Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Woensdag^ 7 jJuni 1893. No. 4604. bureau hoogstraat 817. EEN SCHITTERENO WAPENFEIT. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Eet auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 6 Juni '93. De verkiezingsbeweging in Duitschland neemt steeds grooter verhoudingen aan. Nagenoeg alle partijen zijn thans tot den strijd gereed. De socialisten hebben voor de verkiezingen totnogtoe in 380 kiesdistricten (in het geheel zijn er 397) hunne candidaten gesteld. Voor vele dezer candidaturen bestaat natuurlijk volstrekt geen kans op succes en zij dienen slechts om later te kunnen roe men op een groot aantal socialistische stemmen, die in geheel Duitschland zijn uitgebracht. De socialistische aanvoer ders vinden nu eenmaal genoegen er in, een soort van socialistisch plebiscit te houden. Langzamerhand beginnen zich eenigs- zins geloofwaardige voorspellingen om trent de verkiezingen te doan hooren, waarbij de Kreuzteitung profeteert dat „de regeering den 15en Juni den slag zal verliezen, omdat al worden er een kleine 20 vrijzinnige secessionisten ge kozen en al mogen de conservatieven verscheidene mandaten aan de volks partij van Richter ontnemen, het cen trum veel oppositioneeler schijnt en het aantal socialisten toeneemt." Terwijl de Groothertog van Baden zich reeds meermalen openlijk ten gunste van het legerplan hseft uitgelalen (gelijk weder gisteren te Offenburg in eene vergadering van militaire vereenigingen, waarbij hij,omdat, zijne vorige toespraak veelal was misverstaan, thans zijne toe spraak vooraf had opgeschreven en voor las), heeft de Prins-regent van Beieren aan de gezamenlijke Beiersche autoritei ten het bevel uitgevaardigd, dat zij zich moeten onthouden van allen invloed op de verkiezingen en intimidatie der kiezers. Ook in Frankrijk begint men zich reeds op de verkiezingen vc or te berei den. In den nazomer moeten aldaar de algemeene verkiezingen worden gehouden en de republikeinen hebben alle kans l) De geschil- leuis onzer veldslagen en ver overingen heeft, sinds de kracht van het bus kruit den sterksten arm vaak ontzenuwt en alle geestdiii't doodt, alvorens de moedige zijn bestrijder ontwaart, hare groots aantrekkelijk heid voor velen verloren. De ridder met zijne ontzaglyke lans en zijn schrikwekkend zwaard is voor de meesten het symbool van helden moed en kracht gebleven, en sedert geen m staal gehulde strijder meer den grond onder zijne slagen dreunen doet, schijnt met de eerste walm van het ontbrandend musket de echte strijdersgeest de aarde te zijn ontvloden. En waarlijk, de ridders, die echt manne lijke gestalten, welke, soms luttel in getal, niat vreesden met losgelaten toom in dichte drommen van vijandige knechten zich te wer- daarbij eeu volkomen overwinning te behalen. De bekende oud-minister Con- stans heeft gisteren te Toulouse zijne verwachte redevoering gehouden. Hij verheugde zich, dat bij de aanstaande algemeene verkiezingen allerwege repu blikeinen zullen gekozen worden, nu het gros der monarchalen op raad van den Paus voorshands den republikein- schen regeeringsvorm voor lief wil nemen en er dus om de Republiek zelve niet meer behoeft gestreden te worden. Zij wordt erkend door de vroegere vijanden, die de wapenen neerleggen en kan dus aan hare inwendige organisatie en ver sterking krachtig de hand leggen. Zij moet verdraagzaam zijn en de rallies welwillend ontvangen, zonder hun echter vooralsnog de regeering mede toe te vertrouwenwant bij alle verdraag zaamheid, moet zij tevens krachtig blijven vasthouden aan hetgeen zij ge vestigd heeftwel godsdienstvredemaar geen reactie. (Geen prijsgeven dus van onderwijswet, laïcisatie en legerwet of verdere godsdienstige wetten En dat moet godsdienst-»mfe heeten. Yoorts behandelde Constans de sociale vraagstukken en zeide, dat de arbeiders den eigendom moeten vermeerderen en niet vernietigen. Men behoort het sparen bij de arbeiders aan te moedigen om ondersteuningskassen voor den ouderdom