Dagblad voor Schiedam en Omstreken. van Mg. 16de Jaarg. Donderdag 25 Mei 1893. No. 4594. bureau ^oog^traat 817. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: 3) NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. ■nBuwumuwH— Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 24 Mei '93. Blijkens berichten uit Brussel is gis teren-ochtend hij de opening der derde zitting vaD het Congres van mijnwer kers voorlezing gedaan van een brief van den hekenden Franschen socia list Basly, mededeelende dat hij en zijn collega Lamendin voor de Securitégénérale waren geroepen en dat hij den uitslag van dit bezoek zou doen kennen, zoodra zij vrij zouden zijn. Tegen twaalf uur verscheen Basly hij nam het woord en deelde mede, dat de chef van den veiligheidsdienst aan hem en aan Lamendin hunne houding in de zaken van Pas de Calais had verweten, waar Belgische werklieden mishandeld waren, en dat het hoofd der politie hun gelast had, binnen 24 uren het land te verlaten. De houding der Belgische regeering, zeide Basly, is zonder voorbeeldzij gehoorzaamt aan de stellige voorschriften van een infaam blad, dat sinds twee dagen van de Regeering eischt ons te verbannen. Lamendin nam het woordhij was er op gesteld wel er op te wijzen, dat hij voor de gebeurtenissen van Pas de Calais niet verantwoordelijk is. Het gedrag dei- Belgische regeering, zoo zeide hij, is onder geene benaming te brengen. Basly en ik, we zijn wetgevers in ons land, wij zijn gewoon de wetten van dat land te eerbiedigen, en zullen ook de wetten van een naburig land eerbiedigen. Wij zullen dus België verlaten. Callewaert, hoofd van de Ridders van den Arbeid protesteerde tegen het gedrag der regeeringhare handelwijze is af schuwelijk, zeide hij, en ik ben beschaamd een Belg te zijn. ^,De Regeering ver jaagt de vertegenwoordigers van een land waaraan België voor een deel zijne onafhankelijkheid heeft te danken." De Fransclie gedelegeerden op het Con gres besloten dit te verlaten, indien de uitwijzing hunner beide deelgenooten gehandhaafd werd. Bij de hervatting (Noobsche Sage.) Hier hl '1c open lucht en in de eenzaamheid begon bij te twijfelen of al wat er gebeurd was, tt11 de schrikwekkende bijbehoorende omstandigheden niet een droom was geweest. Doch toen bij den blinddoek van zijne oogen had getrokken, de noch altjjd verlichte kerk zag en het gonzen der stemmen hoorde, kwam hij tot de werkelijkheid terug. Om nog zoo veel mogelijk te vernemen, verborg hij zich in eenen hoek aan de andere zjjde der kapel en hoorde daar, scherp toeluiste rend, dat het gerucht der stemmen sterkeren sterker werd. Het kwam hem voor dat er een twist ontstaan was, waartusschen hij de ge- der zittingen van het Congres brachten echter de Duitsthe, Oostenrijksche en Belgische gedelegeerden eenparig eene motie uit, uitdrukkende den wensch om de Franse he afgevaardigden te zien voortgaan met hen te zitten. Deze motie werd hij acclamatie aangenomen en tengevolge daarvan verklaarden de Fransche gedelegeerden, dat zij te Brus sel zouden blijven, om tot den arbeid van het Congres mede te werken. In de daarop gevolgde openbare ver gadering van het Congres, heeft Har- wey gesproken tegen het vaststellen van het aantal arbeidsuren door de regee ringen. Schroder (Duitschland) riep daar entegen de tusschenkomst der regeerin gen in. In Duitschland, zeide deze spreker, voeren de regeering en de po litie een onverzoenlijken krijg tegen de mijnwerkers, die verbetering van hun lot vragen. Schroder kwam voorts in verzet tegen de uitbreiding van het militairisme. Yolgens nadere berich ten heeft het ministerie het besluit tot uitwijzing van Basly en Lamendin ge handhaafd zij zijn gisteren-avond te 7.25 vertrokken. Volgens berichten uit Berlijn is gis teren aldaar het verkiezingsmanifest der katholieke centrumpartij