BURGERLIJKE STAND. Kerknieuws. GEMENGD NIEUWS. Zeetijdingen Handelsberichten. j^iokkend ook hebben daar de tuin bonen veel geleden. rlB^tTT* men u'^ -Apeldoorn raeldt, wor- j n,HH. MM. de Koningi nnen den 17 het V Van 'lare t>uihenlandsche reis op Loo terug verwacht. j Oosterbeek sloeg de bliksem in nal °®r^erii van T>. Hooijer, gelegen ij den Utrechtschen straatweg. Het ak werd aan eene zijde over eene bl^t Van C^' s geslagen. De t ihsem nam zijn uitweg door de bui tendeur van den hooizolder en sloeg andaar in de pomp, ten gevolge waar- an het water troebel werd. i e bliksem sloeg in het huis van e Wed. G. Dijkhoff te Lithooijen, zon- ei' brand te veroorzaken. Eene lamp Prd vermeld; doch van de 10 perso- en> in het vertrek aanwezig, werd bmand getroffen. Te Weel, bij Zevenaar, ontlastte zich Si'steren-middag een hevig onweder, Vergezeld van hagelslag en eenen ge weldigen regen. De bliksem slóeg in e Woning van zekeren P., wiens huis Jbt het grootste gedeelte van den in- °edel werd in de asch gelegd. Slechts zeer weinig werd gered. Alles was verzekerd. Te Valthermond werd naast het lo gement van den heer P. J. Smit een zware ijzeren stang gekloofd en de pa len aan weerszijden min of meer ver- njze wee prachtige schimmelpaar- en van den heer J. Hadders werden door den bliksem gedood. Oisteren-ochtend is te Nieuwe Pekela een man van 78 jaar door den bliksem gedood, terwijl hij van het land kwam. Het plukken en afleveren der wald- bes8en voor Engeland heeft in de om streken van Nijmegen weer een aanvang genomen. Men bedingt ter markt 50a 55 Cent per vaatje van 5 liter, of de helft dunder dan het vorige jaar bij het eerste komen van dit product Er zijn in de °mtreken buitengewoon veel dezer bessen. Tengevolge van de groote droogte, Waaydoor het beetwortelgewas zeer ach- erlijk blijft, zijn de pulpprijzen aan de suikerfabrieken te Zevenbergen enorm gestegen; men hoort reeds van onge kend hooge prijzen spreken; ook de leurige vooruitzichten van het hooige- ^vas zullen grootendeels daarvan de oor zaak zijn. Aug., Schoonhoven en Kabauw. 7 Aug., Breda. 8 Aug., 's-Hage, 10 Aug., Geer- truidenberg. Het H. Martelveld bij Brielle is sinds lang een liefkoosde bedevaartsplaats voor Neerlands Katholieken geworden, en hun godsvrucht zal ongetwijfeld nog versterkt worden, nu een Broederschap Ier eere der HH. Martelaren van Gor- kum door Z. D. H. den bisschop van Haarlem te Brielle is opgericht en door H. Paus Leo XIII met veel geeste lijke gunsten verrijkt. De volgende processies worden te Brielle in deze en Volgende maanden verwacht: 5 Juni, West-Friesland (omvattende uet dekenaat Hoorn en Wervershoef. Heze komt dit jaar voor de eerste maal.) 6 Juni, Leiden (Sint-Petrusk 7 Juni, Vinkeveen en omstreken. 8 Juni, Weesp. 12 Juni, Kaatsheuvel, Waalwijk, Dus- sen en omstreken. 13 Juni, Schipluiden, Maasland en Maassluis. 14 Juni, Delfts haven en O verschie. 15 Juni, dekenaat Alphen, 10 Juni, Utrecht. 21 Juni, Moerdijk en omstreken. 24 Juni, Rozen- Gaal. 27 Ju i, de Heen (bij Steenbergen). 3 Juk, Delft. 4 Juli, Den Haag. Juli, Botterdam (St. Laurontius). G Juli, 's-Losch. 9 Juli, Brielle. 10 Juli, Hergen-op-Zoom. 12 Juli, Rotterdam, jh Juli, Amsterdam. 17 Juli, Gouda. 18 Juli, Alkmaar. 19 Juli, Dordrecht, Hoon en Oud-Beierland. 20 Juli, Haar- jem en omstreken. 24 Juli, Leiden (O. H- V. H.) en omstreken. 25 Juli, De kenaat Zoeterwoude. 26. Juli, Westland. 1 Juli, Schiedam. 31 Juli, Overflakkee. 2 Aug., Vlaardingen en Kethel. 3 Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat. bij den landbouwer Joh. Snoek, te Zuid ZeAender, bij een paard een kies is getrokken uit zijn oor, welke operatie geschied is door den heer H. An ker, veearts, te Oude water. Te Bergsche hoek geraakte Zaterdag avond circa 10 ure J. Metselaar met paard en vrachtwagen te water. Zijn 8 jarig zoontje en hij zelf waren met veel inspanning behouden op het droge gebracht. Het paard was onmiddellijk dood. De schade aan de boodschappen op den wagen toegebracht is aanzienlijk. De boksende kangoeroe, waarmede te Londen, te Parijs en elders in het bui tenland voorstellingen werden gegeven, is eergisteren te Amsterdam aan het Centraal-station gestorven. Het dier was derwaarts gevoerd om het in een café chantant te doen optreden. Vrijdag 