Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. volging moeilijk is. De openbare mee ning keurt den opstand af maar is be sloten om alle inbreuk op de bestaande fueros tegen te gaan. Volgens bericht uit Athene verzekert de Abapolisdat de Koning het finan- cieele plan der regeering goedgekeurd heeft, bestaande in de uitgifte van ge consolideerde rente. Na de teekening van het daarop betrekkelijk besluit zou de Kamer óf bijeengeroepen óf ontbon den worden, naar gelang van bet oogt n- blikkelijk inzicht der Regeering. Schiedam, 6 Juni 1893. oor de Afrikaansche Zwartjes, „ter eere van Jesus' Goddelijk Hart", ont vingen wij, door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxte- ren, f5. De tappers, slijters en dehitanten der Staatsloterij binnen deze gemeente wor den er aan herinnerd, dat zij, op ver toon van hun aanslagbiljet, gedurende deze week hun patent ter gemeente secretarie kunnen bekomen. Heden ochtend omstreeks zes ure werden de ingezetenen dezer stad ver rast door het onheilspellend gelui der brandklok, 'twelk sedert vele maanden niet meer was gehoord. Weldra bleek het, dat de branderij van de hrma Wed. A. Legner, aan de Lange Haven, uit komende aan de West vest, een prooi der vlammen was geworden. De meester knecht P. Wies, die omstreeks half zes de pijp van den helm van den ketel op de bekende wijze had voorzien, bemerkte eenige oogenblikken later, dat de ketel begon te „blazen". Nauwelijks had hij zich rekenschap gegeven van dit niet ongewoon verschijnsel, toen met een ge weldigen slag het hestevat uit elkaar sprong; het scheen dat langs den trechter van de koelkuip zich vuur ver spreid had tot aan die verzamel plaats van gedistilleerd; een geweldige vlam sloeg uit het vat. Het personeel haastte zich de branderij te verlaten, die weldra in lichterlaaie stond, Op het brandgeroep der ontstelde knechts rukte weldra spuit 2 aan, spoe dig vertoonden zich ook de spuiten 3 en 4, terwijl ook de slangen op de wa terleiding werden geschroefd, zoodat een stroom van water aldus op het bran dende perceel werd uitgestort. Het vuur, dat in de ontbrandbare stoffen, in de branderij aanwezig, maar al te veel voedsel vond, gaf echter niet zoo spoe dig den strijd met het water op. Na verloop van een klein uur gelukte het echter den brand meester te worden. Ten half acht ure konden de schutterij en een deel der spuiten inrukken. Het pand is geheel uitgebrand en vertoont thans eea geweldige ruïne. De branderij met den geheelen inboedel is verzekerd bij de firma De Jong Co. te Amster dam. Gelukkig heeft deze brand slechts materieele schade veroorzaaktniemand bekwam eenig letselalleen hebben de knechts het verlies van eenige klee- dingstukken te betreuren. gebracht, bevielen ons wel het best de Potpourri Dragons de Pillars van Mil lard en deFantaisie,, Fawf'v an E.Derème, die werkelijk uitnemend gespeeld werd. Het Harmoniekorps heeft gisteren avond met succes gewerkt, wat te meer be- wondering verdient, als men in aan merking neemt, dat het slechts een paar repetition ter voorbereiding van dit concert heeft kunnen houden. Na het slotnummer, den feestmarsch „Leo XIII" van M. J. H. Kessels, moest het nog een bisnummer voor het opgetogen publiek ten best# geven. A ooral in de pauze hadden ook de tentoonstellingszalen een druk bezoek. In de reclame-afdeeling deed het Fanfare korps der St. Jozefsgezellen Vereeniging vanaf de tribune bo ven den ingang der groote zaal zijne opwekkende toonen hooien. Zoowel in de reclame