BURGERLIJKE STAND, GEMENGD NIEUWS. Cargalijsten Handelsberichten. Rechtszaken, (Slot) PUnten van het sociale leven, is het aantal marechaussees vermeerderd. He meetings in de open lucht volgen Jjdkander in Friesland voortdurend op. **u zal er weder eene te Franeker gorden gehouden op Zondag si. s., waarin de volgende onderwerpen zullen worden behandeld le minister Tak-kieswet- borstel, 2e motie van ue kiesvereeni- Slng De Unie te Amsterdam, strekkende gratie te verleenen aan de veroor deelden wegens de volksbeweging. Spre kers zijn mej. W. Drucker, F. van der Goes en dr. V. Bruinsma. De kruitontploffing te Kirn. Zaterdag-avond te zeven uren werd ket stadje Kirn door een vreeselijken knal opgeschrikt. In het eerste oogen- olik wist niemand wat gebeurd was, en eerst een boven de markt opstij gende zwarte wolk liet een ontploffing vernioeden. De van alle zijden toesnellenden berden door een verschrikkelijk schouw spel getroffen. Verscheiden huizen ston- den in vlammen, terwijl een brandende ^agen in woeste vaart voortjoeg. F»n eiudweegs verder bleef de voer man, die medegesleept was, vreeselijk gewond liggen, de aan manen en staart brandende paarden werden iets verder tegengehouden. In den tuin naast het huis van den horlogemaker König lag een verschrik kelijk verminkt lijk; een aantal perso nen hadden levensgevaarlijke brandwon den bekomen. Eerst toen de brand was gebluscht en het gevaar geweken scheen, bleek de oorzaak van de ramp. Men vond nl. in de zakken van den ■voerman een rekening voor 5 vaten kruit. De heer Pieck, eigenaar van steengroeven te Bundenbaeh, had aan z'jn knecht last gegeven, te Kirn 5 va ten kruit, elk een centenaar bevat tende, te koopen. Hij had tevens zijn knecht aanbevolen, bij de politie de ■voorgeschreven mededeeling van het vervoer van kruit te doen. De knecht echter deed dit niet. Na het kruit te hebben in ontvangst genomen, reed hij naar de stad, onderweg sen voorbij komenden arbeider in zijn wa gen opnemende. Voor het logement Zvm 9oldenen Lamm had de ontploffing plaats. Het achterste gedeelte van den Vvagen werd geheel verbrijzeld, de op sen der vaten zittende arbeider vloog iu. de lucht over het huis van den horlogemaker en «en aangrenzenden tuin, viel in de goot van een huis en van daar op den grond, waar hij als sen vormlooze massa neerkwam. De brandende kleeren waren hem ge deeltelijk van het lijf gescheurd; zij vielen in den tuin en staken daar de kleeren van een vrouw in brand, waardoor deze ernstige brandwonden bekwam. Ook twee meisjes, welke juist op het oogenblik der ontploffing voorbijkwamen, zijn levensgevaarlijk gewond. De voerman kwam spoedig weer tot bewustzijn, hij werd naar het hospitaal vervoerd waar hij Zondag-ochtend na een vreeselijk lijden overleed. Een fa briekarbeider werd zwaar aan het hootd gewond door een neervallend stuk hout. Een eveneens ernstig gewond meisje Vertelde, dat een der kruitvaten reeds eenigun tijd lekte. Het kind zag nl. op straat „kleine zwarte dingen" liggen, die zij voor stukjes ijzer hield, en waarop zij had gestampt. Waarschijnlijk is nu vonk uit de straatsteenen met het bruit in a making gekomen, want bij de ontploffing kronkelde zich een vurige streep langs de straat, tengevolge waar- Van het m isje werd gewond. Een aan lal personen zijn verder nog licht gewond. In de nabijheid van de plaats van het ongeluk had een epilep ticus jmst een oploop veroorzaakt, zoo dat de anders zoo drukke straat voor het Lamm tamelijk verlaten was; hier in is het te danken, dat niet meer personen zijn getroffen. De aangerichte materiale schade is °°k zeer aanzienlijk. In het geheel hebben 29 huizen meer of minder schade bekomen. Door den luchtdruk werden verschei den personen iD hun woningen tegen den grond geworpen. Een aantal lieden verdrongen zich om de plaats van het ongeluk. Een witte raaf. Een Israëlitisch koopman trachtte heden-middag vóór de Beurs alhier een goedkoopen volksroman, met een titel van vrij verdacht allooi aan den man te brengen. Zooals zulks helaas altijd gebeurt, trekt de man koopers. Een dezer evenwel