te vormen. Daarna somde de redenaar de middelen op om het welzijn van den landbouw te bevorderen. Tevens wenscht Frankrijk den algemeenen vrede te verzekeren met ongeschonden hand having zijner rechten, die het voor nemens is door allen en overal te doen eerbiedigen. In de begrootings-commissie der Oos- tenrijksche delegatie te Weenen had gis teren naar aanleiding van Kalnoky's rede van den vorigen dag nog een vrij belangwekkend politiek debat plaats. Bij de beraadslaging over het budget, van buitenlandsche zaken wees de rap porteur Dulmba op het onverzettelijk pen eu heu sidderend wijken deden voor de suede van hun bliksemend zwaard, de fleren, van wie soms een enkele de reeds aan geheven zegekreet verstommen deed en de triomfeerende scharen in wanorde voor zich uitdreef over de velden, de dapperen, die aan hun eed getrouw, den laaghartigen schen ner van heiligdom of onschuld het bloed in de aderen deden stollen, wauneer de hoog wuivende helmpluim hun naderen verkondig- de, wien hebben zij niet dikwijls door de herinnering hunner heldendaden tot manne- ljjkén moed geprikkeld, tot geestdrift ont vonkt, tot navolging wellicht aangespoord Ons hazenhart mag vaak ineenkrimpen bij de nadering van het minste gevaar, maar toch worden wij allen tot bewondering gedrongen, wanneer een man, 't zfj vriend of vijand, door oudridderlijken moed zich onderscheiden heeft. Het oordeel over de krijgsverrichtingen onzer met geschut gewapende legenscharen is niet altijd rechtvaardig. Ook z\j, die trots het bulderend geweld van duizend vuurmon den hun standaard op den veroverden bodem planten, ook zjj, die koel en vastberaden den vijand tegentreden, ofschoon ter rechter en ter linkerzijde telkens een makker ver pletterd nederstort, ook zij, die van geen wijken weten, hoewel een honderdmaal ster ker macht hen van alle kanten bedreigt, ook zij dwingen ons lof en hulde af en ver karakter van den vredebond in Midden- Europa, op de vriendschappelijke wen ding in de betrekkingen met Rusland op de liefde tot vrede bij de souverei- nen van Oostenrijk en Rusland en op de consolidatie van den staat van zaken in Servië en Bulgarijë. De rapporteur deed het voorstel tot eene resolutie inhoudende goedkeuring der politiek van Kalnoky en vertrouwen in het minis terie. De volgende spreker, Eubul, ver heugde zich over de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Oostenrijk-Hon- garije en alle andere natiën, en vroeg of thans de tijd niet was gekomen om te denken over eene algemeene ontwa pening en de verwezenlijking van dat denkbeeld voor te bereiden. Kalnoky antwoordde, dat de Keizer reeds heeft geconstateerd dat er sedert de vorige verkiezingen der delegatien niets is gebeurd, hetwelk een belang rijken invloed op den toestand der mo narchie heeft uitgeoefend. Kalnoky her haalt, dat het vertrouwen op handha ving van den vredelievenden toestand steeds toeneemt. Hij wilde daarmede geene sensatiewekkende verklaring af leggen. Hij wilde eenvoudig wijzen op zekeren indruk, die niet gegrond is op be paalde gebeurtenissen, maar op het gevoel van vertrouwen, hetwelk zich in geheel Europa begint te vestigen. Gevaar voor oorlog is nooit voorgesteld als op han den zijnde, maar zekere prikkelbaar heden hadden aan den politieken toe stand een karakter van onvastheid gegeven, hetwelk de mogendheden nood zaakt, den vrede te verzekeren door ver meerdering van strijdkrachten. De ont wikkeling der militaire organisatie in alle staten van Europa is eene der be langrijkste kwestiën geworden, zonder dat eenige mogendheid eenig agressief doel heeft. Kalnoky betoogde verder, dat de vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden geene verandering hebben ondergaan. De monarchie onder houdt zooveel mogelijke vriendschappe- dienen als waarachtige helden voort te leven in de herinnering van hem, die den oudridderljjken moed der middeleeuwen be wondert. Neen, zoozeer is het raensehelijk geslacht nog niet verbasterd en ontzenuwd, dat er in de geschiedrollen onzes