Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. zekerde, dat de burgeroorlog' onver mijdelijk is, wanneer aan de uitlanders de verlangde rechten niet worden toe gestaan. Deze verklaring verwekte groote sensatie. Er is eene deputatie benoemd, om den eisch tot toekenning van volle burgerrecht aan de uitlan ders aan het oordeel der Regeering te onderwerpen. de politie, spoedig buiten het kantoor gebracht en gebluscht. Schiedam, 2 Juni 1893. Met innig leedwezen vernemen wij het overlijden van den heer L. W.Jansen oud-lid van den Gemeenteraad en van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, na eene ziekte van eenige weken aan zijne geachte familieleden en aan de stad zijner inwoning, waarvoor hij zoo veel en zoolang heeft gearbeid, ontvallen. Wat de heer L. W. Jansen voor Schiedam is geweest, kunnen 't best zij getuigen die hem in zijn werkzaam leven van nabij hebben gadeslagen. Man van zaken en vast beslist karakter, heeft hij Schiedams belangen met den mees ten ijver behartigd zoowel in de handels zaken, die hij zoovele jaren heelt ge dreven als in de openbare aangelegen heden, waartoe zijne medewerking ge vraagd en steeds met. zooveel bereid willigheid vei kregen werd. Ruim twee- en-twintig jaren was de heer Ij. W. Jansen lid vanonzenGemeenteraad en zij, die hem daar in zijne ijvervolle werk zaamheid volgden, weten op hoe kracht dadige, geheel eenige wijze, hij daar de belangen van de stad onzer inwoning voorgestaan en bevorderd heeft. In de Staten der provincie, waar hij circa zes jaren zitting had, werd zijn degelijke en volijverige medewerking zeer op prijs gesteld en verschillende andere corpora- tiën, welke het voorrecht hadden hem onder hare leden te tellen, bewonder den de buitengewone werkkracht van dezen eenvoudigen en gemoedelijken man, die zich nooit terugtrok als zijne mede werking voor eenige zaak van algemeen belang werd gevraagd, en steeds be reid was zijn edelen naam als strijd leuze bij de stembus te leenen. Voorzeker de heer L. W. Jansen zal bij Schiedams i gezetenen in dankbaar en gezegend aandenken blij ven. In hem verliest zijn geachte familie bare eer en hare kroon, de stad onzer inwoning een harer beste burgers, zoo menig arme en hulpbehoevende een trouwen raadsman en liefdevol helper. Moge eene eeuwige vergelding zooveel vrucht baren arbeid, zooveel opofferen le liefde loonen Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn ingekomen verzoeken lo. van de firma Voorwald Goud smit Sz,, om vergunning tot oprich ting eener Z e ep z i e d e r ij, in het pand aan de Groenelaan alhier, wijk G no. 96, kadaster sectie L no. 1368; 2o. van H. de Koning, om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van koper- zink- en blik werk, in het pand aan de IVestvest alhier, wijk B no. 28, kadaster sectio 0 no. 488; 3o. van de firma J. M. Van der Schalk Co., om vergunning tot uitbreiding harer bierbrouwer ij aan de Westoest alhier, wijk B no. 38, lead aster sectie L no. A55, door plaat sing daarin van een stoomketel van 81 M2. verwarmingsoppervlak, ter vervan ging van den bestaanden stoomketel van kleiner afmeting. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen act toestaan van die verzoeken, wordt gegeven op Donder dag, 15 Juni a. s., des nam. ten 2 ure ten Raadhuize, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip op de secretarie dei- gemeente van de schrifturen, die tor zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Op het kantoor van den gemeente ontvanger in het Raadhuis was gister middag door een of ander toeval een hak, gevuld met Friesche turf aan het branden geraakt. Door den rook op merkzaam gemaakt, werd de bak door Dezen morgen vertrokken de vier loggers der „Zeevisscherij Schiedam" Excelsior, Harmonie II, Schiedam VIII en Poulinar, ter haringvjsscherij. Een voorspoedige reis en gelukkige vangst zij hun toegewenscht. Het s.s. Kathleen van Reval alhier aangekomen, had 6 man aan boord van het verongelukte Nederlandsche bark schip lleemsedat bij Reval gezonken is. Gisteren herdacht de heer C. v. d. Most den dag waarop hij vóór 40 jaren als beurtschipper van Schiedam op Delft en Den Haag van gemeentewege werd aangesteld. Tot onderwijzer aan de 2e tusschen- school B. te Rotterdam is benoemd de heer J. P. Koppenhagen, te Schiedam. De Rotterdamsche Tramweg-maat schappij vervoerde gedurende de afge- loopen maand 623.362 reizigers met een opbrengst van f 48.688.255 tegen 546.196 reizigers met een opbrengst van f41.948.88 in dezelfde maand van het vorig jaar. Het totaal aantal rei zigers gedurende de afgeloopen maanden van dit jaar bedraagt 2.442.090 met eene opbrengst van f 193.869.18® terwijl gedurende