twijfelt of wel alle afle veringen van het prachtwerk compleet zijn. Wat, niet compleet! Een rijks daalder als er één velletje aan ont breekt en de koopman deponeert zijn rijksdaalder. Het werk wordt nagezien, ean tweede en een volgend ook, maar het blijkt, dat de afleveringen niet compleet zijn. De kooper laat heel leuk den rijks daalder in zijn zak glijden en vervolgt zijn weg, en hoe de koopman ook lamen teert, zeggende dat hij ook bedrogen is, de man is niet te bewegen den zoo ge makkelijk verdienden rijksdaalder terug te geven. Dat bovendien de lachers aan de zijde van den kooper waren, laat zich hooren. Als curiositeit kan worden vermeld, dat bij de uitgraving der buizenlegging achter den molen aan het Oo3tplein te Rotterdam beenderen gevonden werden afkomstig uit dtn Spaanschen tijd. De beenderen en koehoorns zijn door en door verteerd, doch de tanden, welke giste ren uit de kaken gehaald werden, zijn nog in gaven toestand. De eigenaar van een oliekoeken kraampje op de Dordrechtsche kermis mishandelde eergister-avond om een kleinigheid een aangenomen meisje zoo schandelijk, dat eenige omstanders zich genoopt gevoelden tusschenbeiden te treden. Het volk nam een dreigende houding aan, waarom de inmiddels ge waarschuwde politie het meisje wilde medenemen naar het politie-bureau. Een der omstanders, mej. v. D. wenschte het kind op te nemen en voor haar toe komst te zorgen de politie stond haar toen het meisje af. Te Meppal is j.l. Woensdag een be jaarde schipper overleden, die den vorigen dag ten gevolge van dronkenschap in het kanaal viel. Hoewel de man met veel moeite werd gered, bleef hij hals starrig weigeren, zich van droge kleeren te voorzien. Te Scheemda, bij den heer Brouwer, zat de dienstmeid nog gezellig te kouten met haar minnaar, ook nog, toen al hare huisgenooten zich ter ruste begeven hadden, toen onverwacht een revolver schot naar binnen kwam. De ruiten werden vernield, maar daarbij bleef het. Hier valt aan jaloezie te denken. Op de kermis te St. Jacobi-Parochie was een neger te zien, als boschbewoner van Zuid-Afrika aangekondigd. Hij toonde zijne ontembaarheid door woest te brullen, brandende sigaien te eten en levende kuikens pooten en kop af te bijten. Helaas, was hij verslaafd aan liet vuurwater der bleekgezichten en werd hij Woensdag avond echt Hol- landsch dronken door de politie inge rekend. Op eens had hij nu Hollandsch ge loeid en bleek het dat hij eigenlijk een geboren Amsterdammer was en dat zijne zwarte huidkleur hem niet toekwam. Zoo iets is trouwens meer gebeurd Te Armentières (België) hebben wan- ordelijkheden plaats gehad onder de werk- stakende fabriekwerkers, hoewel de gen darmerie de voornaamste straten had afgezet om verdere wanordelijkheden te voorkomen. Slechts met geweld konden de samenscholingen worden uit elkander gedreven. In de Rue des Promenades bonden de werkstakers twee wagens aan elkanderdit vormde een barrikade, van waar op de gendarmen werd ge schoten. Op de gendarmen werden uit eene aangrenzende straat meerdere revol verschoten gelost; de dader werd on middellijk aangehouden. Ook op andere plaatsen werd het verkeer bel emmerd door soortgelijke barrikadeu. Een treurige gebeurtenis heeft in het dorp Dudelange plaats gehad, waar ter gelegenheid van het „Fête-Dieu," een vuurwerk werd ontstoken; ongeluk kigerwijze brak een mortier en het gevolg was, dat een man gedood en 10 anderen ernstig aan armen en beenen gewond werden. Den 29 Juni, feestdag van de apostelen Petrus en Paulus, zal in de kapel van Brompton de plechtige toewijding plaats hebben van Engeland aan de H. Maagd Maria en aan den H. Apostel Petrus. Het feest, dat kerkelijk met ongemee- nen luister zal worden gevierd, zal den daaropvolgenden Zondag in alle kerken van geheel Engeland worden herdacht. Door den bliksem gedood. Boven Weinheim ontlastte zich een zwaar on- weder. Hier en daar sloeg het hemel vuur in. Te Sulzbach werden de land bouwer Hilpert en zijn vrouw, die op het veld gearbeid hadden en die voor den regen onder een boom gevlucht waren, door den bliksem gedood. Het