Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4598. bureau £booQ$txaat 817. Filips II en Don Carlos. 16de Jaarg. Dinsdag 30 Mei 1893. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN NIEUWE SGH COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. 29 Mei '93. De verkiezingsstrijd isthansin Duitsch- 'and in vollen gang. Voor de katholieke kiezers zijn naast het algemeen mani fest der centi umspartij nog drie andere Verschenen dat der Westfaalsche cen trumspartij, dat der Rijnlandsche cen trumspat tij (heiden geheel op den grond slag der Centrumsfractie met inachtne ming van eenige locale belangen) en eindelijk dat van Schorlemer., Alst en 150 mede-onderteekenaars. Ook hierin Wordt wel-is waar verklaard, dat men m alle godsdienstige en christelijk-so- ciale aangelegenheden, ook in de toe komst aan het vaandel van Malinkrodt, Reichensperger, Windthorst, Schorlemer, Alst, Frankenstein en Balestrem trouw zal blij ven, maar on der bij voeging, dat ook het bezit van het landelijk erfgoed der vaderen moet beschermd worden door hetere vertegenwoordiging van den land- houwersstand in den Landdag. En nu men in het Centrum niet de gewenschte vertegenwoordiging heeft kunnen vin den, wordt een afzonderlijke partij ge vormd op den grondslag van het vol gend program1 aansluiting bij het aloude centrumsprogram in alle gods dienstige, politieke en sociale kwestiën, 2o. bescherming der produceerende stan den, landbouw, handwerk en klein be drijf, door weigering van verdere ta riefverlaging op uitvoerproducten en door het afsluiten der grenzen tegen invoer van vee uit besmette landen, door beperking van beursspel met voe dingsmiddelen, internationale regeling der muntkwestie, verplichte beroepsgil den en bekwaamheidsbewijzen, beper king van straatventen en gevar.genis- concurrentie voor den arbeid, 3o. be perking van den militairen dienst door invoering van den tweejarigen diensttijd, meest mogelijke vrijstelling der oude landweermannen in oorlogstijd en het Critiscb-Geschiedkundige beschouwing door L. L. 4) Ook ontving de uitvinder en vervaardiger van dit mechanisch toestel vau den prins in last, hem een boek te maken, van de zwaarte om er ecu mensch mede dood te kunnen slaan. Voor reden gaf hjj op, gelezen te hebben, dat zekere gevangen bisschop zich vroeger uit zjjn kerker bevrijd had, door met zulk een gètjjdeboek zjjn gevangenbewaarder om te brengen, en daarna te ontvluchten. De bestel ling werd aangenomen, het boek, uit^ steenen bladeren vervaardigd den vreemdsoortigen stu dent overhandigd, maar de maker verzuimde niet den koning van dit alles te onderrichten. Wy zjjn ondertusschen zoo langzamerhand opleggen van eene krijgsbelasting aan hen, die van den actieven dienst vrij blijven; 4o. verzekering van den vrede door behoud van een leger dat toerei kend is om de grenzen te verdedigen en het vaderland te beschermen, zul lende de candidaten in deze aangele genheid volkomen vrij worden gelaten, om naar eer en geweten te stemmen en zich dus door geenerlei beloften behoe ven te verbinden. Tegenover dit manifest, dat door eenige leden van den Westfaalschen adel is onderteekend, beeft de Westfaalsche centrumpartij een eigen verkiezingsont- werp uitgevaardigd, waarin zij verklaart, vast te houden aan de beginselen van Windthorst, tegen de Legerwet te zijn, en niet éen stand (dit is eene zinspe ling op de politiek van den boerenwo ning) maar alle belangen te vertegen woordigen. Dit stuk is door 400 mannen der Westfaalsche centrumpartij onder teekend daaronder Kamerleden als ba ron Von Heereman, graaf Droste Yische- ring en graaf Yon Galen, geestelijken, als dr. Giese, vicaris-generaal en apost. proton, deken Yon Galen, dr. Hulskamp, Pauselijk Kamerheer, proost Nacke, mgr Kappen, Pauselijk huisprelaat, door bur gemeesters, magistraten en tal van grond eigenaars en landbouwers. Ook buiten Westfalen vindt de houding van Schor lemer algemeene afkeuring onder de Katholieken. Do Köln. Volksz. zegt o. a., dat Schorlemer zijn verdienstelijk werk van vroeger nu zelf afbreekt en niet meer kan gerekend worden tot de Cen trumpartij