BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen Handelsberichten. Binnenland. Persoverzicht. Herlijn. I Rogge, Juni/Juli Juni/Aug. Sept. /Oct. (M.) SpiriWuni^H I Aug./Sept. f r JuD 1511 36.70 37.70 17.75 2»', ette in Jan breede uiteen, dat de vakafdeeling ®oest zij onder deze omstandigheden gaan erken, dit nadeelig zou zijn voor de vakge- ootan in 't bijzonder, voor den Bond in 't alge- si vrn' herhaalde samensprekingen met ver tuiende patroons, waarbij hij van hunnen ant welwillende tegemoetkoming ondervond, adelen hem tot de wetenschap gebracht, at 't anderen zijn, die liet aanbrengen au zeer vele verbeteringen in de bran den in den weg staan. Het bestuur wilde aarom de beslissing of de vakafdeeling zal 'fjven bestaan, in handen leggen der meester- 1 aeckts. Is het meerendeel der meestersknechts, afd -Van ^en voor rï® oprichting der fdeeling, dan zal zij worden gehandhaafd, zoo "iet dan zal het hoofdbestuur trachten de taak »e verrichten die anders der vakafdeeling was voorbehouden. Ten slotte bracht de eerw. •Joviseur nog een woord van warme hulde en ®auk aan het stedelijk katholiek orgaan, 'twelk ,?önt de belangen van den werkman te behar- »»g«n. Zal het aldus voortgaan de belangen van den werkmansstand te bepleiten, dan be- I °rt de werkman het ook den steun te ver benen waarop het recht heeft. Spr. wekte dan ®°k de Bondsleden op, dien steun te bieden, °°r zich op de N. Sch. Ct. te abonneeren. De president had aan het woord van den geestelijken adviseur weinig meer toe te voe gen. De meesterknechts, die hunne instemming 'net het oprichten der vakafdeeling willen be- tuigen, kunnen zich daartoe ten huize van den neer C. Willeman of aan de pastorie bij den eerw. heer Van Buchem aanmelden. Nadat het Vredelied was gezongen, bepleitte de heer J. J. van Hees het nut der vakafdee- nngen, wier kracht door het Katholiek Vak- congres te Botterdam gebleken is. De eerw. adviseur deelde nog mede, dat het de bedoeling is ook de leden der aanverwante vakken in de vakafdeeling voor brandersknechts ep te nemen, opdat de algemeene belangen van het vak des te vruchtbaarder zonden kun nen besproken worden. Daarna gaf de president' een kort verslag van het verhandelde op de algemeene verga dering van den Centralen Baad te Botterdam, waar o. a. de mededeeling, dat de jeugdige Sehiedamsche afdeeling reeds 1000 leden telt, bet applaus was begroet. Verder deelde hjj bede, dat weder een 30-tal nieuwe leden wa ven toegetreden, tot 2e penningmeester van het ondersteuningsfonds was benoemd A. Daal- beijer, en overleden is het Bondslid P. van Hess. Binnenkort zal de feestvergadering plaats hebben, en wel in 2 avondenop aanst. Zondag 11 en op Zondag 18 Juni. Bij loting werd aangewezen, dat de Bondsleden, wier familienamen beginnen met de letters L. tot 2, zullen komen 11 Juni, en die, wier namen aanvangen met de letters A tot L 18 Juni. Zij zullen echter met elkander kunnen ruilen. Do president deelde nog mede, dat ieder lid dame zal mogen meebrengen, gehouden zal zjjn het bondsinsigne te vertoonen, en geen kinderen de vergadering binnen te leiden. Nadat de eerw. adviseur kennis had geno men yan de mededeeling van het Bondslid Kuiters, die hem als oud-meesterknecht alle gewenschte inlichtingen wilde verstrekken, en da president had medegedeeld, dat de bode de kaarten voor den feestavond zal ruilen, werd de vergadering na het zingen van het slot lied door den president gescheiden. Bij ministerieele