na wederzydsche plichtpleging- werd daarop de vergadering en daarmede het Vakcongres gesloten, terwijl de aanwezigen in staande houding het Volkslied zongen. Zondag avond werden teBroek-Sittard drie huizen met stallingen van de land bouwers Schillings. Heiuen en Kretzer door brand vernield. De beiden eersten waren verzekerd, de laatste niet. Wegens totaal gebrek aan water, viel aan blus- scken niet te denken. Eenige Zwolsche socialisten hadden jl. Zondag voor liet eerst een vergade- ing belegd te lieerde, en wel op een afgelegen si uk weiland. Het getal be langstellenden en nieuwsgierigen schat men op een kleine 400. De toespraken schenen echter geen doel te treffen, want hij troepjes zag men de menschen heengaan. De vergadering had een zeer kalm beloop, en politie was niet aan wezig. Van het reg. gren. en jagers zullen eenige manschap pen tijdelijk werkzaam gesteld worden aan de Landsdrukkerij. Daartoe werden gekozen milliciens, die zotter of drukker van hun ambacht zijn. Uit eene aan de leden der Tweede Kamer toegezonden Nota .-over liet ge tal en het gehalte van hen, die het be leende llaagsche adres tegen de kieswet hebben onderteekend, blijkt dat dit adres 1400 handteekeningeu draagt. In de nota wordt gezegd, dat dit cijfer - hoewel slechts een zesde van het kiezers korps de verwachting van het comité nog overtreft,'met het oog op den af keer van velen om openlijk op te treden in staatszaken. Nog meer dan het ge tal geeft het gehalte der adressanten het comité stof tot tevredenheid. De nota eindigt met de verklaring, dat de eigenschappen, die een verzoekschrift waardig maken om door eene hooge ver gadering ernstig te worden overwogen, in het adres zijn vereenigu, t. w. groot gewicht van het onderwerp, en talrijk heid en goed gehalte der adressanten. ïn de eergisterr n te Gouda gehouden vergadering der centrale anti-revolution- naire kiesvereeniging Nederland en Oranje is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld ue heer Biummelkamp Jr., redac teur van de N. Prov. Gron. Ct Yóor eenige dagen bevatte de Goud- suite Courant volgende waarschuwing „De cholera commissie brengt in her innering, dat het gebruik van ruw ijs, als zoodanig, ook in gesmolten toe stand (zoogenaamd ijswater), gevaarlijk is te achten voor de gezondheid, daar het naar alle waarschijnlijkheid opge schept is in tijden, dat het water met choiera-kiemen verontreinigd was. Be vriezing bewaart deze, terwijl koking hen onschadelijk maakt." Zondag-avond is een blok huizen van drie woningen te Enschedé achter het Volkspark geheel afgebrand. De eigenaar G. Schmink en een der medebewoners Broeze zijn voorloopig op- vermoeden van brandstichting in arrest genomen. Vóór 14 dagen was in hetzelfde gebouw reeds een brand uitgebroken, docli ge- bluseht. De inboedel van den eigenaar moet niet verzekerd zijn, al het andere wel. De kinderen van eeu der bewoners, zijn met moeite gered. Een onzer lezers, een alleszins geloof waardig man, deelde ons gister ochtend het volgende mede Een mijner vrienden bevond zich met een ander in het station te Amsterdam, toen plotseling de laatste zei: „Kijk daar heb je Arton," en wees op eenen man die zich in hunne onmiddelijke nabijheid bevond. „Weet je dat zeker?" vroeg de ander. „Ja stellig, ik heb hem vroeger te Parijs gezien. Hij is liet zeker." Intussohen moest een der heide heeren met den trein vertrekken en verzocht daarom aan den ander, de politie te waarschuwen. Deze deed dat, en de mare bracht natuurlijk niet weinig op schudding op het politiebureau te weeg. Vijftigduizend gulden belooning! de vangst ware de moeite waardig. Dan, toen men den vogel wilde knip pen, was hij gevlogen. Blijkbaar had hij lont geroken. Het schijnt echter dat de politie heeft ontdekt, dat hij in Am sterdam eigens is binnengegaan, en dat zij hem op het spoor is. llaarlD.) Krijgt Amsterdam ook gebrek aan water In verhand met de steeds aanhoudende droogte, hoorden wij zoo schrijft het ILmdelsll. de laatste dagen van verschillende zijden zeggen„Waar moet dat op die wijze heen met het duinwater Zullen wij niet spoedig hij gebrek aan duinwater tot het gebruik van Vechtwater moeten overgaan De redactie heelt zich tot de directie der Duinwatermaatschappij gewend en haar gevraagd of de langdurige droogte niet spoedig de maatschappij in de on mogelijkheid zou brengen duinwater te leveren en zij heeft de meest gerust stellende mededeeling ontvangen. Er is in Januari en Februari van dit jaar zóóveel regen gevallen, dat de voorraad in de duinen nog bij lange na niet is uitgeputd# directie ziet vooreerst don toestand voor Amsterdam niet duister in, er zal den eersten tijd nog geen gebrek aan duinwater zijn. Dat regen hier echter ook van harte welkom zal zijn, behoeft niettemin geen betoog. Toer. Zaterdagmiddag 12 uur de snel trein RoermondMaastricht de kapel- lerlaan te Roermond passeerde was het hele op de Kapellerlaan nog niet ge sloten. De artillerie trok den overweg overweg over, en het laatste stuk zou stellig met den trein in aanraking zijn gekomen, indien niet de commandee- rende luitenant de tegenwoordigheid van geest had gehad om onmiddellijk, hij het zien van het gevaar den troep i" galop te doen overgaan. De machinist remde eveneens, tengevolge waarvan de trein niet met de gewone vaart rake-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2