11. strandde te Medemblik bij het havenhoofd het vaartuig van schip per K. te Hoorn, beladen met eene speel goed eren kraam. In korten tijd sloeg het scheepje in stukken. De b< manning kon zich redden, daar het hier zeer ondiep is. Het vaartuig schijnt niet verzekerd te zijn, zoodat de eigenaar, die nog wel eenen Enkhuizer loods had medegenomen, eene belangrijke schade lijdt. Te Arnhem hebben een paar jongens van veertien jaar gevochten, waarbij de een den ander met de helft eener schaar in de borst stak. De gewonde werd naar het Ziekenhuis gebrachtde dader vluchtte. Van de nachtboot, varende tusschen Amsterdam en Rotterdam, is nabij de Vij%atenbrug bij Ter Aar een passa gier overboord gevallen en verdronken. Toen zijn lijk werd opgevischt, bleek de verongelukte te zijn een 24-jarig jongeling uit Friesland, op weg naar Vlaardingen, om zich daar voor de vis- scherij te laten aanmonsteren. In de Willemstraat te Amsterdam ontmoetten Zondagochtend eenige sociaal democraten een paar bewoners dier straat met wie ze verleden week op den Haar lemmerdijk reeds ruzie hadden gehad door verschil van politieke gevoelens. Thans ging men na een heftig politiek debat er toe over, elkaar op meer ge voelige en min geoorloofde wijze te be streden, en het gevolg was, dat twee sociaal-democraten, het gezicht vol bloe dende wonden door slagen met de vuist en krabben met haarspelden, naar het gasthuis ter verbinding moesten geleid worden. Vrijdag-middag is te IJmuiden, bij het graven van een put, een der ar beiders op aanmerkelijke diepte plot seling door een instorting geheel door het zand bedolven. Onmiddellijk toog men aan het werk en ieder die slechts een spade machtig kon worden, ging aan het graven. In middels hadden eenige opzichters van de waterstaatswerken de leiding van het reddingswerk op zich genomen. Dezen lieten met veel spoed dadelijk een groo- ten koker maken, en zoodra men het hoofd van den in nood verkeerende slechts eenigszins ontbloot had, werd de koker er over heen gezet ten einde 't te beveiligen voor een mogelijhe tweede instorting. Na een inspannenden arbeid van twee uren gelukte 't den man, door den koker heen, uit zijn hachelijke positie ongedeerd te voorschijn te brengen. Diie metselaars waren bezig eenen muur van eenen kelder in het huis van den landbouwer H. Rendering te Wezepe (Olst) in te metselen. Plotseling viel de tamelijk hooge muur naar beneden en de metselaars kwamen er alle drie onder. Zij werden bebloed en gekneusd naar huis gebracht. De toestand van één hunner is zorgwekkend. Te Hengelo had Zaterdag-avond een hoogst treurig voorval plaats. De wissel wachter De W., tijdelijk de plaats in nemende van een collega, had namelijk het ongeluk, terwijl hij een kind bij het naderen van den trein uit Oldenzaal van de rails wilde trekken en hier ook in slaagde, zelf door do machine gegre pen te worden, waardoor hem een arm geheel afgereden werd. Voor de bijge roepen arts aanwezig kon zijn, was de ongelukkige reeds aan verbloeding over leden. Hij laat een weduwe met 5 kin deren na. De 74-jarige Willem Van der Tak te Papendrecht is te water geraakt en jammerlijk verdronken. Zijn baas, de heer Jb. Veth, vond het lijk van den ongelukkige tusschen een roeibootje en den wal. Een paar dagen te voren is in de zelfde gemeente uit een sloot het lijkje opgevischt van het 7-jarig zooütje van C. Van Dalen. Op het bij Gorinchem gelegen fort Vuren bevindt zich tegenwoordig een milicien, machinist en slotenmaker van beroep, die naar de N. Gor. Ct. mede deelt door zijn gedrag telkens aan leiding geeft tot straf en afzondering, doch dan ook met elke sluiting spot. Reeds zeventien sloten van verschillende constructie, tot handboeien incluis, heeft hij successievelijk als wijlen Simson ver broken, zonder dat men ontdekken kan waarmede of hoe hij het kunststuk verricht. De gebroeders S., te Venraai, die van eene naburige kermis huiswaarts keer den, werden verraderlijk aangevallen en een hunner levensgevaarlijk gewond. Toen deze bloedend nederlag en zijn broeder zich nog verdedigen wilde, werd ook deze zwaar gewond, waarna de aan vallers de vlucht namen. De eerste heeft eene schedelbreuk bekomen. De tweede heeft eenen dader herkend, en op zijne aanwijziging is zekere v. S. uit Ven