Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. zijn toespraak, dat de zeer vriend schappelijke betrekkingen met alle mogendheden voortduren, en dat ook de overige gunstige omstandigheden voor het behoud des vredes onveranderd dezelfde zijn gebleven. Intusschen, zoo sprak de Keizer, is ook in dit opzicht de toestand onveranderd, dat de Regee- ring het haren plicht blijft achten, om regelmatig voort te gaan met de sys tematische versterking van leger en vloot. Naar men uit Pampeluna bericht, is eerlang in de Baskische provinciën van Spanje weder eene groote beweging te wachten. Jl. Zaterdag zou te Pam peluna eene groote manifestatie plaats hebben tegen het oeconomisch ontwerp van den minister Gamazzo, waarbij de laatste fueros (bijzondere rechten) in de provincie Navarre geheel en al afge schaft wordeD. De gemeenteraad moe digt het verzet aan. De Carlisten maken zich gereed voor de beweging. De Epoca maakt een telegram uit Atarfa openhaar, waarin gemeld wordt, dat er aldaar een oproer is ontstaan. Het ge meentebestuur en de kantonrechter wer den heleedigd door de opstandelingen. De gendarmes hebben daarop den hoop uiteengejaagd. De moeilijkheden betreffende de zaak der bekroning van de inzendingen op de tentoonstelling te Chicago hebben gisteren onverwachts eene wending ge kregen. De commissarissen van vreemde staten hebben besloten onderling te concurreeren voor de bekroningen en eene afzonderlijke jury te benoemen en afzonderlijke diploma's uit te reiken. Schiedam, 29 Mei 1893. Op een nader vast te stellen datum, zal bij gelegenheid der tentoonstelling van Katholiek Onderwijs te Rotterdam, in Den Doele ten geboore worden ge bracht de kindercantate „D« wereld in", van Peter Benoit, door een koor van 800 kinderen. Een groot bouwterrein aan de Rijn haven te Rotterdam is door een Ameri- kaansch consortium te koop of te huur gevraagd, met het doel daarop groote bergplaatsen in te richten voor katoen- zaadolie. Onderhandelingen loopen daar over met het gemeentebestuur. Uit vertrouwbare bron wordt vernomen dat in het begin van de volgende maand ook te Delft het perronkaartenstelsel zal ingevoerd worden. YLAARDINGEN. De visscherij, zoo wel met de heug als met de trawl gaat slecht. De geepreis, die in andere jaren veelal goed placht te wezen, levert dit jaar ook al niet veel op. De sloep „de Visscher" schipper J. den Draak kwam 25 Mei met 9 ton gezouten visch en 1 ton leng aan, dus samen met 10 ton terwijl anders 60 a 70 ton werd aange voerd. Twee trawlschepen brachten heide 8 ton schol en 30 ton schel visch aan, terwijl een derde zonder vangst arriveerde. Zeer bemoedigend voor het uitzenden van schepen voor de win ter vaart zijn zulke resultaten nu niet. Het is dan ook licht te begrijpen, dat er veel reeders zijn, die 's winters hun schepen maar rustig in de haven laten, en zich alleen tot de haringvangst bepalen. Laat ons hopen, dat deze ten minste in het volgende seizoen voor allen, die met de visscherij in betrekking staan, v< ordeelig mag werken. 16 schepen zijn in de laatste helft der vorige week reeds voor de haringvisscherij uitgezeild. NAALDWIJK. In de laatst alhier gehouden vergadering van den gemeen teraad is behandeld het verzoek van de directie der Westlandsche stoomtram om subsidie voor de verlenging der lijn van 's-Gravenzande tot Hoek van Hol land. Hoewel de Raad in beginsel wel genegen was subsidie te verleenen, werd besloten eerst af te wachten wat andere, meer direct hij de zaak betrokken ge meenten zullen doen. Er werd eene commissie benoemd, bestaande uit het dagelijkscli bestuur en de heeren Kester en Hofland, welke met dergelijke com- missiën uit andere gemeenten in de eerste dagen van Juni te Monster zal bijeenkomen, om over het verleenen van subsidie van gedachten te wisselen. Men schrijft uit Waldeck-Pyrmont aan het Vaderland De begrafenis van den vader van onze Koningin-Regentes heeft Dinsdag met groote plechtigheid onder algemee>e deelneming plaats gehad. Het lijk was Maandag-avond uit de slotkapel, waar zulk eene groote menigte van kransen en palmtakken was opeengestapeld, dat slechts een nauw pad overbleef, naar de stadskerk overgebracht. Daar werd Dinsdag-ochtend om 10 uur de lijkdienst gehouden. De predikant sprak naar aan leiding van de woorden: „Zalig zijnde dooden, die in den Heer sterven." Daarna zette de stoet die meer dan een kwartier lang was, zich in bewe ging onder de tonen van het koraal Jezus, mijn toeverlaat, door twee militaire kapellen aangeheven. Yan Arolsen ging de indrukwekkende optocht