Dagblad voor Schiedam en tweede blad. bureau <$oog£traaf 317. Zondag 11 Juni 1893. No. 4608. ALGEMEEN OVERZICHT. Vervolg Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN Normaal Zuigelingsvoedsel. Voor Schiedam per 3 maanden Z7 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 10 Juni '93. De beoordeeliug van Kalnoky's rede c oor de Dnitsche bladen heeft reeds eene nadere verklaring van den Oosten- rijkschen kanselier uitgelokt. In de begrootings-commissie der Oostenrijksche delegatie te Weenen heeft graaf Kal- nocky gezegd Met leedwezen heb ik gezien, dat e»n aantal Duitsche bladen «•an mijne jongste verklaring eene be tekenis hebben gehecht, geheel ver- ®ehillende van die welke zij hebben. ~k stel er te hooger prijs op, dat in -L'uitschland geen misverstand ontsta °Ver de politiek van Oostenrijk-Hon- garije, om niet de valsch» gevolgtrek kingen af te wijzen, welke aanleiding geven om twijfel te doen rijzen omtrent «e trouw aan ons verbond. Onze allian- 163 blijven in wezen en worden ge- 'andhaafd zonder eenige wijziging. Ik Wensch te constateeren, dat de toe- deinende hoop op behoud des vredes «iet voortvloeit uit bijzondere gebeur tenissen, maar uit de wederzijdscbe ver houdingen in bet algemeen. Ik heb «aruit niet de conclusie getrokken, dat de ontwikkeling der defensie-midde- e<l kon worden gestaakt, maar ik lieb jategendeel de voortzetting daarvan fepleit, dus ook voor de booge mili taire autoriteiten en voor de regeering Duitschland, die van de noodzakelijk heid van zekere maatregelen ten op dekte van bet Duitsche leger over- «igd zijn. Ik geloof dan ook te mogen v®i'klaren, dat ik de uitvoering dier |«aatregelen beschouw als e®n waar- «0rg voor den vrede." Omtrent den toestand in do provinciën Dosnië en Herzegowina, welke Oosten- rijk bij het Berlijnscb tractaat voorloo- bhg zijn toegewezen, werden door den '«mister van die gewesten in de dele gation zeer opwekkende mededeelingen g*daan. De welvaart neemt in die ge vesten toe «n de bevolking toont zich «het de nieuw® orde van zaken zeer in genomen. Het ontworpen net van straat f« spoorwegen is bijkans voltooid en «et aantal lagere scholen is reeds tot gestegen. Daarnevens bestaan er gymnasia te Serajewo, Mostar, Travnik voorts eeue technische school en tien handelsscholen. Verder heelt do regee- |lng door h it oprichten van een speciaal °«ds aan do lijfeigenen de gelegenheid vsrschaft, zich vrij te koopen, en reeds H'jn meer dan 3 millioen fl. aan dit «°el bestceen ruim 100,000 personen T«n de bai len der lijfeigenschap bevrijd. Det budget ten bedrage van ruim 10 '«illioen, sluit jaarlijksob met een klein Ve'seuot, en zoovele vijanden als de getting van Bosnië en Herzogowina j'nor 15 jaren had, zoovele vrienden ,eR zij thans. Trouwens bet moet er kend worden, dat Oostenrijk sedert bet and bezat werd aan de kolonisatie en 0 ontwikkeling dier gewesten, waar e« gevolge van het Turksche wanbe heer van meet al aan moest begonnen worden, met geluk gearbeid heeft. Steu nende op de ervaringen van vroegere eeuwen, toen het van de Turken ver loste zuidelijk Hongarije met Slavonie en Oroatie voor de beschaving moest terug gewonnen worden, is behou dens eenige wijzigingen door den geest des tijds voorgeschreven, het zelfde stelsel in Bosnië en Herzego wina toegepast, trouw daarbij vasthou dende aan den regel om zoo weinig mogelijk van systeem en van personen te veranderen on in de eenmaal aange nomen bestuursrichting te volharden. Daarbij had de regeering het geluk in den minister Kallay iemand te vinden die uitstekend voor zijn post berekend is en wiens werk nu reeds goede vruch ten afwerpt. Baron Yan Schlözer, die onlangs we gens zijn vergevorderden leeftijd als Pruisisch gezant bij den H. Stoel te Rome door Von Blilow werd vervangen, na een reeks van jaren als zoodanig te zijn werkzaam geweest, is dezer dagen door den Paus in afscheidsaudientie ont