denzelfden tijd van het vorige jaar het totaal reizigers 2.149.638 be droeg, opbrengende f 173.115.87. De som der buitengewone ontvangsten gedurende deze maand bedroeg f 17.430.14 tegen f16.001.71 gedurende de maand Mei 1892. Het totaal der buitengewone ont vangsten gedurende dit jaar bedraagt f86.431.18 tegen f 78.714.93 gedurende dien lijd in 1892. Het totaal-generaal der opbrengst in 1893 bedraagt alsnu f280.327.365 tegen f251.830.80 gedu rende dezelfde maanden van het vorig jaar. De huisschilder C. vaa Eijk, te Ouwer- sohie, had het ongeluk, terwijl hij bezig was een lijst van eene dakgoot te ver ven, met de ladder omver te vallen. De man kwam met het achterhoofd op de steenen te recht, werd bloedend ver wond huiswaarts gedragen, en overleed een paar dagen later. De bakkers te Charlois moeten ai sterker en sterker concurreeren met hun collega's uit Rotterdam. Thans leveren enkele slijters daar witte brood, zijnde melk- en waterbrood voor 12 en 11 cent per KG. aan huis. Het brood is flink van suk en van goede kwali teit. Geen wonder dus dat de slijters vele afnemers vinden en door de bakkers een weinig schuin worden aangezien. Da eerste Scheveningsche haringlog- ger, Energie, schipper W. Vrolijk, reeder J. Den Breems Az., is met 100 ton maatjes-, 3 ton volle haring, 3 ton zoutevisch en 3 ton koolvissh te Vlaar- dingen binnengekomen. Te Maassluis kwamen eergisteren reeds een aantal personen uit de gemeente Het Bildt aan, om de baringvisscherij uit te oefenen waartoe de vloot voor het grootste gedeelte 1 Juni zee heeft gekozen. Men zal zich herinneren dat weinige maanden geleden de burgemeester van de genoemde Friesche gemeente voor werkloozen zijner gemeente plaatsing op de visscherijschepen zocht. Hoak van Holland. De opening der lijn MaassluisHoek van Holland zegt het Rolt. Nwsbl. geschiedde Donderdag in liet vroege mor genuur zonder eenig vertoon, zonder eenige plechtigheid van officieelen ot officieusen aard. Van alle gehouwen op het stationsemplacement wapperden de Engelsche en Hollandsche kleuren ook van do „Chelmsford" die aan den steiger gemeerd lag. Met den eersten trein uit Maassluis arriveerde o. a. te Hoek-van-Holland de heer Van Hasselt, administrateur der H. IJ. S. M. Verder waren bij de ope ning der lijn voor het internationaal verkeer, tegenwoordig de hoeren Nier- strasz., chef van het vervoer, J. A. Roe- singh van Itterson, chef van het ma chine-departement, de provinciale inspec teur en de controleur van de belastin gen in Zuid-Holland te Rotterdam, alsmede de heer F. Gooday. Wij ver namen, dat de '„Chelmsford" gister avond te 10 uur het anker liad gelicht en heden morgen te 5.30 aan den Hoek- van-Holland was gearriveerd. Met den trein van 6.48 dus 8 min. over 7 (A. T.) vertrok een gedeelte van de passagiers der „Chelmsford" naar Amsterdam, met dien van 6.56, dus 16 min. over 7 (A. T.) een ander gedeelte naar Rotterdam - Keulen. Ook wij keerden met dien trein terug, om vijf minuten later de „Chelms ford" voorbij te stoomen" en reeds te 7.51 (A. T.) to Rotterdam (Beurs) aan te komen. De le en 2e klasse-waggons, waar mede het internationaal verkeer plaats heeft, zijn alle doorloopende rijtuigen, voorzien van retirades, waschgelegen- heden, toiletspiegels enz. en o. i. veel mooier wat de uitvoering betreft, dan de Engtlsche waggons. Of de nieuw- geopende verkeersweg Rotterdam veel goeds zal aanbrengen, zullen wij moeten afwachtenwij voor ons gaan met ver trouwen de toekomst in dat opzicht te gemoet. Mocht de Hoek-van-Holland, eeniuaalRotterdam'sbuitenha ven worden! De N. R. Ct. bespreekt in een arti kel, getiteld „1 Juni", de opening der nieuwe lijn en tracht te bewijzen, dat het onzinnig is te beweren dat door de opkomst van een nieuwe zeehaven de handel van Rotterdam verloopen zou. De scheepvaart zoo toont zij door voorheelden aan zoekt niet de beste havens maar de beste markten. Waai de handel is en de goederen en de pak huizen, het geld, de banken de koop lieden daar, en niet in de havens die hij liet gemakkelijkst kan binnen- loopen, legt de schipper aan. En wat zou er al niet moeten veranderen, eer hij in Hollands westerduin niet alleen eene haven welgelegen, maar ook een emporuim vonden, waarheen de zeekastee- len van dezen tijd bevracht worden. Er is nochthans voor „den Hoek" leven en vertier genoeg in het zicht. Is dat evenwel een punt van zorg voor Rotterdam? Wat Maasmonde wint, behoeven wij nog niet verloren te heb ben. Wel verre dat Maasmonde niet zou kunnen bloeien dan ten koste van Rotterdam, zal zelfs een bloeiend Maas monde een groot, voordeel voor Rotter dam kunnen zijn. Bedenkt men wel dat wat Maasmonde worden zal, het moet worden