verschenen. Het heden eindelijk verschenen verkie zingsmanifest van het Centrum seint de Berlijusche correspondent van de N. 11. Cl. is een buitensporig lang ding, langer dan de manifesten van al de an dere partijen bij elkander. Uit de hiel en daar zeer gewrongen taal blijkt hoe moeilijk de formuleering van het docu ment aan het tegenwoordig partij-be stuur gevallen is. Het uitvoerigst in de eerste plaats behandelt het manifest het legerontwerp en eindigt hier met de verklaring dat de tot dusver door het centrum gekozen houding gevolgd werd met het oog op het groote ge wicht van het onderwerp, opdat het Duitsche volk zelf daarover beslisse. Verzet tegen het ontwerp-Caprivi zoo wel als tegen het voorstelVon Huene zal „het veldteeken van het centrum biedende stem van den bruidegom, die stilte gelastte, meende op te merken. Br ontstond inderdaad eene langdurige stilte en daarop knalde er plotseling een schot, ge volgd door het kermen eener vrouwestem. Weer heer.clite er stilte en nu hoorde hij druk arbeiden, hetgeen bijna een kwartier duurde. De lichten werden daarop uitgedoofd. Let gemompel werd weer hoorbaar en daarop stroomde de gansche menschenmenigte naar buiten om zich naar den zeekant te begeven. Nu herkreeg de oude predikant zijne krach ten en hij ijlde naar het dorp, waar hij buren en vrienden wekte om hen het voorgevallene te verhalen. Hij verzocht hen, dat zij hem met schoppen en houweelen zouden volgen en hem naar de kerk vergezellen. Intusschen was de nacht voorbijgegaan toen de predikant met zijne vrienden den kerkheuvel beklom, zagen zij een oorlogsschip met volle zeilen zich van het land verwijderen en noordwaarts koers zetten. In de kerk wees de predikant de plaats aan, waar hij het gapende graf had gezien. Het was gemakkelijk waar te nemen dat de steen er af was geweest. Men lichtte dien nu opnieuw op en men vond eene rijk versierde doodkist waarin de beeldschoone bruid in haar kostbaar blauw kleed. Haar hart was door- in den verkiezingsstrijd" zijn. Het ma nifest verklaart verder, dat de Rultur- Tcampf nog niet geëindigd is, en dat een verrottingsproces onder den dekmantel van vriendschap noodlottiger ware dan het zonder bedenking weder hervatten van den strijd. Wegens het goedkeuren der handelstractaten met Oostenrijk- Hongarije en Italië verontschuldigt het manifest zich met de bewering, dat dit geschiedde, omdat daardoor de bescher mende rechten tot eene zekere hoogte, ten minste voor twaalf jaren, beklon ken waren. Ook belooft het centrum bij latere handelstractaten zeer bijzon der over landbouw en nijverheid zijne beschermende hand te zullen uitstrekken. Naar men uit Arolsen van 23 Mei bericht, heeft de begrafenis van vorst Georg van Waldeck onder groote deel neming van het geheele land plaats ge had. Na de godsdienstoefening in de stadskerk, aan welke de koning van Wurtemberg, de groothertog van Luxem burg en de afgezanten der Duitsche vorstenhoven deel namen, volgde het overbrengen van het lijk naar den grafkelder te Rhoden. Naar de Times uit St. Petersburg ver neemt, worden de Czaar en de Czarewina den 24 Mei te Moskou verwacht, waar vermoedelijk de tiende verjaardag der kroning tot Czaar in het Kremlin zal worden gevierd. Hiervoor worden groote toebereidselen gemaakt De zaak geeft tot ongerustheid aanleiding er looptn namelijk allerlei geruchten, volgens welke de Czaar deze gelegenheid zou benutten, om eene voor Europa van belang zijnde redevoering te houden, waar hij de Bulgaarsche kwestie en vorst Ferdinand's voortdurend anti- Russisch staatsbeleid zou aanvoeren. Er is geen ernstige bron tot welke deze geruchten kunnen worden teruggebracht; men kan er alleen van zeggen, dat zij uiting geven aan de wenschen van zekere hooggeplaatste personen. De Braziliaansche korvet Almirante Barroso heeft schipbreuk