aanschrijving van 1 Juni is de aandacht der ambtenaren, heiast met de uitvoering der wet op de vermogensbelasting, er op gevestigd, dat de woorden „gebouwde en onge bouwde eigendommen", in art. 7a dier wet voorkomende, ontleend zijn aan de Wet op de grondbelasting, zoodat het geen bij de schatting der belastbare opbrengst buiten aanmerking is gelaten, voor de vermogensbelasting afzonderlijk geschat moet worden. Mitsdien moeten hoornen in kweekerijen en bollen in bloembollengronden waarmede bij de schatting van de belastbare opbrengst dier goederen geen rekening is gehouden, begrepen en geschat worden onder den handelsvoorraad, bij art. 7f uit drukkelijk genoemd. Het onteigenings-ontwerp voor de normalist aring der Nieuwe Maas boven Rotterdam, ontmoette in de afdeelingen van de Tweede Kamer geen bedenkin gen, daar het werk beschouwd werd als van bel mg voor de binnenlandsche scheepvaart. Hierbij werd de vraag gedaan, of eerlang voorstellen te wachten zijn tot opruimirg van onregelmatigheden in de Nieuwe Maas boven Rotterdam en of het totaal bedrag der uitgaven voor den Rotterdamschen Waterweg beneden de vroeger opgegeven raming van 15 millioen gulden zal blijven. Wij vernemen, dat het Hare Majesteit de Koningin Regentes behaagd heeft, gunstig beschikkende op een daartoe gedaan verzoek der Regelings-commissie, als Beschermvrouw op te treden van het XXIIe Nederl. Taal- en Letterkun dig Congres, dat van 28 tot 31 Aug. a. s. te Arnhem zal worden gehouden. Van den Belgischen Minister van Binnenlandsche Zaken De Burlet heeft de Regelingscommissie het bericht ont vangen, dat Z. Exc. den heer J. A. Van Hroogenbroeck, afdeelingsoverstebij het algemeen bestuur v .n Wetenschap pen, Letteren en Fraaie Kunsten in zijn Departement, heeft aangewezen als ver tegenwoordiger der Belgische Regeering bij het XXIIe Nederl. Taal - en Letter kundig Congres. Ook het bestuur van de Vereeniging tot Bevordering van de belangen des Boekhandels wees reeds twee vertegen woordigers aan. A~nkCt.) Te Pangkalan Brandan, dat, volgens telegram uit Medan, door de Atjehers is beschoten, is een etablissement ge vestigd van de Kon. PetroleumMaatschappij Door dezen aanval is de vrees be waarheid dat de -Vtjehers voorbij Tamiang tot in Langkat zouden door dringen, want genoemde plaats ligt 2 uren van de hoofdplaats van dit gewest Tandjong Poera. Daardoor worden ook tabaksondernemingen van de Deli-inaat- schappij, van de Sum. Tabak Mij. en van particuliere bezitters bedreigd. Te Pangkalan Brandan ligt eene bezetting van 50 man onder eenen luitenant en de post Tandjong Slamat van de Deli- Maatsch. is ook bezet. Als het bericht zich bevestigt, zullen krachtiger maatregelen moeten genomen worden om de vestigingen op de Oost kust van Sumatra afdoende te bescher men. (Hbl.) Men schrijft ons uit Gouda. Door de liberale kiesvereeniging Bur gerplicht te Gouda is met algemeene stemmen (72) besloten, bij de harstem ming den heer T. G. G. Valette, can- didaat der liberale kiesvereeniging te Krimpen aan de Lek, te steunen. Naar aanleiding van de candidatuur van den heer Yalette hebben verschil lende leden van de Goudsche kiesver eeniging Burgeiplickt voor het lidmaat schap bedankt. Naar men verneemt, zal de heer J. N. Bastert, Maandag 12 Juni a. s. voor de kiezers te Gouda optreden ook de heer T. G. G. Yalette zal op ver scheiden plaatsen in het district een politieke rede houden. {B. v. Z.