door Rotterdam als het bloeien zal, het zal bloeien met Rotterdam Als Nederlandsche tusschenhaven voor tusschen Noordzeehavens en over- zeesche landen varende schepen komt Maasmonde in de eerste plaats in aan merking. Door hare ligging aan zee zonder langen omweg te bereiken, heeft zij boven andere havens het voordeel een groote koopstad in den rug te heb ben met levendige handelsbetrekkingen met een drukke vaart en gelegen aan den grooten stroom, die voor het nij vere Duitschland de weg naar zee is. Voor de door het Duitsche rijk gesubsidieerde stoomvaartlijnen in de eerste plaats, maar ook voor andere Duitsche lijnen naar Zuiden en Oosten is Maasmonde het aangewezen tusschenstation. Van hoeveel belang dit voor Rotter dam is, is gemakkelijk in te zien. Nieuwe gelegenheden ge .-en aanleiding tot het beproeven van nieuwe zaken, tot het aanknoopen van nieuwe betrekkingen. Aanvankelijk voor bijlading zorgende, kunnen er van lieverlede connectiën gevonden worden, die voor onze artikelen nieuwe markten en onze markt voor nieuwe artikelen openen. En uit een klein begin kunnen groote dingen geboren worden. Het ligt maar aan onzen handel, zouden wij haast zeggen, om door overleg met buitenlandsche roederijen van de zich aanbiedende gele genheid de rechte partij te trekken. Nu, dat ouze mannen, altijd bij de pinken, dit getij zullen laten verloopen, daar voor behoeft men geen vrees te hebben. Opdien wakkeren geest vertrouwende, zien wij voor de Nieuwe haven veel goeds voor onze stad tegemoet. Als mede dingster niet gevreesd, als bondgenoote gewenscht, brengen wij Maasmonde den oprechten welkomstgroet. Voor het land, worde de nu geopende spoorweglijn een weg van groot verkeer, aan de streek die zij doorsnijdt breuge zij nieuw leven, en Rotterdam prikkele zij tot nieuwe zaken en tot nieuwe energie De verbinding van den Hoek met het Enropeesche spoorwegnet zegt de Eest'. Ct. is voor de Graven landsche Hoek van Hollanders een zaak van hoog gewicht; de Hoek van Holland wordt een der voornaamste punten in het internationaal verkeer en ongetwijfeld zal de naaste toekomst in die voorheen barre zandwoestijn verrassende verande ringen zien geboren worden. Wanneer nu ook de Westlandsche stoomtramwegmaatschappij haarlijn tot den Hoek heeft doorgetrokken, dan zal ook daardoor, zoowel voor de Maassteden, als voor het Westland, eene verbinding tot stand gekomen zijn, welke niet anders dan tot voordeel van de bewoners kan strekken. Moge nu ook al de spoorlijn, op de leuke manier als men die van ons, kalme bewoners van het lage land, verwachten kan, in dienst gesteld worden, wij ver trouwen dat de energie van handelaars en nijverheidsmannen er toe leiden zal haar te maken tot een krachtig middel om allerwege in onze omgeving wel vaart te verspreiden. Bij koninklijk besluit van 26 Mei zijn benoemd tot ridder in de ord< van dén Nederlandschei) Leeuw F. Leenhoff, hoog leeraar aan de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. J. Aghina, secretaris van het uit voerend comité voor de oprichting van een standbeeld voor J. Pz. Coen. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeoling van Hr. Ms. gezant te Madrid, ook het douane-kan toor Port-Bou aan den spoorweg van Perpignan naar Barcelona voor de inkla ring van alcohol is opengesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, lo. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer runde Stateu-Generaal in het hoofdkiesdistrict Beverwijk zal plaats hebben op Dins dag 20 dezer 2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dins dag 4 Juli. De voorzitter der Tweede Kamer heeft gisteren medegedeeld dat het eindverslag over de kieswet ontworpen gereed is. Later zal een voorstel worden gedaan om de behandeling aan de orde te snel len. Als zijn aanvankelijk voornemen gaf de heer Gleichman te kennen, te zullen voorstellen, het aan de orde te stellen na afloop van de behandeling der bedrijfsbelasting en van eenige kleine wetten en nadat enkele dagen rust zijn gehouden. Als datum noemde iiij Woens dag 12 Juli. Vergunningsrecht en patent! Het hoofdbestuur der Veveeniging van Handelaren in Sterken Drank in het klein „Vergunning" te Amsterdam, wendt zich bij adres tot de Tweede Kamer. Met het oog op de aanstaande invoe ring van de bedrijfsbelasting merken zij op, dat feitelijk de handelaren in sterken drank in het klein met vergunning thans twee bedrijfsbelastingen betalen, het vergunningsrecht en het patent. In ver band hiermee en met de hooge belas tingen, die genoemde handelaren hoven- dien om andere redenen betalen, achtten zij 't billijk, dat bij de invoering van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2