raai gearresteerd. Juffrouw Müller liet hem in de spreek kamer en nam bij de tafel plaats om het gevraagde ontvangbewijs te schrij ven. Eensklaps greep de vreemdeling haar bij de keel en toen zij om hulp schreeuwde, hield hij haar den flam- bardhoed voor den mond en bracht haar vier diepe messteken in de linkerborst en een in den rug toe. De getroffene viel daarop in bezwijming. De oude lamme vader had zich intusschen van zijn bed naar een venster gesleept en riep eveneens om hulp. Een oude buur vrouw hoorde dit en wilde juist andere buren gaan waarschuwen, toen zij den misdadiger zag vluchten. De arme juffrouw Müller vond man in haar bloed badende liggen haar wonden werden door den geroepen geneesheer levensgevaarlijk verklaard. De misdadi ger had een schrijflessenaar opengebroken en daaruit 5 mark ontvreemd. Diefstal schijnt zijn eenige beweegreden te zijn geweest. Ook aan de woningen van andere geestelijken had hij onder gelijke om standigheden zijn geluk beproefd, doch steeds vergeefs. Toen de dader uit 't huis vluchtte, gingen daar meerdere kerkbezoekers voorbij. Men heeft zijn signalement bekend gemaakt en hoopt hem te ont dekken. De pianist Paderewski, beroemd door de geheele wereld, heeft van zijn laatste kunstreis door Amerika, waar hij 59 concerten gaf, 408.000 gulden nettowinst overgehouden. Te Antwerpen is onlangs, in navol ging van Brussel, een Yereeniging op gericht an de 100 kilo. Dat wil zeggen, dat niemand lid kan worden, die niet ten minste 100 kilo zwaar is. De ge wichtige leden dezer nieuwe Yereeni ging hebben onlangs aan hun Brussel- sclie collega's een bezoek gebracht en hadden veel bekijk, vooral toen zij te zamen in optocht door de voornaamste straten trokken. Zij zullen eerstdaags naar Den Haag komen om een afdee- ling op te richten. In de gemeente Hein, heeft ten huize van den heer R., een eigenaardige dief stal plaats gehad. De dief heeft, na dat hij in het achterste gedeelte van het huis was binnengedrongen een vuur tje gemaakt, en daarop zich eenige pan nekoeken gebakken van meel, dat hij daar vond en zich toeeigende, en na zich voldoende te hebben verzadigd, eenige rijksdaalders uit den broekzak van den knecht ontvreemd en zich daarna uit de voeten gemaakt. Den lsten Juni werd te Keulen een afschuwelijke moordaanslag gepleegd. De zuster van kapelaan Müller, wo nende in de Gereonsdriesch straat, was alleen thuis met haar 83-jarigen bed- legerigen vader kapelaan Müller nam aan de Saeraments-processie deel toen te half elf uur gebeld werd. Juffrouw Müller kwam Daar de deur om open te doen, doch zag eerst door het traliewerk wie er was. Een man van 30- tot 35-jarigen leeftijd hield haar een brief voor, dien hij voorgaf geld in te houden. Hij zeide verder, dien brief tegen kwitantie ten huize van den kapelaan te moeten bezorgen. GEBOREN 4 Juni. Pieter, zoon van W. Koogje en D. Prins, Nieuwe West- Frankelandsche laan. 6. Anna Ma ria Elisabeth, dochter van W. H. Doe C. A. J. Febrier, Kortlandstraat. Neeltje, dochter van H. van der Drift en N. van der Yoort, Houtstraat. Pieter, zoon van H. van der Kamp en E. Knoppert, Grofbaan. GEHUWD 7 Juni. W. van Noort en A. C. Meijer. H. Landsbergen en A. Wijzenbroek. P.Dekker enC.Koöl. Sundsvall, 5 Juni aangekomen. Quintus, kapt. P. Boeijing, van Schiedam. Schiedam, 7 Juni vertrokken, s.s. Kathleenkapt. G. Thompson, naar Blyth. BEURS TE SCHIEDAM, 7 Juni 1893. Moutwijn f9--. Verhandeld: f8J/4. Stemming: Onveranderd. Spoeling. Yereeniging fl.40. Herlijn. (Hogge, Juni/Juli J uni/Aug. Sept./Oct. (Slotk.) Spiritus Juni Juli Aug./Sept. Ifpnlpr, Rogge dadelijk. per Nov. j Meel 12 Merk. l.md. I 12 Juni 1 Rogge, loop. md. f Juli j Spirit. Juni/Juli llaml). I Aug./Doe. 6 Juni 147.50 15L 36.60 37.60 17.75 46.— 46.50 14.40 14.50 25.12si 25.62'! 7 Juni 148.50 152! 36.80 37.80 17.75 46.10 46.60 14.50 14.50 New-Youk. Maïs Amsterdam. 5 Juni 0.47 6 Juni 0.47V, 6 Juni. Rogge op levering iets lager Oct. f 136, loco lager; 123 p. YVestern f152. 7 Juni. Rogge op lev. iets vaster; per Oct. f137, 138. Keulen Rijnhoogle ('s morg. 11 uur) 6 Juni 1.65 M. 7 Juni 1.64 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen kort f 12.12% Disc. 4 pCt. Parijs -48.05 2ri2 Antwerp. -47,90 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3