vangen. Binnenkort verlaat de oud gezant de Euwige Stad, om als ambte loos burger het overige zijner levens dagen te slijten. Een redacteur van de Corriere di Napoli heeft den heer Von Schlözer geinterviewd en hem allereerst de vraag gesteld, of hij een werk over de verhoudingen der Pauselijke Curie zou uitgeven, gelijk gemeld was. De oud-gezant antwoordde, dat hij daaraan voorloopig niet dacht. Waartoe de om standigheden hem later konden bewegen, kon hij echter niet zeggen. De redacteur vroeg verder of tusschen Pruisen en den H. Stoel een verdrag was gesloten tot regeling der nog hangende kerke- 1 ijlc-politieke vraagstukken. Hierop ant woordde Von Schlözer in ontktnnen- den zin. Pruisen en de Curie verkee- ren mot elkander ep vriendsehappelijken voet, dank zij de welwillendheid van Keizer en Paus. Pruisen, zoo ging de diplomaat voort, telt verscheidene mil- lioenen Katholieken en wordt daardoor tot het onderhouden van goede betrek kingen met de Curie aangespoord. Op de vraag of in het gesprek tusschen den Keizer en den Paus bij het jongste bezoek van eerstgenoemde op het Vati- caan, ook Italian sche kwesties zouden zijn aangeroerd, antwoordde Von Schlözer met een heslist neen. Het is alleszins waarschijnlijk, zeide hij, dat beider lievelingsthema, de sociale kwestie, behandeld is. Ten slotte verklaarde de oud-gezant, dat de Paus zich niet mengt in den strijd over de Duitsche legerwet. In het Huis der lords te Londen is in tweede lezing aangenomen de wet tot goedkeuring van den modus ageudi, vastgesteld met Rusland over de vis- scherij in de Behrinhzee. In het Lager huis is een amendement van Witheley op art. 3 van het home-rule-ontwerp strekkende rot het verbod voor de Ier- sche wetgevende macht om bepalingen vast ts stellen, met betrokking tot den arbeid in mijnen, fabrieken en werk plaatsen, verworpen met 298 tegen 268 stemmen. Door Lubrock werd voorgesteld het woord „circulatie" te vervangen door „wettige munt". Harcourt verklaarde het amendement niet te kunnen aan nemen, maar de Regeering beloofde te zullen overwegen of er noodzakelijkheid bestaat de uitgifte van papier door Ierland te beperken. Het amendement werd daarop door Lubrock ingetrokken en de discussie verdaagd. De laatste berichten uit Huil luiden weder ongunstig. De leden van den Üokwerkersbond beklagen zich, dat de werkgevers de voorkeur gevon aan niet- leden van den Bond. Zij hebben daarom de bemiddeling ingeroepen van den lord- mayor, onder verklaring opnieuw den arbeid te zullen staken, tenzij de werk gevers hunne handelwijze veranderen. De werkgevers ontkennen echter elke bevoorrechting van niet-leden en wijzen de verantwoordelijkheid voor eene nieuwe werkstaking af. Aan de Times wordt uit Pretoria ge seind, dat de punten van debat tusschen Locli en Krüger, welke de Transvaal- sche volksraad verwierp, geenszins de Swazilandkwestie betroffen, maar daar aan geheel vreemde aangelegenheden. De kwestie van Swaziland kati als ge regeld beschouwd worden, indien de Engelsche regeering aan de nog geheim gehouden ontwerp-conventie van Loch, welke door de regeering van Transvaal reeds goedgekeurd is, ook hare sanctie hecht. Yolgens berichten uit Kaapstad is dn conventie tusschen den gouverneur dei- Kaapkolonie en den Staatspresident dei- Trans vaal sche republiek de door hen overeengekomen regeling in zake Swa ziland betreffende. Donderdag-avond on derteekend De bijzonderheden worden ge heim gehouden totdat koningin Victoria haar goedkeuring aan de overeenkomst zal gegeven hebben. Grister-middig ontstond door een on bekende oorzaak brand bij den land bouwer Yerwaaijen te Didam, wiens huis met een groot deel van den inboedel in den ascli werd gelegd. Slechts zeer weinig werd gered. Alles was verzekerd. Woensdag arriveerde te Roermond, de luiten.