te behooren. De Tremonia van Dortmund geeft haar smart over de houding van haren vroegeren leider te kennen en zegt dat de overgroote meerderheid der landeigenaars niet aan zijne zijde staat. Zelfs - de National Zeitung maakt trouwens de opmerking, dat afgezien van de legerkwestie, eigen lijk het program van Schorlemer over tollig is, daar het met dat van het Centrum volkomen overeenstemt. Overi- niiiii 111 mi ui uiiunii li niiiiHiiiiiiiini n mui Van 16 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. f 0.60 - 0.10 het hoofdpunt genaderd, waarom geheel onze geschiedenis heendraait, de gevangenneming, de veroordeeling, den dood van den 23-jarigen prins-troonopvolger in het jaar 1568, Wat nu gaf aanleiding tot zijne gevangenneming? Is hij veroordeeld en door wiewelke was zjjn dood Niets is gemakkelijker dan de eerste vraag met zekerheid te beantwoorden. Eer stens was het de buitensporige levenswijze van Filips' zoon, als privaat persoon. Wij vonden daarvan reeds eenige blijken. Op zich zeiven genomen zou evenwel om deze reden de inhechtenisneming niet zoo gerechtelijk geschied zijn, hadde niet de troonopvolger als zoodanig, dus de publieke persoon, zich daden en gezegden veroorloofd, waardoor hij het rijk in rep en roer dreigde te zetten. Gaan wij een drietal jaren terug, en wij vinden hiervan de duidelijkste bewijzen. Het was in 1565 dat Carlos voor bet eerst het voornemen opvatte, om naar de Nederlan den te vertrekken, maar als zijn vader zich hiertegen verzette, gebruikte hij list, heimelijk zou hij Madrid verlatenreeds waren 50.000 kronen bijeengegaard, reeds had hij vier stel kleederen om zich te vermominem in zijn be zit, toen de geheele zaak door zjjn gouver neur uitlekte. Hierna hield zich de prins eeni- gen tyd rustig, maar als hij in 1567 vernam, dat Alva de Nederlanden als landvoogd zou gaan besturen, werd hjj woedend, en viel hem met den blooten degen aan. Omstreeks dien- geus brengt de Germania in herinnering dat Schorlemer zelf in 1875 uitdruk kelijk in den Rijksdag het legerbudget een Danaïden vat heeft genoemd, het welk door geen jaarlijksche nieuwe mil lioenen is te vullen, terwijl de beurs der belastingschuldigen zeer goed te ledi gen is, en er voor het geval van oor log niets bedenkelijker kan wezen dan dat de financiën zijn uitgeput. Maar zegt de Germania sedert de laatste jaren is Schorlemer gaandeweg steeds gouvernementeeler geworden De werkstaking te Hull is geëindigd met de volledige nederlaag van de sta kende werklieden. Nooit is een werk staking lichtzinniger begonnen en weken achtereen volgehouden. Houtmagazijnen werden in brand gestoken, niet tot de vereenigingen behoorende werklieden mishandeld, pogingen werden gedaan om treinen te laten ontsporen, bruggen te vernielen en schrik en angst te ver spreiden. Het was te begrijpen, dat de werkstakers geen sympathie vonden bij het publiek. De werkgevers hadden het loon niet verminderd en den arbeids tijd niet verlengd, noch verandering in den arbeid gebracht. Alleen daarom werd in Mei het werk gestaakt, omdat de reeders werklieden hadden aangeno men, die niet lid waren van de Yeree- niging. De reeders gaven niet toe. De werkstakers deden alles om het la den en lossen van schepen te verhin deren, maar de arbeid werd door de van alle kanten toegestroomde mannen eerst onhandig later handiger verricht. Aan vankelijk kwam er veel geld in voor de werkstaking. Een oogenblik scheen het dat er eene schikking zou worden getroffen, maar de brandstichtingen maakten een einde aan de onderhande lingen. Toen verminderden allengs de bijdragen en de winkeliers wilden geen bons van het werkstakerscomité meer aannemen. De toestand werd onhoud baar. Toch was het comité tot op het laatste oogenblik onwillig de voorwaar- zelfden tijd, bood Maximiliaan II, keizer ge worden, uit familie-genegenheid, hem zjjn 17- jarige dochter Anna ten huwelijk aan. Filips keurde dit voorstel goed, maar draalde met de zaak. Carlos toornde. Daar besloot hjj eens klaps buiten weten van zijn vader naar Duitsch- land te vertrekken. Ook had hjj zjjn plan om de Nederlanden