Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4600. bureau hoogstraat 317. Een tweetal bijdragen in zake de pensioneering yan werklieden. Filips II en Don Carlos. 16de Jaarg. Donderdag 1 Juni 1893. ALGEMEEN OYERZICHT. Wegens den H. Sacra mentsdag zal de Nieuwe Schiedamsche Courant Donder- dag-avond niet verschijnen. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: iljj PRIJS DER ADVERTENTIÈN in. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht Tan den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Wanneer men zijn aandacht wil schen ken aan eene pensioenregeling voor werk lieden, dan heeft men, rekening te hou den met de loonskwestie, hoe ongaarne öien ook dat glibberig terrein wenscht te betreden. Pensioen en loon zijn, gelijk we reeds vroeger zeiden, zoo nauw met elkander verbonden, dat er geen karakter-ver- 8chil tusschen beiden bestaat; vandaar dat we bij onze besprekingen over pen sioenregeling, een beginsel stelden, dat oppervlakkig beschouwd, alleen op de loonskwestie betrekking schijnt te hebben Vatten we duidelijkheidshalve de tot hiertoe gevolgde redeneering nog eens sa men. Het loon van den normalen werk man, genomen over den geheelen tijd, dat hij zijn volle werkkracht schenkt, moet zooveel bedragen, dat het voorziet in zijn levensonderhoud, ook dan als hij niet meer kan werken. De kosten van zijn onderhoud voor zijn geheele leven moeten dus uit de opbrengst van zijn arbeid bestreden worden, derhalve moet het pensioen voortkomen uit het arbeidsloon. Hieruit volgt dat het pensioen niet mag verstrekt worden uit de Staatskas, dewijl de gewone arbeider zich niet tegenover den Staat als zijn werkgever bevindt. Zoo komen we tot de conclusie dat de verzekeringspremie moet betaald Worden door dengen3 die het arbeids- Oritiscl'-Geschiedkundige beschouwing door L. L. 6) Lezer, gij begint te twijfelen, of deze jon geling niet krankzinnig is, en gjj maakt reeds bjj u zeken de opmerking, dat dit te erger is voo- l'ilips, die een krankzinnigen zoon liet veroordeelen. Maar de Koning veroordeelde hem niet, althans niet ter dood. Zie hier wat de Koning deed. Niet zoodra had de gevan genneming plaats gehad, of Filips zond koe riers naar den Paus en alle Mogendheden, om hen met dezen gewichtigen stap bekend te maken en alle valsche geruchten te voorko men. In de stukkeu, die deze boden bjj zich droegen, verdedigt zich de Koning tegen waar schijnlijke verkeerde uitleggingen, en belooft loon betaalt of door hen die het ar beidsloon ontvangen m. a. w. door den werkgever of door den werkman. Het rapport, wat we ons in deze tot gids hebben gekozen, acht „dat het „om bijkomende redenen van praktischen „aard wenschelijk kan wezen, om de „premie ten deele door den werkman, „ten deele door den werkgever te doen „betalen." Niettemin erkent genoemd rapport, betgeen voor ieder duidelijk is, dat het in het wezen der zaak op hetzelfde neerkomt, wie de premie betaaltpatroon of arbeider. Immers het moet op zich zelf genomen den patroon totaal onver schillig zijn, of hij het loonsgedeelte, voor verzekeringspremie bestemd, recht streeks stort in het pensioenfonds, dan wel het onmiddellijk uitbetaalt aan zijn werklieden, die het dan ieder voor zich in het fonds moeten storten. "Van grooter belang is de volgende vraagIs de loonstandaard hier te lande hoog genoeg, om de verzekerings premie uit het loon te kunnen betalen Zoo ja zal dan de werkman, over het algemeen, genoeg doordrongen zijn van het belang dezer zaak, dat hij slechts behoeft aangespoord te worden om vrij willig en zonder dralen zijne spaarpen ningen aan goed gewaarborgde pensioen fondsen toe te vertrouwen Zoo neen, d. w. z. is het loon niet hoog genoeg, zullen dan de werk gevers bereid gevonden worden het loon op die hoogte te brengen wat meer is, zullen