geleden bij Ras Gaville in de golf van Suez. Het vaar- schoten, doch de diadeem was van haar hoofd verdwenen. De predikant achtte zich verplicht, de ge schiedenis aan den bisschop van Seeland te verhalen, doch hij liet zijne vrienden zweren het strengste stilzwijgen er over te zullen bewaren. Het graf werd dus weer gesloten en niemand liet zich een woord ontvallen. Onverwachts echter verscheen een hoogge plaatst persoon uit Kopenhagen die alles nauw keurig onderzocht, zich het graf liet aanwijzen, het tot dan toe bewaarde stilzwijgen goedkeurde en dengene die iets vertellen zou, met de zwaarste straffen bedreigde. Maar na het overlijden van deu geestelijke vond men in het kerkregister een verslag van zijne hand over het gebeurde. Sommigen zijn van meening dat die zwarte daad in verband heeft gestaan met de snelop- volgende en geweldadige troonsverwisselingen na den dood van Peter de Groote en Catharina. Tot heden toe is het raadsel echter nog niet opgelost. EINDE. tuig liep met volle zeilen en onder vollen stoom. Officieren en bemanning werden gered, behalve één die verdronk. De Engelsche kanonneerboot Doljin en het jacht van den Khedive Aida zijn gisteren vertrokken tot het verleenen van assistentie. De Oost-Afrikaansche berichtgever van het Berliner Tageblalt ontving tijdin gen welke de vroegere berichten om trent Emin Pasha's dood niet bevestigen. Waarschijnlijk is Emin naar de Stanley- vallen aan den Kongo onderweg. De Times verneemt uit Lissabon, dat aan de Cortes is voorgelegd het ont werp van een tienjarig handelsverdrag tusschen Spanje en Portugal, hetwelk o. m. bepaalt, dat de contracteerende partijen verplicht zullen zijn geene voordeelige overeenkomsten met andere mogendheden te sluiten alleen behoudt Portugal zich voor, bijzondere voor deelige schikkingen met Brazilië te treffen, welke Spanje nooit van Portugal zal kunnen eischen. Het verdr ig heeft ook betrekking op de Be.learen, de Cana- rische eilanden, Madeira en de Azoren. De tijdingen uit Huil luiden ongun stig. De politie moest gewapenderhand ettelijke samenscholingen uiteendrijven. Vele dokwerkers blijken geen genoegen te nemen met het vergelijk, in zooverre de werkgevers alleen verplicht zouden zijn de afgedankte werklieden terug te nemen naarmate er plaatsen open vallen. Lord Salisbury is te Belfast gisteren middag te 1 uur aangekomen. Hij werd door den burgemeester en andere over heidspersonen ontvangen, die hem adres sen aanboden ter beantwoording waarvan hij een korte toespraak hield, liet station en de straten waren versierd ter eere van Salisbury's bezoek, hetwelk alge meen een groote geestdrift verwekt. Blijkens berichten uit Chicago heerscht aldaar groote opgewondenheid over de kwestie van het al of niet geopend zijn der tentoonstelling op Zondag, waar over, naar men weet, de nationale com missie in den loop der week eene be slissing heeft genomen. De advocaat- generaal der Vereenigde Staten heeft als zijne meening doen kennen, dat de Regeering tusschen beide moet komen, indien de commissie werkelijk tot open stelling op den Zondag mocht overgaan, daar de geheele medewerking van den staat afhankelijk was van de voor waarde dat zij gesloten zou blijven. Het aantal bezoekers is toegenomen tot gemiddeld 33.000 daags. De staat van den geldelijken toestand op 1 Mei heeft aangetoond een ontvangst van 19.026.186 dollars en een overschot van 1.206.764 dollars, waarvan 174.091 in contanten. De overbrenging van het lijk van Jefferson Davis van Nieuw-Orleans naar Richmond zal van groote plechtigheden vergezeld gaan. Het zal te Montgomery, te Raleigh alsook in het Kapitool te Richmond te pronk worden gelegd. De weduwe van Davis en de gouverneurs van dertien zuidelijke staten zullen aan de overbrenging deelnemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1