echtpaar laat 3 kinderen, allen minder jarig, onverzorgd achter. Het bericht, dat de inboedel van den Mannheimer kleermaker Dowe, den uit vinder van het pantserlaken, gerechtelijk zou zijn verkocht, wordt thans tegen gesproken, in zooverre namelijk dat de verkoop vrijwillig was en slechts ge schiedde, wijl Dowe van Mannheim naar Berlijn verhuisde. De berichten uit de overstroomde streken Gallicië luiden ontzettend. Yeel rivieren zijn over eenige mijlen buiten haar oevers getreden. Verscheiden dor pen zijn verwoest. De Weichsel stijgt eveneens aanmerkelijk. Het regent zon der ophouden. Een hevige cycloon heeft Eldorado en omstreken (Arkansas) geteisterd. De daken waaiden van de huizen en tal van gebouwen werden vernield 15 per sonen werden gedood en 25 gewond. Te Eldorado en in de omliggende plaatsen was het aantal slachtoffers en de schade die veroorzaakt werd niet minder. Men hoorde den storm 15 minuten voor hij Eldorado bereikt had. In een kolenmijn nabij de Eagle Pass, Mexico, brak brand uit. Men vreesde aanvankelijk dat 60 mijnwerkers waren om het leven gekomen. Volgens een later bericht bedraagt het aantal om het leven gekomenen 26. Ovsrstroomingen in Amerika. I)* aanhoudende stortbuien der laatste dagen hebben overstroomingen veroorzaakt in de staten Tennessee, Mississippi, Arkan sas en Louisiana. Het noordoostelijk gedeelte van Louisiana staat geheel onder water tienduizend personen zijn zonder dak en zonder levensmiddelen. Gouverneur Foster heeft tenten en mond voorraad gezonden. Een hevige ontploffing heeft in de z.g. „Citizens Coalmine" te Lincoln (Illinois) plaats gehad. Gelukkig waren slechts 12 werklieden nedergedaald, waarvan er 6 helaas den dood vonden, evenals een mijninspecteur. rinekaarsenfabriek Apollo te Schiedam, tot terugbetaling van onverschuldigd be taalde plaatselijke directe belasting. Het hoogste rechtscollege vernietigde het ar rest van het Haagsche gerechtshof, waa rbij deeisch werdontzegd,be\estigde het von nis van de Rotterdamsche rechtbank, die zich onbevoegd verklaarde om un de vor dering kennis te nemen. De Apollo is derhalve in het ongelijk gesteld en tevens in de kosten veroordeeld. GEVEILDE ONROERENDE GOEDEREN. te Schiedam, op Vrijdag 9 Juni 1893. door notaris H. W. M. ROELANTS. Een in volle werking zijnde branderij, ingericht tot het vei vaardigen van Wee- nergist, Koelbak, Afdak, Erf en Open Plaats aan de Nieuwe Haven, alhier: f 8400. door notaris W. J. A. ROLDANUS. Den in volle werking zijnden steenen Windkorenmolen genaamd De Witte met daarbij behoorend Woonhuis met Tuin, Stal met Hooizolder, Gang, Open Grond en Erven aan de Broenvestin 3 perceelen. I De Molen en Erve f2000. II Het Woonhuis met Tuin en Erve. f1525. III De Stal met Gang, waarachter gelegen Open Grond en Erve f430. GEBOREN 9 Juni. WilleminaAgne- tha Maria, dochter van H. A. van der Ben en G. M. Koopman, Singel. ONDERTROUWD8 Juni. P. J. Knippel en A. M.Vink. T. deGraaff en M. J. Vugts. D. van 't Zelfde en A. Warnawa. St. Ossian, kapt. L. Hoff, van Salonica. met 1.074.414 kilog. Rogge; 1.020.432 kilog. Mais; 397,545 kilog.Haver; 65,075 kilog. Zemelen; 5,940 kilog. Maanzaad. BEURS TESCHIEDAM, 9 Juni 1893 Moutwijn f9—. Verhandeld: tSrig. Stemming: Onveranderd. Spoemno. Vereenig ing fl.30. 8 Juni 149.50 153 AO 36.90 37.90 17.75 9 Juni 148.75 153. 36.80 37.80 17.75 4610 46.60 Heden werd door den Hoogen Raad uitspraak gedaan omtrent de vordering- van de naamlooze vennootschap Stea- Berliin. i Juni/Juli Juli Aug. i Sept. Oct. j Meell 2Mei'k.l.md. 46.10 I „12 Juli i 46.50| I Rogge, loop. ind. 14.40 14.40 Juli 14.50 14.50 1 Spirit. Juni/Juli 25.25. Haitlb. I Aug./Dec. 25.50,25.625 7 Juni 8 Juni Mmv-York. Maïs 0.47 j 0.465/g Amsterdam. 8 Juni. Rogge op leveringiets hooger; per Oct. f 140, 139, 138. 9Juni. Roggeop lev. weinig veranderd; per Oct. f 137, 138, 139. Keulen Rijnhoogte morg. 11 uur) 8 Juni 1.56 M. 9 Juni 1.53 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen kort f 12.10y2 Disc. 3 pCt. Parijs -48.05 2V2 Antwerp. -47.90 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3