velen hunner het loon op die hoogte hunnen brengen Wij gelooven niet al te pessimistisch te zijn, indien we beide vragen ontken nend beantwoorden. Men behoeft nog volstrekt niet te behooren tot degenen, die den werkman het geringste straaltje van 's levens zonneschijn misgunnen, om bedenkelijk het hoofd te schudden over de verre gaande zorgeloosheid, bij vele werklie den omtrent hun toekomst waar te ne- plechtig niet dan volgens recht en vaderlijke goedertierenheid te werk te zullen gaan. En waarlijk, wat moet er niet omgegaan zijn in het hart van den vorst, die te midden van zijn veelbewogen leven, te midden der tal- looze moeilijkheden, waarin hij èn op politiek èn op godsdienstig gebied zich bevond, ook nog de pijnlijkste smart, die ooit het hart eens vaders treffen kan, verduren moest. Kent gij grooter smart voor het hart eens konings, dan deze, dat hij zijnen eenigen zoon en troon opvolger, de hoop zijns geslachts, voor majes teitschennis, ja, vadermoord veroordeelen moet Ons bezielt een gevoel van diep en innig medelijden voor dien ongelnkkigen va der, die, om aan de beginselen, welke hem zjjn geweten als de ware en onontduikbare voorhield, getrouw te blijven, geheel zijn leven in oorlog en onrust doorbracht, liever dan, door slechts een weinig van die beginselen at te wijken, zich vrede en rust te bezorgen. En zijn die beginselen ook in zich zeiven be schouwd niet altijd de ware geweestkunnen wij niet ontkennen, dat ook Filips zich dik wijls te buiten ging in het kiezen van de mid delen, om die beginselen op politiek en gods dienstig gebied te handhaventoch zullen wjj de nagedachtenis van dien waarachtigen Koning steeds in eere houden, als van den eenigen vorst zijns tijds, voor wien God en geweten, en niet het bezit van een ver gankelijke kroon, wet was. men. Wil men dit vergoelijken en op rekening zetten van den tijdgeest, die in alle standen is doorgedrongen en uitlokt tot genieting en vermaak, mij goed maar het feit is niet weg te re deneeren, dat veel werklieden, die ge makkelijk zouden kunnen sparen, aller minst aan sparen denken. Yan den anderen kant mag men niet uit het oog verliezen, dat het eveneens voor veel werklieden onmogelijk is van hun loon iets weg te leggen, wijl het verschaffen van het strikt noodige voor hen zeiven en hun gezin, alleen reeds de grenzen van hun verdiensten overschrijdt. Zouden deze toestanden als bij too- verslag veranderen, wanneer van ver schillende zijde het nut en de noodza kelijkheid eener pensioneering werd be toogd Geloove, wie het wil. De zorgelooze werkman zal daarom zijn leventje van vroolijke Frans geen vaarwel toeroepen. De hardvochtige patroon, die geer. hooger loon wil geven, zal zich niet minder blijven verkneute ren in de gouden overwinst, ten deele door zijn goedkoope arbeidskrachten te weeg gebracht. De onmachtige werkgever, die om de doodende concurrentie geen hooger loon geven hanzal zich van al het gepraat over pensioneering al bitter weinig kun nen aantrekken. Zoodat, indien er geen pensioen dooi den Staat wordt geschonken, de zaak moet blijven hij het oude Met uw welnemen, er is nog een andere weg. Daar kan een verplichte regeling van pensioenen in het leven worden geroepen. Zonder zelve de pen sioenen te betalen, kan de Staat pa troon en werkman dwingen bij de wet, dat dezen de verzekeringspremie in het pensioenfonds storten. Maar zou dan de Staat geen inbreuk maken op deindividueele vrijheid Kan men van k-.tholiek standpunt dezen Nog slechts weinige dagen waren er, sedert het afzenden der verschillende berichten aan de Mogendheden, verloopen, of tal van brieven ontving men aan het koninklijk paleis te Ma drid, nu van deze dan van gene Mogendheid, waarin zich eik op hare manier als tusschen- peTsoon stelde tusschen vader en zoon. Ook bleef