afdeeling als in de tentoonstellingszaal verdrongen zich de tallooze bezoekers om de ver schillende fraaie uitstallingen. De Rot- terdamsche tentoonstelling maakt inder daad een schitterend effect. Al wat daar als prijzen voor de loterij, ter opluistering of als reclame is aange bracht is eene bezichtiging overwaardig. Een bezoek aan deze Tentoonstelling is ook onzen stadgenooten zeer aan te be velen. In de afgeloopen week zijn weder een groot aantal Duitschers te Vlaardingen aangekomen, om dienst te doen op de haringvloot. Hoewel velen liever zouden zien, dat voor dit aloud nationaal bedrijf alleen Nederlanders en liefst nog inwonenden van Ylaardingen, werden gebezigd, moet msn toch erkennen zegt de VI. Ct. dat het goed is ook vreemdelingen ge durende het zomerhalfjaar te gebruiken daar het niet mogelijk zou zijn alle vis- schers op de haringschepen gedurende het winterhalfjaar van werk alhier te voorzien, daar de winter- en voorjaars vaart zooveel mannen niet behoeft. Dat het grootste aantal van die vreemde lingen Duitschers zijn, komt wel daar vandaan, dat deze zich al vele jaren achtereen daarvoor beschikbaar hebben gesteld. Wanneer lieden uit andere provinciën onzes lands dit ook hadden gedaan, zou waarschijnlijk de toestand anders zijn. Met ingang van heden zal het tele graafkantoor in het station der Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Hook-van-Holland met een dagelijk- schen dienst van 6 uren voor- tot 1Ö1/? uur namiddags (Spoortijd) voor bet algemeen verkeer open zijn. Dit kantoor is alleen bestemd voor de aanbieding van telegrammen en voor de- aflevering van tijdingen, voorzien van de aanwijzing „station restant". De stalen centerboard „Volontaire" sloeg Zondag-ochtend in den Nieuwen Waterweg; ter hoogte van het Scheur, om. De vier .heeren, die zich aan boord bevonden, wisten zich te redden, door op liet omgeslagen vaartuig te klimmen, dat op zijn luchtkasten bleef drijven. De heer C. Hooijkaas van Rottordam die in zijn boeier, de „Elisabeth," het ongeluk bemerkte, zeilde naar het om geslagen vaartuig, nam de vier hoeren aan boord en sleepte de centerboard naar den wal. De vloot die dit jaar ter haringvaart wordt uitgerust, hestaat uit 224 log gers en 312 bomschuiten, tegen het vonge seizoen 221 loggers en 299 bom schuiten. De reederij-plaatsen zijn Ylaardingen met 91 loggers, Maassluis met 77 log gers, Schiedam met 4 loggers, 's-Gra- venhage met 7 loggers, Soheveningen met 37 loggers en 266 bomschuiten Katwijk a/Z met 1 logger en 69 bom schuiten, Noordwijk a/Z met 1 logger en 17 bomschuiten en Amsterdam met 6 loggers. Uit Delft meldt men aan de N. B. Ct. Een bekende oplichter Th. V., die er zijn werk van maakte om de menschen baantjes te beloven aan „het ministerie van AVaterloo" tegen eene goede beloo- ning, en die herhaaldelijk wegens op lichting, diefstal en verduistering ge- gevangenisstraf moest ondergaan,is thans weer door de Delftsche politie aange houden. Hij spiegelde n.l. onder valsche voorgevens eene weduwe voor, dat hij haar met eenige andere vrienden van haren overleden man eene som geld oadeau zou maken, en toen de weduwe even uit de kamer was, gafV. aan den bij de weduwe inwonenden vader voor, fl voor reiskosten als anderszins te moeten hebben, die hem gereedelijk werd gegeven. Omtrent mgr. Lorenzelli, den opvolger van mgr. Rinaldmi als internuntius bij ons Hof, wordt het volgende geschreven: De prelaat doet thans zijn eersten stap op het pad der diplomatie. Hij is ongeveer 40 