-H.) De Osservatore liomano meldt, dat Mgr. Benedetio Lorenzelli door Z. H. den Paus benoemd is tot internuntius bij het Nederlandsche hof. De loten der Haarlemsche verloting van paarden, rijtuigen enz. (25.000) zijn hij inschrijving ruim elf maal geplaatst, zoodatjeeneponds-pondgewijze verdeeling heeft plaats gehad. Het maandblad tegen de vei valschin- gen; onder redactie van Dr. P. F. Van Hamel Roos, wijst op de wenschelijk- heid van een verbod op de aanwending van de bekende roods ringen, die dienen tot sluiting van bier- en limonade- fleschjes. Het is namelijk gebleken, dat die ringen antimonium-houdend zijn, wat met het oog op de organische zuren in hier en limonade groot gevaar voor vergiftiging oplevert. Volgens de Bredasche en Oosterhoutsche Ct. wordt er ernstig aa i gedacht om het 5e bateljon van het 3e regiment infanterie, met het oog op den toestand van de kazerne-Koorewacht te Bergen- op-Zoom, over te plaatsen naar Rotterdam. Herziening der personeole belasting! Indertijd heeft de minister van finan ciën de verhooging van den accijns op liet gedstilleerd doorgedreven, daarna zich tegen grootere verl ng der grond belasting verzet op grond, dat hij niet alle equivalenten moest prijs geven voor latere ontheffingen noodig, bepaaldelijk voor de hervorming van het personeel. Nu echter, dat men bij de bedrijfsbe lasting aandringt op hervorming van het personeel, betoogt de minister, dat de uitkomst der vermogensbelasting moet worden afgewacht, alsvorens te beslis sen of de personeele belasting wel kan worden herzien. Op grond van deze en andore feiten uit het Vaderland de vrees, dat van die herziening vooreerst wel niets terecht zal komen. En toch zou het, zelfs al moest de behandeling der kieswet worden uitge steld, zeer wenschelijk zijn, dat ook dit deel onzer belasting-hervorming ten spoedigste Ier hand werd genomen. Het blad, dit nader uiteenzettend, schrijft o. a. Men zou haast vermoeden, dat de Minister, en vele sprekers met hem, niet voldoende bekend is met het leven dier breede schare van personen, die van betrekkelijk kleine vaste inkomens moeten bestaan, dat hij dezen zoo lucht hartig met een nieuwen last bezwaart. Men denke niet alleen aan staatsambte naren, die 't over het geheel, enkele bevoorrechte uitgezonderd, waarlijk niet breed hebben ook aan ambtenaren van provincie en gemeenten met hun vaak belachelijk kleine salarissen aan onder wijzers en officieren, die met een hon gerloon worden afgescheeptaan predi kanten, die niet weten hoe zij 'tjaar rond komen aan boekhouders, klerken en die talloos velen, die nederige administratieve betrekkingen bekleeden in dienst van partioulieren, enz. enz.-- allen men- sohen van een zekere mate van be schaving, die in hun stand zoo zuinig mogelijk moeten leven en dikwijls de beten uit hun mond moeten besparen om hun kinderen een fatsoenlijke opvoe ding te geven en voor den strijd des levens te bekwamen. Bij die allen zal nu de fiscus aankloppen en hij is zon der genade, zoodra er maar f 650 wordt verdiend, en die ongelukkigen zien geen kans ook maar iets verborgen te houden en zien geen kans ook maar een cent van hun belasting op anderen te verhalen. Neen, mijnheer de Minister, als er geen zekerheid is, dat gij spoedig helpt, zeker helpt, onvoorwaardelijk helpt door herziening der personeele belasting, als gij niet langs dien weg rekent met de draagkracht, dan is het een dringende eisch der rechtvaardigheid, dat gij het minimum van belastbaar inkomen hoo- ger stelt, dat gij in de lagere klassen, althans de vaste inkomens, minder zwaar treft, dat gij eenigen aftrek vergunt naar gelang van de grootte van 't gezin. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat in een der galmgaten van den toren van Loon-op-zand een besseboom, bela den met vruchten, groeit.Niemand heeft dien boom daar geplant. Te Rotterdam deed zich in een gezin een treurig ongeval voor. Bij het eten van soep slikte een knaap een beentje in met het gevolg, dat het kind onmid dellijk dood bleef, doordat het stikte. In Den Haag is een Saksisch eetser vies uit df nalatenschap van mevr. de wed Prof. EversEbaling verkocht voor f10400. Een aardig buitenkansje hebben eeni- ge timmerlieden van den landswerf te Amsterdam gehad. Op de 2 lootjes, wel ke zij in de Staatsloterij genomen had den, is nl. de f 50.000 en f25.000 ge vallen. Schiedam, 3 Juni vertrokken, s.s. B. Grangerkapt. R. F. Walker, naar Newcastle. 4. aangekomen, s.s. Svrius kapt. M. de Jonge, van Reval. 5. stoom trawler Vigilantkapt. A. Heinen, van de Noordzee met een lading visch. BEURS TE SCHIEDAM, 5 Juni 1893. Moutwijn f9--. Verhandeld: f83/8. Stemming: Vast. Spobuino. Vereeniging fl.60. I Meel 12Mork.l.md. 12 Juni Rogge, loop. md. (Spirit.. Juni/Juli llaml). Aug./Dec. 3 Juni 147.25 46.25 46.75 14.60 14.75 25.125 25.75 5 Juni 147.50 15L25 36.50 37.50 17.75 46B0 46.75 14.50 14.50 25.125 25.625 2 Juni 0.48 V2 3 Juni 0.48» 2 Nrw-Youk. Maïs Amsterdam. 3 Juni. Rogge op levering lager per Oct. f141, 140, 139. 5 Juni. Rogge op lev. flauw per Oct. f140, 139, 138, 137, 136, 137. Keulen Rijnhoogte ('s inorg. 11 uur) 3 Juni 1.64 "M, 5 Juni 1.60 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen kort f 12.12»/2 Disc. 4 pCt. Parijs - 48.07»/. 2 2 i) Antwerp. - 47.90 VEEMARKT TE ROTTERDAM. 5 Juni. Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, veulens, ezel, 238 vette runderen, magere dito, 176 vette en graskalveren, nuchtere kal veren, 757 schapen of lammeren, 436 var kens, biggen, 2 hokken. De prijzen waren als volgt: runde ren 1ste qual. 72 a, c., 2de qual. 66 c., 3de qual. 60 a c., kalveren 1ste qual. c., 2de qual. 80 i 85 oent. schapen 1ste qual. 50 c., 2de qual. 45 c.; alles per kilo varkens 1ste qual. 23 a c., 2de qual. 22 a c. 3d# qual. 21 a c., licht soort 21»/, a 22»/, c.par 2 kilo. Zeeuwsclie eieren f 3.40 k 3,60. Over- maassche dito f 3,50 a 3,80 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtje. Zoetemelksche kaas f 23,a 27,50 per 50 kilo. Aan voer 26 partijtjes. Handel willig. ROTTERDAM, 5 Juni. Buiten- landsche Granen zeer stil. Rogge per 2100 kilo 118 P. Helena f 157, stoomende Taganrog naar kwa liteit f148 a 165. Boekweit per 2100 kilo Canada f180. Maïs per 2000 kilo: Amerik. Mixed f123 a 127, dito dito stoomend f 115 a 119, Foxanian en Donau f118 a 119, dito stoomend f114 a 112, Turksche f121 a 122, Cinquantin f125. VEEMARKT TE LONDEN. 5 Juni. Er werden aangevoerdlBOO runderen. 17000 Schapen, 15 Kalveren en lOVar- kens. Mon noteertRunderen 3/2 a 4/8, Schapen 3/8 a 5/2, Kalveren, 3/0 a 5 0 en Varkens 2/9 a 4/8 per steen. GEBOREN 2 Juni. Dirk, zoon van F. van der I/ely en P. de Jager, Nieuwe West-Frankelandschelaan. 3.Thoma3, zoon van A. vanderGraaffenC. Groenen- daal, Hoofdstraat. Dirk, zoon van W. Hoek en M. M. Meester, Korte Achterweg. Jan, zoon van J. Stout en A. Laus, Rotterdamsche dijk. 4. Johanna Liduina, dochter van H. H. van Asten en A. H. M. Herkelman, Nieuwe Haven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3