tjjds niet menig hel denfeit mag opgeteekend worden. Doch, in onze dagen van krijgsmanstrouw en helden moed te spreken, en niet aanstonds het oog naar Frankrijk te wenden, moet zelfs den hooghartigsten Pruis onmogelijk zijn. Want, sinds het: „Ah! si favais Hi IA avec mes Francsvan den half barbaarschen Clovis, tot Mac-Mahons teekenend antwoord„ils n'existent plus," toen men hem, na de ne derlaag b|j Woerth, vroeg naar zijne kurassiersheeft het land der fiere Franken bijna immer een heldenkroost ge teeld. Een schitterend heldenfeit, wel waardig in de geschiedrollen van onzen tijd vereeuwigd te worden, wenschen wij in deze kolommen mede te deelen. De geschiedenis van den Mexicaanschen oorlog Napoleons mislukte speculatie op aanzien en roem is reeds te boek gestelddoch, moge de op een vlucht gelijkende aftocht der Fransche legerscharen eene smet te meer op nagedachtenis van den toen zoo machtigen heer der Tuileriën werpen, menige trek van echt mannelijken meed en trouw zal de herinnering aan dien noodlot lij ke betrekkingen met Rusland, welks souverein en regeering zeer vriendschap pelijk zijn, en die toestand zal zich hand haven. Over 't algemeen heeft men de over tuiging verkregen, dat de heerschende factoren in Rusland ten stelligste vredes gezind zijn. Men moet niet veel waarde hechten aan de dikwijls hartstochtelijke taal der Russische pers. De verandering in Servië wordt door Oostenrijk-Hon- garije gunstig beoordeeld. De troon beklimming van Alexander zal rust aanbrengen. In het Lagerhuis te Londen heeft gis teren de heer Buxton medegedeeld, dat er tusschen sir Henry Loch en den heer Kruger nog geene nadere schikking betreffende Swaziland is aangegaan maar dat eerstgenoemde thans te Pre toria is en er bij zijn bezoek aan den Staatspresident aldaar, waarschijnlijk eene schikking zal tot stand komen. Yoorts werd medegedeeld een telegram uit Zanzibar, inhoudende dat Portal machtiging vraagt tot tijdelijke benoe ming van een officier voor transport op de route naar Uganda, en dat Portal den 31 Maart op hei punt stond om naar Baddon te gaan tot onderzoek van grieven der Katholieken. In het Noorden van Spanje is het vrij onrustig. Te Pampeluna, de hoofdstad van Navarre, werd eergisteren een groote demonstratie gehouden, waaraan 10.000 personen deelnamen en die een protest tegen een aanhangig wetsontwerp ten doel had, waarbij zekere privileges wor den afgeschaft. In het gebergte van ge noemde provincie houdt zich bovendien een „oproerige bende" op. Te Arraiza dwong men den burgemeester levens middelen te verschaffen. Toen dit ge schied was, zette de troep haren weg voort. De gendarmerie trok echter uit om haar te vervolgen. Volgens nadere berichten heeft eene fueristische bende, onder leiding van een sergeant, Zubu- legay, versterking ontvangen en is het gebergte binnengedrongen, waar de ver- tigen oorlog onder Frankrijks zonen levendig houden. De reuzenstrijd van den 30en April 1863 cette lutte de geans gelijk de opperbevel hebber dien noemde toen in het Mexi- kaaiuch gehucht Camaron 65 Franschen een vreeselijke worsteling van langer dan tien uren met bijna 2000 Mexikanen onderhielden, wordt in de annalen van dien on vruchtbaren, misschien doemwaardigen oorlog, met enkele, ofschoon zeer loffelijke woorden vermeld. De weinigen toch, die daar het leven behielden, konden niet zonder pijnljjke bijgedachte dien dag zich herinneren, en bewogen immer wei gerend het hoofd, wanneer iemand het droevig verhaal van hunnen rampspoed wilde kennen. Den heer L. Louis-Lande evenwel is het gelukt éen dier helden te doen spreken. De kapitein Maine, die als korporaal aan de wor steling van Camaron een zeer werkzaam deel genomen heeft en ddar zijn epauletten ver diende, want het Legioen van Eer ver sierde reeds v6or dien strfjd zijn borst heeft den zachten drang zijner vrienden niet kun nen weerstaan, en den sluier, die over dat heldenfeit nog immer lag uitgespreid, voor hen opgelicht. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1