naar het 4 uur verder gelegen Rhoden, waar de bij zetting in den vorstelijken grafkelder na een korten lijkdienst plaats had. Met den jongen Vorst Friedrich volg den achter het lijk de Koning van Wur- temberg, de Vorst van Bentheim, de Groothertog van Luxemburg en 15 andere vorstelijke personen met de ver tegenwoordigers van Keizer Wilhelm, van de Koningin van Engeland, der NederlandscheKoninginnen(graafDumon- ceau en den gezant te Berlijn jhr.Van der Hoeven), van den Koning van Zweden, den Vorst van Wied en tal van Duit- sche vorstenhuizen. De Minister van Marine heeft een eskader van zes schepen aangewezen om de onthulling van het standbeeld van Coen op te luisteren. Deze zijn Hr. Ms. Tijger, Udur, Castoren 'Pollux uit de directie Amsterdam, en Hr. Ms. Urania en Valk uit de directie Willems oord. Des avonds zullen deze bodems worden verlicht; De leiding is opgedragen aan den kapt.-luit. t/z. 0.Hoffman, commandant van de Tijger. Te Hamburg is eene vereeniging op gericht tot ondersteuning van behoef tige Nederlanders te Hamburg, Altona, Wanseck en omstreken onder den naam „Koningin-Wilhelmina-fonds". H.M. de Koningin-Regentes schonk reeds een aanzienlijke bijdrage. Werden voor eenige jaren de houten dwarsleggers onder de spoorrails ver vangen door ijzeren, het gebruik heeft geleerd, dat ze niet zoo doelmatig zijn. Bij vernieuwing van gedeelten der banen werden door de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij de houten leggers weder gebruikt. Tot ons leedwezen zegt het Dgbl. v. Z. II. vernemen wij, dat onze geachte stadgenoot, de kunstschilder W. van Deventer, overleden is. Sinds acht dagen hadden zijn buren in de Rembrandstraat, waar hij woonachtig was, niets van hem vernomen. Dit gaf aanleiding tot een bezoek van zijn woning, waar hij Zaterdag-middag, op den grond liggende, gevonden werd. Men vermoedt, dat hij door een be roerte getroffen van zijn stoel gevallen is. Het s'offelijk overschot, dat reeds eenigt rmate tot ontbinding was over gegaan, werd door de politie naar het lijkenhuis op de Algemeene Begraaf plaats overgebracht. Op Zondag 4 Juni zal des middags ten 1 uur op het Noorder Spaarne te Haarlem de jaarlijksche studenten-roei- wedstrijd gehouden worden. Men schrijft uit Poortugaal Mocht men, met waarheid, den 30 Maart jl. kunnen melden „door het schoone voorjaarsweer van de laatste dagen, is men reeds begonnen met uit zaaien van lijnzaad", als tegenhanger kan men nu, helaas, melden, dat door het droge voorjaar de vorige week nog lijnzaad is uitgezaaid, 't Is te hopen, voor allen, zoowel boer, arbeider, am bachtsman als neringdoende, dat deze onnatuurlijke uitzaaiing met succes wordt bekroond. Algemeen vreest men echter het tegenovergestelde. Gedurende de laatste onweders heb ik mij weef ----- zoo schrijft een onzer correspondenten voor de zooveelste maal afgevraagd: Is het niet onver antwoordelijk op eene school geen blik semafleiders te plaatsen, vooral op het platteland Daar treft de bliksem onge stoord hoornen en schuren om en bij de scholen. Nergens is een afleider te be speuren om de geduchte natuurkracht onschadelijk te maken en toch zou het inslaan van den bliksem in eene schooi onder schooltijd vreeselijke gevolgen kunnen hebben. (Midd. Cl.) Den 19 Juli a. s. zullen in de Vecht, bij Breukelen, zwemwedstrijden en water- spelen worden gehouden, aangeboden door den heer L. 0. Dudok de Wit, on dersteunend lid van den Nederlandsehen Zwembond. Uitgeloofd worden voor snelzvvemmen op de lange haan, idem op de korte baan, rugzwemmeu en duiken igouden, 4 zilveren en 4 bronzen medailles; in den tobbenwedstrijd, het paarden-tour- nooi, het lanson-tournooi drie kunstvoor werpen. Bovendien wordt een kunst voorwerp uitgeloofd voor dengene die bij de waterspelen het aardigst zal zijn gekostumeerd. Eene juffrouw te Utrecht, die reeds tweemaal wegens dronkenschap veroor deeld was tot een verblijf' van zes maan den in de Ommerschans, werd dezer da gen wederom daaitoe veroordeeld. Oin hieraan te ontkomen nam zij de wijk naar Antwerpen en vertrok, terwijl haai man afwezig was, f1100 aan bankpa pier met zich nemende. Eene voorname handelsfirma te De venter heeft het loon van haar werk volk met 50 cents per week verhoogd. De werklieden krijgen het echter niet dadelijk in handen, maar het wordt voor hen in de spaarbank voor den ouden dag belegd. Uit Wij he wordt van 26 Mei gemeld Toen heden middag de vrouw van den hoepelmaker A. R., na het verrichten van eenige werkzaamheden tehuis kwam, vond zij de wieg in brand staan, waardoor een kind van acht maanden zulke vreeselijke brandwonden bekwam, dat men aan het behoud van het leven twijfelt. Daar de wieg vol strekt niet dicht bij het vuur stond, is het waarschijnlijk dat een vonk van het vuur, waarop hout gebrand werd, op de wieg gespat is. In den mastkoker van een turfschip liggende bij de beurs te Leeuwarden is het lijk gevonden van een daar wo nend gepasporteerd O.