jaren oud en een man van scherp verstand en groote geleerdheid. Na geruimen tijd professor in de philosophic aan een van de colleges der propaganda te zijn geweest, werd hij voor eenige jaren benoemd tot rector van het Bo- heemsch college, dat door Leo XIII is gesticht. Als ablegaat bracht mgr. Lorenzelli de barret aan mgr. Schönborn, aartsbisschop van Praag, toen deze in 1889 tot kardinaal werd verheven. De Tentoonstelling door de Vereeni ging voor Katholiek Onderwijs in de sociëteit Harmonie (Doele) te Rotterdam gehouden, had gisteren-avond een zeer druk bezoek. Yan de gelegenheid om haar tot verminderd entree te bezoeken, werd door de leden van de afdeeling Rotterdam van den Ned. R. K. Volks bond en van de St. Jozefsgezellen-ver- eeniging een druk gebruik gemaakt. In breede scharen bewogen zij zich, velen met hunne dames, over de plaats der sociëteit Harmonie, die dezen avond een vroolijken opwekkenden aanblik bood. Langs alle zijden schitterend ver licht en met den iraaien verlich ten muziek tempel op den achtergrond bood zij het overtalrijk publiek een aangenaam ver blijf, terwijl het Harmoniekorps van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volkshond in den muziektempel een met zorg gekozen program uitvoerde. Van de verschillende nummers die door het Harmoniekorps ten gehoore werden Van de terreinen der Deutsch-Ame- rican petroleuin-Company te Charlois werden gisteren 2 zeelui verwijderd, die van plan waren, hoewel niet aan gemonsterd, door zich onder het volk- logies te verstoppen, gratis overtocht naar Amerika te verkrijgen. Dergelijke snakerijen schijnen in den laatsten tijd herhaaldelijk te zijn voorgevallen, ten minste nu worden de petroleumschepen voor het vertrek, vooraf nauwkeurig onderzocht door de officieren. Door dijkgraaf en heemraden van Delfland is aanbesteed het verrichten van verschillende vernieuwingen en onderhoudswerken in het hoogheemraad schap. Minste inschrijvers waren: be stek. 42, J. Luiten te Monster f1140; bestek 43, perceel I, D. J. Houtzager te Delft, voor f428perceel II, A. Van der Loo te Kethel f 687.50perceel III, Pieter Zaanen Czn. te Ammerstol, voor f1400; bestek 44, G. Van der Vlugt te Maasland f2494. De Exploitatie-maatschappij laat van 15 dezer af tot nadere aankondiging, eiken Donderdag eenen excursie- trein loopen van stations Den Haag, Rotterdam, (Maas), Gouda, Amsterdam, (W.P.) en Utrecht naar Arnhem, Velp, De Steeg, Dieren, Brummen, Zutfen en Nijmegen. De prijs der voor deze excur sie te nemen kaarten bedraagtf3 voor de eerste, f2 voor de tweede en fl.50 voor de derde klasse. Sedert 1 April loopen wekelijks van Duitschland naar Nederland 101 extra- treinen, met steenkolen geladen, tegen 79 extra-treinen per week in 1892. Daar de verzending per schip ook niet minder is geworden, blijkt dus, dat het gebruik van steenkolen uit Duitschland in Nederland sinds 1892 aanmerkelijk is toegenomen. De Tentoonstelling van den B.-K. f olksbond te 's-Gravenhage beleefde Zondag haar laatsten dag. Zij lokte nog een druk bezoek ruim 2000 entrée-biljetten werden afgegeven terwijl St. Cecilia des avonds, onder leiding van den heer IJ. M. Van den Bosch een welgeslaagde zanguitvoering gaf. Ten besluite betuigde de heer AV. Bender, voorzitter van het comité, zijn dank aan allen, die tot het geluk ken der expositie hadden medegewerkt. Volgens een telegram uit Medan aan het Ebl. is het Europeesch personeel bij den aanval der Atjehers, waarvan dat blad eergisteren melding melding maakte, ongedeerd gebleven. Maandag-ochtend te 8 uren zijn de zeereerw. paters Redemptoristen M. Tul- kens en F. Lohmeijer van Amsterdam naar Hamburg vertrokken, waar zij zullen scheep gaan, om Woensdag-mor gen hun reis te aanvaarden naar Bra zilië. Moge de zegen Gods de moedige missionarissen op hun verren tocht over vloedig vergezellen en hun moeitevolle onderneming met den gewenschten uit slag bekronen Tusschen de voorzitters van Patri moniumden Roomsch-katholieken Volks bond en het Alg. Nederl. Werkl.