-generaal adjudant van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst, chef van den generalen staf, jlir. Ridder Alewijn, vergezeld van den kolonel Eland en den kapitein Roelofs van dien staf, tot bet leiden der kader-manoeu vres aan de Limburgsche Maas. De verschillende divisie en korps commandanten, benevens de verdere officieren met daarbij behoorend perso neel en paarden, zijn eergister-avond aangekomen. Te 's-Bosch is de dienstbode van eenen bakker in de Ververstraat gisterennacht met brandwonden overdekt naar het gasthuis gebracht. Zij was onder hot naaien in slaap gevallen, en door de lamp hadden hare kleedoren vlam gevat. In eenige gmeenten van Nooid-Bra- bant werd in den laatsten tijd bij het benoemen van onderwijzers nauwkeurig onderzocht, of de sollicitanten leden waren van den „Onderwijzersbond". Was dit het geval, dan kwamen zij hij de benoeming niet in aanmerking. De slechte verhouding, die tot groot nadeel voorliet onderwijs tusschen onder wijzers, leden van den Bond, en de hoofden van scholen bestaat, gaf aan leiding tot dien maatregel, die door het schooltoezicht algemeen wordt goedge keurd. Ms'b Te Aardenburg, waar op de karmis e.ig huis gehouden werd, nam de politie zekere O. v. O. in hechtenis, die de ge legenheid waarnam om zakken te rollen. De politie is nu tevens op het spoor van de vele diefstallen, waarvan de daders nog steeds onbekend bleven. Voor rekening der gemeente is te Nieuwe Niedorp een Nortonput gesla gen, welke na onderzoek blijkt uitmun tend drinkwater te leveren, dat ten allen tijde gratis verkrijgbaar wordt gesteld. Uittreksel uit 3113 van De Amster dammer. Dagblad voor Nederland. De natuurlijke voeding van zuigelingen door het kostelijke mengsel, dat moeder natuur voor den zuigeling bereidt, begint, helaas, onder de beschavende invloeden van onzen tijd, vooral onder de zoogenaamd beschaafde klas sen, al meer en meer tot de zeldzaamheden te behooren. In verband hiermede worden de gezondheid en het leven van die teedere wich ten al meer en meer bedreigd. De statistieken uit alle landen, vooral uit Duitschland, waar te dien opzichte onderzoekingen op groote schaal zijn ingesteld, hebben dit feit maar al te duidelijk n het licht gesteld. Maar het is ook datzelfde land, waar de geneeskundigen getracht hebben door geschrift, woord en daad die schromelijke sterfte te ver minderen door middeleu uit te denken en aan de hand te doen, om te voorzien in de beste methode van kunstmatige voeding, en wel door allerlei surrogaten en de wijze om die aan te wenden. De groote scheikundige Liebig mag wel de baanbreker op dit gebied genoemd worden om nu niet te gewagen van zijn even beroemden voorganger, Johan Peter Frank, die reeds een eeuw geleden gewezen heeft op het misbruik, dat destijds reeds gemaakt werd van allerlei schadelijke surrogaten en in plaats daarvan het gebruik van vleeschnat aanbeval. Liebig stelde op zijne beurt zijn alom bekende Briihsuppe samen en zijn Kindermehl, dat in samenstelling hoofdzakelijk met de bestand- deelen der moedermelk overeenkomt. Maar toen later op diens naam allerlei andere surrogaten op de wereldmarkten werden ge bracht, die minder aan het doel beantwoordden, hebben de Duitsche geneeskundigen gemeend weder tot de oorspronkelijks melkvoedering te moeten terugkeeren. Maar ook hier stuit ten zij op vele bezwaren. De meest met de moedermelk overeenko mende melksoort, die van ezelinnen, was te schaars voorhanden en dus ook te duur voor algemeen gebruik. Men moest zijn toevlucht nemen tot de meer verbreide en goedkoopere koemelk. Doch weldra bleek ook dit voedsel voor zuigelingen vele bezwaren aan te bieden, die hunne gezondheid in gevaar kunnen bren gen. Het bleek al spoedig, dat de melk van koeien door ziekte van het rundvee schadelijke bestanddeelen bevat, die voorzichtigheid bjj haar gebruik noodzakelijk maken. Wij wijzen slechts op de parelziekte (tuberculose) en het mondzeer. Wordt de melk van zulke beesten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5