-I. militair. Het lijk lag achterover met het hoofd naar beneden en de beenen omhoog tegen het contregewicht van den mast. De schede] was geschonden. Men begrijpt niet hoe de man, die niet op het schip tehuis behoorde, in dien toestand is geraakt. De justitie heeft het lijk dat reeds in staat van ontbinding verkeerde, doen schouwen in het Stadsziekenhuis. De overledene stond bekend als iemand, die veel misbruik maakte van sterken drank. Persoverzicht. B e d r ij f s- en Personeele belasting. De bedrijfsbelasting is bij de Tweede Kamer in behandeling. Dat zij zal wor den goedgekeurd, daaraan schijnt meent de Kamper Cl. -- geen twijfel te zijn, al hebben de w ijzigingen, door den Minister in zijn oorspronkelijk ontwerp gebracht, niet alle bezwaren wegge nomen. Zoo is blij ven bestaan het bezwaar, dat inkomsten uit persoonlijken arbeid en inkomsten uit handel en bedrijf zijn gelijk gesteld, wat niet billijk is; on zoo ook het bezwaar, dat zij die in dienst van den Staat zijn, een deel moeten teruggeven van het hun uitgekeerde tractement. Misschien worden deze en andere be zwaren nog weggenomen door amende menten, doch veel kans schijnt daarop niet te bestaan. B j den Minister van financiën schijnt van den beginne af de gedachte te heb ben gewogen, dat, wat er voof sommige belastingschuldigen hard is in de rege ling van de vermogens- en bedrijfsbe lasting kan worden verzacht bij eene nieuwe regeling van de personeele be lasting. Daar toch kan worden in aan merking gebracht de toestand van het gezin en kan ook op andere wijze ver lichting worden aangebracht voor hen die van een klein inkomen moeten leven, waartoe bijv. de lagere ami te- naren behooren. Ware het aan dezen Minister van financiën gegeven eene herziening van de personeele belasting tot stand te brengen, men zou werkelijk groote ver beteringen mogen verwachten. Maar daaromtrent bestaat niet de minste zekerheid, want de Regeering wil de nieuwe kieswet reeds met 1 Ja nuari a. s. in werking brengen, zoodat in Mei of Juni 1894 de verkiezingen zouden plaats hebben. Er is dus voor het tot stand brengen cener nieuwe wet op de personeele be lasting geen tijd meer. Als nog dezen zomer de kieswet in discussie komt, dan kan de Regeering wel allen verderen wetgevenden arbeid staken. Wij hadden wel gewenscht, dat men althans dezen Minister van financiën, die zooveel vermag, de gelegenheid hadde gelaten om zijn hervormingswerk te voltooien. Dat een ander het hem later verbe teren zal, zijn wij zoo vrij sterk te betwijfelen. Ge vaar ir. Uitstel. In een uitstel van de behandeling der Kieswet ziet Het Centrum gevaar. De heer Bahlmann - zoo betoogt genoemd orgaan opperde in de Kamer het denkbeeld, de behandeling der kiesrecht kwestie nog een jaar uit te stellen en dien tijd te gebruiken voor eene grondige herziening van het personeel. Wij zijn het met den Tilburgschen afgevaardigde volkomen eens, dat een herziening van het personeel dringend vereischt wordt. De middenstand wordt inderdaad zóo zwaar gedrukt, dat de minister wel licht beter gedaan had de bedrijfsbelas ting te laten rusten voor een herziening van het personeel. De vraag rijst nu echter, of het wel bepaald noodig en ook of het wel wen- schelijk is, dat juist de behandeling dei- kieswet worde verschoven. Wij voor ons zijn van oordeel, dat de katholieken daarbij weinig of geen belang kunnen hebben. Da kieswet-T a k is thans de twist appel ond«r ons en hoe eer het in deze zaak tot een oplossing komt, hoe be ter, dunkt ons. llij, die de katholieken weer eensge zind wenscht te zien, kan niets anders verlangen, dan dat het kiesrecht-vraag stuk zoo spoedig mogelijk worde afge handeld- Alsdan bestaat weer de kans dat de verdeeldheid, de verwarring, de strijd in den boezem onzer partij een einde zullen nemen Omkoopbaarheid en Bedelarij. De Maasbode bestrijdt op de volgende wijze het betoog van minister Tak, dat er geen gevaar zou bestaan de onaf han- kelijkheid der nieuwe kiezers door in vloeden van buiten schade zoude lijden. De verhoudingen, waarvan de minis ter spreekt, mogen voor de waarneming

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2