-ver bon cl heeft eene gedachtenwisseling plaats gehad over het in het leven roepen eener landelijke beweging ten gunste der kiesrechtontwerpen. loen de zaak echter in de hoofdbe sturen kwam, vond daar het plan geen steunhet centraal-bestuur van den R. K. Volksbond besloot zich „voor alsnog van alle deelname te onthouden, en het bondsbestuur van Patrimonium achtte zich „zonder iets af te doen van de noodzakelijkheid om op het ter hand nemen van de kieswet aan te dringen, vooral door het groot aantal werklieden' door hem vertegenwoordigd, niet geroe pen daarvoor de gast te zijn van het Algem. Nederl. Werkl.-Verbond." Aan het einde van het Tienhoven- sclie Kanaal, achter „Hoorneboeg" on der Hilversum, woedde gisteren middag een zware boschbrand, aangestoken door een paar twaalfjarige knapen. Ofschoon de boschwachter er onmiddellijk bij was, grepen bij de felle droogte de vlammen zoo snel om zich heen, dat aan stuiten niet te denken viel,' dan nadat krachtige hulp was komen op dagen. Ongeveer 6 HA. heide- en den- nebosch, het eigendom van den heer O. J. Temminck, is vernield. Het vuur smeult nog. De woning van den weg werker grien huizen en het door eenen grindweg afgescheiden hosch van den heer Insinger liepen een tijd lang ge vaar, doch bleven nog behouden. (Eb.) Te 's-Hertogenbosch zal het garni zoen 15 dezer tijdelijk worden vermeer derd met 165 officieren en minderen, aenereus eenige militaire wielrijders, tot het houden van kadermanoeuvres. De officieren en de wielrijders zullen in de hotels gehuisvest zijn en de onderoffi cieren en minderen bij particulieren wor den ingekwartierd. In Maas-en-Waal begint, tengevolge der langdurige droogte, hier en daar gebrek te komen aan drinkwater voor het vee, terwijl de weiden zoo kaal worden, dat ook weldra het noodige "oedsel voor het vee ontbreken zal. Op de uiterwaarden langs de Maas is zoo weinig gras, dat het maaien er van de moeite niet loonen zal. In an dere jaren brachten die uiterwaarden een schat van geld op. Ie Reenen vielen er hagelsteenen zoo groot als knikkers en daarop werd de roge grond met stroomen regenwater regoten. Ook boven Goor ontlastte zich gister ochtend een zwaar onweder, vergezeld van eene hevige hagel- en regenbui. Gister-voormiddag omstreeks 11 uur ontlastte zich te Lit een zwaar onweer vergezeld van sligregen en hagel. Op den Kriekelenberg, nabij Simpel- veld het hoogste punt van ons land wordt een astronomisch observatorium opgericht, waar onder leiding van prof. Van de Zande, te Leiden, gedurende vier maanden astronomische waarnemin gen zullen worden gedaan. Aan den koetsier H. J. van den heer Jorissen te Heeren veen, is nabij lluis- terheide een treurig ongeluk overkomen, Terwijl hij op den bok van een landauer zat, struikelde en viel een der paarden, waardoor ook het andere onder de voe ten geraakte. De koetsier kreeg zulk een schok, dat hij van den bok voor over met het hoofd op don straatweg viel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2