te gaan bevrjjden van het abso lutisme zjjns vaders en de zoogenaamde hate lijkheden der Inquisitie niet laten varen. Een maal in Duitschland kon hij dit plan gemak- keljjk volvoeren. Vrjj algemeen wordt beweerd, dat D. Carlos in geheel deze zaak handelde op aanraden van Oranje, Eginond en Hoorue, vooral ook van Bergen en Montigny, die iu Spanje gevangen gehouden werden. Bilderdijk zegt kortweg, dat Margaretha van Parma het plan begunstigde. Misschien heelt hij gegron de redenen gehad om dit te beweren, want partjjdigheid is geenszins een kenmerk van Bilderdjjk als geschiedschrjjver. Nochtans moe ten wij bekennen, dat wjj bij geen anderen schrijven iets over deze begunstiging door Margaretha, vonden opgeteekend; evenmin levert de geschiedenis, voor zoo verre wij weten, daarvan eenig bewijs, daarenboven komt het ons ook zeer onwaarschijnlijk voor, dat de landvoogdes zich zoover door hare lastige Nederlandsche medebestuurders heeft laten medesleepen. Of meent men soms, dat zij niet zou hebben teruggedeinsd voor een misdaad van majesteitsschennis? Want hiervan was den der reeders aan te nemen. Eindelijk echter hebben de reeders overwonnen de werkstakers hebben zich aan alle hun gestelde voorwaarden onderworpen en de leiders mogen zich nu afvragen, of zij het recht hadden voor zulk een resultaat honderden gezinnen aan den honger en de ellende prijs te geven, de kas der vereeniging geheel uit te putten, en honderden werklieden voorloopig nog in de onmogelijkheid te brengen werk te vinden, daar de vrije arbeiders in de dokken bij den flauwen handel het werk wel kunnen afdoen. De Kamer van afgevaardigden te Parijs heeft Zaterdag bij de beraadsla ging over het ontwerp tot wijziging van kiesdistricten, in verband met de aanwas en met do vermindering der bevolking een amendement goedgekeurd tot afschaffing der wet, houdende verbod van meervoudige candidaturen voor de Kamer. Een voorstel, volgens hetwelk eenig openbaar ambt onvereenigbaar is met het mandaat van afgevaardigde, is met 312 stemmen tegen 216, ondanks den tegenstand van den minister-presi dent in overweging genomen. In den ministerraad heeft Delcassé eene dépêche medegedeeld van den gouverneur van Indo-China, gedateerd Vosou 26 Mei, van den volgendeD inhoud Khone is geblokkeerd den 22 Mei bijna zonder gevecht. Deze post had verscheidene aanvallen van de Laotiërs te doorstaan, die door Siameesche mandarijnen werden aangevoerd. De ministerraad heeft be sloten een wetsontwerp in te dienen, strekkende om de invoering der belas ting op petroleum een maand te ver dagen. Men hoopt de onderhandelingen welke gedurende dien termijn met ver scheidene staten worden gevoerd, tot een goeden uitslag te zien komen. Volgens bericht uit Weenen heeft kei zer Frans Jozef zich bij de ontvangst van de Delegatiën in zeer geruststel lenden zin voor den Europeeschen vrede uitgelaten. De Keizer constateerde in sprake. Immers niets anders broeide er in het verwarde brein van den dolzinnigen Carlos, dan een volkomen omverwerping van de tot nu toe in de Nederlanden gevolgde staatkun de. Hem, zoo meende hij, moest de oppermacht in de Nederlanden onafhankelijk van zijnen vader worden opgedragen, dan eerst zonde alles weder tot rust komen, de welvaart zou wederom keerschen in de Nederlanden, die parel aan de kroon van Keizer Karei. En wat zou di» onzinnige jongeling hier hebben uitgericht Niets, hjj ware de speel bal geworden der groote Nederlandsche heeren. In alle gevalle is het zoo goed als zeker, dat hij dit plan gehad heeftdat de Nederlandsche grooten hem niet weinig in zjjn voornemen bevestigd hebben, kunnen wij bijna niet loo chenen, maar of Bergen en Montigny dit zoo zeker en op zoo buitengewone wijze gedaan hebben, alswel van Spaanscbe zijde beweerd is, dit is nog duister. Ondertusschen beproefde Filips' zoon Don Johan van Oostenrijk voor zich te winnen. Deze briefde de geheele toe dracht der zaak over aan den koning, en het plan viel in duigen. Buiten zich zeiven van woede, besloot de prins zjjn vader van het leven te berooven. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1