de Paus niet in gebreke den Vorst tot zachtmoedigheid te vermanen. Deze beloofde wederkeerig, de stiptste rechtvaardigheid in acht te zullen nemen, zonder de vaderlijke achtbaarheid en goedertierenheid te kwetsen, of eene van heiden te kort te doen. Op nieuw werd de geheele zaak voor de vierschaar der Inquisitie onderzocht, alles rijpelijk overwogen, en ten slotte schijnt het, dat men het dood vonnis voor den ongelukkigen koningszoon gevorderd heeft. Dit nemen wij gaarne aan. Er bestond immers alle grond voor. Neemt men aan, dat dit vonnis inderdaad is uitge sproken, dan volgt daaruit rechtstreeks, dat de prins niet krankzinnig verdiende genoemd te worden. Welke rechtbank toch zal iemand voor de handelingen aansprakelijk stellen, die hij in krankzinnigheid doet Zoo iets kunnen noch mogen wij aannemen, zoolang niet Let tegendeel bewezen is. De zwakheid van ver stand was derhalve, de veroordeeling aange nomen, geen genoegzame verontschuldiging voor dezen vadermoorder, die daarenboven nog vele andere politieke misdaden op zijne reke- verzekeringsdwang verdedigen en wen schelijk achten Het antwoord in een volgend en laatste artikel. Chu. Mas. 31 Mei '93. De verkiezingsagitatie wordt in Duitsch- land steeds grooter en scherper, naar mate de dag der algemeene verkie zingen nadert. Yoor de Rijksdagsver kiezingen van 15 Juni zijn thans in verweg de meeste districten, door alle partijen de candidaten reeds gesteld. Voor zoover bekend, hebben de sociaal democraten in 316 districten candidaten gesteld, do anti-semieten in 93, de vrij zinnigen onder Richter's leiding in 97, die onder Rickert in 44, de nationaal- liberalen in 117. Het aantal conser vatieve candidaten is nog niet bekend. Het Centrum bepaalt zich hoofdzakelijk tot de verdediging zijner zetels en stelt zeer weinig aanvalscandidaturon. In Beieren evenwel beproeft het Centrum vooral de twee zetels van Muuehen te veroveren. Juist in Beieren zal het Centrum echter een zwaren strijd hebben te voeren en loopt het gevaar een paar zetels te verliezen, wijl de agrarische boerenbeweging het Centrum boven het hoofd dreigt te wassen. Werkelijk gro tesk zegt de Berlijnsche correspon dent van de N. R. Ct. moet eene groote boerenvergadering te Pfaffenberg zijn geweest, waar de beruchte uit gever van het Munchener schendblad Valerlanddr. Sigl, als candidaat vóór twee duizend hoeren optrad. Sigl, die zich-zelven aartskatholiek noemt, tal rijke aanhangers heeft onder de lagere geestelijkheid, en als een wild parti- cularist en Preussenfresser zich gedraagt, is sedert jaren een van de voornaamste rumoermakers tegen de officieele Con ning had. Maar wat de vierschaar van onom koopbare, streng rechtvaardige rechters met grond vorderen kon, kon dit de Vorst ook met evenveel recht bekrachtigen? Hier, dunkt ons, moeten wij wel onderscheid maken. Zeker had Filips het recht zijnen zoon te veroordeelen. Hjj wa» meerderjarig, genoegzaam bjj zjjn verstand, zijn misdaad verdiende de deodstraf alleen zijn rang als zoon eens vorsten en troon opvolger scheen het besluit van de rechtbank in den weg te staan. Maar dunkt u dit, lezer, voldoende reden, om een poging tot vadermoord ongestraft te laten, of ook slechts om verandering van straf te bekomen, vooral als die vader teven» wet tig regeerend vorst en koning is Ons dunkt van neen, als men het beschouwt op het punt van recht. Immers stond toen volgens 't Ro- meinsch recht, zoowel als thans volgens 't Gallisch en algemeen aangenomen Europeesch recht, de doodstraf zonder onderscheid van personen voor de misdaad van majesteits schennis. Doch iets anders is het, of de koninklijke achtbaarheid het voor het oog der volkeren gedoogde, dat er koninklijk bloed door een scherprechter vergoten werd. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1